yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (39)
  • medya (0)

  39. Dihidrojen monoksit, tadı ya da kokusu olmayan bir bileşimdir. Genellikle za­rarsızdır. Ancak kimyasal özellikleri değişken olduğu için bazen son derece öl­dürücü bir halde de olabilmektedir. Birtakım organik moleküllerle birleştiğinde, ağaçları yapraksız bı­rakacak ve metallerin parçalanmasına neden olacak kadar tehlikeli karbonik asitler oluştura­bilecektir. Bu kimyasal asit yağmurlarının da ana bileşenidir.

  Bu kimyasal aynı zamanda bir katkı maddesi olarak yiyecek ve içeceklerimizin de içinde var. Aslında, bir patatesin yüzden 80’i, bir ineğin yüzde 74’ü, bir bakteri­nin yüzde 75’i hatta bir insanın nerdeyse dörtte üçü bu kimyasaldan oluşuyor.

  Dihidrojen monoksit iki hidrojen atomu ve bir oksijen atomu içeren ve genellikle H2O olarak yazılan bir bileşik olan bizim bildiğimiz sudan başka bir şey değildir. Kelimenin tam anlamıyla, “dihidrojen monoksit” terimi “iki hidrojen, bir oksijen” anlamına gelir.

  her şey 1983 yılında Michigan Durand’daki yerel bir gazetede 1 Nisan şakası olarak başladı. Gazete, kasabanın suyunda “deride şiddetli kabartılara yol açan buhar” üreten bir madde olarak “dihidrojen monoksit” kimyasalına rastlandığını bildirdi. Bundan esinlenen Nathan Zohner isimli bir ortaokul öğrencisi dihidrojen monoksitin yasaklanması için bir imza kampanyası başlattı. Nathan’ın görüştüğü 50 kişiden sadece biri maddenin aslında su olduğunu anladı.

  O günden sonra bu eylem ABD senatosuna kadar uzanan bir bilinçsiz eylem serisine dönüşmüş. Doğru zannedilen bir yanlış pek çok insanı yönlendirmiş.

  Dihidrojen Monoksit numarası aslında bir amaca hizmet eder. Kulağa bilimsel gelen ancak bilimsel olarak yanlış olan bilgiler karşısında bizler kolayca manipüle edilebiliriz.

  İşte astroloji de böyle bir şey.

  (link: https://www.matematiksel.org/tehlikeli-kimyasal-dihidrojen-monoksit-neden-her-gun-tuketilmelidir/ Kaynak)

  28 mayıs 21:17

  38. bilim değildir. hurafe de değildir. ama boş insan turnusolu olduğu doğrudur zira genelde boş insanlar astroloji hakkında doğru düzgün bir şey bilmedikleri halde "astroloji yalan yea" diye atıp tutarlar.

  aslına bakacak olursak astroloji için kısaca "tarih tekerrürden ibarettir." fikrine uygun olarak bir istatistik tutma yöntemidir diyebiliriz. yani dünyada sürekli belli olay örgüleri tekrarlıyor, savaş, kıtlık, salgın, zenginlik, bolluk vs gibi, işte astroloji de gökyüzünü gözlemleyerek bu döngülerin zamanlarını hesaplamaya çalışıyor. mesela astrologların "mars-uranüs karesinde dünyada ani savaşlar olabilir." demesi aslında astrolojinin binlerce yıllık gözlemle "mars güneşin etrafında x kere ve uranüs de y kere döndüğünde yeni bir savaş döngüsü ortaya çıkabilir" demekle aynı şey. aynı döngüler bireysel hayatlarımızda da gerçekleşiyor. yoksa gezegenlerin hayatımıza enerjisel olarak direkt bir etkisi söz konusu değil.

  bunun haricinde x veya y burcu olmak bir insanı karaktersiz biri yapmaz. o kişi halihazırda karaktersiz biri olduğu için x burcuyla dünyaya gelir. ayrıca zaten "x burcu insanları karaktersiz olur" diye genellemek boş ve yüzeysel bir söylemdir çünkü astrolojik haritalarımız güneş, yükselen, venüs, merkür vb gezegen kombinasyonlarıyla bir bütündür ve parmak izi gibi bize özgüdür. bu yüzden sadece güneş burcu üzerinden karakter tahlili yapmak yetersizdir.

  bununla birlikte astroloji mutlak kader değildir ve her zaman özgür irade payını saklı tutar. yani ne kadar zorlu doğum haritalarıyla hayatta çok iyi yerlere gelmiş insanlar var. astroloji size potansiyelleri söyler. o potansiyelleri nasıl değerlendireceğiniz sizin özgür iradenize kalmış. kısacası kötü biri olmak isteyen kötü olur, ama özgür iradesiyle iyiliği seçme şansı her zaman vardır, haritası ne söylerse söylesin.

