yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (528)
  • medya (1)

  528. Tasarımını ne kadar beğenirsem beğeneyim poliüretan/naylon/sahte deri ve türevi hiçbir şey almayacağım! Özellikle çanta.

  Daha geçen gün Bu yüzden sinir krizi geçirdim. önemli bir yere giderken uzun zamandır dolabımda duran neredeyse hiç kullanmadığım bir çantayı almıştım, Aradan 2 saat geçmeden üzerimde siyah tozlar belirdi, Allah Allah silkeliyorum yine geliyor, nereden dökülüyor bunlar derken bir baktım çantanın sapı omuzumda paramparça olmuş. Paramparça derken şaka yapmıyorum sanki birisi bıçakla girişmiş gibi parçalanmış derisi sürtünmekten. Öyle de bir durumdayım ki eve tekrar dönmem imkansız, çanta satın alabileceğim hiçbir yer ve zaman yok, çantanın içindekileri cebime koyayım çantayı çöpe atayım durumu yok, gittiğim yerde samimi olduğum insanlar yok.. kafayı yiyordum. artık çantanın saplarını büzüp elime aldım uranyum taşır gibi kendimden uzakta tutarak günü bitirip bir şekilde eve getirip çöpe attım. muhtemelen gittiğim yerdeki insanlar beni aşırı kasıntı ya da yarı felçli olarak kodlamışlardır ama olsun (gizlinot: :/)

  Üstelik bu çanta dolapta yepyeni duruyordu, içten içe sinsi sinsi çürümüş kullanacağım günü bekliyormuş. Bu durumun aynısı daha önce lateks eteklerde, ceketlerde vs de başıma gelmişti ve uzun zamandır gerçek deri olmayan hiçbir ürün almıyordum ancak artık bunu da yaşadıktan sonra kesin kararımı verdim, no more pu!

  (Gerçek deri konusunda hassasiyeti olanları anlıyorum ancak hayvan derileri kürkler gibi insanlık dışı işlemlerden geçirilerek elde edilmiyor ( timsah derisi,yılan vesaire kullanmadığınızı varsayıyorum). kimse elindeki çiftlik hayvanını sadece derisi için kesmez, zaten eti için kesilen hayvanların derisi tabaklanarak Çeşitli sektörlerde kullanılır. dolayısıyla halihazırda vejeteryan hatta vegan değilseniz deri kullanmayı sorun etmek biraz saçma. Ayrıca gerçek deri bir ürün kullandıkça güzelleştiği ve tamiri mümkün olduğu için çok uzun seneler kullanılabiliyor, miras olarak devredilebiliyor dolayısıyla bu daha az plastik eşya üretimi ve daha az karbon ayak izi demek.. işin aslına bakarsanız para vererek üretimine katkıda bulunduğum ve iki gün önce çöpe attığım poliüretan çantanın doğaya ve hayvanlara zararı gerçek deri kullanmaktan çok daha fazla)

  10 aralık 2019 15:10 10 aralık 2019 15:29

  527. Uzun bir süre makyaj malzemesi almamak icin kendime söz verdim. Son aldıklarımla beraber nice ürünüm var baba her türlü yeterler. 

  Kıyafet de almayacağım. 

  Bir tane çizmeye ihtiyacım var ama onu da güzel ve indirimli bulamazsam almayacağım. 

  Ayakkabı almayacağım. 

  Almayacagim 

  Almayacagim 

  Almayacagim

  Almaya 

  Alma 

  .

  .

  .

  1 aralık 2019 19:42

  526. Gardropsta satış yapmaya başlamamla birlikte aslında gördüm ki ne kadar fazla gerekli sanıp aldığım ama kullanmadığım şey varmış. Şimdiye kadar sattıklarım 300 lira etti, ki bu sattığım tutar, kim bilir bunlara ne kadar para verdim... Görüyorum ki gerçekten hem maddi olarak hem de evde kapladıkları yer açısından beni gereksiz sıkıntıya sokuyor. Kullandığım şeylere baktığımda hep belli şeylermiş aslında. Kullanırım sandığım ya da güzelliğine kanıp bir anlık gafletle aldığım şeyler uzun vadede mutluluk vermiyor. Bu sebeple artık ciddi manada ihtiyacım var mı, diye düşünmeden bir şey almıyorum. Almayacağım.

