yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (19)
  • medya (0)

  19. siyaset bilimi lisansını 6-7 ay içinde tamamlayacak bir insan olarak bazı siyasi kavramlara yanlış anlam yüklendiğini görüyorum.

  bir terör veya işgal saldırısını kınarken milliyetçiden çok; hümanist, anti-militarist ve dolaylı yoldan anarşist görüş belirtmiş olursunuz arkadaşlar. siz kınamadığınız için bu görüşlerin hiçbirini savunmamış oluyorsunuz.

  ermenistan'a neden ilk bebek ve sivil öldürmüş devlet gibi davranılıyor? tabiki yukarıda saydığım siyasi görüşe sahip insanlar bebek katili her terör örgütüne ve devlete ilk defa olmuş kadar ağır tepki vermelidir. doğuda emzikli bebek ile annesini çarşıda şehit eden pkk terör örgütünden ne farkı var şu an ermeni hükümetinin sorarım size.

  terör eylemi ve işgalci/sömürgeci devletler olmasa zaten asker diye bir olgu hayatımızda olmaz arkadaşlar. bu tür eylemleri kınamak anti-militarist bir tutumdur kısacası. hiçkimse istemez ülkeler ekonomisinin büyük bölümünü askeri faaliyetlere, milli savunmaya harcasın. bunu savunan hasta bir zihniyettir zaten. gönül isterki kimse silahlanmasın, herkes askerini terhis etsin ondan artan para da bilim ve teknolojiye harcansın ama olmuyor işte ülkeler kendini korumak zorunda. militarist faaliyetleri azaltmak veya yok etmek için bu tür eylemleri topyekün kınamalıyız.

  ermenistan'a neden ilk bebek ve sivil öldürmüş devlet gibi davranılıyor? gibi bir cümle kuran kişi zaten hümanist bir insan değildir. hümanist insan bir bebeğin öldürülmesi olgusunu bu kadar basit ve sığ bir cümleye sığdıramaz. onun için bu dünyadaki en acı verici olaydır.

  terör eylemini ve işgalci devlet olgusunu eleştiren insan dolaylı yoldan anarşist insandır. peki nasıl? bu tür faaliyetler devlet olma sancısının negatif bir dışa vurumudur. bu yüzden kınama yaparak aslında devlet olma olgusunun olumsuz bir yönünü gözler önüne serer ve anarşist tutum içine girersiniz. dünya üzerinde terör eylemi, sömürge, işgalcilik güdümünün hiç birini barındırmayan tek bir devlet gösteremezsiniz. o çok medeni gördüğümüz ülkeler ortadoğuya oluk oluk para ve silah akıtır kan ve savaş faktörlerinin oluşması için.

  eren bülbül, yasin börü, doğuda şehit edilen anne ve emzikli bebek, azerbaycan'da katledilen siviller için üzülmeniz, bu olayların faillerinin bulunmasını istemenizin milliyetçilikle alakası yoktur. bu insanlıktır insanlık. bu insan olmaktır. insan olanın bu canlara canı acır. ha derseniz ki bu ölenler benim öz kardeşimidir, bu toprak için toprağa düşmüştür, ailesi bize emanettir o zaman milliyetçi olursunuz. yasin'i işkence edip öldürenlere de işkence edilsin derseniz faşit, yasin'i kürtler öldürdü bütün kürtler canidir derseniz ırkçı olursunuz. ideolojilerin neden sonuç ilişkisi içinde ne anlama geldiğini iyi irdeleyip ondan sonra tahlil yapmaya gayret ediniz.

  en son söylemek istediğim şey ise 4 senedir aktif biçimde siyaset eğitimi alıyorum, dünyadaki tüm ülkelerin gelmiş geçmiş, uygulanmış uygulanmamış tüm ideolojilerini ve sistemlerini bilimsel çerçevede inceliyorum ama hala ben anarşistim veya ben hümanistim diyemiyorum. bazıları için bir ideolojiyi benimsemek, tüm özüyle kabul etmek ne kadar kolaymış cidden. ben kendimi tüm ayrıntılarına hakim olmama rağmen hiçbir ideolojiye ait hissetmiyorum. kusursuz bir siyasi sistem yoktur ancak insan olmak vardır arkadaşlar. herkes insan olsa kimse vahşi bir yaratığa dönüşmese dünya güllük gülistanlık olur merak etmeyin.

