yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (122)
  • medya (0)

  122. Her başı ya da da karnı ağrıdığında kafasına göre ağrı kesici yutanların nedense "çok zararlı ya kullanma gerek yok bence" diye saçmaladığı ilaç grubu. Bu bahsettiğim insanların hayata pozitif bakarak ve bol bol spor yaparak depresyonu yenebileceğinizi sanıyor olmaları da kuvvetle muhtemeldir.

  Belki abartılı olacak ama şu anda hayattaysam bunu içtiğim antidepresanlara borçluyum. 7 senedir orta dereceli bir depresyon geçiriyorken geçen sene artık bir kırılma noktasına geldim ve majör depresyon nöbeti geçirdim. Öyle bir durumdaydım ki psikoloğa gidiyor olmama rağmen duygu durumum hiçbir şekilde düzelmiyordu. Hayatımda bir şeyleri yoluna koyma isteğini ve gücünü kaybetmiştim, antidepresanlar hayatımı değiştirmedi fakat bana hayatımı değiştirecek gücü verdi.

  Bu demek değil ki ilacın hiçbir kötü yanı yok, tabi ki var(gizlinot: Tüm ilaçlar gibi). İlk hafta gözümü bile zor açık tuttum, sürekli bir yorgunluk, halsizlik... Fakat tüm o yan etkilere değdi(gizlinot: Biraz da şans açıkçası, kullandığım ilk ilacın iyi gelmiş olması), yeniden bir şeylerden zevk almak, artık intiharı düşünmemek o kadar güzel ki. Eğer doğru doktoru ve ilacı bulursanız kimsenin ne dediğini önemsemeyin, hele ki majör depresyondaysanız çoğu zaman antidepresanlar dışında hiçbir şey etki etmiyor maalesef(gizlinot: Spor yapmak ve sağlıklı beslenmek elbette önemli, fakat majör depresif biri çoğu zaman bunları yapacak enerjiyi bulamıyor zaten).

  13 ocak 18:16

  121. Öncelikle; depresyonu kahve yudumlayarak yağmur izlemek, battaniye altında Netflix dizileri seyretmek sanan tayfa yazdıklarım için geçerli değildir.

  Arkadaşlar hiç kimse ağır depresyon, anksiyete atağı geçirirken bunu kendisi tercih etmiyor. Hiç kimse, ay dur azıcık canımı sıkayım da vücuduma kimyasal yükleyip mutlu olayım demiyor. Antidepresan, dur bir sigara bira içip kafa dağıtayım, azıcık keyif yapayım demek de değil.

  Ağır travmalar yaşamış, büyük zorluklar aşmış insanlar içinde, ilaç ya da psikaytr desteği almadan sorunlarını aşabilmiş insanlar varsa ne mutlu onlara. Güçlerine hayranım gerçekten. Ama aşamayan ve desteğe ihtiyaç duyan insanlara da ilgi budalası ve aciz yaftası yapıştırmak daha büyük acizliktir. O insanların, böyle düşünenlere ihtiyacı yok. Böyle düşünecekseniz eğer, o insanlara yapacağınız en büyük iyilik onlardan uzak durmaktır.

  Siz majör depresyon ve aylar süren anksiyete atağı geçiren insanların neler çektiğini, neler yaşadığını bilemezsiniz. Tutunacak bir dal ararken, intihardan vazgeçebilmek için son bir umut ararken nasıl arayışlar içinde olduğunu bilemezsiniz. Bıçağı bileğine dayayıp da "ne olur bir yol" diye yalvarıp, bir an için annesi aklına gelince işini tamamlayamayan ama çektiği ruhsal acılara da dayanamayan insanların yaşadığı boşluğu bilemezsiniz.

  Evet, ben de yıllardır yüksek dozda antidepresan kullandım ve kullanıyorum ve doktorumun uygun gördüğü süre boyunca da kullanacağım. Evet, psikaytr desteği de alıyorum. Çünkü yaşadığım sorunları kendi çabalarım ile aşamadım. O güçte değildim ama aciz de değildim çünkü bir şekilde kendimi iyileştirmek zorundaydım. Güçsüz hissederken bile kendimi iyileştirmek isteyecek kadar ailemi seviyordum. Yine de yaşadığım psikolojik rahatsızlıklar yalnızca ruhuma değil bedenime de büyük hasarlar vermiş, hayatımı ertelemek zorunda bırakmıştı beni.

