yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (32)
  • medya (0)

  32. Sadece hamamböceğine karşı duyduğum fobi. Küçük örümcek, karafatma, şu pat pat ses çıkaran yeşil böceklerden korkmuyorum. Eski bir binada oturduğumuz için her ihtimale karşı geçenlerde evi ilaçlattık. Küçük hamamböceklerinden görmüştüm ama büyüklerinden görmemiştim ne ölüsünü ne dirisini. Az önce korktuğum başıma geldi kocaman ölü bir tanesini banyoda gördüm. İlaç işe yaramış ama ölü olması beni sakinleştirmiyor demek ki burası böcekli diyorum ya duş alırken görürsem ya canlısını görürsem. Mesela şimdi o hayvan ordan kalkmadan banyoya giremem. İçim rahat duş alamam. Öyle bir fobi ki asla öldüremem o çıkan seslere dayanamam. Küçükken annemlerin yatak odasında duvarda çok büyük bir hamam böceği görüp aylarca o odaya asla ayak basmadığım oldu. O ada benim için evin bir parçası değildi ve yoktu. Şimdi de en büyük isteğim bu evden bir an önce taşınmak çünkü biliyorum ki bina eski ve böcekler bu binanın her yerindeler. Havalar ısındığından beri böcekleri düşünmediğim tek bir saat bile olmadı, bu fobi hayatımı o kadar etkiliyor ki şu an yaşamımdaki en büyük mutsuzluk sebebim. Bendeki çığlık atma vs şeklinde değil sadece üzerimde görürsem ya da direkt üzerime uçarsa çünkü bunların uçanları var, o zaman çığlık atarım. Ben daha çok kitleniyorum ve ağlama isteği geliyor. Banyoda gördüğümde sessizce çıktım ama odaya geçince ağlamaya başladım. Korkmayanlar için şımarıklık gibi gelebilir, eşime öyle geliyor korkudan ağladığımı görüp gülmesine değinmiyorum bile. 

  18 haziran 10:50 18 haziran 18:37

  31. 6 ay önce edindiğim yeni fobim. aslında bende direkt örümcek fobisi olarak oluştu. normalde çok tiksinip korkan biri değildim fakat 6 ay önce bir örümcek tarafından bacağımın 3 yerinden ısırıldım. 

  başta ne olduğunu anlamadım. sinek ısırığı gibi kaşınıyordu. sonra bacağım şişti ve ısırıklar morarmaya başladı.(gizlinot: isteyenlere fotoğraf atabilirim, ya da google'dan bakabilirsiniz örümcek ısırığının nasıl olduğuna :( ) panikle doktora gittim, örümcek ısırığı olduğunu söylediler. çeşitli ilaçlar kullandıktan sonra 1 hafta 10 gün gibi bir sürede morluklar ve şişlik anca geçti. hala bacağımda hafif silik bir leke gibi izileri var. artık örümcek gördüğüm zaman koşarak mekan değiştiriyorum.  

  30 nisan 21:48

  30. gerçekten tahammül edemiyorum. Sadece görmem yeterli uzakta olması falan da değil. en kötüsü de toplum içinde "küçücük böcekten korkulur mu yeaa eheheheh " diyen tayfa.. sanki sırtımda, saçımda geziyor hissi :(

  30 nisan 13:44

  29. Yanımda böcekten benden daha çok korkan biri varsa, bana biraz cesaret geliyor ilginç bir şekilde. Normalde çıldırırım tarifi yok (gizlinot: Abi çıvdıvıcam )(gizlinot: Swh).

  30 nisan 12:02

  28. fobi sahibi insanlara verilen tepkiler söz konusu fobiden daha çok can sıkar. minicik şey sana naaapacak? yiyecek! kimse memnun değil o minicik şeyin bünyesinde yarattığı etkiden.