  bugün 11:05 bugün 11:33

  18. bu başlığın konu dışı olması gerekmiyor mu niye süslüde

  bugün 10:19

  17. Karabağın çoğunluğunda asla ermeni yaşamıyordu. Bilmeden konuşmayın lütfen. Karabağda savaş öncesi populasyon 150.000 olarak belirtiliyordu. Peki işgal zamanı karabağı kaç azerbaycanlı terk etmek zorunda kaldı? O sayıya girmeden sadece şunu söyleyeyim 4500 civarı insan esir olarak alındı. Yani populasyon farkını siz düşünün. Bazı köylerde ermeni nüfusu daha fazla olmuş olabilir ama buna basit bir örnek vereceğim. Almanyada mesela Dortmund şehrinde aşırı fazla yabancı, özellikle türk var. Bu durumda dortmund türkiye midir?

  Ya her şeyi geçtim. Ermeni rüyası olan ve sadece ermenistanda kullanılan haritalar dışında bulduğunuz tüm haritalara bakın. Azerbaycanın haritası, sınırları bellidir. Karabağ azerbaycan toprağıdır ve işgal altındadır. Gerisi önemli değildir. İşgal altındaki topraklarını almaya çalışmak insanların en doğal hakkıdır. Suriyeliler şu an bir ile yerleşse sonra da o ili suriyeye katmaya çalışsa 'ama suriyeli çok fazla' mı diyecek birisi? Hayır tabii ki. 

  Ha bir de savaş bu her iki taraf masumları katlediyor diyen yancılar var. Biraz araştırma yaparsanız zaten rusyanın olaya şu an neden dahil olamadığını, çoğunluğu türk kökenli ülkeye dünyanın neden karşı çıkamadığını anlarsınız. 

  Savaş azerbaycan topraklarında. ermeni askeri neden azerbaycan toprağında? İlk kısım bu.

  İkinci kısım, gence gibi şehirlere atılan roketler ermenistan toprağından atıldı. Yani savaş dışı bölgeden. Karşılık olarak ne yaptı azerbaycan biliyor musunuz? Yine sadece askerlere saldırdı. Azerbaycandan ermenistan içine , sivil yaşayış alanlarına tek bir roket atılmadı. sadece 1 tane askeri üsse, roketler şehirlerimize doğru 'hazır ol' da olduğu için atıldı. Sivil katliamı yok.

  Ek olarak devlet karabağdaki ermenilere yaşamınıza azerbaycan içinde devam edebilirsiniz dedi ve hala diyor. Tek sorun askerler. Başka bir ülkenin askeri bu ülkede olamaz. Askerler çıktıktan sonra kimse evinden kovulmayacak.

  Azerbaycanın maddi gücü , askeri gücü ermenistandan tabii ki kat be kat daha fazla. Ki bunu internetde 5 dkda bulabilirsiniz. Onların attığı şehir dağıtan roketlerden bizde de var. Ne ermenistana ne karabağa sivil zarar verme ihtimali yüzünden atılmıyor. 5 tane roketle tüm karabağı ermenilerden temizleyip 2 güne alabilirler toprakları ama yapılmıyor. 

  Arkadaşlar ermeniler kendş askerlerini arabalara, askeri üsslere kelepçeliyorlar. Askerler savaşmak istemiyor ama üstleri onları kelepçeliyor . (Azerbaijan_mod sayfasından videoları izleyebilirsiniz ki kendisi savunma bakanlığının resmi sayfasıdır) 

  Ya öyle ahlaksız bir ülke ki, ateşkes oldu ve o gece masum insanların uyuması beklenildi ve roket atıldı. Aynı hocalıda yapılan iğrençlik. 

  Biliyor musunuz şu an başkentimize de sayısız roket atılıyır. Tabii savunma sistemi en yoğun olduğu alan ve atış mesafesi nedeniyle onlara karşı önlemler daha güçlü.

  Ek olarak terör devleti ermenistan ülkeye teröristlerini saldı. Bazı illerde , şehirlerde evleri yakıp kaçıyorlar. Gece evinde uyuyan insanları yakıyor bu ş.refsizler.

