yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (45)
  • medya (0)

  45. bende dehidratasyona giden bulantı kusma yapıyor. içmesi de çok zor tonsilit için verildiğinde ağlayarak yuttuğumu hatırlıyorum

  3 aralık 2020 01:05

  44. Doktorların "Öügmentin" telaffuzuna denk gelince ufkumun açıldığı çok yönlü antibiyotik.

  3 aralık 2020 00:22

  43. türkiye sınırları içinde en sık yazılan antibiyotik olabilir bence.kullananlar ya da kullanacak olanlara bir kaç önerim olacak.

  Öncelikle mideye en az zararı vermesi için mide koruyucu ile için. Diğer önerim ise bilindiği gibi bagırsak florasındaki yararlı bakterilerin yok olmasını sağlıyor bu tarz antibiyotikler. yıl içinde ne kadar sıklıkla kullanırsanız da bir o kadar bagırsaklarınıza zarar veriyorsunuz aslında dolayısı ile bagısıklıgınıza zarar veriyorsunuz. iyi bakteri sayısı azalıp, kötü bakteri oluşumu artması sonucu da bagırsak mide rahatsızlıklarına davetiye çıkıyor.bu sebeple antibiyotik kullanımı esnasında ve sonrasında probiyotik takviye almanızı öneririm.

  3 aralık 2020 00:05


  42. Başıma birşey gelmeyecekse kullandığım ay adetimin gelmediği ilaç bu. 2-3 kere yatak döşek hasta olduğum zamanlar aile hekimim yazmıştı. Saat gibi işleyen periyodlarımda bile adetim gelmemişti. Doktor hiç alakası yok adete etkisi olmaz dese bile kullandığım tek ilaç bu oluyordu ve yaşam tarzımda değişim olmuyordu. Bende sebebini bu ilaca bağladım. Artık başka bir ilaçla devam ediyoruz ağır grip geçirdiğim zamanlar için.

  2 aralık 2020 11:16

  41. Türkiye halkının adeta leblebi gibi tükettiği her boğazı şişenin alıp kullandığı bir ilaçtı ne yazık ki. Ardından sağlık bakanlığı biz eczanelerin reçetesiz satışımızı yasakladı ancak reçetesi yok diye augmentin vermediğimiz hastalar tarafından darp da edildik bizzat ben bıçaklı saldırıya da uğradım. Sebep ise doktor lüzum görmemiş yazmamış ama kendi vücudunu tanıyormuş augmentinsiz iyileşemezmiş illa alacakmış.. yani burada süslülerin de yazdığı gibi gerçekten antibiyotik kullanımı hafife alınacak bir konu değil olmadık advers olaylar gelişebiliyor. Bir kere bağırsak ve vajinal florayı alt üst etmesi bile başlı başına bir sebep. Zaten o kadar çok kullandık ki zamanında hepimiz, tüm türkiye olarak augmentin e direnç kazandı vücudumuz artık etki etmiyor çoğu insana ve daha ağır antibiyotikler gerekiyor ne yazık ki. size tavsiyem doktorunuz yazarken bile kendisine sorun antibiyotiksiz tedavi olma ihtimalim var mı diye. Mümkün mertebe çok ağırlaşmadan antibiyotik ve hatta ağrı kesici bile almayın, vitamin ve takviyelerle vücudunuzu toparlamaya zorlayın derim naçizane. 

  2 aralık 2020 08:26

  40. Çocukluğumdan beri çeşitli antibiyotikler kullanmış ve penisilin iğnesi de olmuş biriyim. Yani penisiline alerjim yok. Ağustos ayında 20'lik dişimin şişmesi sonucu antibiyotik kullandım ve dişim çekildi. Diş çekimi sonrası alveolit denen durumu yaşadım ve iki antibiyotik bir arada kullanmak zorunda kaldım. Tam bu geçtikten sonra idrar yolu enfeksiyonu oldu ve başka bir antibiyotik daha kullandım. Eylül ortasından kasım başına kadar da bir hastalığım olmadı. Kasım ayı başında müthiş bir boğaz ağrısıyla önce aile hekimine gittim, corona belirtim yoktu ve doktor augmentin yazdı, kullanmama rağmen asla iyileşme olmadı ve her gece acillik oldum boğazımın ağrısından, yemek yiyemiyor, su içemiyor, konuşamıyor ve tükürüğümü bile yutamıyordum. Derken zar zor kbb randevusu aldım ve bademcik apsesi teşhisiyle hastaneye yatışım yapıldı. Burada damardan farklı antibiyotikler aldım 5 gün. Taburculuğum sonrası bir haftalık daha augmentin yazdı doktor, kullandım bitti. Üzerinden 1,5 hafta geçtikten sonra cuma günü diğer 20'lik dişim şişti. Diş doktoru yine augmentin yazdı. İlk kullandığımda müthiş bir yüz ve kulak yanması yaşadım ama bunu dişimdeki apseye bağladım. Ertesi günkü dozu aldığımdaysa neredeyse öleceğimi hissettim. Pazar günüydü, yüzüm ve kulaklarım akşamkinden 10 kat daha fazla yandı, kıpkırmızı oldum, çarpıntı, beyin zonklaması ve akıntımda kan görmemle acile gittik. Acile gidene kadar bütün bunlar hafifledi ve sadece yumurtalıklarımda bir ağrı kaldı. Corona sebebiyle de acile girmek istemedim ve döndük. Doktora durumu telefonda söyledim ve ilacı bıraktım. Başka antibiyotik de almıyorum şu anda. Peki bu diş ne olacak? Ben neden böyle bir reaksiyon yaşadım? Dişim böyle çekilebilir mi? Çekilirse sonrasında antibiyotik kullanmadan olur mu? Bütün bu sorular beynimde dönüp duruyor ve dişçi randevum cuma günü. Gerçekten antibiyotik dediğimiz şey çok ciddi bir şey. Dikkat edelim. (gizlinot: Bunlar nasıl peş peşe geldi anlamıyorum ) (gizlinot: Psikolojim çökmüş durumda )

