sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (9)
 • medya (0)

1. Kadının vasfını ölçme cüretini çalışıp çalışmaması üzerinden gösteren cahil beyanı. Vasıf dediği şey zannedersem para kazanmak.çünkü bu lafı söyleyen insan,sadece kariyer yapıp özel hayatına zaman ayıramamış kadına hayatta kariyerinden başka hiçbir vasfı yok demez.bu lafı söyleyen herkesin aynı şeyden mutlu olmayacağını,insanın niteliklerinin yaşadığı çağın getirdiği güçlü olmak için gerekli niteliklerden bağımsız olduğunu düşünememiştir.empati yapmak yerine yaftalamayı seçmiştir.haaaa bu laflarımı tabi ki siyasetçiler gibi "3çocuk rerrörö kadın annelik yapsın daha da bişey yapmasın" şeklinde anlayanlar da olacaktır.feminist geçinen arkadaşlara diyorum! Feminizm "çalışmayan kadın boktur" gibi bişey değil.hayatı ile ilgili seçimlerini kendi yapabiliyorsa özgürdür kadın,mesela senin yaftalamalarına, baskılarına rağmen ben çalışmıcam çocuklarıma bakıcam diyebiliyorsa...(gizlinot: gece gece nasıl dolduysam pms )

26 haziran 2016 01:03 26 haziran 2016 01:05

2. bu ve benzeri lafların "anneliği reddeden kadın yarımdır" şeklindeki beyanlardan(gizlinot: mal beyanı da denilebilir ) bir farkı olduğunu düşünmüyorum.

26 haziran 2016 01:45 26 haziran 2016 01:46

3. ne kadar iğrenç bir laf bu.

bunu diyenin de bir annesi, anneannesi veya babaannesi var. neden bu şekilde annelerimizi aşağılıyoruz ki.

her insanın kendine göre eksi ve artı yönleri vardır. çalışmak istemezse çalışmaz buna kimse karışamaz. illa bir meslek sahibi olup vasıflı olmak zorunda değildir. kaldı ki mesleğe sahip olmak da bir vasıf değildir.

birde çok ilginç değil mi, aşağıladığı annelerimiz biz hastalanınca gözüne uyku girmeden başımızda beklerdi. bu kadın seni 9 ay karnında taşıdı, o boklu bezini temizledi. kustuğun yeri bile temizledi ama sen hala vasıfsız olarak nitelendiriyorsun.

insanlar ne kadar bencil bunu daha net görebiliyorum.

26 haziran 2016 12:52

4. bu sözle kastedilen seyin "çalışmayıp sadece cocuguna bakan anne" gibi bi sey oldugunu dusunmuyorum. bu sözün hedef aldıgı kisiler daha cok anne olunca tüm dünyanın onun ve bebeginin etrafında dönecegini zanneden,öyle davranan, öyle davranmayanlara da "uffff ben anneyim benim bebegim dünya güzeli ben o kadar ugrastım didindim cocuk yaptım taam mıı !! "diyen tayfadan oldugunu düsünüyorum.

annelik cok kutsal bunda hemfikiriz fakat yukarıda bahsettiğim annelerle kendi annemi bir tutmam mümkün degil malesef.

26 haziran 2016 13:36 26 haziran 2016 13:37

5. bir anne adayı olarak ne anlamam gerektiğini benim de tam olarak idrak edemediğim beyanat. iki tarafa da çeken olmuş, iyi veya kötü yorumlar yapılmış ama bence hangi kesim kastedilirse kastedilsin hoş bir ifade olduğunu düşünmüyorum. eğer hoşa gitmeyen tavırları (sadece dünyanın bebeği, kocası ve kendisi etrafında döndüğünü izlenimi vermeye çalışanlar) kötülemekse maksat, bu vasfa sahip olamayan, olamayacak olan insanlar da var. hatta öyle insanlar var ki tek hayali bu vasfa kavuşabilmek başka hiç bir beklentisi olmadan.

evet ben de sürekli instagramımda bu tarz insanlar görüyorum, bana da çok yavan geliyor bu tavır ama bebeği olmayıp ya da evli olmayıp başka türlü hayatlarını sosyal medyada aşırı bayıcı bir şekilde lanse eden kesimi de atlamamak gerekir. burada olay tamamen kişinin kariyersiz olup anne olmasından kaynaklı değil, kendi yavan kişiliklerinden kaynaklanmaktadır.

26 haziran 2016 14:50

6. Bir uzmanlık alanı (tıp, hukuk, sosyal bilim, sanat vs) olmayıp, tüm bu konulara hakimiyetini iddia eden ve yine aynı konular hakkında bilgi satma cüretini gösteren kadınlar için söylenmiş sözdür.

Tanım yaparken söylenmiş dedim, çünkü ben tamamen bu amaçla kullanıyorum. Evet kullanıyorum ve bunun feminist olmakla veya olmamakla ya da kadını aşağılamakla hiçbir alakası yok. O kadın kendine "sadece anne olmak" gibi bir rol biçmişse, benim de bunu dillendirmeye hakkım var.

Çocuk doğurmak mükemmel bir biyolojik özellik olsa da, dünyanın en önemli şeyi değil. Anneliğin kutsal olduğunu dikte ettiren yapı zaten toplumdur ve bizi bu algıyla yetiştirir. Oysa annelik bir kurumdur ve kutsal olması mümkün değildir. Layık olan her anne kendi biricikliği içerisinde kutsal olabilir bu tamamen kabulümdür fakat "annelik kutsaldır" beyanının kendisi bir devlet aygıtıdır.

Tam da bu noktada "vasıfsız kadınlar" devletin verdiği el ile kendilerini kutsal ilan edip, "diğer" kadınları hiçe sayarlar. Ben de diğerlerinden biri olarak pek tabi onları vasıfsız ilan edebilirim.

Yoksa kimse anneye, annelere ya da anne olmayı seçen kadınlara laf edemez. Bu ince çizgiyi görmek gerek...

26 haziran 2016 15:25 26 haziran 2016 15:27

7. Sanatla tarihle eğlenmeyle tarlayla domatesle alakası yoktur. Birey olmayı anne olmaya indirmektir. Pek tabii ki yanlıştır.

26 haziran 2016 21:01

8. anneliğin vasıf olması bence kadınların doğurabildiği sürece var olduğu ilkçağ, ortaçağ geleneklerine dayanıyor. öyle ki, bereket doğurganlıkla ilişkilendirilip kybele'nin figürini doğum esnasındaki kadını gösteriyor. padişaha erkek çocuk verirsen haremde yükseliyorsun, kısır bir köylü kadınsan adamın üzerine karı alma hakkı doğuyor vs. vs.

kadının sesinin olmadığı geri kalmış toplumlarda bu anlayış devam ediyor. hatta bana göre bu anlayışı kadınlar devam ettiriyor; çocuğu olamayan kadınlara acırken, bilinçli olarak çocuk yapmayan kadınları yadırgıyorlar

28 haziran 2016 07:45

9. Yeni türkiye'de kadınlardan beklenen durum.

Sen kimsenin umru değilsin. Doğur yeter ki, devlet bakar.

28 haziran 2016 12:02