yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (18)
  • medya (2)

  1. Bugün bir kadın daha canice katledildi. Diri diri yakılarak. Eski sevgilisiymiş. Bu oçocuklarına bu cesareti verenler utansın artık. yeter.

  Edit: Eski sevgili değilmiş. Ceza indirimi almak için yalan söylemiş.

  29 aralık 2020 16:23 1 ocak 19:22

  2. Instagram'daki storyleri hala duruyor. Bugün için canlı yayın yapma planı varmış. Ama gelin görün ki insan demeye dilimin varmadığı bir cani tarafından katledildi. Hayalleri, planları yarım kalan kadınlarımızdan sadece biri.

  29 aralık 2020 17:59

  3. Kendisi bugün 16.00'da dersi açmasını beklediğim, kırmızı saçlı öğretmenim. Hayat enerjisi ve yaşama aşkı hiç bitmezdi. Öyle bir eğitmen düşünün ki her derse "merhaba sevgili çocuklarım!" Diye coşkuyla başlayan. Öyle bir öğretmen düşünün ki bize ezberi değil, çocuğu düşündürmeye itmeyi çeşitli oyunlarla öğreten. Öyle bir öğretmen düşünün ki iyilik meleği! Ben bugün o kıymetlimin, değerlimin, biricik öğretmenimin dersine ödev hazırlamakla uğraşırken katledildiğini öğrendim. Öğrencisi olan birinin of bile diyemeye kıyamayacağı bir kadından bahsediyorum size. Kırmızı saçlı öğretmenimizin boğazını kesip canice evi yakmaya yeltenen bir kansızdan, kalpsizden, insan dışı bir varlıktan sebep bugünden itibaren artık olmayacak bizim değerlimiz. Size bu kadını anlatmaya doyamam. Çünkü gerçekten anlatmaya kelimelerin yetmeyeceği birikimde bir insan kendisi. Amerikada doktorasını yapmış, kendisini her gün yenileyen, davet edildiği her organizasyona koşan, eğitim aşkıyla yanıp tutuşan çok değerli bir kişilikti. Hocam siz bu dünyada da bir melektiniz, bunu biz çok iyi biliyorduk. Huzur içinde uyuyun, bize öğrettikleriniz, kattıklarınız bizim en değerli mirasımız olacak.

  ilgili medya:
  1
  29 aralık 2020 18:12


  4. Yandı yine ciğerimiz..

  Durmadan haykıracağım! kadın cinayetleri politiktir,eril düzence teşvik edilmektedir.

  29 aralık 2020 18:32

  5. Haberi gördüğümden beri allahım lütfen doğru olmasın diyorum içimden. Yazıklar olsun, alışmak istemiyorum bu düzene

  29 aralık 2020 18:47

  6. Turkiye'deki kadinkiyimin bugunku kurbani. Ne hissettirdigini tarif etmeme gerek yok hepiniz bu hissi cok cok iyi biliyorsunuz.

  Yarinkinin siz olmayacaginin hicbir garantisi yok. Ne es secimi, ne giysi secimi, ne ozsavunma dersleri sizi koruyabilir. Yarin adi bir suclunun sizi yakip sevgilimdi demeyeceginin, bu ifadesinin hic sorgulanmadan aynen haberlere yansimayacaginin garantisi yok. Katilinizle coktan tanismis olabilirsiniz. katiliniz coktan canavarca hislerle sizi oldurmenin planini yapiyor olabilir. Katiliniz polisin kapida uslu uslu cilingiri beklemesine dayiyor sirtini. Gazetelerin agzindan cikan laflari sorgulamamasina guveniyor. Hakimlere savcilara guveniyor. 

  Ozsavunma veya bol giysiler sizi hakimden savcidan gazeteciden polisten koruyamiyorsa katilinizden de koruyamaz.

  Bir gun bir polis kapida uslu uslu cilingir beklerken.. asla hak etmedigin bir yapayalniz birakilmisligin agirligi altinda birazdan olacaklarin korkunclugunu anlayarak..

