sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (35)
  • medya (1)

  35. Miyopken geçirdiğim lazer ameliyatın üzerinden 9 sene geçtikten sonra gözlerimde oluşan bozukluktur astigmat. Lazer ameliyatlara zaten 10 sene ömür biçiyorlardı ama astigmat olarak geri döneceğini bilmiyordum. Dönüşü muhteşem oldu resmen. Yine Miyop olmayı tercih ederdim kesinlikle. Işığa hassasiyet ayrı zor, her yerin bulanık olması ayrı zor. Miyopken en azından sadece uzağı göremiyordum. Şimdi hem uzağı hem yakını göremiyorum. Işık sebebiyle başağrısı da cabası. Ve benim için şu bir gerçek ki, gözlüğü sürekli kullanınca numarası büyüyor. Belki herkeste öyle değildir veya tersidir ama bende kesinlikle öyle. O yüzden okur-yazarken, izlerken ve akşam araba kullanırken kullanıyorum gözlüğü. Onun dışında takmıyorum ve idare de ediyorum. Ameliyattan sonraki 9 yıl ve önceki lensli 6 yıl ile toplam 15 senede gözlük takmayı özlemişim. Gözlük hoşuma gidiyor ama yine de miyop olmayı tercih ederdim, bana kalsaydı. (gizlinot: Sanki soran var :))

  19 temmuz 2018 22:04

  34. gözlerim ne yazık ki 5 numara miyop+astigmat 5 yaşından beri gözlük kullanıyorum gelişme evresindede kullandığım için düz olan burnumda çukur yaptı kemer oluştu (gözlük yaptığı için gözlük kapatıyor) gözlük saplarının geldiği yerler çukur yaptı. üstüne üstlük göz ameliyatı olamama gibi bir ihtimalim var astigmat röntgeni çektirmem gerekiyor yine de görebildiğim için şükürler olsun :).

  19 temmuz 2018 14:42

  33. çok küçük bir numarası bile gece gözlüksüz araba kullanımına engeldir. bütün ışıklar birbirine karışır.

  19 temmuz 2018 13:47

  32. yaklaşık 10 yıldır gözlük kullanıyorum bu sebepten. miyop olan biri 1.50 - 1.75 numaralarda gözlük kullanmadan sosyal hayatına devam edebilir ama astigmatta 0.50 bile kendinizi kör hissetmenize sebep olur. gözlüksüz yere baktığımda metrelerce bacağım varmış da yer çok uzaktaymış gibi hissediyorum, yakınımdaki insanın bile yüzünü ayırt etmekte zorlanıyorum. lazerden ve lensten korkan biri olarak ömür boyunca gözlüğe mahkumum sanırım. en azından kendime yakıştırıyorum da sabah uyanınca nefret ederek takmak zorunda kalmıyorum :(

  19 temmuz 2018 13:42 19 temmuz 2018 13:42

  31. astigmat+ miyop biri olarak gerçekten üç beş adım ilerisini bulanık görerek yaşıyorum. yüzleri algılama sıkıntısı sosyal olarak olumsuz etki yaratıyor ve sürekli bir açıklama ihtiyacı içerisine giriyorsunuz. gözlüğe bağlı yaşayamıyorum ancak mümkün olduğunca gözümdeler. göz kuruluğu problemim nedeniyle lens kullanmak çok zahmetli oluyor. 

  19 temmuz 2018 12:04

  30. Geçen gördün selam vermedin diyen kişi sayısı kadar çok ki... halbu ki bilmiyorlar bir gözüm miyop diğer gözüm hipermetrop astigmat. Ben lens ile rahat edemedim çalışırken kitap okurken gözlük kullanıyorum. Bulanık görme rahatsızlığı olan birinde lens daha da sikinti yaşatıyor.

  19 temmuz 2018 10:48

  29. Miyopla birleşince kombo yapar. Gözlüksüz, lenssiz kör gibi hissedersiniz. İnsanları çifter çifter, bulanık görürsünüz. Astigmatlı lensler o kadar rahat değildir, dolayısı ile derttir. 

  19 temmuz 2018 10:41

  28. bu illet genetik bir göz problemidir. çocukluktan beri var ama 3 numara astigmat olunca lise 1 den beri yani 10 senedir gözlük kullandım artık canıma tak etti gerçekten diğer göz problemleri gibi değil hele 3 numara olunca gözlüğü çıkarınca körsünüz arkadaşlar :((gizlinot: bunun havuzu var, denizi var, kışın otobüse binmesi var, makarna süzmesi var :)) bu sene büyük bir kararla excimer lazer (gizlinot: lasic tekniği ile)yaptırdım. allah'ım dedim dünya varmış, insanın etrafı net görmesi ne kadar güzelmiş dedim. astigmatı olupta düşünen varsa düşünmesin yaptırsın.(gizlinot: gözünüzün büyümesi durdu ise yapılıyor) 6 ay oldu şuanda için herşey harika gidiyor.

  19 temmuz 2018 10:37

  27. Miyoptan da hipermetroptan da daha kötüdür. Çünkü hem yakını hem uzağı net göremezsiniz. Kısacası hiçbir şey göremezsiniz. Gerçekten illet bir şey. Hele astigmatınızın derecesi 1i geçtiyse hayırlı olsun mis gibi körsünüz.

  18 temmuz 2018 23:47

  26. insanı canından bezdirendir.

  ne uzağı ne yakını görürsünüz. her zaman bir bulanıklık vardır. hiçbir şey net değildir. uzun süre bir şey okuyamazsınız çünkü kelimeler kaymaya başlar. gözünüz giren ışık miktarını ayarlayamadığı için sürekli gözlerinizi kısmak zorunda kalırsınız. odaklanma problemi yaşadığınız için gözleriniz sürelki yorgun ve kızarıktır. gözlük, lens kullansanız bile sıkıntılarınız devam eder. ayrıca baş ağrısı yapar. mide bulandırır, hem ruhsal hem fiziksel anlamda:(

  edit: imla

  18 temmuz 2018 23:33 18 temmuz 2018 23:34