yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (914)
  • medya (90)

  914. Soru cevapta soranlar vardı o yüzden deneyimimi paylaşayım, sipariş vermeden 2 ay civarı önce satıcıya ürünlerin fiyatını düşük gösterir misiniz diye mesaj attım, tamam siparişin nerde yazmış. Alacağım ürünlerin dolar bazında zaten çok ucuz olduğu aydınlanması yaşayınca(gizlinot: Zavalli turkolar) geri dönüş yapmadım pakette de fiyat yazmıyordu o yüzden normal vergilendirme mi düşük fiyat üzerinden mi bilmiyorum. İndirim kuponuyla 150(gizlinot: O kiyritik tişörtlerin tanesi suan dolap hesaplarinda 190 tlye satılıyor, sorun çıksa da 150 tlye içim acımaz açıkçası. Ha aliexpressin ucuzlugundan değil urunler zaten max 50 tl hak ediyor.) tlye aldığım 3 tane bluz için 8 tl gümrük açılma vergisi(gizlinot: İsmi galiba buydu)+ 9 tl normal vergi ile 17 TL ödedim. 22 Mayıs'ta verdiğim sipariş tahmini teslimat tarihinden önce 5 Haziran'da geldi. Harici olarak satıcı aşırı populer değildi aldığım ürünlerde görsel yorum vs pek yoktu arama yapip cok yorum alan saticilardan inceleyip bu uygun olandan aldim, ürünler göründüğü gibiydi sorun çıkmadı. Ortalama bir aliexpress satıcısının ortalama bir Instagram ya da trendyol butiginden daha ilgili ve güvenilir oldugunu düşünüyorum. Son olarak 2 beden arasında kaldıysanız büyük olanı alın kalıplar genelde dar oluyor.

  9 haziran 09:29 9 haziran 09:31

  913. Aliexpress'i ilk defa lise ikiye giderken kullanmaya başlamıştım ve o zamanlar dolar 3 küsürdü. Sürekli çok ucuza takı alırdım ve minik kargo paketleri geldikçe çok mutlu olurdum. Kullanmaya başladığım ilk aylarda çok güzel kuponlar oluyordu ve birkaç alışverişimde ürünleri tutarının yarısından daha az ödeyerek alabilmiştim. (gizlinot: Sonra bu kuponlar kalktı ve yüksek alt limitli, benim işime yaramayan kuponlar geldi. ) Aliexpress'i yıllar önce kullanmaya başlamış olan bir arkadaşım ''ben dolar 1-2 tl iken alışveriş yapıyordum, şimdi pahalıya geliyor.'' demişti ve keşke ben de ortaokulda olduğumuz zamanlar kullanmaya başlasaydım diye üzülmüştüm. Bir iki yıl içinde dolar 5-6 tl civarına çıktı. Arkadaşlarımla yaptığımız alışverişler iyice azaldı. Sonra dolar 8 oldu, vergi geldi. Artık buradan bir şey alınmaz dedik ama yine de ucuza gelen şeyler olduğunda almaya devam ediyorlardı. Şimdi bir de kargo ücreti ve gümrük sıkıntıları eklenmiş.

  doların 1'den 8'e çıkma sürecine, nasıl her şeye yasaklar geldiğine, her yerden nasıl para koparıldığına bakar mısınız? Dolar 3'ken bile çok diyorduk, ne hale geldik...

  7 mayıs 21:23 8 mayıs 10:29

  912. en sevdiğim, bütün kalıcı ojelerimi aldığım canımın bir parçası bornpretty türkiye'ye gönderim yapmayı kesmiş :(((

  neden diye sordum "ülkenizin gümrük standartları çok sıkı, belki ilerde değişirse tekrar gönderim yaparız" dediler :(((((((((((((((((( şu anda tepemde 6 kişi var, ikisi bileklerimi ovuyor kolonyayla.

  neden bu kötü şeyler hep iyi insanların başına geliyor :( çk mtszm

  hep kaçak damat yüzünden oldu bunlar :/

  7 mayıs 11:34


  911. En son 2-3 sene önce burdan demir zarif Bi bileklik almıştım kendime. Arkadaşım da beğenince ona da alayım dedim, 2 ay sonra falan geldi. Tam hatırlamıyorum ama en fazla 7 TL falandı fiyatı. Bu vergi meselesi de tam bu bekleme süresinde geldi, kargocu kapıda dedi ki - caps lock on- yetmiş lira - caps lock off-. Kısa Bi şok geçirdikten sonra böyle bir ödemeyi kabul etmediğimi, ürünü almayacağımı belirttim. Ya hadi 7 liralık ürüne 3 lira vergi koy, gramına göre koy ne bileyim, böyle ayarsız vergi mi olur resmen buradan bir şey almayalım diye konulmuş bir vergi. Belki alibaba Türkiye ayağım kesildi diye bir ayar çekerdi ama trendyolu almasıyla bitti o iş.

  7 mayıs 04:57

  910. Akışta görünce vay be dedim. 

  Zamanında küpenin tanesi 10 kuruştu. Çeşit çeşit alırdım. Hatta 5 liraya herkese fön makinesi almış kyk paramla. Nasıl sevinmişti herkes. Şuan çalışıyor hatta kendime aldığım uzay mekiği gibi tipi. 

  Şimdi 3 küpe 90 lira diye sevinecek durumdayız.