  ha bir de astrologların haftalık/aylık burç tahminlerini takip ederek boşuna vakit kaybetmeyin çünkü tutmaz. astrologlar genel burç yorumları yaparken atıyorum boğa burcu için yorum yapacaksa 0 derece boğa burcuna göre transitleri yorumlar. ama mesela sizin yükseleniniz 15 derece boğaysa büyük ihtimalle o yorum size uymayacaktır çünkü evlerin yeri tamamen değişmiş olabilir 15 derecelik farkla. ayrıca herkesin evlerdeki gezegenleri ve dolayısıyla aldığı açılar da farklı oluyor o yüzden transitler kişiye göre yorumlanmadıkça haftalık/aylık yorumlar doğru değildir çoğunlukla.

  23 mayıs 17:36 23 mayıs 17:58

  37. bir de daha dün gece bi gönderi gördüm ne kadar doğrudur bilmiyorum ama astroloji,tarot falı gibi şeylerle ilgilenen insanlar küçükken bir türlü anlaşılmamış çocuklar olurmuş. İlk önce detaylara bakıp ona göre hareket etmeye çalışırlarmış. kendilerini anlatma ve kanıtlama peşinde olan insanlar olurmuşlar genelede.

  22 mayıs 18:20 23 mayıs 03:11


  36. insan turnusolü yemin ederim. buna inanan insanlardan uzaklaşabilmemi ya da ciddiye almamam gereketiğini hemen anlayabilmiş oluyorum.

  elbette görmüşsünüzdür o yazıyı

  -s*kik biri olmanın sebebi burcun değil. saçma sapan hareketler yapıp ''ee burcumun özelliği'' demekten vazgeç, bu hayatta tembel olman da ilişkilerde dikiş tutturamaman da doğru kararlar vermemen de tamamen kendinle ilgili. Merkür retrosu da g*tüne girsin.

  22 mayıs 18:11 22 mayıs 18:16

  35. tanim: gok cisimlerinin hareketlerinin ve birbirine gore konumlarinin, insanlar uzerindeki (karakterler, yasamlar) etkilerini inceleyen sozdebilim (pseudoscience).

  sozdebilim (pseudoscience) tanimi: Sözdebilim veya sahte bilim (İngilizce pseudoscience), bilimsel argümanlar kullanılarak ileri sürülen ancak bilimsel çalışmaların gerektirdiği materyal, metot, test edilebilirlik (doğrulanabilirlik) gibi standartları taşımayan veya yeterli bilimsel araştırma ile desteklenmeyen iddia, inanç, bilgi ve uygulamalar bütününe verilen addır. Sözde bilim genellikle belirsiz, çelişkili, eleştirilere yönelik aşırı tepki ve kişiselleştirmeler, destekleyici verilerin abartılması, sonuçlara yönelik doğrulanması imkânsız abartılı iddialar ile karakterize, kullanıcıları açısından da sosyal, maddi-manevi kazançlar sağladığı düşünülebilecek konular üzerinden yürütülür. (https://tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%B6zdebilim)

  astrolojiye oldum olasi inanmadim. bundan birkac yil once, kendim de test etmis olmak icin bircok farkli kaynaktan, yaklasik bes ay boyunca burc yorumlari okudum (gunes burcum ve yukselen burcum dahil olmak uzere). hatta hint ve cin astrolojisine de bakmistim. hepsi alakasiz ve tutarsiz yorumlardi. insanoglu bir seylere tutunmayi, bir seylere inanmayi istiyor.

  astrolojiyle ugrasmak da keyifli olabilir tabii. boyle seyler insana her zaman cekici gelir. ama bu tur mistik hobileri gerceklikten ayri tutmak gerektigini dusunuyorum. biri oglak burcu oldugu icin o kisinin "disiplinli" olmasini hayal edebilirsiniz , ama o insanin gercekten disiplinli olmasini beklemenin hicbir mantigi yok.

  21 mayıs 23:15

  34. Uzun zamandır kendi çabalarımla çok şey öğrendim, sadece astrologları takip ettiğim bir twitter hesabım filan da vardı, sonra profesyonel eğitimini almaya başladım oldukça bilinen bir hocadan.

  Kesinlikle astroloji bir ışıktır yaşadıklarımızı temellendirmemizi ve gerçekleşmesi muhtemel bazı potansiyelleri okumamızı mümkün kılar.

  Lakin son zamanlarda o kadar çok bilgi kirliliği ve astrolojiyi ayağa düşüren bilgelikten yoksun insan var ki allak bullak oldum. Henüz profesyonel olmadığım ve kendime çok da güvenmediğim için birçok bilgiyi okuyorum, ama kafa karıştırmaktan öteye geçemiyor. Noktayı hocam koydu, "bu bilgi kirliğinden olabildiğince uzak durun, profesyonel olduğuna emin olmadığınız kimseyi takip etmeyin" diyerek. 

