yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (0)

  12. Zannediyorum bende de var bu hastalık. Zannediyorum diyorum çünkü dermatologa gittiğimde çok az vardı, en cikcikli halinin fotoğraflarını gösterdim. "Fotoğraftan teşhis koyamam, git çıkınca gel " dedi. Kuruluktan, soğuktan, bazı ten ürünlerinden, uygun fiyatlı kremlerden, doğal yaglardan çıkabiliyor pıtır pıtır.

  Baktım ki dermatolog çare olmayacak, çünkü suratıma bile doğru düzgün bakmadı bende kendi kendime araştırarak eczacı arkadaşlarıma sorarak çare buldum.

  Cosmedin atopik ciltler için olan temizleme kremi ve nemlendiricisini kullanıyorum. Baya iyi geldi ve düzeltti cildimi . Herhangi biri uygun fiyatlı misel su vs direk yanma yapıyor cildimde.

  Allah kahretsin ne berbat şey.

  21 mart 23:08

  11. Otoimmün bir hastalık ya da otoimmün hastalıklara eşlik eden bir rahatsızlık olduğu artık kanıtlanmış olan büyük oranda genetik ve kronik bir egzama çeşidi. Dermatoloji bilimini 50 yıl geriden takip eden dermatologlarımızın, hastalara doğru yönlendirmeler yapamadığından dolayı uygun tıbbi desteği almanın ve hayat kalitesini yükseltmenin ülkemizde oldukça zor olduğu bir durum. Otoimmün rahatsızlıklar hastanın bağışıklık sisteminin normal seyirden daha farklı çalışması ve bu aktivitenin ters teperek sistemin kendine zarar vermeye başlaması ile ortaya çıkar. Tanısı zordur, kesin değil yalnızca destekleyici tedavileri vardır. Cildinize topikal olarak sürdüğünüz hiçbir şey atopik dermatitin çözümü değildir. Risk faktörü alerjenlerden kaçınmak da bir daha atak yaşamayacağınız anlamına gelmez, çünkü bu bir kontakt dermatit değildir ama kontakt dermatitle sıklıkla karıştırılır. Psikoloji ve beslenme atakların aktivitesinde büyük rol oynar. Düzenli, sakin ve durağan bir yaşam ile sade bir beslenme biçimi gerekir. Şeker, karbonhidrat, gluten, maya, nişasta, süt ürünleri, alkol, kabuklu deniz ürünleri, nikel içeren sebze ve meyvelerin tüketilmemesi atakların nüksetmesini oldukça geriletir. Ancak bu çok uzun bir listedir ve beslenmeyle de yüzde yüz bağlantı kurulamadığından uyulması zordur. Zaman içinde solunum yollarını etkileyici rahatsızlıklar da duruma eşlik edebilir. Çok erken yaşta belirip yetişkinlik döneminde bir daha ortaya çıkmayacağı gibi, uzun yıllar belirti vermeyip çok ileri yaşlarda da birdenbire kendini gösterebilir. (gizlinot: Annemde ilk kez 50 yaşında ortaya çıkmışken bende tanısı ergenlik döneminde konulmuştu)

  21 mart 22:49

  10. yaklaşık on senedir muzdarip olduğum alerjik egzamanın afilli adı. yoğun stres, toz toprak, alkol ve aseton gibi sert kimyasalların buharı ve toz formda kimyasallar (laboratuvarda kimyasallarla çalışmak durumundayım), içinde alkol olan tüm kozmetikler, hatta piyasadaki kozmetiklerin %90'ı atak için mükemmel ortam yaratır. bunun dışında çok sıcak ve çok soğuk ortamlar (soğuk ve havası kuru olan bir şehre taşındığımdan beri neredeyse dizginleyemiyorum), sıcak suyla duş almak, az su içmek de uzun zaman sizinle olacak bir egzamanın sebebi olabilir.

  dermokozmetik olmayan neredeyse hiçbir bakım ürününü kullanamamak (bioderma sebium misel su bile atağımı tetikliyor), drug store makyaj malzemelerinin bir çoğuna kedinin ciğere baktığı gibi bakmak, heves edip alınca da ilk kullanımdan sonra ablaya/anneye/arkadaşa vermek de sevdaya dahil.

  yeni bir ürün denemek istediğinizde tüm cilt bakım ve makyaj rutininizi sabitleyip o ürünün alerji yapıp yapmadığına karar vermek için en az iki hafta cildi etkileyebilecek hiçbir değişiklik yapmamak gibi değişik alışkanlıklar kazandırıyor insana. haliyle cildinizle iyi anlaşan ürünlere ab-ı hayat gibi tutunmak durumunda kalıyorsunuz.

  demem o ki düşmanıma bile atopik dermatitli olasın diye beddua etmem. cildinizin kıymetini bilin. o minnoş ciltlerinizi ne idüğü belirsiz içeriklere sahip, çok hırpalayıcı ürünlerle ve uygulamalarla yıpratmayın sonra çok üzülürsünüz.