  Allah düzeni bu hale getirenleri bildiği gibi yapsın. O vergiler, kargo paraları yazık be yazık.

  Bu insanlar ölsün mü her şeyden bir yağma peşindeler. Milletinden bu kadar çalan devlet yoktur. Ulan 10 liraya küpe alıcam dolar kuruyla bir de ona da eyvallah ama yok kargosu, yok gümrüğü zart zurt oldu mu sana 100 lira.

  Helal etmiyorum hiç bir hakkımı, bana çin malı küpe bile alırken düşündüren kimlerse hakkım helal değil.

  7 mayıs 00:02

  909. kargo ücreti gelmesiyle birlikte ulaşma süresi de yaklaşık 10 güne düşmüş. bir takı sitesinde tanesi 485 liraya satılan küpelerin 3 tanesini vergi ve kargo dahil 90 liraya almış oldum. vergi ve kargo ücretine rağmen böyle denk getirdiğim ürünler olursa alışveriş yapmaya devam ederim.ayrıca genelde satıcıya mesaj atıp paket üzerine düşük tutar yazmasını rica ediyorum, olumsuz bir cevapla karşılaşmadım henüz.

  ilgili medya:
  1
  6 mayıs 20:35

  908. Bugün itibariyle alışverişimi tamamladığım için hakkında yorum yaparak belki başkalarının aklındaki soruları az da olsa cevaplandırmayı umut ettiğim alışveriş sitesi. 

  Öncelikle şunu belirteyim ben alışverişimden memnun kaldım. Yine kullanacağım bir site oldu Aliexpress. 18 Nisan 2021 tarihinde iki farklı sipariş şeklinde alışverişimi yaptım. Siparişlerimden biri kargo ücretsiz diğeri ise ücretliydi. Zaten kargo ücretini direk çektiler her internet sitesinde olduğu gibi. Ürünler bir gün sonra kargoya verildi. 26 nisan ve 27 nisan tarihlerinde de birer gün arayla ülkemize geldiler. Bu noktadan sonra Aliexpress’in size verdiği kargo takip kodu ile ürünlerinizi takip etmeniz mümkün olmuyor. O kodu yurtdışından gelen kargoları takip etmek için kullanılan bir sitede kopyalayıp izle demeniz ve ürünleriniz ülkeye girdikten sonra verilen, RH ile başlayan yeni kargo takip numarasını öğrenmeniz lazım. Ben bu işlem için 17TRACK diye bir site kullandım. Yeni kodla ptt kargo takibinden ürününüzün kabul edilip edilmediğini ptt tarafından teslim alınıp alınmadığını öğrenebilirsiniz. Ürünleriniz ptt tarafından kabul edildikten sonra altta ödeyeceğiniz vergi miktarı da yazıyor. Ben 50 tl kargo ücreti ile beraber toplam 180 tl tutmuş ürünüm için 17tl, 170 tl lik kargo ücretsiz ürünüm içinse 25 tl vergi ödedim. Vergiyi kapıda alıyorlar. Ürünlerimin gümrükteki işlem süresi aynı değildi, bir tanesinin kabul işlemi daha uzun sürdü ama gümrük işlemi, ptt tarafından kabul edilmesi, bana ulaşması hepsi 8-9 gün civarı sürdü. Ürünler elime 5 ve 6 Mayıs 2021 tarihinde ulaştı. Özetle alışverişimi yapmam ile ürünlerimin elime ulaşması 17-18 gün sürdü. 

  Gözümde biraz büyüttüğüm bir durumdu Aliexpress alışverişi ama benim açımdan güzel bir alışveriş oldu ve daha önce söylediğim gibi yine kullanacağım bir site oldu. Alışveriş yaptığım satıcıların başarı oranına ve takipçi sayısına dikkat ettim tabi o da bir dipnot olsun. Umarım alışveriş yapmak isteyenlere az da olsa yardımcı olabilmişimdir.

  6 mayıs 13:24


  907. kendisi benim guilty pleasure'mdı. App'te zaman geçireyim, like edeyim sonra 3-5 dolara birşeyler alayım, kargoyu beklerken aldığımı şeyi unutayım ve bir gün ansızın kargo eve gelsin ve bana hediye gelmişçesine sevineyim... gerçekten, çok severdim kendisini ama doların önlemez yükselişi, devletin koyduğu zorunlu vergi, kargo ücreti derken resmen tadım kaçtı. Türkiye'de yaşamak çok zor arkadaşlar arada komik rakamlara aldığım eğlencem vardı o da bitti... Geçen kendime spor taytı alcaktım dedim; "belki birkaç tane alırsam Türkiye'de ki alışverişimden daha ucuza gelir" ama Nike, Under Armour tayt fiyatına geliyordu :(

  5 nisan 08:38

  906. Artık ücretsiz gönderim seçeceğini kaldırmışlar sanırım Türkiye için. Küpeler için bile ücretli gönderim var. Hem vergi, hem kargo parası ile elveda demiş resmen .. 

  4 nisan 11:02

  905. Buradan gelen ürünlere uygulanan vergiler nasıl işliyor kimsenin bir fikri yok bence. 1 dolarlık ürüne 15 tl vergi ödüyorum, 25 dolarlık ürüne 30 tl :)

  Türkiye'de sizi aliexpressten(/alibaba) aldığı ürünle kazıklamaya çalışan satıcılara dert olmuş sitedir.

  21 mart 21:41