sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (3)
 • medya (0)

1. süslüler merhaba ben bu başlığı ekşi sözlükte okuduktan sonra burada da açmak istedim asıl olayı yaşayan burak g nickli inci sözlük yazarıdır başlığı aynen paylaşıyorum.

(link: http://incisozluk.com.tr/w/ayakkab%C4%B1c%C4%B1da-tan%C4%B1k-oldu%C4%9Fum-i%C3%A7imi-ac%C4%B1tan-durum/ ayakkabıcıda tanık olduğum içimi acıtan durum)

"Açılan ve yırtılan ayakkabılarımı tamir için bugün akşam saatlerinde ayakkabıcıya gittim.Maksadım ayakkabıları tamire bırakıp pazara geçmekti.

Gittiğim ayakkabıcı, derme çatma bir kulübede işini yapmaya çalışan ufak çapta bi tamirciydi.

Bilenler bilir; Antalya Çallı’da ki Opetin yanındaki parkta işini yapan bir ayakkabıcı bu bahsettiğim.

-‘’Selamun Aleykum ‘’ diyip kulübede oturan ihtiyar bir amca ve oğluyla el sıkışıp selamlaştım.

ihtiyar amcadan bahsedeyim biraz; 70 yaşını deviren, saçları beyazlamış, ellleri titreyen(Parkinson nedeniyle sanırım) bastonlu bir amca kendisi.

Bahsettiğim amca ben gelince ayağa kalkıp kulübeden dışarı çıktı, oğluna ayakkabılardaki sorunları anlattım. Ben bunları anlatırken gözlerini üzerime dikti ve çözülmesini istediğim bir bilmece soruyormuşçasına söylediğim her sözü büyük bir ilgiyle takip etti. Daha sonra nasıl tamir edeceğini kısa ve anlamı açık birkaç kelimeyle cevap verdi.

Oğlundan bahsedeyim biraz, çelimsiz, kısa boylu, son derece soluk yüzlü bir adamdı, bir deri bir kemik kalmıştı ama daha gençti kendisi.

Ne zamana hazır olabileceklerini sordum. Acelem varsa istediğim bir çiftini hemen şimdi, acelesi yoksa tümünü yarına hazır edebileceğini söyledi.

Yarın akşam bu saatlerde gelir alırım diye anlaştım adamla.

Tam çıkıyordum ki, ihtiyar amca; -‘’Beyefendi sizden bir şey rica edebilir miyim ?’’ diye seslendi

Bende: - ‘’Buyur amca’’ dedim

ihtiyar amca:- ‘’Bugün hiç iş yapamadık, rica etsem ücretinin bir kısmını bırakabilir misiniz?’’ diye sordu.

O an, gerçekten kahroldum beyler. Ücretinin ne kadar olduğunu sordum,4 ayakkabı için 15 lira istedi.Bende pazardan alışveriş yapmak için ayırdığım 10 lirayı çıkardım,

-‘’Ücreti, ayakkabıları teslim alırken ödemeyi düşündüğüm için yanıma para almadım, 10 lirayla da pazara gidecektim amca.’’ Dedim.

Pazardan alacağım 3 liralık çökelekti beyler, oğluna bakarak; 7 lirasını şimdi versem, geri kalanını da yarın getirsem olur mu ? dedim

Adam elini cebine soktu 1 lira çıktı beyler... Babasına dönüp sende var mı diye sordu. Babasıda; ''Bendede yok oğlum'' dedi.. Başları eğikti beyler..

Adam 10 lirayı alıp, şurdan bozdurayım ben hemen gelirim dedi.

O an başımdan aşağı kaynar sular döküldü , ne yapacağımı ne diyeceğimi bilemedim..

Birkaç adım atmadan seslendim adama, -Abi, pazar yarında var nasıl olsa, yarın giderim para sizde kalsın, yarın da geri kalanını getiririm dedim.

Babası olmaz öyle şey,ayıp olur dediyse de, ben üsteledim.

Hayırlı işler, kolay gelsin diyip oradan ayrıldım ve eve doğru yürümeye başladım.

Dönüşte evin yolu bitmedi, gözüm yaşardı baba ve oğulun hallerine..

Nasıl yardım edebileceğimi düşündüm aklıma bir şey gelmedi beyler.Bende öğrenciyim neticesinde, ailemin durumuda çok iyi değil.

