yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (1)

  1. çok izlenen/ okunan/ dinlenilen/ takip edilen medya organlarının oluşturdukları haber, program vb. içeriklerde sürekli cinsiyetçi bir dille karşılaşıyoruz. bunun en yeni ve en çirkin örneklerinden birini cnn turk'un izmir'de tacize uğrayan kadın haberinde gördüm bu aksam. görsellere ekledim. haberde tacizci erkekler "kadının dekoltesinden cesaret alıp tanışmak isteyenler" olarak aklanirken kadının mağduriyeti hayatınızı şokunu yaşadı şeklinde tık haberciliği diliyle magazinlestirilmis.

  18 eylül 2016 01:31

  2. burcu karakaş'ın "eğitimli erkeklerin cinsiyetçi söylemleri / halleri?" yazısından:

  Basına yansıyan haberlerden elde edilen veriler, erkek şiddetinin eğitim seviyesi ayırt etmediğini gösteriyor. Ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenleriniz varsa Çiçek Tahaoğlu’nun her ay Bianet’te yayınladığı raporlara göz atabilir. Bir başka ve basit deyişle, üniversite mezunu da karısını dövüyor. Ancak mesele sadece fiziksel şiddet de değil. Eğitimli erkeklerin cinsiyetçi söylemlerde bulunduğuna da sıklıkla rastlıyoruz.

  Prof. İlber Ortaylı, geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet gazetesine söyleşi verdi. Söyleşiyi yapan, kadın meslektaşımız Ceren Çıplak’tı. Gazete, sürmanşete taşıdığı haberin başlığını “Türkiye’yi cahiller yönetiyor” şeklinde atmıştı. Ortaylı bir süre sonra bu ifadeyi kullanmadığını Hürriyet gazetesindeki köşesinden dile getirdi. Ancak iş bununla da sınırlı kalmadı. Cumhuriyet, internet sitesinden İlber hocanın ses kaydını yayınladı. Ortaylı da Ahmet Hakan’ın CNN Türk’teki bir programına konuk oldu.

  Açıkçası bu olaylardan gündem yoğunluğundan olsa gerek geç haberdar oldum. Akabinde Ortaylı ile Hakan’ın konuştuğu videoyu izledim. Hakan, Ortaylı’ya söyleşi meselesini soruyor ve aldığı cevap şöyle:“Kızın biri geliyor, soru soruyor ‘Türkiye’yi cahiller mi yönetiyor’ diye. Belli ki kızın zaten fazla bir şey bildiği yok. Kusura bakmasın yani.”

  İlber Ortaylı burada “Türkiye’yi cahiller mi yönetiyor” derken söyleşiyi yapanın kadın olduğunu vurgulamak için herhalde (!) sesini inceltiyor. Tam karşısında oturan Ahmet Hakan da sanki ortada çok komik bir şey varmış gibi laubali bir şekilde tebessüm ediyor. Ancak daha bitmedi:

  “O küçük kıza herhalde akıl verdiler ses kaydını yayınlasın diye.”

  “O küçük kız” diye bahsedilen, kocaman bir kadın gazeteci ama mühim değil. Ayrıntı bunlar hep tabii. Ahmet Hakan bu esnada gazetecilikte profesyonellikten bahsediyor. İkilinin arasında süregelen diyalog ise şu şekilde:

  Hakan: “Başlığı atmış o kafasından…”

  Ortaylı: “Gazetecilik yapmak zorunda değilsin. Git başka iş yap, nakış yapıp satmak da iyidir.”

  Bu esnada ekrandaki yazı ise şu:

  “İhtiyacımız ciddiyet.”

  Gözlerime yaşlar oturuyor bir anda. İhtiyacımız gerçekten ciddiyetse ekranda konuşulanlar ne? Ahmet Hakan mı profesyonellikten bahsediyor? İlber Ortaylı gibi bir tarihçinin muhabir kadın olunca aklına ilk gelen nakış mı oluyor? Erkek olsa mesela, “Git otomobil çırağı ol” diyecek miydi? Videoyu izlerseniz diyaloglar esnasında yüz ifadelerine bakın lütfen. Burada yazdıklarımdan bin kat daha etkili, çok şey anlatıyor.

  (link: https://www.evrensel.net/haber/291165/egitimli-erkeklerin-cinsiyetci-soylemleri-halleri yazının tamamı için)

  27 eylül 2016 19:55

  3. - trafik kazasında 2'si kadın 5 kişi hayatını kaybetti.

  (evet ya ölenlerin içindeki kadın sayısını vermek çok mantıklı)

  - çılgın aşık yanında bulunan pompalı tüfekle sevgilisini öldürdü.

  (yanında pompalı taşıyan masum aşık, ayy ne tatlı, kadın ne yaptı adam delirdi kim bilir)

  - yaşlı kadının(40) evi soyuldu.

  (evi soyulmayacak kadar yaşlıymıș, kesin çirkindirde. ya hırsız korktuysa)

  - mini etekle genç kızın tacize uğradığı iddia edildi.

  (iddia edildi haberciliğini zaten çok severim, bence kız haketmiş)

  - kadın şoför kaza sonrası korkudan kendine gelemedi.

  (altına araba vermek hata, utanmadan kazadan korkmuş)

  - yalnız yaşayan kadının evinde gece yangın çıktı.

  (kadın evdeyse bir erkekle fingirdiyordur, farketmemiştir yangını, evde değilse siz cevabı biliyorsunuz)

  daha yüzlerce örnek yazabilirim. son sinir olduğum ipek soylu'nun olduğu (link: https://www.youtube.com/watch?v=6U3Rqw-kNqQ orkid reklamı)

  "bir kadın olduğum için insanlar benim sadece hassas tarafımı görüyor ama yeri geldiğinde bitirici vuruşlar da yapabilirim" ne demek allasen!?!?!?

  edit: benim girdim de sadece kadınlardan bahsettiği için cinsiyetçi olmuş ama şunu unutmayın başlık ana akım medya, burada lgbti bireylerle ilgili eleştirilecek kadar bile haber bulmak imkansıza yakın.

  27 eylül 2016 22:12 27 eylül 2016 22:42