  İnternet konusu ayrı bir konu, ülkede olmayan birisinin yorum yapması doğru değil ki internetmiz var. Kısıtlamanın sebebi çok farklı ki vpn kullanımı resmi olarak açıklandı ve istediğimiz her platformu kullanıyoruz.

  Ha ben sadece devletin suçlu olduğunu düşünmüyorum. 

  Bazı kendini bilmez ermeniler bizim hesaplarımızı buluyot ve ermeni askerlerinin azerbaycanlı askerleri öldürdüğü, şehitleri taciz ettiği videoları özel mesaj olarak atıyorlar.

  Anlatılamayan o kadar çok şey var ki. Ermenistanı savunacak kadar kör olanların gözünü açabilsek keşke. Türkiyedeki ermeniler alınmasın. Bizim ülkemizde bile 30.000 ermeni var şu an. Ve hiçbiri ırkçılık gördüğünü iddia edemez.

  1 hafta önce atılan roketlerden biri hatta ermeni kadının evine düştü. 

  bugün 04:19


  16. karabağ'da neden mi ermeniler var? çok uzun süredir(gizlinot: m.ö. 4 yy'a kadar dayanıyor) o bölgede yaşamış olduklarından olabilir mi acaba? siz araştırmaya üşenirsiniz, ben size copy-paste yapayım:

  "karabağ, sadece sovyetler birliği döneminde değil aynı zamanda 1200 yıl kadar zaman boyunca ermenilerin yoğunlukta yaşadığı bir bölge olmuştur. azerilerin albanlara ait olduğunu söylediği stepanakert'teki kiliseler değil sadece referans alınması gereken. her adımınızda göreceğiniz haçkarlar, duvarlarında ermenice oymalar bulunan bin yıllık manastırlar, gregoryan olduğu ilk görünüşte belli olan 1300-1400 yıllardan ayakta kalmış kiliseler yeterli referanstır bölgedeki ermeni nüfusunun geçmişini kanıtlamaya. 3-4 yıl önce bölgedeki ermeni kalıntılarını silmek için azeri askerlerin julfa'daki haçkarları yok ettiği nahçivan için de geçerli bu. bu yüzdendir ki karabağ hakkında konuşurken yakın tarih ile tarihin derinliklerini bir olarak görmek mevcut statükoyu tarafsız bir şekilde değerlendirmek için bir elzemdir." ayrıca buyrun (link: https://tr.wikipedia.org/wiki/Dağlık_Karabağ#Tarih vikipedi).

  öte yandan, 2011 yılında azerbaycan Başbakan Yardımcısı Ali Hasanov, türk basınına "Türkiye’nin kıbrıs’ı tanımamız için beklemeye hakkı var. Biz bunu anlıyoruz. Ama siz de bizi doğru anlamalısınız. <Biz Kuzey kıbrıs’ı tanırsak başka devletler de o noktada Dağlık-Karabağ’ı tanır.>" demeci vermiştir. bu da bizi, türkiye'nin kıbrıs harekatı'nda, şu anki ermenistan ile aynı şeyi yapmış olmasına getirir. hatta türkiye, harekattan önce %80 oranında rum'un ikamet ettiği kıbrıs'ın kuzeyindeki 113 bin rum'a evlerini, arabalarını, arsalarını, çiftliklerini, bahçelerini nüfus mübadelesiyle bıraktırıp oraya güneyden gelen 25 bin türk kıbrıslıyı yerleştirmiştir. adadaki kozunu güçlendirmek için türkiye'den yerleşimci de getirip adanın demografik yapısına müdahale etmiştir. bunları ben demiyorum, gayet türk kaynaklarda, vikipedi'de falan var açın, okuyun.

  o dönem Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi de, tıpkı sizin şimdi yaptığınız gibi bu harekatı "işgal" olarak değerlendirmiştir:

  "20 Temmuz 1974 tarihinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 353 sayılı kararında,

