yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  1. 4 yıllık (hazırlık varsa 5) hukuk fakültesini bitirip mezun olduktan sonra avukat olabilmek için yapılan 1 yıllık resmi stajdır. ilk 6 ayı adliyede çeşitli mahkemelerde, ikinci 6 ayı ise bir avukatın yanında yapılarak tamamlanır. tamamlanması ile avukatlık ruhsatına sahip olursunuz ve mesleğe atılırsınız.

  buradan sonrası hukukçu meslektaşlarıma;

  iki türlü staj yapılabilir:

  1-ben canım çıkana kadar gık demeden çalışıp öğreneceğim stajı

  2-aman staj bitsin sonra öğreniriz nasıl olsa bir yerlerde işe girmeyecek miyiz stajı.

  hangi görüş size daha yakınsa o yöntemi tercih edin elbette.

  ben ne yaptığımı anlatırsam bu konuda kendi görüşlerimi aktarmış da olurum;

  ben küçük bir şehirde yaşıyordum ve abim de avukattı. bir süre abimin yanına gittim geldim henüz resmi stajımı başlatmamıştım. baktım ki bir şey öğrenemiyorum. bana iş vermiyorlar. aile olunca böyle oluyor tabi. bir karar verdim ve büyük şehirde staj yapacaktım. tası tarağı toplayıp izmire gittim. 42 tane yerle görüştüm. ücret veren 1 tane yer buldum. kendi çabamla o yere girdim.

  staja başladığım büro o kadar yoğun, patronum o kadar sert (zaten önceden askermiş,ordudan atılmış), o kadar öğretici, o kadar donanımlı bilgi birikimi olan bir avukattı ve ofisti ki. orada çalıştığım süre zarfında kimler işe başladı ve bir gün sonra bıraktı... biz stajyeriz diye dayanıyorduk. haftasonları akşamları 7lere kadar çalışırdık. öyle resmi tatil falan asla yok. zaten cumartesi çalışması da var. inanılmaz zor şartlar vardı. ama o kadar öğretici bir adamdı ki. üstünden 5 sene geçti, ordan sonra bir sürü yerde çalıştım, istanbula geldim. henüz onun gibisine raslamadım. ne öğrendiysem orada öğrenmişim. gık demeden stajımın sonuna kadar çalıştım.

  benim tavsiyem; nasıl olsa stajyersiniz, büyük ihtimalle bekarsınız. yani evde bekleyen çocuk-eş vs da yok. dişinizi sıkın ve staj dönemini çok iyi bir büroda geçirin. zaten cvde oranın görünmesi bile ilerde sizin için artı olacak. hadi cvde bir şey ifade etmese bile, emin olun orada öğrendikleriniz ömür boyu işinize yarayacak.

  staj bir nevi ilkokuldaki gibi "temel" anlamına geldiği için iyi ve dolu dolu bir şekilde geçirilmesinden yanayım ben.

  büro seçerken kendinize bence hemen bir alan belirlemeyin. siz avukatsınız. ilerde bir uzmanlık alanınız olacak olsa da, her şeyden az da olsa birer parça bir şey bilmeniz beklenir. mümkün olduğunca her alanda dosyaları olan bir büro bulmaya çalışın. staj için girdiğiniz yer şayet size dilekçe yazdırmıyor, duruşmalara göndermiyor, fatura yatırmaya gönderiyorsa arkanıza bakmadan oradan kaçın.mesleki anlamda size bir şeyler katan/katacak bir yer olduğuna emin olun. paraya pula çok da fazla takılmayın. bazen parayla ölçülemeyecek şeyler vardır. iyi bir büroda çalışırsınız ama parası çok azdır. oradan ayrılır başka yer bulursunuz ama ömür boyu orada çalışmanızın ekmeğini yiyebilirsiniz.

  stajı dolu dolu geçirirken en büyük avantajı şu oluyor: hata yapma lüksünüz var. çünkü siz stajyersiniz. öğreniyorsunuz. kimse size bir şey diyemez. ama stajı "boş" geçirirseniz ve avukat olunca öğrenirim nasıl olsa derseniz, bir şey bilmediğinizde "ben bilmiyorum" deme lüksünüz olmuyor. "sen nasıl staj yaptın?!" tepkisi ile karşılaşabiliyorsunuz.

  staj yapacak büroyu buldunuz, her şey tamam. staja başladınız. ofise gelip gidiyorsunuz. mümkün olan her işe atlayın. "ben yapabilirim" deyin. çekinmeyin. araştırırken zaten bir yığın şey öğreniyorsunuz. hiç gocunmayın. kimse sizi yargılamaycak. "ben stajyerim" dediğiniz anda herkes bir duracak. hata yapmaktan korkmayın. ama bizim sektörde bazı hataların geri dönüşü olmayacağı için, soru sormaktan çekinmeyin. "ben sizin başınızı ağrıtabilirim çok soru sorabilirim öğrenmek istiyorum çünkü" deyin patronunuza/avukatınıza.

  daha çok konuşabilirim bu konuda belki. ama kısa (!) keseyim. soru sormak isteyen süslüler mesaj kutumu morartabilirler.

  başarılar dilerim.

  ukte sahibi: (yazar: kyul) muş. tekrar kolaylıklar dilerim :)

  5 şubat 2018 11:06

  2. Sağlam sinirlere sahip olmak gerekiyor bu aşamayı geçebilmek için. Birde ruhsat bekleme süreci var ki. Ne stajyersin ne de avukat öyle arafta bir şey . Barokartının süresi de geçmişse adliyeye girmek çileye dönüşüyor. Gel artık ruhsat, lütfen.

  9 şubat 2019 15:45