sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (87)
 • medya (1)

87. Üç dört senede bir tekrarlayan sinir bozucu bozukluğum.

19 yaşından beri çekiyorum. 14 senedir yani.

İki ay önce yine geldi geberesice. Eski doktoruma gittim. Duxet 30 mg, nervium yarım ve seroquel verdi. İlk başlarda iyiydim, sonlara doğru kötüleştim. Hatta yılbaşı günü doruk noktasına çıktı. Doktorum Nervium yerine Rivotril verdi, şimdi 10 gündür onu içiyorum. Daha tam oh be dünya varmış diyemedim.

Evde durmak bana iyi gelmiyor, bu yüzden spora yazıldım.

İşsiz olduğum için de devamlı tetikliyor tabi süreci.

12 ocak 21:13

86. tam geride bıraktığını düşünürken hortlayan kötü bir hastalık.

kendini iyi hissedebilirsin, düşüncelerini daha iyi kontrol edebildiğini düşünürsün ama bir bakmışsın gece kalp çarpıntısından uyuyamıyorsun, uyursan dişlerini çatlayacak kadar sıkıyorsun ve o ağrıyla uyanıyorsun. sonra bir bakmışsın ki karnın feci ağrıyor, içinde fırtınalar kopuyor resmen.

sebebi ne peki: anksiyete bozukluğu.

17 kasım 2018 00:03

85. yıllardır baş edemediğim durumdur. Aştım demeyi isterdim ancak (yazar: sirkelitursu) 'nunda dediği gibi kan değerleri çok etkiliyor durumu.

Ben kan değerlerim sebebiyle halsiz, sürekli yorgun hissediyordum kendimi. bir gün herhangi bir tartışmanın alevlendiği sırada kitlenmeye başladığımı fark ettim. kalbim çarpıyor. nefessiz kalıyordum. ellerim kitleniyor, sanki ağzımı açamayacak gibi hissediyordum.

Google'ladığımda ilk önce bir sürü hastalık sıralandı benim için.. Doktor'a gittiğimde ise gerçeği yüzüme 'anksiyete' diyerek vurdu..

16 kasım 2018 10:15

84. d vitamini,demir ve b12 eksikliği bu lanet şeyi daha çok tetikliyor,o yüzden size tavsiyem düzenli kan tahlilleri yaptırın süslüler.

15 kasım 2018 23:04

83. çok uzun yıllardır olan sorunlarıma, en sonunda cesaret edip gittiğim psikiyatrın koyduğu ad. kötü yanı, tüm kaygıları yetmezmiş gibi bir de kaygılanıyorum diye kaygılanmaya başlıyor insan. onu korkutan şeyleri bir kenara bırakıp, gene ellerim kitlenecek mi boğazıma kadar uyuşacak mıyım diye de korkmaya başlıyor.

15 kasım 2018 15:34

82. 3 senedir yakami birakmayan illet. Bazen hafiflese de asla gecmiyor. İnsanlarin düşündüğü gibi bir simariklik degil bu, bir rahatsizlik, herkese kolaylik ne diyelim. 

5 kasım 2018 21:24

81. aldığım nefes bana yetmezken,kalbim sürekli pıt pıt atarken ben acaba kardiyolojik bir sorun mu yoksa akciğerlerde mi sıkıntım var derken kendimi bu hastalıkla yüzleşirken buldum.doktora nefes alamıyorum iç çeker gibi nefes alınca rahatlıyorum acaba astım hastası mıyım derken mis gibi bu teşhisi koydu.psikoloğa gitmek gözümde büyüyor,ilaç kullanmak istemiyorum ,doktorla konuşabileceğim büyük bir sıkıntım yok ama nefessizlik beni öldürüyor.