  Bir müddet mola verdim ben, sadece derslere giricem, hocamı dinlicem, konu astrolojiyse eğer lütfen her okuduğunuz bilgiye inanmayın. Astroloji seviye seviyedir, temeli oturtmadan her astrolojik bilgiyi doğum haritanızda incelemeyin. Bilgiyi hazmetmeden aldığımız her türlü hap bilgiler zarar verir. Psikolojinizi alt üst eder. Şu şöyledir bu böyledir diye yazıyorlar, kaynakça isteyin gösteremezler. Yaşı küçük arkadaşlar bile takip ediyorlar, nasıl zihinsel bir tahribat yarattıklarının farkında değiller. Tamamen maddi kaygılar ve popüler olma çabalarına veriyorum ben. Bilgiyi tecrubeli hocalardan ve güvenilir yazılı kaynaklardan almak lazım. 

  Bunun dışında tarotçulara da değineyim. Bunlar direkt safsata. Tarot değil, tarotçular. Sorun bakalım eğitimleri nerdenmiş, astroloji eğitimleri var mıymış? Tarotçunun da eğitimlisi makbul.

  Diğerlerine itibar etmeyiniz. Ki tarot bilinçaltı okuması olarak ele alınmalıdır. Ben de yazarım size 8li vadede at olcak, 10lu vadede ot olucak..

  Kolektif açılımdır, retivit etmeyene uymaz, "Aldım kabul ettim" yazmazsan çarpılırsın filan..

  Çoğunuz okumuş kızlarsınız lütfennnn bunlara itibar etmeyin lütfen. Exlerinize de takılmayın bu kadar adam olsalardı ex olmazlardı. Salın gitsin yahu! 3. Kişiler varmış bilmem neymiş. 3. Kişi sensin sen. Gitti o farkında mısın?

  İnsanlar sizin vazgeçemeyişlerinizden, kendinizi kandırışlarınızdan para kazanıyorlar farkında mısınız ?  :)

  Öptüm çok.

  21 mayıs 05:24

  33. uzmanlık alanları olan ilim türü. toplamda 51 hafta temel seviye eğitimi aldım 36 hafta bir hocadan 15 hafta başka bir hocadan, şimdi ise 36 hafta sürecek orta seviyeye geçtim ileri seviyeyi de tamamlayında mundae astroloji (ülkeler astrolojisi) ve finansal astroloji alanında eğitim almak istiyorum, ayrıca kriminal astroloji alanında da uzmanlaşmak istiyorum.

  belki kitap yazarım kriminal astroloji alanında

  29 kasım 2021 13:53


  32. Buna inanmak benim için bir turnusol. Astrolojiye ne kadar takık olduğunuz ve ne kadar gerçeklerden uzak, boş bir insan olduğunuz doğru orantılı. Özellikle bilim olduğunu söyleyenlerle (gizlinot: İddia edenlerle daha doğrusu) hiç münakaşaya girmiyorum, basıyorum kahkahayı. Tarot, doğum haritası, fal da aynı şekilde. Mesela aslan burcu olanlar kendini beğenmiştir derler, hayır kendini beğenmiş değil sen algıda seçicisin. O kişinin yüzlerce özelliği var ama sen biraz kendini beğenmişlik yaptı diye ona o anlamı yükledin sonra da aynı anlamı kişinin burcuna yükledin. Dünyada yaklaşık 8 milyar insan var, sizinle aynı gün aynı dakika doğan binlerce insan var ama hayatınız doğum haritasına bakarsak aynı şekilde ilerleyecek, peki. Hakkında yazılacak çok şey var ama değmez sanki.

  29 kasım 2021 01:17

  31. psikoloji işim, astroloji ise hobimdir. evet ben c.g.jung'um<3  

  25 mart 2021 08:51

  30. Bir bilim dalı değil,bir öğretidir.Gezegenler arası açılardan ve bunların birbirlerine göre konumlarından uzun ve kısa vadeli gelecek tahmini ve kişilik analizi yapılan bir öğretidir.Popüler kültürde yer alsa da aslında oldukça eskidir.Teleskobun keşfiyle birlikte keşfedilen yeni gezegenlerle kapsamı genişlemiştir.Özellikle gözlemlerden çıkarılan sonuçların kanıtlanabilirliğinin zayıf olması,gözlem ve sonuç çıkarımı aşamalarında da bilimsel kurallara sahip olmaması açısından bilim dallarından ayrılır.Geçmişten gelen bir birikim bütünüdür astroloji.Astronomi bilimiyle katiyen karıştırılmaması gereken bir öğretidir.Astrolojiye astronomi muamelesi yapan insanlar 21. yüzyılda artık olmamalı bence.

  10 aralık 2020 20:27

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar