girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (100)
  • medya (1)

100. suya girmek gibidir. zamanla alışıyorsunuz. en başta herkesin önünüze kırmasını ve saçma sapan sarkma girişimlerini sanıyorum ki benim hatam diyorsunuz. birgün anlıyorsunuz ki kadın olduğunuz için veya şahsın kendi manyaklığından oluşan bir durummuş. trafikte kavga etmeyi de yol almayı da yol vermeyi de öğrendim. 4 senedir hergün araba kullanıyorum. her gün. 2 defa kaza yaptım. birinde tamamen benim hatamdı. ama sadece benim arabamda hasar vardı. ama çok korkmuştum, ya arabada birine zarar gelmişse diye. ikincisinde ise kırmızı ışıkta annemle birlikte beklerken, arkadan bir harfiyat kamyonu çarptı. annem durdu, arkaya baktı, bende annemi izliyorum iyi mi bişey oldu mu falan diye, bana döndü ve 'vegas sana bişey dicem ama sakin ol kızım. kızım galiba bize kamyon çarptı' dedi. o an gülme krizine girdim. başka kazam çok şükür yok. korkmayın kızlar. kaza yapmaktan da korkmayın. üzerinize kıranlarla kavga etmekten de korkmayın. size trafikte zorbalık yapanlardan da korkmayın. en başta da dediğim gibi, suya girmek gibi, zamanla alışıyor, öğreniyorsunuz.

30 haziran 11:47

99. Trafiğe çıkma cesareti gösteriyorsanız , direksiyon başında da korkak olmayın. İkilemde kalan sürücüler nedeni ile de çok kaza oluyor. Yola çıksam çıkmasam mı , sollasam mı diyenler, sinyalden haberi olmayanlar trafik yaratıyor. Bir de kadın olduğumuz için , ya da arabasına güvenen tipler, mefret ettiğim minibüsçüler  Tüm şeritler hepimizin solda elinde telefonla mıymıy gidip trafiği katledenlerden olmayın. Hayatı gerçekten kolaylaştıran , işlerinizi rahat halletmenizi sağlayan , ah bir de park derdi olmasa dediğim bir aktivitedir. yoksa sevdiğin müziği açıp, bağıra çağıra şarkı söylemek zevklidir.

29 haziran 21:03

98. Ramazan ayında hatırı sayılır bir kaza yapmıştım. O günden beri direksiyon başına hiç geçmedim korku kaldı. Eşimin tüm ısrarları sonucu bugün ya bismillah dedim ama o da araba değil atv idi. Şehir içinde tüm arabalar üstüme üstüme geliyor sandım. Allah kimseye kaza bela vermesin süslüler.

29 haziran 20:33


97. Otobüste giderken bile yanımızdan kamyon geçerken tırsan ben kesinlikle araba kullanamıyorum, aşırı derecede panik oluyorum, karşıdan araba geldiğinde , araba solladiginda,yanlışlıkla yolun bir ucu uçurumsu gözüktüyse, 2 km öteden kamyon gördüğümde hele hele virajlarda aklım çıkıyor. Önce kendim sonra da başka insanların can sağlığı için araba kullanmiyorum. Durumdan hic memnun değilim ama bu paniği nasıl yenerim onu da bilmiyorum.

29 haziran 18:45

96. Araba kullanmakta sıkkıntı yok herkes araba kullanabilir ama trafik kurallarına uymayan araba kullanmasın. 

29 haziran 18:08

95. Bugün 10 dakika kapalı dükkanın tam önüne değil de biraz aşağısına park ettiğim halde kaldırım tarafındaki aynamı kırdılar. Ve o aynayı kırıp birşey olmamış gibi tutturdukları için ben yola çıkınca geriye devrildi ve şuana kadar yaşamadığım paniği yaşadım sinirimle beraber. Ben oraya park ederken bir sürü adam vardı yan kuaförün önüne masa atmışlar oturuyorlardı. Kimse de bana demedi ki buraya çekmeyin. Sadece 10 dakika işimi halledip geldim. Ufak bir semt ufak bir sokak bir de bu. 

Sabır gerektirir.

15 mayıs 20:39

94. Çocukluğumdan beri özgür, güçlü, kendi ayaklarının üstünde duran bir kadın olmak için şiddetli isteğim vardı. Ne mutlu bana ki bunları gerçekleştirdim çalıştım çabaladım. Bu isteklerimin içinde tek yapamadığım şey araba sahibi olmak ama onun için de uğraş içindeyim. Çok istiyorum kendi arabamın içinde o direksiyonun başına oturmak süslüler. 

