sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (40)
 • medya (5)

40. bazı insanların ateistler hakkında hakikaten mitleri var. ateizmin aslı din kadar komplike değildir-daha doğrusu ateizmin 5 şartı, müracaat edilecek/toplanacak yeri falan yok-. bu hikayeler size pek de inandırıcı gelmiyorsa tanrıtanımaz yazarların hepsinin kitaplarını hatim etmek zorunda değilsinizdir, bilimin uçsuz bucaksız dünyasının içindesinizdir yahut pek de değilsinizdir, bu sizi daha az/daha fazla ateist yapmaz.

bir ateistin ağzından gün içinde ''hay allah, aman tanrım..'' gibi sözcükler çıkmış olabilir. zira bunlar dile oturan şeyler. neden küçüklüğünden beri diline yerleşmiş kelimelerden köşe bucak kaçsın? ne çıkıyorsa dilinden o an söyler işte. bir video vardı, küçük çocuk hawking'den bahsederken rahmetli dediği için ablası ''ona rahmetli diyemezsin, o kafir'' demişti. bırak desin, beyhude şeyler bunlar, öylesine anlam yüklenecek, yasaklanacak şeyler değil.

Bilimsel kitapları salt ateizm başlığında sınırlamak istemediğimden Turan Dursun-Din Bu'yu ve (link: https://www.youtube.com/watch?v=N45X65Uh6Z8 Efe Aydal Kırmızı Hap Serisi)'ni öneriyorum.

(gizlinot: ateist değilim)

30 haziran 2018 12:39 30 haziran 2018 13:05

39. Tanrıtanımazlık öğretisi.

Canlılığın tesadüfi olarak oluşması denildiğinde, inançlı insanların aklına gelen boyutu aslında doğru değil. Burda anlam karmaşası yaşanıyor. Yani canlılar bu düzeni şansa, ilk denemede tutturmuş falan değiller.

İkinci kısım ise kusursuz bir dizayn olduğu fikri. Hayır, ne yazık ki doğa da kusurlarla doludur, bunu anlatan onlarca bilimsel makale mevcuttur.

Peki bu tesadüfilik aslında ne? Aslında büyük bir varoluş savaşı. 4.5 milyar yaşındaki dünyada, canlıların ortaya çıkması için gereken koşulların oluşması çok uzun zaman almış.

İlk başlarda dünya aşırı sıcak ve atmosferi çok yoğun olmasına rağmen, yer yüzünü astreoid yağmurlarından koruyamıyordu. Sera etkisi dediğimiz olay, döngüler halinde devam ediyor. Yani 100 bin yıl buzul, 100 bin yıl ılıman şeklinde ilerliyor. Nasıl olduğu kısmına girip karıştırmak istemedim.

Eh dünya yavaşça soğudu, uygun sıcaklığa geldi canlılık yeşerdi derken -ki bunlar milyonlarca yıllık evrimle oluyor, her şey iyi giderken, dünya bilinen 2 büyük kitlesel yok oluş felaketiyle karşılaşıyor. Canlılık zar zor tutunuyor.

Herkesin bildiği, dinozorların soyunun tükenmesine neden olan çarpışma, dünyadaki canlıların %95ini silip süpürüyor. Pek çok canlı türü yok oluyor. Öte yandan Dinazorların yok olması kalan memelilerin önünü açıyor. Gelişme, çoğalma şansı veriyor.

İlk insansılar evrimleşiyor. Son olarak buzul çağı son bulurken, alet yapan insan verimli arazilere yerleşip, doğaya hükmetmeye başlıyor.

Tüm bunlar olurken uyum sağlayan hayatta kalıyor. Yani tesadüf dediginiz şey, bizim her gün verdiğimiz hayatta kalma mücadelesi aslında.

Bir çarpma daha olur ve yok olursak, bunun önünde durabilecek herhangi bir din yok.

19 mayıs 2018 15:40 19 mayıs 2018 15:42

38. inanç sistemleri insanın başa çıkamadığı durumlardan ortaya çıkmıştır, inanma isteği korku ve kaygının ve güven hissinin kimi zaman zedelenmesinden ve sağlıklı düşünme sistemini bozabilecek kadar duygu durumumuzu etkileyecek durumlardan ileri gelmektedir. Bu sadece din için değil insanlarla olan ilişkiden, yaşadıklarımızı değerlendirmeye kadar uzaman bir sistem.

Din bir inançlar sistemidir, yaratıcı; atalarımızın gök tanrısı gibi olabilir ve bir kaplumbağanın sırtında yaşadığımız da düşünülebilir, karni mata tapınağındaki gibi yaratıcının fareler olduğuna da inabilir, ya da orta doğu kökenli semavi dinlerdeki gibi bir yaratıcı olduğu ve kainatın yaratıcısı olduğu ileri sürülebilir ve insan elcileri yoluyla yazılı ve sözlü olarak bir inanç sistemine inanılabilir.

Her ne inanç sistemi olursa olsun Ateizm, tanrı tanımaz değildir, her hangi bir yaratıcının olmadığına inanmaktır. Zaten bir yaratıcı olmadığını düşündüğünde "tanıma" kavramı oluşmaz.

Not: İnsanların inanç ve düşünce sistemleri, dini anlama ve yorumlamaları parmak izlerimiz gibi farklıdır. Tüm dinlerde yaratıcı varlığının dışında çok önemli bir ortak nokta vardır, o da insanı sevmektir. Lütfen insanların inanç sistemlerini kendi inançlarınız üzerinde yargılamayınız.

18 mayıs 2018 11:42

37. ahlakını dinlerden almadığı içindir ki iyilik,doğruluk,güzellik halidir.

Eksileyenler Bir tane ateist tecavüzcü göstersin.(gizlinot: yok ki)

18 mayıs 2018 10:49 18 mayıs 2018 11:09

36. bilimle din günümüzde de sürekli iç içe tutulsa da, bu konuda çok farklı fikirler etrafta gezmekte. benim fikrimce din ve bilim birlikte işlemez.

sonuça bilim ve din farklı iki dal ve ne bilimin ne de dinin birbirini açıklama gibi bir amacı yok. din insanlara farklı şeyler sunarken, bilimin ortaya çıkış amacı da tamamen farklıdır.(gizlinot: bu farklılıklara girip konuyu dağıtmak istemiyorum)

yani, stanley miller'ın da dediği gibi, bilim insanları ateizm veya teizm hakkında yorum yaptıklarında bilimsel sınırlardan çıkıyorlar çünkü en başında zaten bilimin amacı veya kapsamında tanrıya inanma, evreni kimin yarattığı gibi konulara değinmek yoktu.

birbirlerine katkı sağlayabilirler belli konularda ben ne din ne de bilim insanıyım detaylı bir açıklama yapamam, ama bilim amacından saptırılıp dinin etrafında dönüdürülmeye çalışılıyor ve bu şekilde iki branşta ana konusundan sapıyor.

tekrar gibi olacak ama denildiği gibi ateizm bir din değildir çünkü zaten dine inanmazlar. ateizm'de bilimle desteklenebilen ama asıl açıklamasını bilime dayandırmayan bir düşünce şeklidir.

17 mayıs 2018 12:35 17 mayıs 2018 12:35

35. anlamdıramadığım bir inanış biçimidir. her inanışa, her dine saygım sonsuz. deistliği de anlıyorum. ama ateistlik... gerçekten bu çağda yaşayıp da bir yaratıcının olmadığına inanmak aşırı tuhaf. her şey bilime bağlı, tamam. bilimin cevap veremediği yerde tesadüf. gerçekten mi tesadüf? sence bu kadar insan, gezegen, bakteri, dna, hayvan, bu kadar varlık tesadüfi bir şekilde mi gelişti? "derinlemesine bilim, insanı bir yaratıcı olduğuna inandırır; az bilim ateistliğe yorar." bu söze katılan ve doğrulayan binlerce bilim insanı var. sonuç itibariyle bir yaratıcımız var. ne kadar buna inanılmak istenilmese oluşan her kötü olaya ''madem var niye bu kadar kötü şeye izin veriyor ''deniliyorsa da var. çünkü karar insana aittir. velhasıl diyeceklerim bunlardır. iyice araştırmak gerekir.

edit: inanış yazmışım. anlamdıramadığım bir düşünce şekli.

17 mayıs 2018 10:43 17 mayıs 2018 16:13

34. (bkz: hande ateizm)

17 mayıs 2018 10:10

33. Herhangi bir inanç sistemine ait olmanın tamamen şans, belirleyici unsurlarınsa doğduğunuz yer ve zaman olduğunu anlatan bir video

(link: https://youtu.be/YAA1_BZU6e4 Sayın inançlı, neden inanıyorsun?)

