sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (178)
 • medya (3)

178. an itibariyle kar yağışının masalsılaştırdığı ‘gri’  şehir

12 aralık 22:17

177. Neden sevdiğime dair hiçbir fikrimin olmadığı, gıpgri binalarının arasında huzur bulduğum, çocukluğumun geçtiği, başka bir şehirdeyken ankarada üniversite kazanarak geri döndüğüm şehir.

28 ekim 18:14

176. Atakule reklamı gerçekten çok çok iyi olmuş son zamanlarda izlediğim en iyi reklam olabilir. İzlerken tüylerim nedensizce diken diken oldu. Atakule bana her zaman çocukluğumu çağrıştırdığından belki de bu kadar etkilendim.  

Ankaranın ruhu başkadır zaten o ruhu farkedemeyenler ankarayı sevmiyor.(gizlinot: swh)

28 ekim 11:21


175. İçimde büyük ukte kalan şehir diye tanımlarım ben Ankara'yı. Üniversite sınavına Gazi diye çalıştım, sıralama gelince falan çok mutlu oldum. Ancak bazı sebeplerden ötürü yazamadım, içim söküldü o yaz. Ne zaman duysam Ankara'yı bi' düşünürüm acaba Ankara'da okusaydım nasıl bir geleceğim olurdu diye.

27 ekim 13:42

174. Ilk iş teklifim ankaradan gelmişti. İlk para kazandığım yer olduğu için yeri ayrı. Kış gerçekten çok sert geçiyor. Benim gibi sıcak iklimde yaşayanlar zorlanabilir.

En sevdiğim yerlere gelince Tunalı, seğmenler, 3, 4. cadde, bir de öğlen yemeklerinde gittiğim Bilkent Station (içinde ciddi anlamda iyi restoranlar var) avm olarak da panora ve ankamall ..

27 ekim 12:53

173. Ankaraya geleli yalnızca 2 ay oldu o kadar çok istemiştim ki üniversite için ankara lafını duyunca hep üzülürdüm. Bursalı biri olarak deniz varmış yokmuş hikaye. O kadar çok keşfedecek yer var ki aslında. Güzel şehir Ankara

27 ekim 12:41

172. Sırf ulus'taki dönerci için bile gidilebilecek şehir. Evet ulusta o yokuşun yukarısında bi dönerci var ama allahım hayatımda daha öyle bişey yemedim. Gittiğimde saat gece 11 falandı ve bitmek üzereydi. Uemek istememiştim ama eşim(gizlinot: O zamanlar sevgilim) ye bak yoksa pişman olursun demişti. İyi ki de yemişim hayatım güzelleşti o on saniye içinde.

Ankarayı severim. Üniyi hacettepede okumayı çok istemiştim ama istanbulu bırakamadım. Eşim o zamanlar askerliğini ankara da yapıyordu ve benim de orada çok akrabam vardı. Resmen bütün askeriyeleri ezberledim. Güzel gezdik ankarayı hatta eşim öyle çok gezdi ki o şehri çinçin bile klasik rotası olmuştu(gizlinot: Getto yerleri severiz). Ama benim favori yerlerim hiç şüphesiz çankaya ve anıtkabir. Biliyorum fazla klasik ama çankayanın o güzel klas sokakları benim çok hoşuma gidiyor. Anıtkabiri ise herkes görmeli. Çoğunlukla fazla kırsal ve pavyonlu olmakla yaftalansa da(gizlinot: Ki yalan değil) ankara benim gözümde başkent olmayı en çok hakeden şehir.

27 ekim 11:31


171. İsteyene , arayana pek çok seçenek sunan şehirdir. Ankara'yı sadece Kızılay'dan ibaret sanmayın. Tunalı,bestekar,filistin,iran caddesi gibi pek çok yerde inanamayacağınız kadar güzel restoran,pub,bar bulabilirsiniz. Kızılay dediğiniz yer her ergen Ankaralının bir gün dersane ortamını tadacagi yerdir. Ondandır ki fast food anlayışına sahip, "abla tabu,jenga,tavla,okey hepsi içerde " diye adam çekmeye çalışan kro cafeleri çoktur.

Bir şehrin iyi yerlerini bilmeniz için önce o sehri gezmeye çalışmak gerekir. Ankara'nın her ilçesini gezmiş biri olarak her yer için pek çok tavsiye verebilirim.

