girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (403)
  • medya (3)

403. artık hayvanlar üzerinde deney yapan hiçbir firmadan hiçbir kozmetik ürün almayacağım. şimdiye kadar bu bilince erişemedim,göz ardı ettim,tek başıma hiçbir şeyi değiştiremem dedim.ama zaman zaman da sokakta bir kediyi severken ikiyüzlü olduğumu hissettim. kendimle vicdani hesaplaşmalarım sonucu, bu bencil düşünce yapısından arınmaya karar verdim.alternatiflere yönelirim bulursam ne ala bulamazsam da önemli değil. biz kendimizi güzel hissedicez diye hiçbir hayvan acı çekmemeli. sürmeyiveririm rujumu, kremimi.

11 ekim 19:58 11 ekim 19:59

402. youtube'taki influencer'lar artık avon satıcısı gibi gözükmeye başladılar bana. her yeni çıkan ürün süper, her yeni çıkan ürün favorileri, vazgeçilmezleri. aynı kafaya girdim ben de. sürekli bir "ya x z'den daha iyiyse" düşüncesi. kapatıcılardan başladım, highlighterlardan devam ettim, sonra lipgloss ve maskara. bunların yanında hadi dedim cildim "mükemmel" değil, mükemmel olsun diye bir ton yeni cilt bakım ürünü aldım, ben aldıkça cildim daha bozuldu.

bir-iki sene içinde makyajsız dışarı çıkabilirken, artık makyajsız kendimi tanıyamaz oldum. makyajlı o "mükemmel" cildimi kendi cildimmiş gibi benimsedim, kendi cildimi reddettim.

bu yüzden artık almayacağım. her ürüne "benim buna ihtiyacım var" diye atlamaktan sıkıldım ve yoruldum. interneti sadece yeni ürün bakmak için kullanır oldum. kendimi entellektüel açıdan daha zenginleştirebilecekken ben tüm boş vaktimi makyaj tekniklerine/ürünlerine yordum. bunların üstüne ihtiyacım olmayan şeylere bir ton para harcadım.

makyaj koleksiyonumda birçok ürün var, elimdekileri bitirmek istiyorum artık. ve daha doğallaşmak. fondöten sürmeden dışarı çıkmak istiyorum. sivilce izlerim azcık görünsün artık, napayım. maskarasız halim bana işkence olmasın artık. aldığım her ürün bana anlık mutluluklar verirken aslında kendimden ne kadar uzaklaşıyorum, kendime ne kadar eziyet ediyorum bunu farketmeye başladım. bu yüzden elimdeki ürünler bitene ve gerçekten birşeye ihtiyacım olana kadar bir şey almayacağım.

not: biraz dağınık yazmış olabilirim, bir hışımla içimden geldiği gibi yazdım öyle. makyaj yapmaktan hoşlanmak, cildimize bakmak tabii ki güzel şeyler, insan kendini nasıl mutlu hissediyorsa öyle yaşamalı. ama benim mutluluk sandığım şeyler aslında kendime olan eziyetimmiş, bunu farkettim ben. özel günlerde ya da canım isteyince tabii ki makyajımı yaparım bunda hiçbir sorun yok. ama daha "güzel" ve daha "mükemmel" olmak için sürekli yeni ürün almak bana vakit ve para kaybı gibi gelmeye başladı, ve en kötüsü kendi doğal halimi kabullenemez oldum.

8 ekim 18:32

401. Alışverişe çıkmadan önce youtuberların markalardan gelen videolarını izlemek saçma da gözükse bende işe yarıyor. İnsan pr için bile olsa birine bedava verilen bir şeye para harcarken iki kez düşünüyor ve bu durum genelde çok ihtiyaç değilse o markadan bir şey almamakla sonuçlanıyor. 

7 ekim 18:43


400. Far paletlerine aşırı bir zaafım var. Evde 2-3 tane var bitirmeden almayı düşünmüyorum. Note bb kremi gördükten sonra garnier bb kremi almayacağım. Oje de almayı düşünmüyorum 15 e yakın ojem var yeter de artar. 

1 ekim 21:07

399. avon naturals serisi şampuanları kesinlikle bir daha almayacağım.saçlarım iyice dökülmeye başladı.kuru olan saç tipim yağlıya döndü resmen.