  5 mart 20:12

  9. Duşta tüm vücudumun kıpkırmızı olmasına, yüzünüzün durup dururken bir anda alev almasına neden olan hastalık. Bende 20 yaşından sonra çıktı. Sivilce ilacı kullanmam sonucu cilt bariyerimin tamamen kaybolmasıyla iyice ilerlemiştir kendisi. Gece bacağımın kaşıntısından uykudan uyandırıp en ufak bir kaşımada cildimin yara olup en az 1 ay geçmemesine sebep oluyor.

  Bence Türkiye'de ilgi alanı bu olan doktor yok ya da yok denecek kadar az. Zira kaç dermotoloğa gittiysem çare olmadı. Kendim araştırarak birazcık da olsa yatıştırabildim ama çaresi çözümü yok gibi. Şu sıralar (gizlinot: ki bu ürün bu yıl çıktı da biraz rahatladım) Bioderma Atoderm Sos Sprey sıkıyorum. Ena zından 3-4 saatliğine kaşıntımı alıyor. Günlük ise CErave moisturizing losyon kullanıyorum. Üşenmeyip günde iki kere bu nemlendiriciyi tüm vücuduma sürersem ne ala, aksi takdirde kaşıntım hiç hız kesmiyor.Yüzümdeki kızarıklar içinse Avene Termal su kullanıyorum ama bu da geçici çözüm alık rahatlatıp kızarıklığı alıyor o kadar.

  21 aralık 2018 11:59

  8. 22 yaşından sonra çıktı bende çenemin dudağa yakın kısımlarında ve burun delikleri çevremde var. Asla tamamen yok olmadılar tam bitti dediğimde tüm varlıklarıyla geri geldiler. En çok makyaj yaptığımda üzülüyorum varlıklarına çünkü üstlerine fondötenle gelince pütür pütür aşırı çirkin bi görüntü oluşturuyorlar.

  En kaşındıkları, yandıkları dönemde coresatin kremin sarısı (kortizon içermediği için bence en masum egzama kremi) bana çok yardımcı oluyo yatıştırıyo ve yok olmalarına yardımcı oluyo günlük rutinde de Avene’in mousse nettoyante ile yüzümü yıkayıp tolerance kremini kullanıyorum tabi herkesin cildi başka ama bana bu ürünler çok iyi geliyo

  13 ekim 2018 15:24 13 ekim 2018 15:25

  7. kimsenin başına vermesin inşallah diyerek başlıyorum;

  atopik dermatit sadece yüzde olan bir durum değildir. sizin cildiniz öylesine hassastır ki duş aldığınızda, su içerisinde olan klor bile sizin atak geçirmenize neden olur.

  tüm bedeniniz bir anda kıpkırmızı minik kırmızılıklarla dolar. en soğuk havada bile tüm bedeniniz yanar kavrulur.

  üre, kortizon içeren kremler verir gittiğiniz doktorlar ama bunlar sadece anlık iyileştirir sizi.

  makyaj yapmak istediğinizde cildinizdeki dermatitten dolayı fondöten pul pul durur.

  senelerce acısını çektim, makyaj yapmayı seviyorum, piyasadaki bir çok ürünü kullandım, çoğu zaman ilk kullanımda arkadaşlara verilecekler kutusuna atıldı.

  sonra akıllandım ve okumaya araştırmaya başladım. bana neler alerji yapıyor? nelere dikkat etmem lazım?

  en önemli kriter agresif köpürtücü maddeler içeren temizleme ürünlerinden uzaklaşmam lazımmış, derhal bunu yaptım.

  makyaj ürünlerinde silikon, paraben gibi maddeler benim cildimde birikme yaparak hassasiyetimi arttırıyormuş.

  vücut jelim, losyonum kimyasal parfüm içerirse eğer cildim yanar kavrulurmuş.

  bakkala bile gidecek olsam nemlendiricimi asla sürmeden çıkmamalıymışım.

  tüm bunları yirmi küsür senede öğrendim. bana gittiğim onlarca doktor asla anlatmadı.

  şimdi atak zamanlarım çok daha hafif geçiyor. cildimde eskiden oluşan minik kabarcıklar yok denecek kadar az.

  resimlerimde eskiden pancar gibi suratla çıkardım şimdi daha sakin eşit bir cilt tonuyla görünüyorum.

  kortizon benim düşmanımmış, çünkü kortizon süreklilikle kullanımda cilt derisini daha fazla inceltiyor.

  bu yüzden doktorunuzun size en son çare mutlaka kortizonlu kremler vermesini özellikle söyleyin, lütfen benim düştüğüm hataya düşmeyin.

  13 ekim 2018 14:58 13 ekim 2018 15:01

  6. Çocukluk egzaması olarak bilinen egzamanın alt türüdür. Çocuklarda kuruluk,kızarıklık lezyonlar şeklinde görülüyor ve büyük bir kısmı çocuklarda bağışıklık güçlenmeye başlayınca geçiyor.(doktorun yalancısıyım).