4 ekim 2018 23:01

80. Bende 17-18 yaşlarımda başladı. Geçirdiğim bazı travmaları o zamanlar sahip olduğum sevgili kişisiyle atlatmıştım. Sonra o kişiyle ayrılınca aslında hiçbir şeyi atlatamadığımı farkettim, atlattığımı sandığım her şey ayrılıkla birlikte öyle bir üstüme yıkıldı ki nefes alamıyorum diye pencerelere koşmaya başladım. İnsanlardan korkuyordum, kendi ailemden bile korkuyordum. Hala devam eden titremelerim o dönem başlamıştı. Depresyonla birleşince artık konuşamamaya başladım. Birisi bir şey soruyordu cevap veremeden yüzüne bakıyordum sadece. Hayatım boyunca unutamayacağım bir gün var. Yine duvarlar üstüme üstüme geliyor içimde sanki birisi ölmüş gibi bir sıkıntı var. Abim yemek masasında benimle şakalaşmaya çalışıyor ama kaldırabilecek durumda değilim. Bir anda sinirle masayı itip ağlayarak odama koştum kapımı kilitledim. Annem bağırarak kapıyı tekmelediği için açmak zorunda kaldım ama nefes alamıyorum. Öyle kötü durumdayım ki annemi duyamıyorum bile. Nefessizlikten öleceğimi sandım, bir yandan ağlıyorum bir yandan bütün vücudum uyuşturucu krizine girmişim gibi titriyor. Su içmeye çalışıyorum bardağın çoğu üstüme dökülüyor titreme yüzünden. Annem halimi hiç umursamayıp dağları delip geçecek bir ses tonuyla bağırmaya devam ediyor. O bağırdıkça daha zor nefes alıyorum. 1 saat falan bu şekilde devam etti. Panik atak mıydı, anksiyete krizi miydi yoksa sinir krizi miydi bilmiyorum ama hayatımın en zor 1 saatiydi. Depresyon kısmını atlattım ama anksiyete bana miras kaldı. Ellerim zaten sürekli titriyor. Bazen sebepsiz yere tüm vücudumda titreme nöbetleri oluyor. Ortada hiçbir şey yokken sanki çok kötü bir şey olmuş ya da olacakmış gibi kaygı hissediyorum, kalbim sıkışmaya başlıyor, ğöğsüme bir şey saplanıyor bir anda. Bazen bir anda bir kaygıyla uyanıp kusmaya başlıyorum. İnsanların içinde olduğu zaman bayılmayla sonuçlanıyor. Ne yaşadıysam hep kendi kendime yaşadım, kimseye bir zararım dokunmadı, kimseyi bunaltmadım da sorunlarımla. Ama ben anlatmasam da bir şekilde titreme krizlerimi ya da bayılmalarımı görüyorlar. Artık insanlar sen hastasın, sen normal değilsin falan dediklerinde cevap bile vermiyorum. Senin tahtaların eksik diyen bile oldu sadece titrediğim için. Bazı insanları uyuşturucu kullanmadığıma ikna edemiyorum. Sadece titrememle insanları bu kadar rahatsız ediyorsam yaşadıklarımı içime atmasam beni hastaneye kapatırlar heralde. Ne diyelim, tüm topluma psikolojisi düzgün bir cirkinordek diliyorum, böylece herkes rahatlar bende etiketlerimden kurtulmuş olurum.

17 eylül 2018 23:31

79. Panik bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu ve bir çok fobi gibi alt kategorilerden oluşan bir mental rahatsızlık türü.

En yaygın belirtileri;

Korku ve panik hali

Uyku problemleri Nefes problemleri El ve ayaklarda terleme ve üşüme

Baş dönmesi ve halsizlik

Ağız kuruluğu

Kas ağrıları Kalp çarpıntıları'dır.

Anksiyete bozuluğu bir ya da birden çok durum sonrası ortaya çıkabilir. Teşhis sırasında bu semptomları göstermenize sebep olacak herhangi bir sağlık probleminiz olup olmadığından emin olunur daha sonrasında ise bir psikiyatriste yönlendirilir. (Buranın altını çiziyorum ki teşhis koymak doktorların işidir; psikologların değil. Dolayısıyla eğer şüpheleriniz varsa lütfen önce bir sağlık kurumuna başvurun. Psikologların kendileri gerekli görürse doktora yönlendirmeleri gibi bir durum sağlıklı değildir.)

Tedavi birkaç ayrı ya da kombinasyonlar şeklinde yürütülebilir. Genelde ilaçlar + psikoterapi tedavisiyle hastadan iyi geri dönüşler alırız. Bu durumda doktor ile bir klinik psikologun ya da herhangi bir ruh sağlığı uzmanının birlikte çalışması -eğer hasta da iş birliği içerisindeyse- en hızlı sonucu verir.

Onun dışında zararsız görülen bitki içerikli çay vb şeyler tüketmek de danışmadan yapılmaması gereken şeylerden bir tanesi. Hastalara kafein önermiyoruz, bu hastada hali hazırda var olan ellerde terleme ve taşikardi durumlarına sebep olabiliyor. En önemlisi ise iş birliği içerisinde olan hastanın kendi mental ve fiziksel konforunu ön planda tutması gerekiyor. Önce kendiniz, sonra sınavlarınız ya da işiniz gelir unutmayın.

13 eylül 2018 21:19 13 eylül 2018 21:19

78. Atak dönemlerinde kalp çarpmasını ×3 kat daha fazla hissettirir. Kendini işe yaramaz, güçsüz, çaresiz ve bitik görmeni sağlar. Endişelerin yemek yemene engel olur. Duş almana, işe gitmeye, okula zaman ayırmaya. Ve bunlar malesef ne reyhan çayıyla ne de melisa çayıyla geçiyor. Zaman zaman panik atak geciriyorsaniz ve sosyal fobiniz de varsa vay halinize ! Kendimden biliyorum çünkü, lisenin başlarında teşhis konulmuştu ve 24 yaşındayım, hala muzdaribim...

13 eylül 2018 20:50