1 ekim 11:36

398. bugünü tamamen sonbahar ve kış hazırlığına, eksik gedik var mı yok mu onları kontrol etmeye ayırdım. gördüm ki birkaç parça dışında neredeyse hiçbir şeye ihtiyacım yok.

kozmetik namına biten bir şey olmadıkça hiçbir şey almama gerek yok. nemlendiricim, toniğim, temizleme malzemelerim, maskelerim, renkli kozmetiklerim fazlasıyla var. hatta bazıları bayadır elimde duruyor diye geçtiğimiz günlerde project pan yaptım. bitmedikçe bu gruplardan hiçbir şey almayacağım.

kitap. sanırım direnç gösteremeyeceğim bir grup ama almamam lazım. okunmayı bekleyen bir sürü kitap ve e-kitabım var. eğer yılbaşına kadar elimdekileri eritir bitirirsem, bir kitap seti var ne zamandır kovaladığım onları yılbaşı hediyesi alırım kendime. (gizlinot: tabii yine fiyat bindirmesi yapmazlarsa şimdi bile 500tl )

giyimde birkaç parça eksiğim var. kabanım ve trençkotum çok eskimiş artık aslında kilo verme sürecindeyim almamak istiyordum ama mecburum diyebilirim. bu nedenle aşırı pahalı olmayan uygun fiyatlı alternatiflere yöneleceğim nasılsa seneye giyemem. orta halli bir şey bulabilirsem kış sonu temizletip bağış yapabilirim.

paramın gittiği diğer asıl yer de kalem ve defter. evde yüzlerce kalem var artık ve de defter. bunlar bitene kadar ( ki yıllarca bitmez ) asla almayacağım. çoğunu ayırdım apartmanda okula giden çocuklara vereceğim kullanabileceklerini.

bunu yapmam gerekiyor artık çünkü hem inanılmaz eşya birikti elime ve bunlar beni boğuyor hem de biraz ekonomiyi dengelemem gerekiyor. bu ay rahatsızlık nedeniyle inanılmaz para harcama durumunda kaldım ve önümüzdeki ay da aynı şekilde olacak. 2 3 ay dengeleyebilirsem sonraki zamanlarda daha rahat olacağım gibi görünüyor. ülkenin durumu da malum zam üstüne zam her şeye.

30 eylül 14:17

397. tüketmiyoruz kampanyasıyla birlikte okumayı çok sevdiğim başlıklardan.bu tarz baslıkları okuyunca filmlerde gördüğümüz adsız alkolikler tarzı bi grupmuşuz gibi hissediyorum asdf. birbirimizi teşvik ediyoruz tüketmemek adına ki bence bu baya işe yarıyor. kendimce bi iç dökme olucak sanırım girdim. üniversitedeyken makyajla hiç aram yoktu yani birer tane eyeliner, ruj ve maskara dışında fazla ürünüm yoktu ve yeterliydi benim için. ne olduysa mezun olup boşluğa düşmemle başladı kozmetik merakı. tamamen duygusal açlık ve boşluktan kaynaklandığını anlamam 1 sene sürdü. kullanmayacağım birbirinin benzeri rujlar, allıklar, farlar falan aldım.tabi youtubedaki makyaj kanallarını da bu dönemde izlemeye başladım ergen gibi o videolardan etkilendim ve bilinçsiz alışverişler yaptım. ergen lafıma takılmayın kastettiğim bilinçli olmak herşeyden etkilenmemek.her neyse. aldıklarım da uygun fiyatlı ürünler yani high-end alışverişim olmadı makyajda. ucuz dediğim ürünlerin fiyatını toplayınca ne kadar gereksiz harcama yaptığımı farkettim. ve bu parayla yapacağım tatil beni cok daha mutlu ederdi. hadi kullansam hakkını vere vere ama kullanmıyorum da. bulunduğum ortamlar belli, çok makyaj yapmayı da sevmiyorum. yani makyajı seviyorum da yine üniversitede yaptığım gibi az ürünle. yeni şeyler denemeyi sevmiyorum sanırım. bana yakışan bikaç ürün var ve hep onlarla yapıyorum. neyse böyle makyaj alışverişinde bi bilince eriştim,ihtiyaç dışı(ne kadar ihtiyac oldugu da tartısılır tabi) kozmetik ürün almayacağım diyerek noktalıyorum girdimi.

edit:imla

30 eylül 13:49 30 eylül 13:56


396. Bankada biriken para > dolapta biriken makyaj malzemeleri

Cok zamandir ben de kozmetik almiyorum cunku gozum doydu. Gercekten gratise girip gezip ne gerek var deyip cikabiliyorum.

30 eylül 09:54

395. watsons pudralı deodorant. bebek gibi kokuyor ama daha üçüncü günden bu kadar ağrılı sivilce yapar mı be insaf. garnier'e devam.

29 eylül 22:17

394. artık kilo almayacağım. çatlaklar artıyor :(

vallahi tosuncukluğun sonu olacağız. 

29 eylül 16:04