  1 aralık 2019 11:53


  525. Bu konuda o kadar mutluyum ki anlatamam. Başlığı ilk okuduğumda almaktan vazgeçemediğim, bir nevi alma / tüketme hastalığım olan şeyleri listelemiştim. Bunlardan biri çanta alma hastalığımdı, bu sene hiç çanta almadım , geçen sene aldıklarımı kullanıp eskitmeye çalıştım ki eskitemedim bile. İkincisi de alsam bile hemen kullanamayacağım kozmetik ürünlerdi. Bu kıstasın içinde ojeler , dudak kalemleri , rujlar , farlar , göz kalemleri bulunuyordu ama ben bu ürün gruplarından bu yıl hiç satın almadım , elimdeki kullandım. Sadece elimde sayıca tek olan ve biten fondöten , likit kapatıcı ve makyaj bazı satın aldım. Bunların haricinde kendime aylık ufak harcamalar için 50 tl kota koymuştum. Bunlar ise günlük ped , normal ped, pamuk , aseton , şampuan , deodoranttan oluşuyordu. Ufak bir ajandaya aylık bu ürünleri veya ekstra aldığım bir ürün varsa fiyatlarıyla beraber not ediyorum ve ay sonunda , o ay ne kadar harcamışım diye bakıyorum. Kota olarak belirlediğim 50 tl yi ise aşamıyorum. Bu sayede , yani önceki gibi gereksiz harcamalarım olmadığından , önüme her çıkana atlayıp almadığımdan bu sene çok rahat ettim. Bu olayı önümüzdeki sene için de hareket ettirip, yukarıda bahsettiğim ürün gruplarından hiçbir şey almayarak , elimdekileri hakkıyla kullanıp eriterek ve yine aylık para kotamla yoluma devam edeceğim. Tabi ki almayacağım durumunda bana en çok yardımcı olan , tüketmiyoruz kampanyasıyla beraber yürüttüğüm project pan durumuydu. Hepsini bir arada , birbirleriyle dönüşümlü ve uyumlu olacak şekilde uyguluyorum , cebim mutu ben mutluyum. O yüzden almayacağım...

  30 kasım 2019 02:20

  524. Geçen sene hiçbir şey alamayacağım elimdekileri tüketeceğim anlayışından bir anda "ya bu paralar nereye gidiyor"a dönüştüm. Öncelikle masraflarım arttı. İngilizce kursu lazer özel sağlık sigortası derken sadece bunlara 1.000 lira gidiyor. (gizlinot: Kalan lazer masrafım 1500 TL ve ben fazla taksiti sevmediğim için 3 ayda bitirmeyi düşünüyorum) (gizlinot: 6 ay taksitle kendime tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdım çünkü artık devlet hastaneleri çok dolu hastalık bittikten sonra randevu gelir anca. Aylık 125 tl)

  Kıyafetlerimin az olması nedeniyle (gizlinot: Sürekli ablamdan giyindigim için çokmuş gibi dursa da) bir kaç parça kıyafet aldım. Etti mi 500.

  Black fridayi ise rahat atlattığımı düşünüyorum suwen indiriminden bir balensiz dolgusuz sütyen ve korse aldım. Pentiden de 4 ince çorap 1 opak çorap(gizlinot: 40den) ve 3 tane ev çorabı aldım.

  Baktığımda hepsi ihtiyaç hepsi olmadığında aradığım şeyler. Büyük Gratis indiriminde de mutlaka almam gereken şeyleri topluca almıştım. (gizlinot: 4 adet şampuan 3 lif 4 paket ped gibi. Tabi böyle almamın sebebi bunları iki kişinin kullanması yoksa bu kadar fazla stoklamam) 200 lira tutmuştu.