  'Uluslararası güvenlik ve barış için ciddi tehlikeye yol açan ve bölge üzerinde olağanüstü infiale müsait bir ortam yarattığından Birleşmiş Milletler ciddi bir endişe duymaktadır... Tüm devletlerin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğüne saygı duyması gerekir... Yabancı askeri müdahaleye derhal son verilmelidir.' diyerek harekata karşı olduğunu belirtmiş ve ateşkese çağırmıştır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 11 Mayıs 1984 tarihindeki 550 sayılı kararında ise durumu "işgal" olarak nitelemiştir."

  işte bu yüzden "Tarih tekerrürden ibarettir" derler. kendi ülkenin de geçmişte uyguladığı bir politikayı, başka bir ülke kendi çıkarı için "bugün" uygulayınca neden dünyanın en korkunç ve tarihin ilk "bebek ve sivil" öldüren milleti muamelesi yapıyorsunuz? "ilk taşı günahsız olan atsın" derler ya, o hesap. Hukuksuzluğu elbette ki eleştirebilirsiniz ama geçmişinde kıbrıs harekatı varken, türkiye'nin başka devletlere bu kadar kolay "işgalci" demesi ironik değil midir? ermeni değilim, azerbaycan'ın kendini savunmasını da gayet normal ve doğru buluyorum ama tarih boyunca sürekli gerçekleşmiş bu tarz çatışmaları iki tarafın da çıkarları doğrultusunda okumayı daha sağlıklı buluyorum. sivillere ve genç askerlere en az sizin kadar üzülüyorum ama insanların kendi kamburlarına bakmadan kibirli ve taraflı bir şekilde bol keseden atıp tutmasına, en azından 2020 yılında, katlanamıyorum.

  edit: link eklendi.

  bugün 03:45 bugün 04:45

  15. Ermenistan'ı savunurken ne güzel kılıf uyduruluyor değil mi? Karabağ'da ermeniler yaşıyormuş. Neden acaba? :)

  Açıkçası başlarda iki tarafa eşit bir şekilde bakıyordum. Ne azerbaycan türküyüm ne de ermeniyim. Hatta köken olarak türk bile sayılmam. Kısacası iki tarafı da savunmamı gerektirecek bir durum yok bakıldığında. Fakat ermenistan'ın sivil katliamından sonra ciddi anlamda liberal ya da ermeni savunucusu görmeye katlanamıyorum. Çocukların öldüğü hiçbir savaşta tarafsız kalamam. Umarım bir an önce bu savaş azerbaycan'ın lehine bir sonuçla biter.

  bugün 01:45

  14. Zorunlu olmadıkça savaş bir insanlık suçudur. Dış politika falan diyerek ermenistanı savunmak faşistliktir. Umarım topraklarını istiladan kurtarır. Savunmasız yüzlerce insana yapılan saldırıları "mantıklı" bulamıyorum.

  bugün 01:35

  13. sizden farklı siyasi görüş ve duruşa sahip insanlara, bol "like" alacağını bildiğiniz girdilerinizde kahvehane dayıları gibi asıp keseceğinize, ülkede ne başımızdakilere ne de sokaktaki vatandaşa hiç yaramayan boş "duygusallığı" bırakıp azıcık dış politika nasıl okunur onu öğrenin.

  dünya tarihinde savaşta masum bebek, sivil öldürmemiş millet yoktur arkadaşlar. savaş böyle bir şeydir. bu sebeple insanlar hayalperestçe dahi olsa antimilitarizmi benimsiyor. evet, ermenistan hukuksuz bir iş yapıyor, çatışma halinde olan bölge hukuken azerbaycan'ın altında fakat o bölgede yaşayanların çoğunluğu da ermeni, bu da bir gerçek. her iki taraf da şu anki çatışmaları diğerinin başlattığını söylüyor ve ikisi de karşılıklı sivil kayıpların olduğunu doğruluyor. şu an iki devletin de sivillerini ve genç askerlerini korumak için barıştan yana olup orta yol bulmaları gerekiyor fakat hiç de öyle olacağa benzemiyor. çünkü bu çatışma artık rusya, türkiye, iran gibi ülkelerin dahil olduğu bir vekalet savaşına (proxy war) dönüşmüş durumda. Suriye’deki insan hakları ihlallerini gözleme amaçlı kurulan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (Syrian Observatory for Human Rights-SOHR), türkiye'nin suriyelileri paralı asker olarak azerbaycan'ın yanında savaşmaları için bu savaşa yolladığını söylüyor mesela, duydunuz mu? türkiye neden suriyelileri, cihatçıları paralı asker olarak iki devlet arasında gerçekleşen sınır çatışmasına sokuyor? onları hiç ilgilendirmeyen bir savaşta şehit düşenler türk askeri olsaydı, onları kendi çıkarları için paralı asker olarak tutan ülkeye neler söylerdiniz mesela? işin garibi, buna dair ortada bir sürü kanıt varken, ermenistan bunu iddia ettiğinde hem aliyev hem de türkiye bunu kabul etmeyip mağdura yatıyor.