  Siradaki olmamak icin uslu kadin olmaya calisabilirsiniz ama yetmeyecek hicbir zaman. Birlikte mucadele etmeden, bunun bir savas oldugunun idrakina varmadan kazanmamiz mumkun degil.

  29 aralık 2020 21:27

  7. Başarılarıyla tanımamız gereken insanları öldürülmüş olmalarıyla, hele ki alçakça işlenmiş bir kadın cinayeti müsebbibiyle tanıyor olmamız ne acı. O kişinin bir zamanlar yaşadığını öldükten sonra öğreniyor olmamız...

  29 aralık 2020 22:18


  8. Bu erkekler iyice zıvanadan çıktı. Bu kadın sana ne yapmış olabilir ne bu nefret kin yakarak öldürecek kadar? Gerçekten erkeklerin hepsinin böyle şerefsiz olduğunu düşünmeye başladım artık. İlber ortaylı bile okumuş görmüş biri o bile kendini kontrol edemeyen biriyse biz kime güveneceğiz? Evlilikten, sevmekten, seviliyormuş gibi olmaktan aşırı uzaklaştım. Bir sürü var bu şerefsizlerden. 

  29 aralık 2020 22:42

  9. Evet ölüyü hep güzel anıyoruz, hele böyle öldürülürse ama ben Sadece bir-iki videosunu izlerken bile etkilendim sanki tanıyormuşum gibi, insanların, öğrencilerinin hayatına nasıl dokunduğunu anlayabildim. Hele burada bizzat kendi öğrencisinden okuduktan sonra paramparçayım şuan.

  Artık ezberimizde hadi kızlar sıradan okuyalım "istanbul sözleşmesi yaşatır!" "Türküm doğruyum çalışkanım!" "Kadın cinayetlerine hayır!" "Küçüklerimi korumak büyüklerimi saymak!" "Kadın cinayetleri politiktir!"

  Ant oldu artık her gün okuyoruz.

  Ne acıdır ki ne zaman bir kadının adını duysak bunun nedeni ne başarısı, ne bir ilke imza atmış olması, bir karadelik fotoğrafını çekmesi, uzaya çıkması, aşı bulması oluyor, bu coğrafyada bir kadının adı anılıyorsa ya bir vahşi şerefsiz haysiyetsiz erkek tarafından öldürülmüştür ya da özgür yaşadığı için orospu damgası yemiş kınanıyordur. Başka bir seçenek düşünemiyorum bile! Yazık! Çok yazık!

  Ama kadın terörü kardeşim, dm yazanı ifşa ediyoruz biz de az değiliz he(!) Ya da götümüz yağlı, hep paraya gidiyoruz hiç bizi saplantılı şekilde seven efendi erkek dururken(!)

  Öfkemizi artık radikal biçimde göstermezsek hiçbir şey elde edemeyiz. Bu da net. Ne istiyorsunuz bize asılan erkeği sokakta hadım mı edelim? Öldürme tehditinde bulunan eski kocamızı hızlı davranıp önce biz mi öldürelim? Nasıl olsun bu iş istersiniz? Çocukları kaçıran, sömürenlere molotof mu atalım ne kadar radikalleşmemiz gerek?

  29 aralık 2020 23:18 29 aralık 2020 23:21

  10. Bundan 8 yıl önce hiç aklımda olmayan bir bölüm kazandım, "Okul öncesi öğretmenliği". Aşırı mutsuz ve önyargılı şekilde gittim ilk gün. Içeri o girdi. Kırmızı saçları, müthiş bir heyecanı vardı. Öyle hevesle, öyle ciddiye alarak konuştu ki bizimle "Bu kadın çatlak ya" dedim, "Hiç sevmem böyle baskın tipleri". O sene bölümü sevmediğim için derslerime de gitmiyordum. "Bir daha gelmezsen dersime devamsızlık hakkın olsa bile seni birakacagim" dedi. Zaten sevmiyordum ben bu kadını, Şimdi onun yüzünden bir de sabah 8'de gitmek zorundaydım.