  Gerçekten artık hiçbir şey almayacağım moduna girmeden para biriktirmek zor. En temel ihtiyaçlar bile çok pahalı. Lens, lens suyu zaten bütçeyi sarsmakta.

  Bende bugün kendime söz verdim. Borçlarımı bir an önce kapatıp neredeyse hiç alışveriş yapmadan Mart ayına gelmek ve maaşımı biriktirmek. Geçen sene kendime söz verdim yaparım dedim yaptım yine yapıp tüketimimi engelleyeceğim.

  30 kasım 2019 00:41

  523. almayacağım çünkü kriz, her şey pahalanıyor vs. diye diye o kadar çok almışım ki aynı ya da benzer ürünlerden. elimdekiler bitmeden yenisini almama kararı aldım. 3-4 aydır hiçbir şey almıyorum.

  bir de neden bunu kıyafetlerime de yansıtmıyorum diye düşündüm. dolabımdan bir kıyafet eksiltmeyeceksem yenisini almamaya çalışıyorum. mesela bir gömleği beğendiysem ama dolabımdaki hiçbir gömlek eskimediyse ya da vedalaşmak istemiyorsam o beğendiğim gömleği almıyorum. tabii ki ileride bu durumun istisnaları çıkacaktır, en basitinden şimdi çalışmıyorum, ileride çalışmaya başladığımda muhtemelen ek şeyler almam gerekecek. ama şu an böyle tutumlu olabileceğimi düşündüm. bakalım.

  17 kasım 2019 19:15

  522. Kozmetik alışveriş çılgınlığımı dizginlemeyi çok güzel başardım diye sevinirken bir anda kıyafet ayakkabı çanta alma dürtüsü çıktı başıma. Kozmetik almadığım dönemde o kadar çok kıyafet alışverişi yapmışım ki görünce şaşırıyorum. Kıyafet alma isteğimin altında başka başka sebepler var. Öncelikle tarzım değişti bu süreçte. Eskiden rengarenk giyinen ben zamanla daha sade ve zamansız şeyler giyinmeye başladım. Bu süreçte bir miktar kilo verdim ve kendimi kıyafetler içinde daha güzel görmeye başladım. Kıyafet yakıştırmadığım için daha çok kozmetik alıyormuşum bunu farkettim. Ayrıca arkadaş çevrem de bol bol kıyafet almaya başladı aynı dönemde. Onlardan göre göre de alma isteğim arttı. Son birkaç aydır o kadar çok şey aldım ki beni uzunca zaman götürür o yüzden yeni kıyafet almayacağım. Bu süreçte artan paraları biriktirmek yerine daha çok gezmek istiyorum açıkçası. Tiyatro, sinema ve gösterilere daha çok gitmeye çalışacağım. Değişik giyinmeyi de çok seviyorum evet ama elimdekileri uzun bir süre kullanmak anı biriktirmek istiyorum artık.

  17 kasım 2019 18:04


  521. tam alıyordum, almadım.

  bilmem kaç tl alışverişe şu kadar indirim veriyor diye limit doldurmak için uğraştım, baktım bir sürü gereksiz şey. aman dedim, bitince alırım, ne gerek var stoğa. yarına çıkacağımız şüpheli. kuş gibi hafifledim.

  12 kasım 2019 14:23

  520. mecbur kalıp aldığım o çantaya (okul için) verdiğim paradan sonra en az 2020 başına kadar gereksiz yere 1 kuruş bile harcamayacağım. (gizlinot: istesem de param yok gerçi ) (gizlinot: swh)

  11 kasım 2019 21:51

  519. yaz başından beri almayacağım dedikçe alıyorum. bu aldığım son kıyafet / aksesuar dedikçe başka bir şey beğenip inanılmaz ihtiyacım var diye düşünerek alıyorum (neyse ki dolapta bir köşede unutmuyorum). midi etek seviyorum diye altı aydır aldığım aldığım etek sayısı:8. sekiz. hatta sonradan kilo aldım, birkaçı artık güzel durmuyor. sekiz tane etek neden aldım? bilmiyorum. artık midi etek almayacağım.

  11 kasım 2019 20:02