İşte o gün en mutlu olduğum günlerden birisi olacak. Çünkü benim için bir kadının kendi alın teriyle aldığı kullandığı bir arabasının olması demek kendi hayatına yön vermesi, kendine yetmesi demektir. İnşallah inşallah en kısa sürede. Çok istiyorum. 

13 mayıs 01:24


93. İstanbul’da trafiğe çıkan biri olarak şunu söyleyebilirim ki, trafiğe yeni çıkıyorsanız kornalara karşı biraz kulaklarınızı tıkamanızdır. Çünkü gerçekten insanı paniğe sürükleyebiliyor. Sakin olun öncelikle ve kimsenin anasının karnında araba kullanmaya başlamadığını kendinize sürekli hatırlatın. Mümkünse trafiğe tek başınıza çıkın, acemi olduğunuz için yanınızda sizi strese sokacak kişilerle yolculuk etmeyin. Büyükşehirlerde yaşıyorsanız orta, daha küçük şehirlerde yaşıyorsanız sağ şeridi kullanın. Çünkü genelde sağ şeridi otobüsler minibüsler işgal ediyor, özellikle büyük şehirlerde. şerit değiştirecekseniz, bir yere dönecekseniz sinyal vermeyi unutmayın. Sola dönerken geniş, sağa dönerken dar alın özellikle yol çift yönse. Yoksa ordan gelen bir arabayla kafa kafaya kalmanız çok olası. Yine özellikle büyük şehirdeyseniz ve arkanızdan yakın mesafede gelen varsa çok acil olmadığı sürece yaya ya da araba hiç farketmez yol vermeyin. Çünkü o sırada siz yavaşladınız diye sizi sollamaya çalışan dallama çok olur. Birinin ezilmesine ya da kazaya sebebiyet vermeye gerek yok. Gönül isterdi ki trafikte insanlar biraz Avrupa’da olduğu gibi olsun. Ama gelin görün ki ne yaya bilinçli ne de çoğu sürücü. Bunların dışında özellikle aynalarınızı çok iyi kontrol edin. Sadece önünüze odaklanmayın. Çok paniklediyseniz uygun bi yerde sağa çekip dörtlünüzü yakıp sakinleşmeyi bekleyin. 

Ve kontağı çalıştırdığınız anda kendinizi bir araba gibi varsayın, diğer arabalardaki sürücüleri de sürücü olarak değil araba olarak görün. Böyle düşünmek zamanla yola trafiğe daha kolay koordine olmanızı sağlıyor. 

Vereceğim son tavsiye de trafikte kararlı olmanız, kararsızlık insana hata yaptırıyor malesef. 

Şimdilik benden bu kadar süslüler. Hepinize kolay gelsin süslüler. İyi yolculuklar. :)

12 mayıs 17:15

92. Bunu başarabilmeyi çok istiyorum. ama en bir şey bilmeyen insan bile,15-16-17 yaş erkek çocukları gibi, araba kullanıyorken ben asla yapamayacağım gibi geliyor. saçma bir mantık, biliyorum ama ya bi gün bir hata bir dikkatsizlik sonucu ciddi bir kaza yaparsam da hapse girmek zorunda kalırsam korkusu var bende, bu yüzden ne kadar istesem de hiç adım atamayacağım sanırım.

Ben de daha 19 yaşındayım gerçi ama işte, çoğu yaşıtım başladı bile araba kullanmaya.

12 mayıs 15:16 ed.14 mayıs 10:17

91. İyi şoför olmak trafik kurallarını ihmal etmek değildir. Kırmızıda geçmek, makas atmak, olur olmadık yerde olur olmadık hızlarla gitmek ustalığınızı kanıtlamaz. Aksine usta şoför kurallara uyan, çevresindeki sürücüleri ve yayaları zor duruma sokmadan araba kullanabilen, onlara saygı duyan insanlara denir. Özellikle büyükşehirlerde bu fark o kadar çok karıştırılıyor ki. “Ustayım ben heheee” diyeni kuralları çiğniyor, insanların hayatını tehlikeye atıyor. Ehliyetsiz araba sürenler hakkında konuşmak bile istemiyorum, gereken her şey söylendi zaten. Araç sahibi olmak kimseye, kimsenin hayatını tehlikeye atma hakkını vermez.

12 mayıs 12:01