Park cenneti Çayyolu tarafıdır. Ama Kurtuluş Parkı ve Kuğulu Park ve Tbmm'nin yanındaki meclis parkı en eski parklardandir ve kocamandır. Simidini çayını al parka otur dilediğin gibi takıl. Kurtuluş'tan çık hamamönü'ne git bir Türk kahvesi iç. Tacettin Dergahini ziyaret et. Mehmet Akif'in oradaki küçük pembe evini de ziyaret edebilirsin. (gizlinot: Mehmet akif ersoy'un müridi olduğu dergah)

Kuğulu'dan çıktıysan Pizza İl forno'da bir dana kaburga pizza ye sonra Kıtır'a dön Kuğulu Park'a cıvıl cıvıl insanlari izleyip, sokak müzisyenlerini dinleyerek bira patates yap. (gizlinot: Kıtır 'ın üstündeki Üst Kat ta sıcak sepeti bira da mükemmel olur. Hem daha ferah kıtır a göre )

Kızılay'da ne var diyorsan da Roxanne, Route gibi yerlerde yemeğini ye sonra akşam 10 gibi Kızılay boşalmaz zaten (gizlinot: O eskidendi, son 5 yıldır cıvıl cıvıl ) akşam pazarı kurulur sokağa kokoreççi ve midyeciler doluşur, roman bir ekip vardır efsane arabesk söyler, kokorecini yerken otur dinle.

Bahçelievler Yedinci caddeye mi gittin aynı olay orda da vardır. Akşam pazarına git, dilediğin cafede otur. Hatta bence nostalji yaşamak istersen Piranha cafede plak şarkıları eşliğinde çay iç, eski objelere dokun.

Bir gün Anadolu Medeniyetleri Müzesi (gizlinot: Kaçırılan deniz atı broşu yıllar sonra evine döndü müzede muhakkak onu gör), Erimtan Müzesi gez çıkışında Ankara Kalesi'ne uğra dolaş sonra Ankara'nin en iyi donercileri kale tarafindadir o taş yokuşta gir istediğin yere ye dönerini, yalnız saat 2 den sonra tükenir bilesin, elini çabuk tut. (gizlinot: Ya da dantel cafe'ye git nostalji içinde gözleme ye, sahibi olan abla sana sobada demledigi çayı versin, bir de kış geldi şimdi kestane de yapıyordur sobada onu sakın kaçırma ) (gizlinot: İskitler peçenek döner ve ayrancı mutlu döner de efsanedir) ha unutmadan Ulucanlar Cezaevi Müzesi'ni mutlaka gör. (gizlinot: Denizlerin, yılmaz güney in, neredeyse tüm muhalif gazetecilerin ve pek çok siyasi ismin yattığı, hayata dönüş operasyonlari sonrası kapatilan ve yıllar sonra hapishane hayatını halka göstermek üzere müzeye çevrilen yer. İlk gidişte insanı ağlatır,tüyleri diken diken eder. Girişinde muze kart geçmez öğrenci 2tl tam 5tl.)

keçiören'e mi gittin, gez Atatürk Botanik Parkı'nı, sonra Estergon Kalesi'ne çıkıp Özbek Sofrası'nda özbek pilavı ye. (gizlinot: Keçiören iç tarafindaysan muhakkak Alaturka'da baharatlı tavuk döner ye )

Sincan'a mı gittin? Çarşısı mükemmeldir kızılay falan halt etmiş, çok ucuza çok güzel şeyler bulabilirsin gez mağazaları. Sonra Alnıaçıklar Restoran'da bir lahmacun ye. (gizlinot: Bir de mükemmel bir pidecisi vardı ama unuttum adını hatirlarsam editlerim)

ankara sanat şehridir. Tiyatro biletleri çok ucuzdur. Şinasi sahnesine git mükemmel oyunlar izle, devlet opera ve balesinde yer bulamazsin çünkü ankaralı sanatseverdir. (gizlinot: Her ne kadar pavyonlarimizla anılsak da. )

ulus'a git roma hamami açık hava müzesini gez. Zaten çankırı caddesi üstünde meşhur pavyonlarimizi göreceksin böylece ankara kültürüne hakim kalacaksin. (gizlinot: Sayanora, kral ve ben, elhamra vb :D) zaten ankarayi dikkatle inceleyen bilir. Ulus'tan altındağ'a çıkan yön giderek şehrin getto kısımlarına varırken , ulus'tan sonra sıhhiye-kızılay-kavaklıdere istikameti gelişen yüzüdür şehrin. Çünkü bakanlıklar, sanat kurumları,üniversiteler başlangıcıdır bu yön.

