yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  1. zor olan eylem. dil çok yaratıcı olduğundan öğrenmeniz gereken kelimeler asla bitmiyor, deli gibi prepozisyon ezberliyorsunuz. 3 artikel çeşidi var üstüne üstlük, feminen maskülen diyip bitirmemişler. eee hal böyle olunca almanca öğrenmek zorlaşıyor. okunuşu bir nevi ana dili türkçe olan bir öğrenenine kolay gelebilir, fransızca gibi dillerle karşılaştırılmayacak kadar kolay okumasını öğrenmek. bu eylemdeki süslülere başarılar dilerim :)

  ukte: (yazar: minyonlarin sevgilisi)

  6 şubat 2017 22:50

  2. 10 sene once, 1 sene almanca ile bir maceram olmustu, kolay bir dil degil kesinlikle. artikel mi ezberlesem, kelime mi ezberlesem, isim mi ogrensem, cumle mi kursam derken cok karistim ben.. cok zorlandigimi hatirliyorum. ama bir sekilde ogreniyorsun. tabii ki her yabanci dil gibi pratik yapmayinca koreliyor. simdi konusmaya kalsam asla konusamam, ama tekrar baslarsam isim daha kolay olur diye dusunuyorum, sonucta bir sekilde kulak dolgunlugum var. sakir sakir konusanlara helal :)

  6 şubat 2017 22:56

  3. Lisede ingilizceye ek olarak almanca dersimiz vardi. Tam 4 sene bu dersi görmemize rağmen gerek hocamızın pek iyi olmaması gerekse dersi pek önemsemediğimizden hiçbir şey öğrenemedim diyebilirim. Geçen gün duolingo uygulamasını indirdim ve söylediğim nedenden direkt almancayı seçtim. Aslında bana baya zevkli bir dil geliyor. Ama kesinlikle çok zor. Özellikle artikel ezberlemek. Sonra telaffuzda da zorlandığım oluyor. İngilizcenin canını yiyeyim dediğim anlar oluyor. Kısaca zor ama zevkli bir eylem.

  6 şubat 2017 23:05 6 şubat 2017 23:07


  4. Yukardaki 5 girdiyi okuyup beğenerek geldim :) Aynen hepsine katılıyorum !

  5,5 senedir Almanya´da yaşıyorum. Buraya gelmeden önce Almanca kursuna da gitmedim, okulda da öğrenmedim. Sıfırdan burda öğrendim ve hala B2.2 seviyesindeyim. Sürekli kursa gitmiyorum ara ara gidiyorum, yoğun olduğumda ara veriyorum. B1 seviyesi birkaç defa sorulmuştu resmi yerlerde, ben de TELC sınavından B1 sertifikasını aldım. Ama benim derdim konuşmak. Maalesef kursta öğretmeninizden yavaş yavaş dinlediğiniz tane tane Almanca kelimeler ve cümleler, gerçek hayatta hiç öyle değil. Hele aksanlı birisiyle konuşuyorsanız, dekoderden geçmesi ve anlamaniz, kendi cümlenizi kafanizda kurmaniz (fiili dogru yere koydum mu, artikel neydi, dative mi akkusative mi dur artikeli degistireyim vs..) ve cümlenizi sonunda söylemeniz derken, karşınızdaki uyuyakalmış oluyor :)

  şaka bir yana zor bir dil. Kendim konuşamadiğim icin demiyorum haha :) Konuşuyorum ama çok yanliş yaptiğimi da farkindayim. Konuşarak pratik yapmasi da ayri zor... Hepimize kolay gelsin.

  7 şubat 2017 01:21 7 şubat 2017 01:23

  5. Son yazılan girdi müthiş motive etti beni. eşim Alman ve evlenmeden önce Almanca bildiğim tek kelime abartmıyorum danke’ydi. Hem Türkiye hem Almanya’da kursa gittim. A2.2 seviyesine geldim 2,5 ayda. Başlarda inanılmaz motive olduğum için çok çalışıyordum. Bunun etkisi büyük. Şimdi Aile birleşim vizesi icin dil belgesi almam gerekiyor Goethe’den. Yine de hala endişelerim var. acıkcası hic kolay bir dil değil. Özellikle öğrenilen ve konuşulan tamamen farklı. Grammerin müthişte olsa konusulan kelimeyi de bilsen iş pratikte cok farklı. Bildiğini anlamıyorsun. Korkuyorum ve inancımı zaman zaman çok kaybettim hala konuşabildiğim söylenemez. Nasıl öğreneceğim sosyal hayata nasıl katılacağım ve eşimle ne zaman ingilizceyi bırakıp almanca konuşabileceğim çok merak ediyorum. 

  25 eylül 2019 21:03

  6. akıcı konuştuğum bir dil. almanyada doğup büyümedim, dili 5 sene önce öğrenmeye başladım. çok zor bulmuyorum bu dili, yine de tamamen hükmetmek bence zor. anadili almanca olanlar bile bu konuda kaotik diyebilirim. o yüzden belli bir olgunluğa eriştim, konuşulanı anlıyorum ve istediğimi tıkanmadan takılmadan anlatıyorum. seviyemle mutluyum, mükemmel olması için uğraşmıyorum, goethe şiirlerini anadilinde anlama hırsım şu an için yok. baktım ki bu dili öğrenmenin sonu da yok, hep erteleyip durduğum başka bir dili öğrenmeye başladım. çünkü almanca öğren öğren bitmiyor, adeta bataklık.

  26 eylül 2019 12:23

  7. Baba tarafından yarı Alman'ım fakat hayatımın büyük çoğunluğu Türkiye'de geçti. Dolayısıyla (babam da Almanya'ya taşınınca) Almancam gitgide köreldi. yani akıcı ve aksansız bir Almancayı yanlış artikellerle yamuk yumuk konuşur oldum. Bu dildeki bazı kalıplar belli başlı kurallar olmadan oluştuğu için çoğu şeyin beyninizde kendiliğinden yer etmesi, ezber yapmak ve düşünmeden konuşabilmek gerekiyor. 

  İşin komik yanı, bu sene Alman dili ve edebiyatı okumaya başladım. Umarım benim için her şey yolunda gider ve bu karmaşık ama güzel dili hakkını vererek öğrenebilirim.

  27 eylül 2019 11:33 27 eylül 2019 17:28