sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (2)
 • medya (0)

2. (link: https://www.suslusozluk.com/sigarayı-bırakmak?i=805708 Sigarayı bırakmak)

12 haziran 2018 23:49

1. açık bir zihinle okunduğunda sizi sigaraya yabancılaştırarak o pislikten kurtulmanızı sağlayan kitabın adıdır (gizlinot: pdf versiyonu da internette mevcuttur.). Belgesel tadında bir saatlik videosu da vardır (gizlinot: ancak, kitabın uzun uzun anlattıklarını hızlı ve vurucu bir şekilde aktarabilmek için yapılan benzetmeler bazen gülmenize sebep olur.).

(gbkz: Allen Carr) bilinen bütün klasik yöntemlerin neden işe yaramadığını tek tek anlatır. Alışılanın aksine; sigaranın zararlarını anlatmaktan çok, neden içtiğinizi sorgulatarak sizi gerçekleştirdiğiniz eyleme yabancılaştırır. Kendinize neden olarak sıraladığınız tüm önermeleri tek tek çürütür. Oyuna gelmiş, nikotin canavarınızın esiri olmuş, tütün endüstrisinin ve bundan korkunç vergiler alanların cebine para girsin diye tuzağa düşürülmüş gibi hissedersiniz.

Neredeyse 3 haftadır sigara içmeyen bir eski bağımlı olarak aklımdan çıkmayan bazı bölümlerini özetlemek isterim:

*sigaranın size sunduğunu düşündüğünüz herşey aslında sigaranın sizden çaldığı şeylerdir. Sigara sizi rahatlatmaz, rahatınızı alıp sonra size geri sunduğu için siz öyle hissedersiniz. Sigara boşluk doldurmaz, boşluk yaratır. Sigara sizi mutlu etmez, aksine mutluluk seviyenizi düşürür. her sigara söndürdüğünüzde sizden birşeyler çalınır, onu yerine koymak için tekrar sigara yakana kadar... ve yaktığınız her sigara, bir sonraki sigarayı yakmanızı garantiler. Siz de içinizdeki o küçük nikotin canavarını besler durur, onun isteğini kendi isteğiniz sanarsınız.

*Sigarayı bırakarak hiçbir şey kaybetmezsiniz. Aksine çok şey kazanırsınız. Bir şey kaybetmeyeceğinize göre yerine bir şey koymanıza da gerek yok. Yerine ne koyarsanız koyun bağımlılığınızı devam ettirmiş olursunuz.

*Hayatta her gün onlarca karar alırız. Çoğunun doğruluğundan emin olmayız. Sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde "acaba doğru bir karar mı verdim?" diye düşünmenize gerek yok, kesinlikle doğru karar verdiniz.

*Canım her sigara istediğinde aklıma getirdiğim "yara-krem" benzetmesini de doğrudan Allen Carr'ın cümleleriyle paylaşmak isterim:

"Dudağınızım uçukladığını düşünün. Bende çok etkili bir krem var. Size "Bir de bunu dene" diyorum. Siz kremi kullanıyorsunuz ve yara hemen yok oluyor. Bir iki hafta sonra tekrar çıkınca siz "Bu kremden başka var mı?" diye soruyorsunuz. Ben de size "Al tüp sende kalsın, belki yine ihtiyacın olur." diyorum. Siz kremi sürüyorsunuz ve hokus pokus! Yara kapanmış. Yaralar giderek büyüyerek daha sık aralıklarla çıkmaya başlıyor ve daha çok acı veriyor. Sonunda bütün yüzünüz yara oluyor ve ağrı içinde kıvranıyorsunuz. Artık her yarım saatte bir yeni bir yara çıkıyor. Siz kremin geçici bir çözüm olduğunu biliyor ve endişelenmeye başlıyorsunuz. Yaralar yakında bütün bedeninizi mi kaplayacak? Yarasız anlar tamamen yok mu olacak? Bir doktora gidiyorsunuz. Doktor yarayı tedavi edemiyor. Başka şeyler deniyorsunuz ama o sihirli kremden başka hiçbir şey etkili olmuyor. Sonunda bu kreme bağımlı oluyorsunuz. Yanınızda kreminiz olmadan hiçbir yere gitmiyorsunuz. Yolculuğa çıkarken yanınıza birkaç tüp birden alıyorsunuz. Yalnızca sağlığınız açısından değil aynı zamanda para açısından da telaşlanmaya başlıyorsunuz, çünkü sizden her tüp için 100 pound istiyorum. Bu parayı ödemekten başka seçim şansınız kalmıyor. Derken gazetenin birinde yalnızca sizin değil birçok başka insanın da bu yaralara sahip olduğunu okuyorsunuz. Eczacılar kremin yaraları iyileştirmek yerine yalnızca derinin altına geçirdiğini ve aslında yaraların artmasına yol açtığını keşfetmişler. Yaralardan kurtulmak için kremi kullanmaktan vazgeçmeniz yeterli olacak ve bir süre sonra yaralar kendiliğinden kaybolacakmış. Kremi kullanmaya devam eder misiniz?"

Sigarayı bırakmanın tek yolu sigara içmeyi bırakmak ve bundan mutluluk duymaktır. Kitap bunu gerçekten başarıyor.

Sigaranın sevgiliniz değil, düşmanınız olduğunu; yara bandınız değil, yaranın ta kendisi olduğunu keşfettiğiniz zaman, (gbkz: Allen Carr)'ın kitabın sonunda tavsiye ettiği gibi sigara içmeyi bir anda kesiyor, o defteri tamamen kapattığınıza yürekten inanıyor, asla "tek sigara" aldatmacasına düşmemek için 'tütün yemini'nizi huzurla ediyor ve sigara her aklınıza geldiğinde o pislikten kurtulduğunuz için saf bir mutluluk duyuyorsunuz.

sigaradan kurtulmak isteyen bağımlı kardeşlerim! Bu kitabı açık yüreklilikle okuyun. Kurtulduğunuzda önce (gbkz: Allen Carr)'ın ruhuna, sonra tavsiye edene teşekkür edeceksiniz.

22 ocak 2018 22:20 22 ocak 2018 22:24

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar