girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (44)
  • medya (5)

44. Tanrıtanımazlık öğretisi.

Canlılığın tesadüfi olarak oluşması denildiğinde, inançlı insanların aklına gelen boyutu aslında doğru değil. Burda anlam karmaşası yaşanıyor. Yani canlılar bu düzeni şansa, ilk denemede tutturmuş falan değiller.

İkinci kısım ise kusursuz bir dizayn olduğu fikri. Hayır, ne yazık ki doğa da kusurlarla doludur, bunu anlatan onlarca bilimsel makale mevcuttur.

Peki bu tesadüfilik aslında ne? Aslında büyük bir varoluş savaşı. 4.5 milyar yaşındaki dünyada, canlıların ortaya çıkması için gereken koşulların oluşması çok uzun zaman almış.

İlk başlarda dünya aşırı sıcak ve atmosferi çok yoğun olmasına rağmen, yer yüzünü astreoid yağmurlarından koruyamıyordu. Sera etkisi dediğimiz olay, döngüler halinde devam ediyor. Yani 100 bin yıl buzul, 100 bin yıl ılıman şeklinde ilerliyor. Nasıl olduğu kısmına girip karıştırmak istemedim.

Eh dünya yavaşça soğudu, uygun sıcaklığa geldi canlılık yeşerdi derken -ki bunlar milyonlarca yıllık evrimle oluyor, her şey iyi giderken, dünya bilinen 2 büyük kitlesel yok oluş felaketiyle karşılaşıyor. Canlılık zar zor tutunuyor.

Herkesin bildiği, dinozorların soyunun tükenmesine neden olan çarpışma, dünyadaki canlıların %95ini silip süpürüyor. Pek çok canlı türü yok oluyor. Öte yandan Dinazorların yok olması kalan memelilerin önünü açıyor. Gelişme, çoğalma şansı veriyor.

İlk insansılar evrimleşiyor. Son olarak buzul çağı son bulurken, alet yapan insan verimli arazilere yerleşip, doğaya hükmetmeye başlıyor.

Tüm bunlar olurken uyum sağlayan hayatta kalıyor. Yani tesadüf dediginiz şey, bizim her gün verdiğimiz hayatta kalma mücadelesi aslında.

Bir çarpma daha olur ve yok olursak, bunun önünde durabilecek herhangi bir din yok.

19 mayıs 15:40 19 mayıs 15:42

43. inanç sistemleri insanın başa çıkamadığı durumlardan ortaya çıkmıştır, inanma isteği korku ve kaygının ve güven hissinin kimi zaman zedelenmesinden ve sağlıklı düşünme sistemini bozabilecek kadar duygu durumumuzu etkileyecek durumlardan ileri gelmektedir. Bu sadece din için değil insanlarla olan ilişkiden, yaşadıklarımızı değerlendirmeye kadar uzaman bir sistem.

Din bir inançlar sistemidir, yaratıcı; atalarımızın gök tanrısı gibi olabilir ve bir kaplumbağanın sırtında yaşadığımız da düşünülebilir, karni mata tapınağındaki gibi yaratıcının fareler olduğuna da inabilir, ya da orta doğu kökenli semavi dinlerdeki gibi bir yaratıcı olduğu ve kainatın yaratıcısı olduğu ileri sürülebilir ve insan elcileri yoluyla yazılı ve sözlü olarak bir inanç sistemine inanılabilir.

Her ne inanç sistemi olursa olsun Ateizm, tanrı tanımaz değildir, her hangi bir yaratıcının olmadığına inanmaktır. Zaten bir yaratıcı olmadığını düşündüğünde "tanıma" kavramı oluşmaz.

Not: İnsanların inanç ve düşünce sistemleri, dini anlama ve yorumlamaları parmak izlerimiz gibi farklıdır. Tüm dinlerde yaratıcı varlığının dışında çok önemli bir ortak nokta vardır, o da insanı sevmektir. Lütfen insanların inanç sistemlerini kendi inançlarınız üzerinde yargılamayınız.

18 mayıs 11:42

42. ahlakını dinlerden almadığı içindir ki iyilik,doğruluk,güzellik halidir.

Eksileyenler Bir tane ateist tecavüzcü göstersin.(gizlinot: yok ki)

18 mayıs 10:49 18 mayıs 11:09


41. bilimle din günümüzde de sürekli iç içe tutulsa da, bu konuda çok farklı fikirler etrafta gezmekte. benim fikrimce din ve bilim birlikte işlemez.

sonuça bilim ve din farklı iki dal ve ne bilimin ne de dinin birbirini açıklama gibi bir amacı yok. din insanlara farklı şeyler sunarken, bilimin ortaya çıkış amacı da tamamen farklıdır.(gizlinot: bu farklılıklara girip konuyu dağıtmak istemiyorum)

yani, stanley miller'ın da dediği gibi, bilim insanları ateizm veya teizm hakkında yorum yaptıklarında bilimsel sınırlardan çıkıyorlar çünkü en başında zaten bilimin amacı veya kapsamında tanrıya inanma, evreni kimin yarattığı gibi konulara değinmek yoktu.

birbirlerine katkı sağlayabilirler belli konularda ben ne din ne de bilim insanıyım detaylı bir açıklama yapamam, ama bilim amacından saptırılıp dinin etrafında dönüdürülmeye çalışılıyor ve bu şekilde iki branşta ana konusundan sapıyor.

tekrar gibi olacak ama denildiği gibi ateizm bir din değildir çünkü zaten dine inanmazlar. ateizm'de bilimle desteklenebilen ama asıl açıklamasını bilime dayandırmayan bir düşünce şeklidir.

17 mayıs 12:35 17 mayıs 12:35

40. bir inanç değil düşünce akımıdır. dinlere inanmaz, büyüye inanmaz, doğa üstü varlıklara inanmaz, burçlara inanmaz, fallara inanmaz... açıklanamayan ve dolayısıyla yalnızca inanılması gerek görüldüğü ancak inanç ile kabul edilebilir hiçbir kavrama inanılmaz. ateizmin temelinde temelini düşünmek, sorgulamal, cevap aramak bulunamayan boşlukları da bilmiyorum ve boş bırakıyorum demek vardır. 

“ateizm inancını anlamıyorum” derlenki anlaşılmazlığın temel sebebi hala daha bir şeylere inanma arzusuna sahip olunmasıdır. bir şeye inanmak o konuda kendini kandırmaktır. bazen diyorum ki iyi ki güneşin tanrı, dünyanın düz olduğuna inanmaya devam etmedik. iyi ki cevapsız kaldığımız her noktada tanam işte bunun ötesinde tanrı var, kurcalama artık diyenlere kulak asılmadı. iyi ki bazıları inanıp kabullenmek yerine sorgulayıp arsştırmaya devam etti. 

son olarak ateizm düşünce sistemi de ateistler de zararsızdır. ahlak dinin tekelinde değil insanlığın kültürel evrimidir ve ahlaklı olmak için dini kalıplara değil insan hakları, kişisel özgürlük, akıl üstünlüğü gibi değerlere sahip olup davranışlarını bu değerlere göre tartmak yeterlidir.

17 mayıs 11:21

39. karşı argümanlarının derli toplusu genellikle şu (link: https://www.youtube.com/watch?v=PH4EeOaQXuE ayarda) olan şey.

bu mükemmel sistem kendiliğinden mi oluştu bilmem de şu an dilin kullanımı ve kültürel altyapı vs. konuları benim için bitmiştir ya, bir ateist olarak resmen ibret aldım ve imana gelmek üzereyim.

17 mayıs 11:04

38. anlamdıramadığım bir inanış biçimidir. her inanışa, her dine saygım sonsuz. deistliği de anlıyorum. ama ateistlik... gerçekten bu çağda yaşayıp da bir yaratıcının olmadığına inanmak aşırı tuhaf. her şey bilime bağlı, tamam. bilimin cevap veremediği yerde tesadüf. gerçekten mi tesadüf? sence bu kadar insan, gezegen, bakteri, dna, hayvan, bu kadar varlık tesadüfi bir şekilde mi gelişti? "derinlemesine bilim, insanı bir yaratıcı olduğuna inandırır; az bilim ateistliğe yorar." bu söze katılan ve doğrulayan binlerce bilim insanı var. sonuç itibariyle bir yaratıcımız var. ne kadar buna inanılmak istenilmese oluşan her kötü olaya ''madem var niye bu kadar kötü şeye izin veriyor ''deniliyorsa da var. çünkü karar insana aittir. velhasıl diyeceklerim bunlardır. iyice araştırmak gerekir.

edit: inanış yazmışım. anlamdıramadığım bir düşünce şekli.

17 mayıs 10:43 17 mayıs 16:13


37. (bkz: hande ateizm)

17 mayıs 10:10

36. Herhangi bir inanç sistemine ait olmanın tamamen şans, belirleyici unsurlarınsa doğduğunuz yer ve zaman olduğunu anlatan bir video

(link: https://youtu.be/YAA1_BZU6e4 Sayın inançlı, neden inanıyorsun?)

16 mayıs 19:43

35. Kafasında soru işaretleri olanlar için bilim ve dinin çeliştiği noktaları yakalayan ve temel düzeyde cevaplandıran (link: https://m.youtube.com/watch?v=N45X65Uh6Z8 Efe aydal)

İzlerken biraz da eğlenmek isteyenlere ise (link: https://m.youtube.com/watch?v=h6omFJhKr6o Ricky gervais)

8 ağustos 2017 11:20