  Yetişkinlik atopisi çocukluktan gelebildiği gibi 20'li yaşlardan sonra bile çıkabiliyor. (Bknz.ben) en büyük belirtisi kaşıntı,döküntü ve ciddi bir kuruluk. 3 major 3 minör bulgu olunca doktorlar muayene esnasında teşhis koyabiliyorlar. (link: rji-ve-bagisiklik-sistemi-hastaliklari/atopik-dermatit/ Geniş bilgi)

  Bazen gida alerjisi ile ilişkili olabiliyor.

  Atopik cilt alerjiye yatkın olan cilt demektir. Şöyleki gelecek bir tarihte alerjik astım,gıda alerjisi, kontak dermatit,alerjik rinit,konjonktivit vb. olma ihtimaliniz diğer insanlara oranla daha fazladır.

  Neden olduğu tam olarak saptanamamış, çevresel faktörler, kullanılan ilaçlar,modern hayatın getirileri olan kimyasallar, PINK5 genindeki mutasyonlar ve atopik ekzema arasında ilişki gösterilmiştir. Yani genetik faktörler etkili. (link: https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://jceionline.org/upload/sayi/1/JCEI-00606.pdf&ved=2ahUKEwjHrpXX7PHcAhXFC5AKHbJcAOgQFjAIegQIBBAB&usg=AOvVaw0YFSPHVUaqG4ZcArOF33DL Geniş bilgi ) Alerji testleride tedavi aşamasında önemlidir.Fakat testte olmayan başka bir şeye de hassasiyetiniz olabilir.

  Peki ne yapılabilir? Deriyi nemli tutma,ılık duş,sıcaktan kaçınmak,antihistamin, kortizonlu ilaçlar,nonkortizon ilaçlar,pamuklu giyisiler,deterjan kalıntılarından sakınmak,cildi kurutan eylemlerden kaçınmak(yanınızda sürekli nemlendirici ile gezmekten bahsediyorum),bol su içme, besin kontrolü (ben faydasını gördüm).

  Yani bu hastalığın nihai bir çözümü yok. 10 yıl kaybolup bir anda tekrar çıkabilir( Şuan atak yaşamaktayım. Kuruluk ve kurdeşen gibi kabarıp yok olan kaşıntılı kabarcıklar var) denize girmek,güneşlenmek,kuru mevsim sizin için azap olabilir. Ama ne dedim: Nemlendir. Her banyodan sonra özellikle yağ/subazlı nemledirici ile (üsteki süslü gibi yağ bazlı ürünler daha çok alerji yapabilir)sıvanacaksınız,her önünüze gelen ürünü kullanmayacaksınız, polyester kıyafet giymemeye çalışacaksınız. Pek çok marka kaşıntı oluşan lezyonlar için türlü türlü ürün üretmiş durumda.

  Bu arada kullanıp memnun kaldığım (daha iyisi mutlaka vardır)ürünler:

  Bioderma atoderm intensive baume ap(kontak dermatitten şüpheleniyorum editleyeceğim)

  La roche posay lipicar baume ap

  Aven xeracalm ad

  Excipial lipo (üre olduğu için gündüz tavsiye etmiyorlar)

  Bioderma atoderm intensive gel mousse

  La roche posay lipicar gel avant

  Babe atoderm

  Ceradolin lipo losyon(deneyeceğim)

  Svr baum ad (deneyeceğim)

  So bi etic ürünleri (deneyecegim)

  Jonzac ürünleri (deneyeceğim)

  Mustela ürünleri (çocuklar için)

  Şimdilik aklıma gelen bunlar.

  Cilt bariyeriniz önemli ama ilerde oluşabilecek diğer alerjiler için pek bir çözüm yok.

  Ben şimdilik hafif haliyle geçiriyorum,pullanma kaşıntı, ama alerjiler en büyük korkum.

  Şimdiden geçmiş olsun.

  Edit:Kurdeşen olmuşum:(

  16 ağustos 2018 18:36 17 ağustos 2018 19:51

  5. alerji ilacı kullananlarda daha sık görüldüğü tecrübe ile sabittir. bana 8 yıldır kullandığım alerji haplarını bıraktırmıştır. yüzümde çıkan kırmızımsı kabarcıklar uğruna hapşırıktan yataklara düşmeme, burnumun şişmesine sebep olan alerjiye karşı seyirci kalmama neden olmuştur. kortizonlu kremler anlık çözüm verir, bende en etkili olan dermecto krem şiddetle tavsiyedir. 

  3 haziran 2018 23:59

  4. neutrogena nın kuru yağını vücuduma bir kez, o da elimde suyla seyrelterek sürdüm ve ertesi gün ürtiker, kaşıntı, üstü soyulana kadar kaşınan kırmızı kabartılarla ilaca başladım. benim cildimde daha çok yağ bazlı ürünler bu reaksiyonu verdiğinden hafif dokulu, hel yapılı ürünleri tercih ediyorum, kuru yağı saçıma dahi kullanmıyorum artık.

  13 nisan 2018 18:07 13 nisan 2018 18:31

  3. yüzüm yaldır yaldır parlarken kuruluktan ölen gözkapağımda, dirseğimde ve dizimin arkasındaki o birleşme yerinde olan hede. 

  zalimsin genetik faktörler.

  (babam alerjik, annem egzamalı cilt)

  13 nisan 2018 08:06