yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (25)
  • medya (0)

  25. Tanımı ve hangi jenerasyonların bu fikre çoğunlukla sahip olduğu zaten yazılmış. Benim farkettiğim bir diğer konu ise bunu içselleştiren kadınların içten içe erkeklere yaranma, 'bak ben diğerleri gibi değilim, sizden yana düşüncelerim, ben idealim' şeklinde kendini gösterme eğiliminden geliyor. Ki bu durumu daha da ezikleştiriyor.

  Benim bir arkadaş müsveddesi vardı (gizlinot: Evet, kabaca müsvedde diyorum, yaptıklarını bilseniz az bile diyorsun dersiniz) Ben fikirlerimi açık açık söylerdim, kendisi daha çok 'ideal ev kızı' olmasıyla övünürdü. Sonra bana 'ben sana kıyasla daha 'evlenilesi'yim demişti' ve bununla acayip gurur duyuyordu. ama en çok da bu tür kadınlar kendileriyle çelişiyorlar. Bahsettiğim kız sevgilisine olan sadakatinden ve aşkından bahsedip dururdu, sonra hala sevgilisi varken başka erkeklerin dikkatini çekemediği için kıskançlık krizlerine girdiğine de şahit oldum.

  Kısacası bu kadınların içlerinde bir özgürleşme isteği var ama bunu söylemeye ya da gerçekleştirmeye cesareti olmadığı ve kendi vicdanlarını rahatlatma isteğinden dolayı ataerkil zihniyeti içselleştiriyor ya da -miş gibi yapıyorlar. 

  26 mart 15:54

  24. bu olayı anlatmak istiyordum ve bu başlıkta olmasının daha uygun olacağını düşündüm. konuşmaya çok meyilli bir muhabbet kuşumuz var evde genel olarak tekrar edilen kelimeleri kendi kendine öğreniyor. tatile gittiğimiz zaman bir akrabamıza emanet ettik bir süre onlarda kaldı. kuşun geldiğinde 'paşam' kelimesini öğrendiğini fark ettik. evcil hayvan sahipleri bilir saçma sapan kelimelerle seviyoruz hayvanlarımızı ya öyle bir olay sandık hani kuşu severken paşam demişler galiba diye. ben de kendisini tatlım, balım, avzını yediğim diye seviyorum kendisi de hepsini söylüyor mesela. ama öğrendik ki kuşumu paşam diye sevmemişler ev sahibi hanım evde oğluna paşam diye sesleniyormuş. o kadar sık duymuş ki kuşum üzerine alınıp öğrenmiş skjdskjf. o evde iki tane de kızı var ama hiç güzel kızım, prensesim gibi bir şey öğrenmemiş çünkü hiç duymamış. evde mühim olan ve övgüye layık olan erkek paşa evlat çünkü. tc anası ve paşa oğulları...

  26 mart 15:48

  23. Ninelerimiz ve annelerimizin jenerasyonunun dahil olduğu grup. Bu düşünceye sahip olmak için illa köyde doğup büyümüş olmaya gerek yok. Bu öyle bi şey ki tarihler boyu gelmiş gelenek gibi bi şey. Kolay kolay değiştiremezsin. Onlar öyle gördüler, öyle yaşadılar bugünlere geldiler. Suçlayamıyorum çünkü onların yaşadığı ortamla bizim zamanımız bir değil.

  Bu grup kendinden sonra gelen nesli de kendisi gibi olsun ister, çünü onların inandığı şey kendilerince doğru bir yaklaşım. İş burda başlıyor. Bizler alışılagelmiş düzene uymayacağız. Bizden sonrakileri de bu zihniyetten uzak tutacağız.

  Ha hala ısrarla eskilerin zihniyetinde devam etmek isteyen hemcinslerim de yok değil, onlara hiç bi şey demiyorum. Bu zor ve uzun zaman alacak bir değişim. Belki de hiç bi zaman yok edilmeyecek. Yine de var olduğumuz sürece bu zihniyetin değişmesi için çaba göstereceğiz. Herkese ve her şeye rağmen.

  26 mart 14:09 26 mart 14:12


  22. annesine miras bırakmadığı için içerler. iş şu an sahip olunan evin erkeğin hakkı olduğunu savunur. birde üstüne kızının istediği mesleği yapmasını istemez. yaşlanınca kendisine bakması için:D

  25 mart 20:15

  21. Erkek doğurur, aman oğlum sen yorulma deyip sabahtan akşama kadar onun arkasını toplayıp, karnını doyurur.

  Televizyonda ve sokakta sevgililer, şort giyinenler görüp ayıplar, şimdiki kızların haline bak der vah vah eder.

  "O saatte orda ne işi varmış?", "Niye alkol içmiş?", "Su testisi su yolunda kırılır" tarzı cümleler kurmaya yatkındır.

  Bekaret en kırmızı çizgisidir, sonuçta başkasının kullanıp attığına kim bakar ki! "Kız" olmak onlar için önemlidir. En büyük başarıları kocaları ile bir hayat birleştirirken bakire olmalarıdır.

  İstanbul Sözleşmesi onlar için önemli değil, nasıl olsa feministlerin dayatmasıdır bu sözleşme.

  Böyle hemcinslerimiz olduğu sürece bizim düşmana ihtiyacımız yok, içimizdeki çürükler yüzünden durduğumuz yerde saymaya devam.