  4 yılın sonunda bu bahsettiğim kadını öyle çok seviyordum ki, sırf onu görmeye, dersim olmasa bile koşa koşa gidiyordum. "Hadi bir kahve al bana" diyordu. O dönem kolejlere başvururken hepimize referans olmuştu. Bazen çok kızar küsüşürdük, tez verilerini girmeye evine giderdik, pastalar börekler yapmış olurdu. Bizi hem sevdi hem yerdi. Annene nasıl küs kalamazsan ona da kalamazdın. Hicbirimizi dersten bırakmazdı ama çok beğenince derdi ki "Uçurmuşsunuz!" Ve derdimiz hep uçurmaktı, mükemmel olmaktı.

  Bize bulutları maviye boyamamayı öğretti, farklı olmayı öğretti, yaratıcı olmak için zorladı hep bizi. Derdimiz hiçbir zaman geçmek olmadı. Derdimiz her zaman en iyi olmaktı.

  Canım Aylinim, o sihirli değneğin bana dokunduğu günden beri hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Ben o sihirli ışığından hep bir parça bulaştırdım öğrencilerime. Hep gözlerine baktım öğrencilerimin, hiç demedim ki "Aslında bulutlar konuşamaz!"

  Sen öğrettin bana çocuğun dünyasında her şey olur, sen öğrettin bana hayatta vizyon en önemli şey, insan kendinden hiç şüphe etmemeli derdin kovulsa dahi. Mezuniyetimizde tek tek hepimizin elini öptün gocunmadan; bize emanet ettin cocuklari, artik siz de benim öğretmenimsiniz dedin.

  Ben bugüne kadar hepimizin içten içe düşündüğü gibi "Bize olmaz" düşüncesindeydim nedense. Bugün senin resmini bir haber sitesinde gördüm, "boğazı kesildi, yakıldı, ÖLDÜRÜLDÜ" yazmışlar. "O değildir" dedim, o olmasa daha mı iyiydi? Ne yalan söyleyeyim, insan konduramıyor ya, o olmasa daha iyi diyor bencilce. Ben hiç ağlamadım saatlerdir hep resimlerimize baktım, hep heyecanla titreyen kırmızı ojeli ellerini, pamuk tenini düşündüm. Seni ne çok sevdiğimi ve sevecegimi. Bana giderken de bir şey öğrettin sen; yaşayacaktın işte. Dokunduğumuz her çocukta yaşayacaktın. Seni kimse öldüremez bugün anladım, koskoca bir bölüm öksüz kalınca anladım.

  "yaşarsın kalbimin kızıl saçlı bacısı

  en fazla bir yıl sürer

  yirminci asırlılarda

  ölüm acısı.

  Ölüm

  bir ipte sallanan bir ölü.

  Bu ölüme bir türlü

  razı olmuyor gönlüm."

  Edit: çeşitli yerlerde gördüğüm bazı söylemler var. Adam sevgilisi değilmiş, boyacıymış, yok tamirciymiş falan. Biz belki de kadına şiddeti buradan ele almalıyız. Bir kadını öldüren bir kişinin; onun sevgilisi, partneri veya yoldan geçen biri olması faili daha az suçlu yapmaz. Aralarındaki ilişkinin boyutu kimseyi ilgilendirmez. Bunun üzerinden savunma yapmak zorunda değiliz. Velev ki sevgilisi, boğazı kesilmiş bu kadın için daha mı az üzüleceksiniz? Sevgilisi olması kadını biraz da olsa suçlu mu yapar? O kadının o adamla ne işi varmış? O saatte orada ne işi varmış? Bunlar hep aynı hastalıklı zihniyetin soruları ve bu düşüncenin ucu buralara kadar gider. Bir anne, bir öğretmen, bir bilim insanı, bir dost, bir kadın, bir insan boğazı kesilip yakılarak öldürüldü. Bunun sebebi, sonucu, telafisi, bahanesi olamaz.

  29 aralık 2020 23:53 3 ocak 01:54