Aklıma buraya başlık açarsam, belki birileri bu ayakkabıcı abimizi öğrenir, bir işi varsa ona yaptırır, en azından az da olsa bi katkım olur diye düşündüm.

Biraz uzun oldu ama yaşadığım olayı size aktarmak istedim.

Ayakkabıcı abimiz bahsettiğim gibi Antalya- Çallı’da ki Opetin hemen yanında ki dolmuşların geçtiği havuzlu parkın yanında ufak bir kulübede.

Google maps görüntüsü: http://imgim.com/2015-05-...%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC.png

Yarın ayakkabıları almaya gideceğim, belki fotoğrafını çekerim daha iyi canlanır mevkisi gözünüzde.

Hadi eyvallah.

Edit:Bu kadar ilgi göreceğini beklemiyordum, hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim beyler.

Amacım baba ve oğulun işlerinin biraz daha iyiye gitmesini sağlamak, sizden de ricam; arkadaşınıza, eşinize, dostunuza bu durumu anlatıp, geliş geçişte yolları düşerse ayakkabılarını bu abimizden tamir ettirmeleri için yönlendirmek.Çok birşey istemiyorum sizlerden.

Yarın gidip ''Türkiyede tükenen meslekler hakkında projemiz var'' diyip birkaç fotografını çekmeyi düşünüyorum izinleri olursa.

Hepinize teşekkürler

EDiT 2: Beyler hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunarım, bugün baba ve oğulu ziyarete gittim, elimden geldiği miktarda emeğinin karşılığını fazlasıyla vermeye çalıştım oturduk çay içtik, sohbet ettik.

Öncelikle amcamız 76 yaşındaymış ayrıca Alanya'da bir huzurevinde kalıyormuş,amcamızın üstüne gelmişler tartışma yaşamış sanırım tam olayı anlatmadı bende detaya inmek istemedim.

Huzurevinden izin alarak Antalya'ya 1 aylığına oğlunun yanına gelmiş.Beraber ikisi kulübenin içinde yatıp kalkıyorlarmış, kulübe dediğim yer 2 metre karelik bir ortam, döşek atsan yatılmayacak bir vaziyette.

Sosyal güvencesi yokmuş amcamızın, Aylık 120 lira civarı bir para alıyormuş.

''Kaymakam ve valiliğe başvurdun mu ?'' diye sorunca, başvurduğunu fakat başlarından savdıklarını ve ilgilenmediklerini söyledi.

istediğin birşey var mı amcacım diye sorduğumda ise, Alanya huzurevinde değilde Antalya- Muratpaşa ilçesinde bir huzur evinde kalsam, oğlumun yanına rahat gidip gelsem yeter dedi.

Buradaki huzur evlerine başvurup başvurmadığını sordum. Hepsine başvurduğunu fakat hepsinden olumsuz cevap aldığını, gariban olduğu için hep sırt çevirdiklerinden bahsetti. Bu Muratpaşa huzurevinde sanırım daha çok parası olan kesime hitap eden bir düzen varmış bu amcamın dediğine göre.

Yaklaşık 15 yıldır burada ayakkabıcılığa devam ediyorlarmış, oğlu 23 yaşındaymış beyler.

Yaklaşık 1.5 saat sohbet ettik, ayakkabıcılığa başladığı zamanki anılarını anlattı, çıraklık dönemlerinde çok zulüm gördüğünden bahsetti.Epey konuştuk, ben müsade isteyip ayrıldım yanından. Muhabbeti çok hoş bir amca kendisi gidip tanışmanızı, oturup iki sohbet etmenizi öneririm.

Yardım edebilecek tüm arkadaşlarımı seferber ettim, yarın tekrar yanına gitmeyi düşünüyorum arkadaşlarla.

Yüzlerini sansürleyip fotograflarınıda atmayı düşünüyorum, olaya inanmayan panpalarımında belki fikirlerini değiştirebilirim bu sayede.

Ayrıca kargo ile ayakkabı gönderip tamir ettirmek isteyenler için tam adresini aldım kendilerinin, dileyen panpalarıma mesaj olarak atabilirim.

Hepinize çok teşekkürler, iyi ki varsınız inci Sözlük ailesi.

EDiT 3:Tekrardan merhabalar, Ekşi Sözlük'te ki başlık için Ekşi Sözlüğe'de sonsuz teşekkürlerimi sunarım, amcamızın birazdan yanına gitmeyi düşünüyorum, birçok mesaj geldi okuyup cevaplamaya vakit bulamadım, tek tek geri döneceğim.

