sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (105)
 • medya (0)

105. Narsist annelerin günah keçisi evlatları için hiç de romantik olmayan kelime.

Altın çocukları toz kondurmaz tabi.

11 şubat 22:18

104.  Anne evde yürürken çıkan terlik sesini özlüyorum

11 şubat 02:41 11 şubat 02:41

103. “baba” başlığına yazdığım upuzun girdiden sonra annemin çok daha fazlasını hak ettiğini düşündüğümden bunları yazmak istedim. annem 19 yaşındayken babamla evlenmiş. aynı köydelermiş, aileler çok çok uzaktan da olsa akraba. evlenip batman’a gitmişler, babamın şark görevi için. 19 yaşında gencecik bir kız. hayatında köyünden sadece şehir merkezine gitmiş bir iki kez, birisi de gelinlik almaya. düşünün. iç anadolu’nun bir köyünden hiç bilmediği neredeyse hiç tanımadığı bir insanla, yine hiç bilmediği kimsesinin olmadığı bir doğu şehrine gitmiş. 21 yaşındayken ilk kızı doğmuş, en büyük ablam. annemi doğuma 3 gün geç almışlar. normal doğum için beklemiş, sezaryen yapılmamış. bu sırada bebek anne karnında oksijen eksikliğine maruz kalmış. 6 aylıkken havale geçirmiş ablam ve bütün ömrümüz boyunca bizi mahveden hastalıkları o zaman başlamış. sonra ablam 13 aylıkken diğer ablam doğmuş. annem kimsesiz, biri hasta iki çocukla henüz 22 yaşındayken kalakalmış öyle. üstüne üstlük babam hep uzakta hep evden dışardaymış. ablamın hastalığı evle olan bağını tamamen koparmıştı zaten... ardından şimdi yaşadığımız şehre gelmişler, sonra ben doğmuşum. 3 çocuk, biri hasta, diğeri (gizlinot: ben) sürekli hasta, grip alerji bilmem ne. koca desen haftanın 4 günü varsa 3 günü yok. aile yok yine hiç bilmediğin şehir arkadaş yok, dost yok.... annem hayatı boyunca hiç itiraz eden bir insan olmadı. hep şükreden hep aza tamah eden birisi olmuştur. 40 yaşına gelmeden gördüğü psikolojik tedaviler, 10 yılı aşkın kullandığı antidepresanlar, senelerdir sahip olduğu bilimum kalp, tansiyon hastalıkları.. çok zor bir ömür olmuş onun icin. bir keresinde bana “zorlanacağımı bildiğim için seni aldıracaktım kızım, tam 4 kere gittim o koltuğa 4ünden de kalktım ağlaya ağlaya” demişti. bunu duyduktan sonra anneme hep yük olduğumu düşündüm. geçenlerde söyledim, anne böyle demiştin sana yük oldum mu? diye. “ablan da gitti, sen de olmasaydım kafayı yerdim bir başıma” dedi. canım annem. hakkını hepimiz birleşsek ödeyemeyiz. anadolu coğrafyası ve erkeklerinin bu kadınlara çok büyük borcu var. 

11 şubat 00:43

102. Herkes çocuğumum acısını iki kat hisseder demiş benimki bi kaşık suda boğacak neredeyse .. istemiyorsanız yapmayın çocuk yada yaptınız böyle yapmayın bacılar 

25 aralık 2018 04:41

101. Arabamı aldıktan 1 ay sonra bi kaza geçirdim. iş yerindeki otoparktan çıkarken öndeki araca vurdum hafif bi dokunmaydı ama airbaglerim açıldı. korkunun etkisiyle direksiyonu kırdım, yetmezmiş gibi direğe ufaktan çarptım. ben iyiydim Allah'a şükür ama araba airbagler için sanayide 1 hafta kaldı. sanayiden geldiğinin ertesi günü işe gittim akşam çıkıyorum bi baktım otoparkta arabanın yanında bekliyor. araba geldikten sonra ilk defa aynı yerden geçeceğim travmatik olmasın yanında olayım diye üşenmeden dolmuşa binip gelmiş. 

annelik farklı bi kafa süslülerim. bazen öyle ufaktan hayatıma dokunuşları oluyor ki. çok önemli taşları koyuyor sanki ne biliyim. 

Allah başımızdan eksik etmesin. annesi yanında olmayanın da çok güçlü olduğuna eminim, o güç hepimizin içinde çünkü. ya kaybedince ya anne olunca ortaya çıkıyor bence.

edit: imla.

23 aralık 2018 00:38 23 aralık 2018 00:47

100. Şu entryleri okurken gözlerim yaşarıyor süslüler çok tatlısınız. 

Allah kimsenin başından eksik etmesin annesini. 

Gideyim de benimkinin yanağına bir öpücük kondurayım.

22 aralık 2018 23:26

99. düşük yaptığım akşam hastaneden dönerken, annem aradı. ''geçmiş olsun'' falan dedi, ben gayet sakindim. ankara'da kar yağmasını falan konuştuk. konuyu dağıtmaya çalıştığını hissediyordum, ben de uyum sağladım. biraz sağlayabildim yani, çünkü konuşmanın bir yerinde boğazıma bir yumru oturdu, sesim kesildi. o ana kadar ağlayacağımdan bile haberim yoktu. bir anda oldu her şey, konuşmak istesem de anneme cevap veremez oldum. annem sustu telefonda, sakinleşmemi bekledi ve sonra bana dedi ki ;

''bunu söylemek ne kadar doğru bilmiyorum ama, çocuğunun olması her zaman iyi bir şey değil. bak, eşek kadar olsa bile hala o ağlayınca senin ciğerin yanıyor.''

sesi titriyordu bunu söylerken...

anne tam olarak budur işte, senin acını sevincini senden daha çok hisseden biricik kadın.

22 aralık 2018 19:54

98. Çok seviyorum. Çok özledim.

Kolay bir hayatı olmamış, karşılaştığı tüm zorluklarda dişini sıkmış ve sabretmiş, babamla var olan müthiş sevgi bağı ile hayallerimin evliliğini yaşayan hayatımdaki en güçlü kadınların başındadır benim için annem.

Gençliğine benzetilmekten hep çok mutlu oldum. İyi ki var. 

22 aralık 2018 18:11

97. annem

öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna

22 aralık 2018 00:09

96. Gözümü kırpmadan geçirdiğim bir gecenin sonunda Sabahın 5inde bir elimde ateşölçer başucumda alarmı kurulmuş saatle uyuyakalınca elini ayağını öpmek isteği gelendir.

Anne olunca anlarsın derdi, beddua mıydı, empati kurabilmem için basit bir temenni miydi bilemiyorum.

8 kasım 2018 09:18