  25 mart 19:25

  20. Malesef ki bu hemcinslerimiz yüzünden ilerleyemiyoruz. Ben en çok buna kızıyorum. Erkekler bir oluyor ama malesef biz hemcinslerimizle bir olamıyoruz.

  Çocuğu kadın büyütür kadının zihniyeti tutsak olduğu sürece toplumun da zihniyeti tutsak kalacaktır.

  Kısaca ve kaba tabirle bu zihniyetteki kadının yetiştirdiği çocuktan ne olur!

  Gerçekten üzülüyorum umarım hepimiz sırt sırta verebiliriz bir gün..

  25 mart 13:07

  19. Bu zihniyeti Yıkmaları icin anneme ve kankalarına düzenli kafa ütüleme seansı uyguluyorum. En son aldığım tepki "bu kız bizi orospu yapacak ehuhehe" oldu (gizlinot: Akakjskakrakkakd ozr dilerim) maalesef ki summary of the turkey. Gene de her şeye rağmen yıl geçtikçe en azından ülkenin belli bir kesiminde ve de özellikle kendi kuşağımda bu içselleştirilmenin azaldığını düşünüyorum. (gizlinot: Z kuşağı feminist ya da cinsel devrim yapmayacak bu arada, gene de bizden pek bir sey beklemeyin. bu durum özgürlükçü kesimin daha da özgürleşip muhafazakar kesimin daha da muhafazakarlaşmasiyla aciklanabilecek bir olay ama bu baska bir enrtynin tartışma konusu ) örnek olarak Çocukluğumda bekaret ve bilimum cinsiyet rolleri takıntılı halam şuan tek başına istediği gibi yaşayıp bu tabularla dalga geçen bana da bu konuda eskiden verdiği örgütlerin tersini veren bir insana dönüştü. (gizlinot: Ara sıra bacak kıllarımı almadığımı gördüğünde kriz geçirmeyi bırakınca bu iş tamamdir skkskskd) Umarım her kadın tam olarak olamasa da kendini kısıtlayarak yaşamayacak kadar bu zihniyeti içselleştirmekten vazgeçer.

  25 mart 12:16 25 mart 12:18


  18. Kendilik değeri ve özsaygısı erkeklerin onayından ve beğenisinden temel alan kadınlardır. Ataerkil düzene hizmet ediyor olsalar da bu düzen içinde hâlâ dezavantajlı bir konumda oldukları unutulmamalıdır , tıpkı feminist bir erkeğin ataerkil toplumda hâlâ ayrıcalıklı bir konumda olduğu gibi.

  Kadın olmayı ve feminen olmayı, erkek olmak ve maskülen olmaktan daha aşağı bir şey olarak görürler. Bu nedenle feminen ve/veya kuir erkekleri(gizlinot: Kuir olması erkeğin feminen olduğu anlamına gelmez, fakat ataerkil zihniyete göre böyledir) aşağılamaları ve homofobik olmaları muhtemeldir. Onların oğulları/kocaları/erkek kardeşleri en errrkek olmalıdır, yumruğunu masaya vurmalı lafını dinletmelidir. Toplumsal cinsiyet rollerini aşırı benimsemişlerdir. Bu rollerin dışına çıkan ve/veya cinselliğini özgürce yaşayan kadınları birer tehlike olarak görür ve küçümserler. Kadının annelik dışında hayatın her alanında pasif kalması gerektiğine inanırlar.

  Bir de bu kadınların bazıları dış görünüşüne düşkün, makyaj yapan ve modayı takip eden hemcinslerini hor görürler. Onlar kadar ya da belki hiç makyaj yapmadıkları için kendileri daha "doğaldır" ve bununla gururlanırlar(gizlinot: Bunu da makyaj yapmayan biri olarak söylüyorum)(gizlinot: Makyaj yapmayan kadınlara karşı bir nefret yok yani, belirteyim). Ben yine bunun dış görünüşe dikkat etmek gibi şeylerin feminen bir özellik sayılmasına bağlıyorum. Yani bir kadın da olsanız aşırı feminen olduğunuz için yine eleştirilebilirsiniz. "Erkek gibi", "adam gibi" olmak genelde bir iltifattır bu kadınların dilinde, fakat aşırıya da kaçmamalısınız. Çünkü " kadın dediğin yerini bilecek".

  Son olarak kadın/kız ayırımı(gizlinot: Yaşa göre değil bekaret durumuna göre) yaparlar ve inatla bayan kelimesini kullanırlar.

  3 mart 15:33

  17. Erkek kendisine çay ısmarlayınca kendisini değerli gören, muhtemelen kendini bir de feminist sanan kadın olması olasıdır. Bir erkeğe bir şey ısmarladığı zaman, bunu geçtim kendi hesabını ödediği zaman değerinin(!) düşeceğini sanar ve bunu yapan kadınları "keriz" olmakla suçlar.

  2 mart 20:40

  16. Ay maalesef hepimizde biraz olduğunu düşünüyorum ben bunun. Ben kendime feminist diyorum ama bazen bir konuda ki bir düşünceme bakıyorum diyorum höh tonks! Bu ne şimdi? Sonra farkına varınca düzeltiyorum. toplum sürekli size bir şeyleri dayatınca büyürken, biraz içinize işliyor sanırım. Ama ağır bir şekilde içine işlemiş insanlarda var tabi onlarda umarım bir gün uyanır ne diyeyim?

  2 mart 20:20