  olayın bir de daha karanlık yorumlamaları var ki, hassas kulaklarınız duymak dahi istemez. uzmanlar, iki ülke arasında ara ara nükseden bu çatışmaların iki tarafın da hükümeti tarafından corona sürecini iyi yönetememek, işsizlik ve refah seviyesinin yerlerde olması gibi "başarısız yönetimlerinin" sonuçlarını unutturmak ve halkın dikkatini "milli duygular" ile başka yöne çekmek için bilerek çıkarılabileceğini söylüyor. yani boşuna burada duygusal naralar atmayın, siyaset sandığınız kadar onurlu yürütülen bir şey değil. ölen bebeklerin, sivillerin kanı sadece tek bir ülkenin değil, kendi hükümetleri de dahil, birçok gücün ellerine bulaşmış durumda. yukarıda mantıklı okuma yapan bir iki kişinin yazdığı gibi savaşlar çıkarlar üzerine nükseder ve ona göre devam eder. olan genç askerlere ve sivil halka olur.

  son olarak tanım da yapayım, 2 aydır ermenistan ile olan çatışmayı bahane ederek halkının internetini kafasına göre kısıtlayan bir hükümete sahip ülkedir. söz konusu Aliyev hükümeti, bu ülkeye ermenistan'dan daha büyük zarardır.

  bugün 01:18 bugün 05:00


  12. bir zulme karşı olduğunuzda korkmayın milliyetçi değil, insan olursunuz. 2 3 yaşındaki çocuklar ölüyor çıkıp da karşılarına söyleyin, "ben anarşistim ondan size acımıyorum çünkü böyle yaptınız hak ettiniz" dersiniz. ermenistan hiçbir zaman savaş etiğine uymamıştır. bugün yaşadığımız ülke bunu yapsaydı ilk bizler eleştirmez miydik? bir haksızlığa karşı çıkmak için onu yaşıyor olmanız gerekmez, yanlışa yanlış demek için aynı ideoloji, din gibi ortak noktada olmak da gerekmiyor. ha ortamlarda hümanistliğe devam tabi, kim bilecek.

  dün 22:12

  11. kuzey kıbrıs'ı tanımayan devlet.

  çünkü azerbaycan kktc'yi tanırsa 15 devlet de dağlık karabağ'ı tanıyacak.

  yani bu işler çıkar ilişkisi.

  çok fazla duygusal ya da milliyetçi duygularla yaklaşmamak lazım.

  çünkü devletlerin dostu/düşmanı değil sadece "çıkarları" vardır.

  dün 21:47

  10. Başlığa seri beğeni atıyordum ta ki bir entrysini okuyana dek. (yazar: Redhead19) süslü olayı tüm detaylarıyla anlatmış aynen öyle. Ayrıca sözlükte ermeni partizanı bir grup olduğunu, düzenli manipülatif sorular ve entryler girdiğini düşünüyorum. daha dün bebek öldürmüş ülkeyi de savunmazsınız ya cidden. 

  Ayrıca bir de şey diyorlardı kim kardashian azerilere sataşınca kim de ermeni ama ne yapsın diyorlardı bu sözlükte. Arkadaşlar ben türküm diye türk hükümetinin yaptığı her işi onaylamak zorunda değilim. Onaylamadığım pek çok konu var ve bunu belirtiyorum. Sizde ermenisiniz diye ermeni devletinin her yaptığını onaylamak zorunda değilsiniz. 

  dün 20:58 dün 21:03