  *Doktor kontrolünde* antidepresan kullanan herkes yan etkileri konusunda bilgilidir. Kimsenin, ne olduğunu bilmediği bir kimyasalı bedenine yükleyeceğini sanmıyorum. Yan etkileri içinde intihara meyil var ama o insan zaten intiharın eşiğinde iken bu yola başvuruyor. O yüzden insanları antidepresan kullandıkları için yargılamayı, aciz görmeyi lütfen bırakın. Psikiyatrlar ömürlerini harcıyor bu konu için. Üstelik beni antidepresana başlatan öz amcamdı. Kendisi profesör psikaytr bu arada. Sizin düşündüğünüz gibi, sırf ilaç firmaları ile anlaştıkları için insanlara antidepresan kullandıran doktorlar yok sadece hastahanelerde.

  Böyle hassas konularda insanları yargılamayı ve fikirlerinizi lütfen kendinize saklayın.

  10 mayıs 2020 16:20

  120. 10 aylık kullanımdan sonra insanı kısırlaştırmaya çok yaklaşan ilaç grubu. vallahi dünyevi zevklerde gözüm yok. sufi erenleri gibi bir şey oldum. dergaha kapansam hayatımda hiçbir şey değişmez. sigaradan bile aldığım zevk %90 azaldı. alkolü mide bulandırıcı acı bir şey olarak görmeye başladım iyice. cinsellik desen, kuş ötmüyor artık (gizlinot: swh). hayır yani çocukluğumuza dönelim derken (gbkz: gerçekten) çocukluğuma döneceğimi hiiiç tahmin etmemiştim. zira bu aralar hormonal yaşım 5 falan. sabah akşam kedi peşinde koşuyor, erkek arkadaşımla gıdıklaşarak sosyalleşiyor, çiçeğimi sadece işeme amaçlı kullanıyorum. en son saçımı babama taratmaya kalkışmam biraz abartıydı, kabul. ama na'payım? kaygımla beraber akıl yaşım da 5..4..3... diye azalıyor hergün.

  ayrıca, eskiden çok takıldığım detayları salmaya başladım. okula sütyen giymeden gidiyorum mesela. zaten kış, kazak altına kalın ve dar askılı akletler giyiyorum. dik durması, yok sallanması falan hiiiiiç ummmrumda değil. biri beni tüm bedenimden sıkar gibi hissederken dersler aklıma girmez, olmaz. kalkıp gittiğime şükretsinler.

  artık yeni mottomuz da bu haa: x'ime şükretsinler. gamma saçın yağlı?? e evden çıktığıma şükret. bu raporun yarısı eksik??? o yarısını yazdığıma şükret. laba geç kaldın??? geç de olsa geldiğime şükret.

  amaaan bana ne, dünyanın yükünü ben mi çekeceğim?! (gizlinot: içten içe ağlar) (gizlinot: swh)

  10 şubat 2020 02:17


  119. Kullanan biri olarak şunu söylemek isterim sorun aslında ruhunuzda değil beyninizde çünkü bende sorun ruhumda ve ilaçlar ruhumu nerden bulup tedavi edecek diyordum.bu ilaçlar beyninizi tedavi ediyor ve normale döndürüyor.işe yarıyor mu bence yarıyor.bazen bazı sorunları kendimiz çözemeyiz.nasıl başımız ağrıdığında ağrı kesicilerle tedavi oluyorsak beynimizde bir sorun olduğunda tedavi olmaya ihtiyacı var.doktorunuzu iyi seçin.sizi hiç dinlemeden antidepresan yazanlardan uzak durun.ve şunu kabul edin psikiyatri polikliniğine giden insanlar deli değil ayrıca o kadar fazla antidepresan kullanan insan var ki çekinmeye gerek yok.çok fazla antidepresan etken maddesi var doktorunuz size uygun olanı yazacaktır.size tavsiyem yan etkileri okumayın sonra psikolojik olarak ay bende de şu oldu bu oldu diye panik yapmaya başlarsınız.hayatınızın bir bölümünü kalan kısmında daha sağlıklı olmak için harcayabilirisiniz.bu sırada arkadaşlarınız ve aileniz size destek olmalı.benim arkadaşlarım bana destek olmadılar ve benimle küstüler yalnız kaldım ailem kullanma deyip durdu ama ben doktorumu dinledim.başta karşıydım ama iyiki kullandım çünkü artık çok daha iyi hissediyorum.kilo aldım mı evet 17 kilo aldım ama bıraktıktan sonra bir yılda eski kiloma geri döndüm.beynim artık çok daha berrak.bırakırken doktor kontrolünde doz azaltımı yaparak bırakın kafanıza göre birden bırakmayın çünkü yoksunluk sendromu denilen şey sizi acillik edebilir.doktorunuzu dinleyin sonuçta kaç yıl boyunca bu iş üzerine eğitim aldılar ve sorunlarınızı anlatmaktan çekinmeyin.beklenmedik bir etki gördüğünüzde doktorunuza söyleyin ya da eczacınıza danışın.bıraktıktan sonra bana miras kalan kilo vermekten dolayı oluşan çatlaklar ve onlara ne zaman baksam şöyle derim ne zor zamanlar geçirdim,güçlü olmayı öğrendim ve o zor zamanlar olmasaydı ben şimdiki ben olmazdım yaptığım hatalara bana karşı yapılan hatalara şükürler olsun çünkü beni ben yaptılar.