16 mayıs 2018 19:43

32. Öncelikle, inanan inanmayan herkese saygı duyuyorum bunu belirteyim. Ateizmin kökü sorgulamaktır. En başta bir yerden kapılan bir bilgi yaş kaç olursa olsun merak uyandırır insanda. baskıcı bir aile yada çevre de yoksa peşinden gidilir. o onu kovalar bu bunu kovalar. Benim de ilk 12 yasında başladı bu sorgulamalar. annem babam inançlı kişilerdi, babam hala öyledir ama hiçbir zaman hiçbir düşüncemi kısıtlamadılar bu özgürlüğüm için onlara teşekkür ederim.12 yaş böyle bir düşünce için küçük ama insanlara inanç özgürlüğü verilmeden direk anne babanın dinine mensup olarak doğması da yanlış. hele ki bu konularda sorgulamanın bile bazı kısımlar tarafından direk kafirlik, cehennemlik olarak kabul edildiği bir ülkede. kitap okuma alışkanlığım da o zamanlarda gelişti. kendimi bilgilendirmek için okudum. kimseyle paylaşmadım ailem dışında, manipüle edilmeye çok müsait bir zaman çünkü. internette yazan vay efendim Hz. Muhammed şunu yaptı bunu yaptı bilmem şunla evlendi gibisine yazılarla da hiç ilgilenmedim. çünkü zaten en başında sadece Müslümanlık değil, bir tanrı kavramı bu tanrının durmadan din ve kitap yollaması (kendi yarattığı kullarına hak dinini 4. Seferde yolluyor) bana mantıksız geliyordu. İki bin yıllık tarihi olan Museviliği düşünün. Millileştirilmesiyle birlikte bu dine mensup olan insanlara nasıl yerleştiğini, milattan sonrasını düşünün,hristiyanlığı,600-700leri düşünün Müslümanlığın doğuşunu. Arasında az bir zaman farkı olmayan ilahi dinlerin birden fazla olması en büyük şüphe sebebi benim için. Din en hassas konulardan biridir ve bir insanın inancını değiştirmek de kolay bir şey değildir zira inançsız olmak da böyle. Tamam diyeceksiniz Allah’ın gönderdiği kitap doğruydu insanlar yanlış yorumladı, kötüye kullandılar, hak dini Müslümanlığı kim iyiye kullanıyor şuan bir iki örnek verebilir misiniz? Din bence kitle kontrol aracından başka bir şey değildir. Zaten etrafımıza baktığımızda hep bir kümelenmeye, ayrılmaya itilmişiz. dini, ırkı, dili yetmedi mezhebi, cinsiyeti. Bu ve bu gibi sebepler birikti birikti ve sonunda ateist olmakla sonlandı. sorgulamanın sonu yok tabii, insan her şeye şüpheyle yaklaşmalı. ama her şeyden önce inancımdan vazgeçmemin sebebi aslında içimde bir inanç, inanma isteğinin olmaması. Sadece ailemin Müslüman olmasıyla sahip olduğum bu dinle başka hiçbir bağım yoktu. O zamandan bu zamana evde bu konular hiç çekinilmeden konuşuldu. Annem hep beni takdir etti ve oda düşüncelerime katıldı, deistliği benimsedi. Babam ilk başta çok endişelendi, inançsız bir insanın ahlaksız olacağını düşünüyordu çünkü, çoğu insanın düşündüğü gibi. oysa insan, insan olduğu için ahlak sahibidir. cinayet işlemiyorsam, hırsızlık yapmıyorsam, yalan söylemiyorsam bunu karşımdaki insana ve bana dolayısıyla çevreme zarar vereceğini bildiğim içindir, yaptığımda cehennemde yanmaktan korktuğum için değil. sırf günah olduğu için kötülük yapmaktan kaçıyorsa o insandan korkarım. babam hala inançlı bir insandır ama zamanla bu endişeleri de benim karakterimin yerleşmesiyle geçti. inanç konularında mantık ve akıl çok önemli ama en başında içinizden geçeni dinleyin. Müslümanlık size çok mi mantıksız geliyor ama inanmak sizi rahatlıyor mu? inanın o zaman. kimseye uymak hesap vermek zorunda değilsiniz. yada mantıklı geliyor ama içinizde bu inanç hissine sahip değilsiniz, benimsemiyorsunuz. inanmayın o zaman, yine kimseye hesap vermek zorunda değilsiniz. içinizden geldiği gibi.

10 mart 2018 15:03 12 mart 2018 10:36

31. Kafasında soru işaretleri olanlar için bilim ve dinin çeliştiği noktaları yakalayan ve temel düzeyde cevaplandıran (link: https://m.youtube.com/watch?v=N45X65Uh6Z8 Efe aydal)

İzlerken biraz da eğlenmek isteyenlere ise (link: https://m.youtube.com/watch?v=h6omFJhKr6o Ricky gervais)

8 ağustos 2017 11:20