yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (29)
  • medya (1)

  29. Düpedüz hadsizlik

  Fikir ideoloji ya da görüş sahibi olmak ayrı şey, bunu kişisel ilişkilerde bir argüman olarak rahatlıkla sunmak hatta dayatmak ayrı. Anti depresanların ilaç sanayiinda büyük ve karlı bir pazar olduğunu düşünüyorum. Hastanın ne kadar ihtiyacı olduğunu gözardı ederek leblebi gibi reçetelendirildiğini de az çok herkes biliyor özellikle amerika ve fransada katlanarak artıyor kullanımı. Üstelik bağırsak karaciğer sağlığı için de oldukça zararlı. Yine de çevremdeki insanlara ne yapmaları gerektiğini fikrim sorulmadığı sürece söyleme cürretini kendimde bulamıyorum.

  6 nisan 15:36 6 nisan 22:12

  28. ben bipolarım. benim ilaçlarım için bile "ilaçsız da yapabilirsin aslında" diyen tipler çıkıyor. bilen bilir bu hastalık daha ziyade vücut kimyasıyla ilgili bi hastalık. hastalığınızın boyutuna göre eğer doktor kullanmanızı gerekli görmüşse kullanmak zorundasınız. ben ömür boyu kullanacakmışım mesela.

  çok bilmişlik olduğunu bir çeşit kibir olduğunu düşünüyorum ben bunun.

  5 nisan 17:26

  27. en basit tabiriyle eğitimsizdir. bir arkadaşım çok zor günler geçirdiğini her anlattığında “ay antidepresan bile kullanmadım, çok güçlüyümdür herkes yapamaz” falan gibisinden laflar ederdi. geçen gün artık şu lafı söylemeyi ne zaman bıracaksın dedim açıkca. böyle bir şey olabilir mi ya? nasıl hasta olunca antibiyotiğe saldırıyorlar da insanın psikolojik rahatsızlığı olduğunda ilaç alması gerektiğini anlamıyorlar bilmiyorum.

  ilaç kullanmak güçsüz olmak demek değil, olması gereken şey. lazımsa alınmadığında hata edilmiş olur asıl. psikolojimiz çok ama çok önemli, kimse bizden değerli değil. lütfen kendimize eziyet edeceğimize dayanılmaz durumlarda yardım alalım

  5 nisan 15:52

  26. cahildir. 

  5 nisan 13:33

  25. "daş yok mu daş!" diye içimden geçirip "oldu pki cnm" dediğim kişidir.

  5 nisan 13:06

  24. Ben de söylüyorum bunu bazı kişilere. Psikoloji okuyorum ve bize derslerde öğretilen şey şu; ilk görüşmede tanı koyamazsınız. Yasak olduğundan değil mümkün olmadığından dolayı. Antidepresan kullanma derkenki amacım karşımdakinin yaşadıklarını hafife almak değil. Bir devlet hastanesinde psikiyatra gittiğinizde 10-15 dakikada tanı konulup ilaç yazılıyor herkese. Ve Antidepresan kullananların çoğu düzenli terapiye gitmiyor. Mesela depresyondaysanız eğer, sadece o hapları yutmayın, aynı zamanda bir psikoloğa gidin. Belediyelerin kadın ve aile danışma merkezlerinde ücretsiz psikologlar var. Normal bir görüşme süresi olan 40-50 dakika oluyor görüşmeleriniz. Eğer bir üniversitede okuyorsanız büyük ihtimalle okulunuzun ücretsiz psikoloğu vardır ordan da randevu alabilirsiniz. Sadece antidepresan kullanmak, susuzluktan ağrıyan baş ağrınız için sadece ağrı kesici içmek gibi bir şey. halbuki hem su içip hem ağrı kesiciyi alsanız çok daha etkili ve iyileşme süresi çok daha kısa olur.

  22 mart 21:47

  23. "Kullanma"dan ziyade "gerçekten gerekiyorsa kullan" diyen kişiyim. Çünkü neredeyse türkiyede ortalama her üç insandan biri antideprasan kullanıyor. Bunlardan bir taneside benim abimdi. Ki kendisi okb hastası ve gerçekten ihtiyacı olduğu için kullanıyordu. O dönemde yaklaşık dört beş doktor değiştirdi. Doktorların verdiği ilaçlar ya uyutmuyordu ya da aşırı uyku yapıyordu kendisinde. Abimin ilaçları bırakmasından yaklaşık beş-altı sene geçti ve şu an o ilaçları kullandığı zamanlardan daha kendinde ve daha dinç. Antideprasanlar her ne kadar insanları rahatlatsada yanlış kullanımda insana verdiği zarar hayli fazla. Elinizdeki seçenekleri değerlendirin, bir doktorun antideprasan yazmasıyla kullanmayın.

  22 mart 13:14 22 mart 13:15

  22. Kullan diyen kişiden daha organik gelir bana. C vitamini gibi antidepresan alındığını düşünürsek.

  Edit:Psikolojik sıkıntıları olan her bireyin iyi bir psikiyatrist desteği ile aldığında hayat kurtaran ilaçlar olabilir ancak her bunalan her depresif olan içiyor, arkadaş tavsiyesi ile alanlar var yahu.

  22 mart 01:04 22 mart 01:32

  21. bunu diyen kişi erkek arkadaşı ile girdiği kavga sonrası "kanka bir tane bana da versene ya cidden çok kötüyüm" de demiştir.

  21 mart 20:53

  20. Eğer ki gerçekten aptal bir arkadaşınız varsa, kullanma dersiniz. Bu yüzden arkadaşlığımız bitti. O, o tarafı seçti.

  Kendisi bipolar ve uyuşturucu bağımlısı maalesef. Çok fazla esrar tüketiyor ve artık ciddi bir şekilde sapıtmaya başlamıştı.

  Kendisi doktorun yap dediği hiçbir şeyi yapmayıp, ailesinden her şeyi saklardı. Arkadaşları ile ilaçları ezip burundan çekiyordu kokain etkisi yapsın diye. Enerji hapı mı öyle garip bir şey tam bilmiyorum nedir ama onu da el altından satardı sınav dönemi millet uykusuz ama enerjili olsun diye.

  Artık dayanamadım ve annesine söyledim. Söylemem gereken bir şeydi. Artık ne oldu ne yaptılar bilemiyorum ama benim de hayatımı etkilemeye başlamıştı bu durum ve arkadaşlığımı kestim. Uğraşmaya çalıştım, çok çalıştım ama o istemedi.

  Bunu da buraya yazmamın sebebi bazen insanlar gereksiz yere, ihtiyacı olan birine içme diyorsa o zaman "ona ne" evet ama kendine zarar veriyorsa bu meretin bir ucu size dokunuyor.

  Edit: eksileyenler için konuşacağım, bunların hepsi gerçek. Siz belki bu tarzda bir duruma "abii ya bana da ver bir tane" diyenlerdenseniz, eksileyin. Komik :) ben de başka bir tarafından girdimi yazdım.

  21 mart 17:41 21 mart 22:07