  17 eylül 2019 23:09

  118. bu ilaçlara bok atanlara çok kızıyorum. kimse vücudunu kimyasalla doldurmak istemiyor durduk yere. başınız ağrıdığında ilaç içiyorsunuz ruhunuz ağrıdığında da bunu. doktor seçimi çok önemli bu konuda. yoksa bi kaç seans terapiyle düzelebilecek nice buhran sahibini bağımlı yapan doktor da çok. insanlar bir çıkış aramak için debelenirken ayy antidepresan tü kaka diye moral bozmayın rica ediyorum. yan etkisi var ama? yan etkisi olmayan ne var ki? deneyim paylaşmak güzel hoş ancak hayatımı maffetti auuuv diye başkalarını da korkutmayalım lütfen. nasıl cilt tipi saç tipi farklı olup her ürün herkeste aynı etkiyi göstermiyorsa bu meretler de öyle. ruh tipi diye de bişey var. şahsi tecrübelerden genelleme yapmayalım. bir ilacın iyi gelip gelmemesine neden olan bir sürü faktör var. auuuv yan etki dediğiniz şeyleri göze alarak kullanıyor insanlar bu ilaçları. bi tek siz bilmiyorsunuz. prospektüs okuyarak farmakoloji üstadı olmayalım.

  5 nisan 2019 13:01

  117. hemen hemen hepsi (gbkz: libido)yu yerle bir eder. eğer bir ilişkiniz varsa ve antidepresan kullanıyorsanız ilacın gündelik hayattaki yan etkileri o insana yansıyor ne yazık ki.

  5 nisan 2019 11:54

  116. bir dönem kullandığım, iştahımı sıfıra indirip 42 kiloya düşmeme yol açan ilaç. psikolojik açıdan da hiçbir faydasını da görmedim. kesinlikle gerekli olduğu durumlar var ama birçok doktorun gereksiz yere verdiğini düşünüyorum.

  20 ekim 2018 00:41


  115. ilaç firmalarının üzerinden milyonlarca dolar kazandığı ilaç türü. ilaç firmalarının gelirlerinin büyük bir bölümü anti depresan ilaçlardan gelir. dopamin, seratonin, endorfin bunların oranları reseptörlerin duyarlılıkları hepsi bilim açısından hala kör nokta. orta çağda uygulanan tedaviler hakkında biz ne düşünüyorsak muhtemelen 100 yıl sonra, şu anda insanlara şeker gibi verilen bu haplar hakkında gelecek nesil benzer şeyler düşünecektir. bu konuyla ilgili birçok belgesel bulmak mümkün zaten. mesela bana 17 yaşındayken öss stresine girince anti depresan vermişlerdi günlerce bulantı çektim, derin uyuyamadım. depresyonda olduğumu düşündüğüm için devamlı ağladım oysaki sorun çok fazla anlam yüklediğim sınav stresiyle bahşedememdi. sebep ortadan gidince benim depresyon da gitti. her zaman bir sebep vardır zaten önemli olan o sebebi ortadan kaldırmak, savaşmak

  19 ekim 2018 01:23

  114. Ülkemizde insanların psikolojinin bir bilim olduğunu kavraması, antidepresan kullananlara "aslında her şey kafanda bitiyor" gibi gereksiz tavsiyeler vermeye çalışmaması çok zaman alacak bence. Her şey kafamda bitiyor öyle mi, hadi canım?? Reseptörler arası dengeyi sağlamaya yardımcı ilaçlardır. Kişinin ruh sağlığı bunu gerektiriyorsa kullanmalıdır. Bende kilo alma, uyku gibi bir etkisi olmadı ancak cinsel isteğim sıfırlandı. Bu da çok önemli değil şimdilik.

  19 ekim 2018 00:58

  113. depresyon ya da distimi gibi rahatsızlıkları dindirmek için kullanılan psikiyatrik ilaç, besin maddeleri veya bitkisel maddeler için kullanılan terimdir.

  28 eylül 2018 12:16