Neyse çok uzattım. Daha nereleri sayardım ama aklıma ilk gelenleri sıraladım.

Ankara güzeldir,onu tanımayı bilene. Hala kızılay'da arada olgunlar gezerim bir kitap alırım , ara sokaklara girerim lisede sevgilimle el ele tutuşup tir tir titreyerek gezdigimiz zamanlari hatirlarim. Yalnız kalmanın imkansiz oldugu sehirdir. Cunku dersaneler hep kızılay da olduğu için illaki biriyle bir yerden ya tanışık çıkarsınız ya da ortak arkadaşınız vardır. Arkadaşlığın en sağlam yaşanacağı sehirlerdendir.

Ha illa daha iyi bir öneri istiyorsan bak 29 Ekim geldi. Git Atamız'a. Yılda bir de olsa doldur Anıtkabir'i. Sonra akşam Anıttepe'deki parkta Nilüfer konserini dinle.

Herşeyi geçtim de ulusal bayramlarin en güzel yaşandığı şehirdir efendim. (gizlinot: Resepsiyonlari İstanbul'a taşımaya çalışanlara inat.)

27 ekim 10:57 27 ekim 11:12

170. ben 25 yıldır ankara da yaşıyorum ve ergenlik zamanlarımda ben ankara'dan başka yerde yaşayamam, en güzel yer ankara. ankara gibisi var mı vs diyordum. üniversiteyi de ankara'da okudum. ankara'dan uzaklaşma fikri benim için kabustu. doğma büyüme buralıyım yani. hatta kpss den iyi puan alınca ankara'dan başka yeri yazmam diyordum. ancak bu fikrim çoktan değişti. bir an önce kaçmak istiyorum buradan. ergenler için belki güzel bir yer olabilir kızılay meydanı, karanfil sokak vs. ama bir yerden sonra çekilmez oluyor. ankara'da sosyo-kültürel aktivite namına birşey yok. kızılay'a gidiyorsun her yer tavuk dünyası. sokaklar dapdar. ergenlikte keyifle gezdiğin sokaklar artık çekilmez oluyor. başka bir yere gitmek istesen avm den başka seçeneğin yok. sürekli bir döngü halindesin. yakın zamanda antalya'ya gittim. insanlar sabaha kadar oturuyor meydanda. ve inanır mısınız tavuk dünyasından başka şeyler de varmış :D pizza dürüm, renk renk dondurmalar vs. hiçbişey olmasa bile insanlar rahat. al eline içeçeğini deniz kenarında otur, yürüyüş yap. ama ankara'da kızılay'a gittin diyelim( ankara'nın meydanı diyince akla kızılay gelir o nedenle kızılayı örnek veriyorum) akşam 10 da eve dönmek sağlıklı olur tek başınaysan. hadi başına bir şey gelmedi diyelim o daracık sokaklarda nerede yürüyüş yapacaksın ki? işe girince de ortamın avm de yemek yemek oluyor. yani kafa dağıtmalık bir parkı, yürüyüş yapacak, insanların seni yargılamayacağı bir alanı yok. ben ankara'da şort giyen kimseyi görmedim. ankara'nın diğer illere göre çok geri kaldığını düşünüyorum gerek mekan, gerek de kafa yapısı olarak. 40 yıl önce neyse şimdi de aynı. özellikle yemek yediğimiz kızılay'da bir sokak var. adamın biri komple sokağı satın aldı ve her yeri tavuk dünyası yaptı. 10 tane cafe var 10 u da aynı . yemek kültürü yok, sosyo-kültürel bir yeri yok . geriye ne kalıyor ki ? dediğim gibi ankara başkent olmasına rağmen çok geride kalmış bir şehir. ergenlikten çıkıp iş hayatına atılınca görüyorsun bu durumu. yıllar geçiyor hep aynı geliyor gözünüze. gençlik parkı mesela 80 yıldır aynı. oyuncakları paslandı. aynı ankara gibi.

26 ekim 20:47

169. ankara güzellik standartlarına uymaz. ilk bakışta insanın gözüne çirkin görünür. renklerin bile küstüğü bir şehirdir, gökyüzü gridir bir kere. en başta ısınamazsınız bu şehre, "ben nereye düştüm?" dedirtir fakat zaman geçtikçe, siz farkında olmadan kendisine öyle bir bağlar ki... kendinizi kısacık bir tatilde bile ankara'yı özler halde bulursunuz. ankara güzel değildir ama kusurlarıyla birlikte sevilir.

26 ekim 20:22