Benim internetim yok, o yüzden sürekli aktif olarak kullanamıyorum interneti.

Merak edenler için amcamızın adı ''ibrahim Mete''

Yanına gidip olayın gerçek olduğunu gören arkadaşlar entry girip editleyebilirse sevinirim.

Burada yazacak yeterli alan kalmadığı için buradan devam ediyorum, saygılarla.

http://www.incisozluk.com.tr/e/161320375/ "

"1. entry'de yer kalmadığı için, buradan devam ediyorum;

Bugün öğlenden sonra tekrar yanlarına gittim, oturduk çay içtik, sohbet ettik bolca.

Amcam hakkında daha detaylı bilgi edinme fırsatı buldum.

Amcamız geçen sene kalçasındaki kayma nedeniyle ameliyat olmuş, kalçasında platin takılı şuan.

Yürürken zorlandığını ifade etti, oğlu da askerliğini tecil ettirmiş fakat bu sene sonunda onuna askerlik yolu gözükecekmiş beyler.

Oğlu askere gidince dükkanın sahipsiz kalacağını ve belediyenin dükkanını kaldırabileceğini düşündüğü için ve birde şuan kalmak isteği huzureviyle dükkanlarının arasının çok yakın olması nedeniyle bahsettiğim huzurevinde kalmak istiyor kendisi.

Huzurevi işinide ayarlamaya çalışıyoruz, ben orada otururken yanımıza gelen Uludağ Sözlük yazarı kardeşimede hem ilgili olup ayakkabısını tamire getirdiği hemde babasını aracı yapıp ibrahim Amcamız’ı Muratpaşa’da ki huzurevine yerleştirmek için gerekli desteği sağlayacağını ifade etmesi gerçekten çok mutlu etti beni ve amcamızı.

Bu sabah ayakkabıcıya gelip baba ve oğluna destek adına zarf bırakan kardeşimize de sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Çok sevindikleri her hallerinden anlaşılabiliyordu, bunu okuyorsan kardeşim hayır dualarını aldın, için rahat olsun.

-‘’Dükkan için ne ihtiyacınız var amcacım’’ diye sorduğumda önce bir ihtiyaçlarının olmadığını söylemekte diretsede, ben üsteleyince;

-Ayakkabıları yapıştırmak için yapıştırıcı

-Deri parçaları ve bunları kesmek için bir bıçağa gereksinimlerinin olduğunu öğrendim.

Bunları tedarik edebilecek panpalarım varsa şuan için huzurevinden sonra amcamızın tek istediği bunlar. Kendisine her şekilde destek olacağımızı söyledim, gittiğinizde Burak’ın selamı var gibisinden bir şey söylerseniz o anlayacaktır durumu.

Amcamıza ramazanın yaklaştığını ve bu nedenle zekat vermek istediğimi kabul edip etmeyeceğini sordum samimi bir dille, kabul edebileceğini söyledi.

Niyetlenen panpalarım amcamızın yanına gidip önce ayakkabılarını tamir ettirip yada boyatıp daha sonrada mümkünse bir zarfın içinde gönlünden geçen miktarda zekat verebilirler.

Birde ayakkabı tamiri için kargoyla ayakkabılarınızı yollayabilirsiniz, ibrahim amcamızla bunu da konuştum, bir ‘’alo’’ ile kargocunun dükkanlarına kadar gelebildiğini, yapılan ayakkabıları gönderilen adrese kendilerinden bir ücret talep etmeksizin gönderebileceklerini söyledim. Böyle bir şey düşünürsenizde amcamızın kapısı sonuna kadar açık.

Amcamız yardım için kaymakamlığa ve belediyeye gitmiş, dediğine göre reisi görmek istediğini belirtmiş, fakat orada bulunan bir bayan amcamızı kale bile almamış, üstüne üstlük birde terslemiş. Amcamız bundan rahatsız olmuş tabi, bugün konuşmamızda dile getirdi bunu

Amcamız Valiliğe başvurmadığını söyledi, üstteki yazımda belediye yerine valilik yazmıştım bu karışıklıktan dolayı özür dilerim sizlerden.

Birde amcamız her ayın 5 inde il Müdürlüğünden 125 lira alması gerekirken bu paranın ayın 10’unda verildiğini söyledi.

