girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (447)
  • medya (3)

447. Kendime gerçekten ihtiyacım olan ve devamlı kullanacağım makyaj malzemelerinin bir listesini yapacağım ve o listenin dışına çıkmayacağım. Sırf bulunsun diye, bir gün belki lazım olur diye, sırf biri övdü diye gidip o malzemeyi körü körüne almayacağım. Cildime en uygun ürünleri seçip alıp bitene kadar kullanacağım.

Her gördüğüm indirim yazısına atlamayacağım. İhtiyacım olmayan bir şeyi sırf indirim yapıldı diye almayacağım. Herhangi bir indirimden faydalanmadığımda markaların kendimi bir şeyler kaçırıyormuşum gibi hissettirmesine izin vermeyeceğim.

Bir kıyafeti körü körüne beğenip almayacağım. Evdeki giysilerimi düşünüp neyle kombinleyebilirim nasıl giyebilirim diye tartıp uygun bulursam alacağım. Örneğin bir tişört alıp bu tişörte böyle bir pantolon lazım, böyle de bir ayakkabı lazım diye diye kendime durduk yere aslında olmayan bir ihtiyacı yaratmayacağım.

10 kasım 23:57

446. Yılbaşına kadar kozmetik almayacağım.

10 kasım 00:15

445. Bugün yazlıkları kaldırıp kışlıkları çıkardım ve o kadar yoruldum ki bir ara tansiyonum düştü. Bunlar daha taşınırken eleyip getirdiklerim ve yine de o kadar çoklar ki. Hala mağazaların önünden geçerken vitrinde bir şeyler beğeniyorum. Bugün irade göstererek eşimin kaban alma teklifini reddettim, çok güzel bir modeldi ama gerçekten ihtiyacım yok. En azından elimdekileri yıpratana kadar kullanmak istiyorum. Geçen sezon alıp hiç giymediğim etiketi üzerinde kabanım dururken yenisini almak artık açgözlülüğe giriyor. Sadece gerçekten ihtiyacım olduğu için 2 spor taytı, 1 tişört bir de tenis şapkası aldım bugün sadece siperlikli olanlardan onun dışında en azından inditex indirimine kadar kıyafete dair bir şey almayacağım. Ona da yaklaşık 3 ay olduğu için o zaman kendimi ufak ödüllendirebilirim. Aynı şekilde bu kış ayakkabı asla almayacağım. Geçen kış alıp 3-5 kez giydiğim biker botlarım yepyeni duruyor. Taşınırken bu botum hariç kışlık hiçbir ayakkabı getirmemiştim ama 2 bootie, 1 yağmur çizmesi hediye geldi kışlık ayakkabı kotam doldu. Yaza kadar hiçbir ayakkabı almayacağım. Bu konuda da tek bir açık verebilirim o da tenis ayakkabım olmadığı için. Stan smithlerimle oynuyorum tabanları eriyecek resmen. Alırsam bir tek tenis ayakkabısı alırım o da gerçekten ihtiyacım olduğu için. 

Dipnot: bu başlığa bir seneden fazla olmuştur maybelline age rewind kapatıcı almayacağım yazmıştım. Almadım. 

6 kasım 20:32


444. kasım ve aralık aylarında renkli kozmetik alışverişi yapmayacağım. sadece parfüm istiyorum, onu da yılbaşı indiriminde sephora'ya gidip alacağım. haydi bakalım bunu kendime motivasyon olsun diye yazdım. bana şans dileyin lütfen çok mutlu olurum. :)

2 kasım 13:35

443. Dehşet bir tüketim bağımlılığına sürüklendik Youtube'un öncülüğünde. Resmen hayatımızı kimyasallara, plastiklere gömdük. Yüzümüze sürdüğümüz onlarca ürünü sonrasında çıkarmak için bile silikondan pahalı pahalı ürünlerle temizlememiz öneriliyor bir de (bkz: foreo) Cildimiz ne kadar kıymetli, sürdüğümüz herşey kanımıza karışıyor, sonra tüm organlara inanılmaz toksik yığıyoruz. Kaygılarımız çıkan küçücük sivilcemiz oluyor çoğu zaman. Okuduğum her başlıkta en pahalı ürünün bile mucizeler yaratmadığını sadece kısa bir süreliğine haz getirdiğini görüyorum birçok girdide. Bitirdiğimiz onlarca ürünün plastik kabı nereye yolculuk ediyor hiç sorgulamıyoruz. Ben bugünden itibaren yalnızca en zaruri ihtiyaçlarımı alacağım, paramı geleceğimi çöpe plastiğe toksik maddelere yatırmayacağım!

