sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (74)
 • medya (4)

74. Cildimi kadife gibi yapıyor ancak nasıl keseceğim? Kıyamıyorum bebeğime.kopan kısımları sürüyorum.  Çiçek yetiştirmek konusunda berbatım ancak o kadar seviyorum ki kendisini her dakika sulayasım geliyor. dün klimanın önünde kaldı, yaprakları yamulmuş. Geçen sefer toparlamıştım, bakalım şimdi ne olacak? 

8 aralık 23:08

73. Halk arasında sarısabır olarak bilinen,çok alerjik bir bitkidir kendisi. Gül ve çilek gibi faydalı ama alerjik. Dikkatli kullanın

Yaraları iyileştirilmesini kendi gözlerimle tanık oldum iz miz kalmadı .türlü aminoasit var içerisinde. Mısırlılar yanık tedavisinde kullanıyormuş.

Anavatanının Afrika olduğu düşünülüyor.

Doğada 300'e yakın türü var ama 2 3 tanesi cilt için kullanılıyor. Bir de çok nemli yerleri sevmiyor bu kişisel bir gözlemdir.

Annemin aleo veraları kolum kadar oldu. Kuzenime verdiğimiz aleo vera baya saksıyi çatlatmis.

Suyu çok sevmez (gizlinot: Yazın haftada iki kez kışın bir kez sulasak yetiyor )parmağı değdirince toprak hafif nemliyse çok değil yeter.hatta kuru olsun.

Doğrudan güneş değil, ışığına bayılır.(gizlinot: Hangi bitki ışığı sevmez ki )cam önüne koymayın, aşırı ısıdan ölebilir .

Rüzgar almamalı.ve saksısı mutlaka her bitkide olduğu gibi delikli hava alan cinsten olmalı.

Yılda bir kez toprak yenileyip bir de güvercin boku koyduk mu ohhh tamam.(gizlinot: Şaka güvercin gübresi olmasa da olur. Başka bir gübre de çözer. )

Bilgiler 10 yıldır aleo vera yetistiren anneme aittir.

23 eylül 11:46 23 eylül 11:48

72. 21.yüzyılın mucizevi bitkisi. Yara izin mi var? aloe vera sür. Bir yerlerin mi kaşınıyor? Aloe vera. O işler öyle değilmiş işte. Her şeyi iyileştiriyor diye fütursuzca oramıza buramıza sürmememiz gerekiyormuş. 0 grubu kana sahip olanlar için zehir etkisi varmış. Oda arkadaşımın gözü davul gibi şiştikten ve kaşınmaya başladıktan sonra araştırınca öğrendik böyle bir etkisi olduğunu. Aman süslüler dikkat edin. evet doğal bitki, içinde ne olduğunu bilmediğimiz kremleri sürmekten daha iyi olabilir belki ama yine de her şeyde olduğu gibi faydası yanıda zararları da olabiliyor. Herkeste aynı etkiyi gösterecek diye bir şart da yok. İlla kullanacaksanız en azından bileğinizin üstünde minik bir alana alerji testi uyguladıktan sonra kullanın derim.

6 ağustos 20:28


71. Ürün uyarısı: -alerjik reaksiyon gösterme olasılığına karşı lütfen önce küçük bir bölgede deneyiniz- 

Yıllardır evimde aloe vera var. İlk geldiğinde üç küçük yaprağı vardı, o kadar. Sonra onu aydınlık bir yere koydum. Zahmetsiz bitki. Yazları haftada bir, kışları iki üç haftada bir sulamak bile yeterli. Şimdi her yerinden yavrular fışkıran kocaman kocaman dalları olan bir bitki oldu. Ben yavruları canım sıkıldıkça güzel saksılara ayırıyorum. Sevdiklerime hediye ediyorum :) 