Nedenini sorduğumda ise, bu paraların 5-6 günlüğüne faize yatırıyor olabileceklerinden bahsetti.

Amcamıza maaş bağlatma konusunda sizlerin yardımlarınızı bekliyorum beyler, nasıl olur? Ne yapabiliriz ? hiç bilgim yok bu konuda.

Dilekçe yazıp e-postayla göndersek bir yararı olur mu? ilgili tüm kurum ve kuruluşlara.

Amcamızın TC Kimlik numarasınıda aldım, huzurevi veya maaş bağlatma konusunda yardımı dokunabilecek panpalarım benimle irtibata geçebilir.

ilginiz ve attığınız mesajlar için çok teşekkürler, mesajlarınıza cevap veremediysem yada geç cevap verdiysem gücenmeyin lütfen. internetim olmadığı için mesajlara cevap veremiyorum kusura bakmayın fakat herkese elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum.

Bu başlığı açarken, bir farkındalık yaratmak istemiştim sanırım başardım bunu, hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, iyi insanlar iyi ki varsınız.

Olayın gerçekliğinden şüphe edenler için, izinlerini alıp fotoğraflarını çektim

ifşa olacaksa şayet baba ve oğlun fotoğraflarını koymayacağım bu konuda beni bilgilendirebilir misiniz ?

Dükkanın bir görüntüsü ve dükkanın içinden bir kare,

https://yadi.sk/i/Zq1btUE1gxpUk

https://yadi.sk/i/hIEzeNmXgxpW8

Görüldüğü gibi değil 2 kişi kalmak, 1 kişi bile kalamayacak boyutta.

Oğlunun benden tek isteği babasının rahatça yatırabileceği bir ortam sağlanması, ''Ben parktada yatarım ama babamın burada yatmasına gönlüm el vermiyor'' dedi bana...

Bana ulaşmak için [email protected] mail adresini kullanabilirsiniz. "

30 mayıs 2015 22:11

2. sevgili (yazar: corpsebride)' çok teşekkür ediyorum bu entry'si için.

burda paylaşmasa görmezdim belki de.

ağlaya ağlaya okudum hepsini.

en çok şu an koydu çalışamamak bir maaş alamamak.

delirdim yerimde.

böyle insanları, bu yaşta dahi emek veren insanları görünce kendimden utanıyorum.

elimden geldiğince tanıdıklarıma duyurmaya çalışacağım.

haydi kızlar biz de birlik olalım. diğer sözlüklerden geri kalmayalım şu amcamıza ufak da olsa yaşama sevinci verelim.

özellikle antalyalı süslülerim bir el atarsa bu işe çok süper olur.

30 mayıs 2015 22:41 30 mayıs 2015 23:06

3. (yazar: corpsebride) paylaştığın için ben de çok teşekkür ediyorum. Gönderiyi okudum, fotoğraflara baktım. Gerçekten benim de içim parçalandı. Bir şeyler yapabilir miyiz biz de acaba diyerek erkek arkadaşıma attım yazıyı. O da Chp Antalya'ya mail atıp, facebook hesabından ulaştı. Herhangi bir cevap alamazsak gençlik kollarından tanıdıklarımızla konuşma kararı almıştık ki cevap geldi: "Bununla ilgili çalışma yapıldı, amcamız huzurevine yerleştirildi. Teşekkürler." Tabi görme şansımız olmadığından henüz bilginin doğruluğundan emin değiliz. Umarım en yakın zamanda konuyu ilk açan arkadaştan güzel haberleri alırız.

(yazar: yasoliten) umarım bir nebze de olsa rahatlamışsındır sen de. Keşke imkanımız olsa da herkese az da olsa böyle küçük yardımlar yapabilsek hepimiz.

edit: inci sözlükte açılan başka bir başlıkta yapılan yardımın detaylarını buldum. Fotoğraf paylaşmışlar. Ayrıca erkek arkadaşımın attığı mesajı ve verdikleri cevabı da paylaşmışlar. Her şeyin amca ve oğlu için daha iyi olmasını diliyorum. Ayrıca konuyu açan arkadaş başta olmak üzere yardım eden,etmeyi düşünen herkese çok teşekkür ediyorum.

(link: http://www.incisozluk.com.tr/w/ayakkab%C4%B1c%C4%B1-amcaya-yard%C4%B1m-eli-uzat%C4%B1ld%C4%B1/ merak edenler için )

30 mayıs 2015 23:06 31 mayıs 2015 01:14