yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (43)
  • medya (1)

  43. Psikiyatri tıbbın bir dalı. Her ne kadar "ruh hastalıkları" diye türkçeye kazandırılmış olsa da mesele metafizik değil son derece bilimseldir.

  Kişinin yaşadığı sorunlar metabolik süreçlerden kaynaklanıyor olabilir ya da bu süreçler metabolik sorunlara neden olmuş olabilir. İlaç tedavisi de bu yüzden gerekiyor olabilir. Örneğin depresyon halindeki bir insanda seratonin hormonunun üretim miktarı düşer, bu haldeki bir insanın spor yapacak, kendini tatmin eden şeylere yönelecek motivasyonu bulması için, öncelikle bu metabolik sorunu gidermesi gerekir(gizlinot: Gerekmeyebilir de, psikiyatr ilaç tedavisi dışında da öneriler verebilir. Bunu kararı hekime aittir.).

  Şimdi bunları niye yazdım? Çünkü psikiyatri alanı metafizik bir alan varsayıldığı için herkes bu konuda yorum yapmayı kendine hak görüyor. Kimse bir kalp hastasına "sorunlar senin kafanın içinde, o kalp pilini sök, spor yap" deme hakkını kendinde bulmaz. Çünkü kalbin bir kas olduğu, metabolik süreçlerle işlevine müdahale edilebileceği yaygın olarak bilinir.

  Kısacası, Kardiyolog değilken kalp sağlığı üzerine yorum yapmıyorsak, psikiyatrik rahatsızlıklar konusunda da atıp tutmaktan vazgeçmemiz lazım. (gizlinot: Psikiyatri aşk acısı çeken ergenlere verilen bir uyuşturucudan ibaret olsaydı, tıbbın böyle bir dalı olmazdı. )

  Psikiyatrik yardıma ihtiyaç duyan insanların bunları göz önünde bulundurarak cahille sohbeti kesmelerini ve sorunlarının doğru bir tedaviyle ortadan kalkabileceğini(gizlinot: Ya da semptomlarının kontrol altına alınması ile hastanın yaşamını çok daha kolay ve mutlu sürdürebileceğini) bilmesini, psikiyatrik yöntemleri marjinalleştiren insanların hayatın geri kalanına ilişkin de çok sağlıklı fikirleri olmadığını anlamasını isterim. (gizlinot: Yıllarca depresyon tedavisi görmüş bir insan olarak.)

  14 ocak 14:40 14 ocak 14:41

  42. Bilip bilmeden konuşan kişidir. Bu kişiler arasında beni en çok şaşırtan ise ilacı aldığım eczacıdır. Yakın çevreden birinin bunu söylemesi anlaşılabilir bir şey olabilir. yaşadıklarınızı biliyordur ve belki de kendince o kadar ciddi problemler olmadığını düşünüp söylüyordur ama eczacı yani. Nereden biliyorsun ne yaşadığımı? Kötü, olumsuz, umutsuz şeylerin sürekli zihninde olduğunu ve seni bir an bile rahat bırakmadığını düşün. Kolunu kaldırmaya bile halinin olmadığını, yaptığın hiçbir şeyden keyif almadığını, geleceğe dair tek bir umudunun kalmadığını, sürekli ağlamak istediğini, uyuyamadığını vb birçok şeyi. Mesela insan rengi hisseder mi? Ben hissediyordum, resmen griyi hissediyordum ve her şey öyle geliyordu. Peki bu noktaya nasıl geldim? Ailemde üç kişi bir buçuk yıl içinde kanser oldu. bakım veren bendim ve içlerinden biri annemdi, son evre kanser hastasıydı. Birini kaybettik. Bunun dışında yıllarca işsizlik ile uğraştım. Şimdi bunları yaşa, sonra bahsettiğim o berbat duyguları hisset ve sen kullanma bana bunu diyen kişi. Kullanmadan nasıl oluyormuş bir görelim.

  Antidepresan gerekli durumlarda doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçtır. Bu gerekli durum kişiden kişiye değişir o yüzden buna doktorunuz karar verir.

