avokado

girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (154)
  • medya (1)

154. çek sevdiğim, öğrenci düşmanı meyve.

ben direk ezerek ya da dilimleyerek yiyorum. bugüne kadar hiçbir şeyle karıştırmadım. doğal hali aşırı güzel geliyor bana. keşke daha fazla popüler olsa, yerli üretimi artsa ve fiyatları düşse artık. güneydeki hayatı özleten güzelliklerden biri benim için.

12 ocak 22:02

153. sırf tarım ve fiyat politikaları yüzünden gerçekten sağlıklı bir besini yerin dibine gömmeye gerek yok bence.

yaşadığım yerde gerçekten sokakta yetişiyor ve 5 tane olmuşu 10 liraya falan alıyorum pazardan,hatta kendi bahçemizden de az biraz geliyor,kısaca öyle ithal falan değil 1960'lardan beri türkiye'de yetişiyor.içinde yüzde 30'a yakın lif olan,b6 vitamini bakımından cömert,e ve c vitamini içeren üstelik tekli doymamış yağlar açısından bu kadar zengin başka bir meyve söyleyin de yiyelim.

bundan seneler önce muz da lüks meyve sayılıyordu şimdi hepimizin evinde,son dönemlerde instagram ortamlarında çok ünlü olmuş olabilir ama yumurta da öyle o zaman yumurtaya da overrated diyelim mi?

ya da kahveye?

işin lifestyle yönü olduğunu kabul etmekle beraber bu avokadonun besin değerinden bir şey kaybetmesine sebep olmuyor,modası geçen meyveler vardır çeşitli politikalar nedeniyle abartılır "altın çilek" fırtınası gibi,bir de cidden günlük hayatta sağlığınızın kalitesini arttıran meyveler vardır,avokado da onlardan biri,içindeki yağ gerçekten çok faydalı,kaç tane bağırsak rahatsızlığı olan insan avokado ile sorunlarını çözdü etrafımda.

yerel yeme takıntısı olan,kinoa yerine bulgur yiyin diyen biriyim ben bu arada.

dolayısıyla klasik bir hedef saptırma var burada,böylesine yararlı bir meyve neden ülkenin güneyinde 2 lira,benim yaşadığım yerde 10 lira,neden desteklenmiyor bu ürünün tarımı neden yerli avokadomu yiyemiyorum marketlerden diyeceğinize yine! avokado yiyenleri gömmeyin lütfen.

hedef orada duruyor,hedef sağlıklı ve mümkünse yerel beslenmekten yana olanlar değil.

12 ocak 21:39 12 ocak 21:56

152. benim de hiç yemediğim meyve. burdaki marketlerde genelde tanesi 7 lira. bugün ise başka bir yerde tanesini 4 liraya gördüm. fakat bir tanecik meyveye o para fazla bana göre. bu sağlıklı beslenme blogları instagram sayfaları olmasa bu kadar bahsedilmezdi bence. bir "overrated" durumu var yani. bir de bu başlık altında zeytinyağı, sarımsak vb. malzemelerle ezip ekmeğin üstüne sürmeli birbirinin tıpatıp aynısı tarifi 100. kez yazana sözlük yönetimi avokadolu krem verecekmiş öyle diyolla.(gizlinot: swh)

edit: o kadar eşsiz bir meyve ki zeytinyağının ya da balkabağının çözemediği bağırsak sorununu bir tek avokado çözebiliyor, doymamış yağa sahip tek meyve avokado. tamam ikna oldum. aile boyu chp'li biri olarak daha ne yapabiliriz akp'nin bu tarım politikasına ayrıca onu da anlamadım. hedef saptırma diye buna denir.

12 ocak 20:58 12 ocak 22:23

151. tadını bile bilmediğim meyve.(gizlinot: meyve mi?)

12 ocak 20:04


150. genelde herkes gibi ezip zeytinyağ tuz karabiber ile salata gibi tüketirken son zamanlarda çikolata topları yapmak içinde kullanmayı düşünüyorum git gide yerleşti hayatıma

12 ocak 12:22

149. benim tarif de: sarımsak, ezilmiş avokado, labne peyniri, tuz ve kırmızı biber karıştırıp ekmeklerin üzerine.

12 ocak 01:07

148. ben biraz limon suyu, çok az karabiber ve çörekotuyla eziyorum güzelce. sonra kızarmış ekmeğin üzerine sürüyorum. bir de tavada susamlı yumurta veya çırpılmış yumurta koyuyorum en üste. biraz instagram pinterest  tabağı oluyor tabi ama tadı efsane güzel oluyor

11 ocak 22:35 11 ocak 22:35

147. En güzel hali guacamole'dir. Ben bir kaseye domatesi minik minik doğrayıp içine ezdiğim avokadoyu koyuyorum ve limon sıkıyorum. Bir de tuz, karabiber. Ekmek üstü, sandviç içine sos gibi, her şekilde güzel oluyor.

11 ocak 22:34

146. Ya ben bundan hiç yemedim kendimi ezik, fakir hissediyorum. Birde meyve ekmekle yenir mi yeaa diyorum içimden. Haftasonu alıp ekmek banarak yedikten sonra editleyecegim. 😜

11 ocak 22:01

145. bunun en güzel hali, olgunlaştıktan sora ezip ekmeğin üstüne sürüldüğü hali. bu kadar girdinin arasında hiç kimsenin bahsetmemiş olması garip (gizlinot: swh)

11 ocak 15:10 11 ocak 15:11