Kullanım alanları oldukça çeşitli. Yanık ve kesikler üzerine, nemlendirici niyetine yüze, saç maskesi içine, göz altı kremi niyetine, lekeli bölgelere uygulanabilir. Köke yakın yerden kesitiğim bir dalı çay bardağı içine dik bir şekilde yarım saat koyuyorum -ki sarı suyu aksın- kalan parça buzdolabında iki hafta kadar dayanıyor. Yüzüme uygulayıp uyuduğum günlerde pamuk gibi bir ciltle uyanıyorum. Sivilce üzerine uyguladığımda sabahına sönmüş oluyor. O, bana saldıracakmış gibi duran dallarının görüntüsünü de seviyorum :) 

6 ağustos 19:52 6 ağustos 19:52

70. geçen gün yüzüme ilk defa sürdüm bir kaç dal kopartıp. keşke evde saksılarca olsa dediğim bitkidir. sen neymişsin be abi ya. yağlanmayı kesiyor, sivilceleri söndürüyor, harika nemlendiriyor gerçekten bayıldım.

6 ağustos 10:54

69. Faydalarını saymama gerek yok zaten hepimiz biliyoruz. Ancak bu bitkide cildimize zarar verme ihtimali olan acı madde var, sarı sıvısı. Bunun için ben aloe vera mı saksıdan kopardıktan sonra, kopardığım kısım aşağıya gelecek şekilde dik bir şekilde cam tabağa koyup bekletiyorum. Bir süre sonra sarı sıvısı tabağa akmış oluyor. Bu şekilde jeli kullandıktan sonra jel daha sağlıklı geldi bana.

5 ağustos 18:02

68. O kadar güzel sey yazdım fakat an itibariyle yüzümde çok fena alerji yaptı. Çünkü hem dünden kalmıştı hem de yapraklar da oldugu icin o sarı sıvı alerji yaptı. Çok dikkat edin.

5 ağustos 15:11


67. (yazar: copev) ‘ e bende katılıyorum. Cildim hassas değildir çok zor kızarır veya tahriş olur. Bir kere bende neymiş bunun etkisi diyip direk bitkinin jel kısmını yüzüme sürmüştüm. Dakikasında yanma ve kaşıntıya sebep oldu ve tabi anında yıkamıştım. Ama nedense daha önce içeriği aleo Vera olan ürünlerde bu sorunu yaşamamıştım. Heralde ürünlerde çok az var veya artık diğer maddelerin etkisiyle mi bilmiyorum sorun olmamıştı. Direk uygulanacaksa önce küçük bir alanda test etmekte fayda var.

5 ağustos 11:43 5 ağustos 11:44

66. Ben Migros'tan almıştım. Yaklaşık 4 ay sonra artık kullanmaya karar verdim ve jel yaptım kendime. Yüze sürülünce ilk başta yapış yapış oluyor ama emdikten sonra yüzünüz pamuk gibi oluyor. Tabi dalı ilk kestiğinizde sarı bir sıvı akıyor onu asla yüzünüze sürmemeniz gerekiyor. Peçeteye baş aşağı koyup 2 dk bekletin ve sıvının gittiğinden emin olduktan sonra kullanabilirsiniz.

Size önerim akşam yatmadan önce sürün ve sabah kalktığınızda yıkayın.

Sevgilerle :)

5 ağustos 11:38

65. Küçük bi bölegede test edilmeden kullanılmaması gereken alerjen bi bitki. Alerji yapmayanlar ne kadar iyi sonuçlar alıyorsa alerjisi olanları da o kadar süründürüyor. Kimdi hatırlayamıyorum bi videoda ezip maske yapın demişti. Benim cahilliğim bileğimde vs denemeden direkt uyguladım. Abartmıyorum 10 saniye kaldı ve ilk andan deli gibi kaşındı. Sonrasında da döküntüye sebep oldu. Halbuki bu bitkiyi içerdiği yazan yığınla kozmetik ürünü kullanmıştım ve hiçbir sorun yaşamadım. 

5 ağustos 10:25