  14 ocak 09:11

  41. metis yayınlarından çıkan John Hari isimli gazetecinin araştırmalarının derlendiği Kaybolan Bağlar isimli bir kitap önermek istiyorum. Yazarın kendisi yıllarca depresyonla mücadele ediyor ve en sonunda bu konuyu araştırmaya karar veriyor. Amerika, Avrupa ve Avustralya'dan birebir görüştüğü psikiyatristlerle ve psikologlarla röportajlarını ve bu konuda yazılan makaleleri kaynakça göstererek derlemiş kitabı . O kitabı okuduktan sonra bu tartışmaya daha dayanaklı argüman sunabilirsiniz diye düşünüyorum.

  benim görüşüm ise antidepresanın yararsız olduğu yönünde ama kullanma diyecek kadar insanların hayatına burnumu sokmayı sevmem. o yüzden demiyorum onun yerine bu kitabı öneriyorum

  14 ocak 03:28


  40. "tamam" denecek kişidir. uzatmanın ne esprisi var anlamıyorum.

  şahıs: aaa kullanma o ilaçları yazık bak hep bağımlılık yapıyor gencecik insansın hepsi kafanda meditasyon yap, allah'a dua et, hobi edin.

  siz: tamam.

  bitti.

  14 ocak 01:45

  39. ben bu kişiyim. açıkçası haklı olduğumu da düşünüyorum. tabi ki bilir kişi ben değilim ama her sevgilisinden ayrılan koşarak doktora gidiyor ve bu ilaçlardan kullanmaya başlıyor. tabi ki ciddi bir rahatsızlık varsa kullanılmalı ama sevgiliden ayrılmak gerçekten antidepresan kullanmak için yeterli mi?

  "kafama hiç bişi takmıyom yeaaaa" demek için mi kullanıyorlar anlamıyorum gerçekten.

  bir şeyleri "takmak/ umursamak" zaten olması gereken şeyler bence, insan olmak bu değil mi?

  sırf "umursamamak" için ilaç kullanan ergenlere "kullanma" diyorum ve bence denmeli.

  14 ocak 01:43

  38. antidepresan kullanmayan kişiye kullan demekle aynı saçmalıktır. karşınızdakinin ilacın yan etkilerini gördüğünü düşünüyorsanız doktora yönlendirebilirsiniz. hep bu "kişi kendi doktorudur" saçmalığından oluyor böyle şeyler. ben bıraktım yaa bırak gitsin falan deniyor, sakın. sağlık bu, öğüt alınacak şey değil.

  13 ocak 23:13

  37. Gereksiz konuşan kişidir. ''bu ilaçlar bağımlılık yapıyo yeaa içme bence '' diyen çoğu kişi en ufak bir depresyon kırıntısında bu ialçlara başvurma eğilimi göstermiştir. İlaç içmeden bir takım ruhsal problemleri atlattığını anlatarak böbürlenen insanlara yazıktır. İhtiyacı olan içer ihtiyacı olmayan içmez. Karışmayın, fikir beyan etmeyin.

  13 ocak 21:18


  36. Bir psikiyatrist tarafından söylenmediği sürece uyulmaması gereken tavsiye. Zaten antidepresanda öyle zart diye kesilen bir ilaç değil, aşama aşama azaltılması gerekiyor. O yüzden elalemi boş verin kimse sizin içten içe ne yaşadığınızı bilemez. malesef bizim insanımızda her bir halta burnunu sokma gibi bir huy var. Sana ne ya da uzman mısın? Deyip yolunuza devam edin lütfen.

  13 ocak 19:09

  35. bunu diyenlere sanane, sen de mal olma o zaman,  bence sen de kullan vb cevaplarından moduma uyan bi tanesini seçip söylüyorum genelde. 

  13 ocak 19:00

  34. Antidepresanlarla ilgili 2 şeyi yanlış bilen kişidir.

  1. Antidepresan bağımlılık yapmaz

  2. Antidepresanların çoğu yan etkisi plasebo etkisidir

  13 ocak 17:39