  2 aralık 2020 00:26

  39. Uzak bir tanıdığımız bu ilaç sonrası prospektüste de belirtilen steven johnson sendromu'ndan dolayı hayatını kaybetti. Kullandığı ilk antibiyotik değildir büyük ihtimalle ama basit bir rahatsızlıkla gittiği doktordan hiç gelemeyecek olasılıkların birleşmesiyle bir hafta içinde hayatını kaybetti. Ben dahil ailemden bir çok kişi bu ilacı kullanmıştır ama o zamandan beri her gördüğüm yerde irkiliyorum. Antibiyotik ilaçları çok basite almamak lazım.

  15 ağustos 2019 21:30


  38. Bana vajinal mantarı hediye etmiş ilaçtır

  15 ağustos 2019 21:03

  37. İlacı kullandıktan sonra kendini mutsuz hissediyorsa bunu öncelikle yan etki olarak değerlendirmek tamamen yanlıştır. İnsanın ruh hali çeşitli durumlardan etkilenebilir ve tamamen tesadüfi bir durum olarak ilacı kullandığı döneme denk gelebilir. Sevgili eczacı arkadaş iyi bilir ki ilaçlar yıllar süren faz çalışmalarından sonra piyasaya sürülür ve sonra tabiki ilacın yan etki etkileşim vb takibi yapılmaya devam edilir. 

  Türkiyedeki doktorların ilaç bilgisi zayıf değildir ve yarım dönem ders almazlar. 3.sınıfta ders şeklinde amfide anlatılır , 4-5.sınıflarda klinikte gözlemlenir. 6.sınıfta yani internlük döneminde bazı kliniklerde kendisi asistan gözetiminde hastalara reçete eder. Daha sonra pratisyenlik,asistanlık,uzmanlık dönemlerinde aktif olarak reçete yazar ve ilaç takibini aktif olarak hastalarında yapar. Kimse baska meslekten olan insanlara bu şekilde ithamlarda bulunmamalı. 

  15 ağustos 2019 19:22

  36. Bir ilacın prospektüs ya da KÜB bilgisinde yan etkilerinde yazan durumlar hastalarda gözükebilir, yazmayan tonlarca şey de hastada görülebilir. İlacı kullandıktan sonra kendini gerçekten normalden mutsuz hissediyorsa bu bir yan etkidir. Doktorunuza bu durumu bildirdiğinizde doktorun hastayı aşağılaması değil, ilgili firmaya yan etki bildirimi yapması gerekir.  Türkiye’de ki doktorların ilaç bilgisi çok zayıf. Yarım dönem farmakoloji almakla ilaç bilgisi öğrenilmiyor malesef. Sen nerden biliyosun derseniz de, yaklaşık 3 yıldır Farmakovijilans uzmanı olarak 18 tane ilaç firmasının işini yapıyorum. Farmakovijilans; ilaç güvenliliği demektir. Yani ilacı kullandıktan sonra oluşan istenmeyen etkileri inceleyen bilimdir. Dünyada tüm yan etkiler Avrupa ilaç birliği komisyonu tarafından etken madde bazında toplanır ve güvenlilik sinyalleri oluşturulur. Mesela bir ilacı verdiğinizde çok fazla hastadan mutsuzluk hissinin yaşandığı gözleniyorsa bu bilgi bir sinyal olarak tüm ilaçların Küb bilgilerine eklenir, gerekirse psikolojik yardım alan ya da bu konuda ilaç kullanan hastaların bu ilacı kullanmasının önüne geçilir. Buda bir çok hastanın akılcı ilaç kullanmasını sağlar. Biz her gün size çok saçma gelen yan etki bildirimleri alıyoruz ancak yorum yapmadan bildiriyoruz. Literatürlerde de doktorların sürekli gebelikte, pediyatrik popülasyonda ve laktasyon döneminde olan hastalarda kullanmaması gereken tüm ilaçları kullandıklarını görüyoruz. O yüzden insanları yargılamadan önce konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmanızı beklerim. Beklerdim.

  Edit 2: raportör bilginiz belli olmadığı için ilaç firmasına kendiniz bildirebilirsiniz. Evet eczacıyım, ben tüm doktorlar için ilaç bilgisi kısmında konuştum. Aşağılama tavrını sadece sizde gördüğüm için size yazdım. Hala valla kaza yapan görmedim diyerek aşağılamaya devam ediyorsunuz. Ayrıca ben dediğiniz gibi serum yazmayan, antibiyotik vermeyen doktorları döven insanları savunmadım. Alakasız konulardan algı yaratmaya çalışmayın bence. 

  15 ağustos 2019 00:55 15 ağustos 2019 11:28