2 kasım 10:38 2 kasım 10:39

442. Elimde sadece iki far paleti var, biri sıcak tonlardan diğeri de toprak tonlarından oluşuyor. Bu paletlerin en azından bikaç renginin dibini görmeden yenisini almayacağım.

1 kasım 20:50 1 kasım 20:56

441. 1.5 liralik ojeye 4, 7 liralık ojeye 15 lira vermeyeceğim

1 kasım 18:51


440. 10 lira verip benri kare pamuk almayacağım, o nasıl fiyatlandırma insafsızlar

1 kasım 17:43

439. elimdeki kitapların tamamını okuyana dek bunu mutlaka okumam gerek deyip başka kitap almayacağım. evet hepiniz kütüphane listemdesiniz sevgili kitaplar ama okuma hızım kitap alma hızımın yarısı ve bu cüzdanımı kötü etkilemeye başladı.

1 kasım 17:07

438. 2015-16 senelerinde biraz psikolojimin bozuk olması (iş, romans, istanbul derken çökmüştüm) biraz da kredi kartı kullanmayı bilmemem (gerçekten aptaldım) nedeniyle kendi şartlarıma göre fazla çılgınca alışveriş yapıyordum. 

o dönemden bana hatıra kalan kredi kartı borcumu gerçekten çok ama çok uğraşarak, kendime alışveriş kotası, ürünlere fiyat limiti koyarak ödedim, şu an kredi kartımı kanada uçak bileti falan alırken kullanıyorum sadece. 

aslında o dönemde de aşırı pahalı şeyler almıyordum ama çok şey alıyordum ya da 3 ayda bir beymen outlet’den bir parça patlatıyordum. 

her ay zara’dan 500- 600 liralık alışveriş yapabiliyordum vs. 

bu dönemden çıkışım benim aynı zamanda mid- high end ürünleri bırakmama da yol açtı. 

darphin mesela, bende hiç bir etkisi olmayan bu markadan eczacının gazıyla aldım da durdum ürünleri, ayh peeling çok iyi, nem maskesi mucizeğ, tonik yeni katman yaratıyoh dedi de aldırdı dedi de aldırdı (aslında ekstremin darphin bölümünü o kadına yollamalıydım). 

chanel malzemeler, nars’dan sadece düğünlerde kullanabileceğim farlar, günlük makyajda elimi sürmeyeceğim ıvırzıvırlar, darphin işe yaramadı bir de dermaceutic deneyeyim (ki cildime çok ağır geldi, mükemmel ürünler ama bana göre değillerdi mesela). 

derken kredi kartı denen belayı kullanımdan kaldırdım ve böylece nakit alım yapmaya başladım ama aynı zamanda borç ödeyip, istanbul’da yaşadığım için ihtiyacım olan ürünlerin ya da kendimi mutlu etmek için alacağım minik şeylerin (mesela bir ruj) muadillerini bulmaya, kafamda her ürün için paha biçerek bir anda beni parasız bırakmayacak alışverişler yapmaya başladım. 

darphin nem maskesi yerine sephora nem maskesi, darphin tonik yerine bee beauty tonik, dermaceutic yerine lrp diye diye chanel kaş kaleminden rival de young’a geçiş yaptım. 

diyeceğim o ki, bu dünya bizi almaya itiyor, borç yüzünden modern köleler, sırma kafeslerde kuşlar haline getiriyor. benzer içerikli ürün bulup kendime iyi bakmak, ikinci el ya da vintage alıp ya da butiklerden ürün toplamak beni çok mutlu ediyor ve yaptığım hatalar bana büyük dersler verdi. 

tabii yine high end bişiler alıyorum ama daha az, daha rafine, daha özel şeylerle yaşamayı da öğrendim. 

kredi kartı tuzağına düşerek almayacağım, tüketim toplumunun kölesi olarak almayacağım, araştırmadan almayacağım.

içinizden biri benim hatalarımın benzerlerini yaşıyorsa, kurtulmak için diş sıkın, sabredin, umudunuzu kaybetmeyin ve tüketim tuzaklarına gözünüzü kulağınızı, insta feed’inizi kapayın. 

1 kasım 14:35