yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (11)
  • medya (0)

  11. İlk okulda en büyük hayalim Aziz Dede'ye sarılmaktı, okumayı onun ve Muazaffer İzgü'nün kitaplarıyla öğrendim.

  Kitaplarını Kadıköy'de, eskiden PTT arkasındaki sahaflardan alırdık, google'ın popi olmadığı zamanlar..

  Çoktan ölmüş olduğunu öğrendiğimde uzun uzun ağlamıştım.

  Zamansız kitaplar, okuyun okutun.

  Ayrıca samimiyetine güvendiğim tek vakıf (bkz: Nesin Vakfı) (bkz: Matematik Köyü)

  23 mayıs 03:12

  10. türkiye'nin en kıymetli isimlerinden biriydi, hala da öyle... hem düşünsel hem de edebi yönü oldukça güçlüdür. kendisinin şiirleri arasında yer alan susarak'ın güzel cümleleri şöyledir:

  "güneş altında söylenmedik söz yokmuş, bu yüzden geceleri söylüyorum sevdiğimi.

  ne gece ne gündüz yokmuş söylenmemiş söz. ben de söylenmişleri söylüyorum yeni biçimde.

  hiç bir biçim kalmamış dünyada denenmedik.

  Ben de susuyorum sevgimi saklayıp içimde.

  duyuyorsun değil mi suskunluğumu nasıl haykırıyor?

  susarak sevgisini ilan eden çok var sevgilim, ama bir başka seven yok benim sustuğum biçimde."

  3 ekim 2018 17:17 3 ekim 2018 17:17

  9. 1915 istanbul doğumlu, askeri eğitim alıp asteğmen olmuş ve sekiz sene sonra askerlikten ayrılmıştır. Bir çok gazetede yazarlık yapmasının yanında, çok sayıda kitap ve oyun da yazmıştır ve çevirmiştir.

  Kurduğu ‘nesin vakfı’ kimsesiz çocuklardan iyi eğitimli aydınlar yaratmak içindir. Hala çocuklara eğitim verilmekte olan ‘matematik köyü’ ise izmir - şirince’dedir.

  Ateisttir. muhalif, başkaldırmış bir aydındır. Sözünü asla esirgemez. Korkutulamayan, pıstırılamayan cesur bir aydın.. Müthiş bir gözlemcidir. Öngörüleri ‘nostradamus’ tadında olağanüstü ve dehşet vericidir.

  1993 yılında sivas’ta düzenlenen ‘pir sultan abdal şenlikleri’ne davet edilen türk aydınları, ozanları, çizerleri ve çocuklarıyla beraber o da oradaydı. Öncesinde çevirdiği “şeytan ayetleri’ kitabı, türkiye cumhuriyeti yakın tarihinin en korkunç günlerinden birinin gerekçesi olarak gösterildi.

  Cuma namazından çıkan halka önceden hazırlanmış bildiriler verildi ve din elden gidiyor çağrısıyla galeyana getirildi. ‘Sivas laiklere mezar olacak’ sloganlarıyla otel ateşe verildi. Asıl hedef aziz nesin olsa da otelin içindeki 35 aydın - çocuk - kadın ve dışındaki iki protestocu hayatını kaybetti. Zehirlenerek, yanarak öldüler. Çaresizlik içinde. Türkiye’nin umutlarıydı yanan.

  O dönem sivas valisiyse, 24 haziran seçimlerinde saadet partisi genel başkanı ve cumhurbaşkanı adayı ‘temel karamollaoğlu’ydu. Hiçbir şey yapmadı.. izledi. 

  Aiz nesin, sivas olaylarından iki sene sonra 1995’te hayatını kaybetti. 

  26 haziran 2018 23:23 26 haziran 2018 23:25


  8. kesinlikle geleceği görmüş ona göre konuşmuş yazarımız. yoksa bu kadar üst üste nasıl haklı çıksın?

  25 haziran 2018 23:49

  7. Odamda dolabın dibinde 1977 basım kitabını buldum. Daha önce okumuştum ama hepsi elimden gitti sanıyordum. Kokusu harika, tamir edebilirsem tekrar okumayı düşünüyorum.

  Kitabın üstünde ki not dedemin babasının, dedeme hediyesi olduğunu söylüyor. Bana böyle miraslarla gelin :)

  19 ekim 2017 16:44

  6. 7-8 yaşındayken bizde kalan teyzemde olan kitabı Bay Düdük ile tanışmıştım Aziz Nesin'le. Ülkemizde son yıllarda kıymeti epey artmadan önce sevdim ben Aziz Nesin'i.

  29 haziran 2017 12:19

  5. Kendi hayatini anlattığı böyle gelmis boyle gitmez kitabı da mutlaka okunmalıdır. Öyle bir hayat yasayip mizah yapmak zor olsa gerek..

  19 ekim 2016 09:59


  4. 7 yıl önce matematik köyüne gitmiştim nur içinde yatsın onu görmeyenler bile Aziz dede diye bahsederlerdi. O kurduğu kampta yardımlaşmayı,sevgiyi öğrettiler bize tabi oğlu Ali nesin vardı o zaman o da çok tonton bir hocaydı. Eserleriyle,içindeki sevgiyle hayatını çocuklara ve eğitime adamış bir aydındı. Arıyoruz.

  17 ekim 2016 21:06

  3. ortaokuldayken "nah kalkınırız" kitabını okuyarak hayatımda o zamana kadar kendi irademle yaptığım en iyi şeyi yapmış olduğumu giderek daha iyi anladığım üstad. bu ülke ve insanı hakkında yaptığı çıkarımlardan şimdiye kadar yanlış çıkanı oldu mu bilmiyorum.

  17 ekim 2016 15:49

  2. Annem lise mezunu bir kadin fakat okumayi cok sever. Kendi capinda genel kultur birikimi vardir. Bir ara yaziyormus. Yaklasik 25 yil once Aziz Nesin ' e mektup yazmis. Vee muhtesem adam cevap yazmis inanabiliyor musunuz :) kitap yazman icin cok iyi bir matematik bilgin olmasi lazim demis. Oku hep oku demis. Keske degerini ulke olarak bilebilseydik. Buyuk adamlarin arkasindan cahilce beddua eden insanlardan nefret ediyorum. Bu kadar sevgisiz olmasin kimse.

  Kisaca ozetlemek gerekirse guzel tespit yapmis adamdir :)

  17 ekim 2016 12:35