  30 nisan 11:34

  27. girdileri okurken bile kaşınmama sebep olan fobidir. küçükken bu kadar değildi ama oyuncağını saçıma atmışlardı ve saçımdan çıkana kadar kendimi kaybetmiştim. üstüme gelindiğinde ağlayıp titrerim ve bazıları abarttığımı düşünür , yalnız değilmişim

  30 nisan 11:01

  26. 15 yaşlarında bir yaz tatili zamanları... yakın arkadaşımın yazlığında misafir olarak kalıyorum. gece yere yatak açtırmışız birlikte yatıcaz illa diye (hay aklımı) 

  gece o uyudu. ben tv falan açtım öyle böyle derken kıza bir bakarım ki suratından 2-3 tane irili ufaklı böcek geçiyor :( kendisini uyandırdım direkt ve hiç unutmuyorum sabaha kadar bir sandalyede oturdum. sabah 8 gibi beni eve bırakmışlardı. çok kaşınıyorum ve kızarıyorum resmen baygınlık geçirecektim

  23 nisan 00:56

  25. ben dik yokuşlardan ikea ayna çıkarmış, gıkını çıkarmamış kızım, lavabo da musluk deliğinin içinden baş parmağım kadar bir böceğin çıktığını gördüğüm zaman çığlık çığlığa evi turladım. daha sonra ne yazık ki öldürdüm normalde sinek bile öldürmem ama o böcekle aynı tuvaleti paylaşmamız o noktada imkansızdı öldürürkende öğüre öğüre bir hal oldum.Onlardan kaç kat büyüğüz ama insanı nasıl titretiyor garip gerçekten.

  23 nisan 00:25

  24. benimkinin adı böcek fobisi değil sanırım. uçan yürüyen koşan tırmanan her türlü böcekvari şeyden inanılmaz korkuyorum. en çok da kalın kabuklu böcekler ve örümceklerden. fakat buna ek olarak sivrisinek de vuramıyorum. elime değmesi konusunda ciddi sıkıntılarım var. bugün temizlik yaparken pencere pervazında ölüp kalmış bir böcek gördüm, onu bile alamıyorum düşünün.

  ilerde çocuğum da böyle korksun istemem ama bakalım kendim nasıl cesaretleneceğim.

  22 nisan 20:13

  23. açılın bi kısmınıza laflar hazırladım.

  öncelikle örümcekler böcek değildir ancak laflar hazırladığım konu bu değil. örümcekler için (bkz: eklembacaklılar)

  yine de konuyu başka başlık altına taşımaktansa burada devam etmekten yanayım. araknofobiye sahibim. küçük yaşlardan itibaren herhangi bir örümcekle travmatik sayılabilecek tek bir olay yaşamadım, buna rağmen örümcek görünce buz kesiliyorum. tam bir ben öldüm toprak atanım yok vakası. bu "iğrenmek" değil, iğrendiğin bir şeyi öldürebilirsin ya da kendinden uzaklaştırabilirsin. ben hareket dahi edemiyorum çünkü örümceğin varlığından korkuyorum. sanki o ufacık hayvan istese beni tekte yere serermiş gibi hissediyorum ve hayatta başka hiçbir şey beni bu kadar aciz hissettirmiyor.

  benim deneyimlerim dışında araknofobi dünya üzerinde en yaygın görülen fobi denilebilir. bu fobinin aslında dna'mıza kodlanmış olduğu iddia ediliyor ki benim de katıldığım bir önerme bu. evrimin aşamaları sırasında atalarımız oldukça zehirli, davranışları tahmin edilemeyen ve hızlı hareket eden bu canlıları elbette yüksek risk faktörü olarak tanımlamışlardı. örümcek zehri her zaman öldürücü olmasa da kısa süreli felç bile o dönemlerde dışarıdaki tüm tehlikelere açık hale gelmek demekti. örümceklerin genellikle koyu renkli olmaları, bacak sayısı ve şekilleri, saklanma yetenekleri ve oldukça hızlı olmaları bizde uyandırdıkları olumsuz duyguların sebepleri arasında sayılıyor. öyle ki henüz örümceğin ne olduğunu bilmeyen bebeklerde dahi örümcek fotoğrafı gösterildiğinde korku belirtileri gözlenebiliyor. aynı zamanda kontrollü fotoğraf algılama deneylerinde, ki bu deneyler belirli nesnelerin 1 saniye kadar katılımcılara gösterildiği ve katılımcıların nesneyi ayırt etme oranlarına ve hızlarına bakılan deneylerdir, katılımcıların yarısından fazlasının doğru ayırt edebildiği tek nesne örümcekler oluyor, bu orana en çok yaklaşan diğer hayvan ise yılanlar.

  elbette bu korkunun da temelinde hayatta kalma içgüdüsü bulunuyor ve bu korku kişiden kişiye değişim gösterebiliyor. genlerinizde oluşan farklılıklar bir şekilde sizin spesifik bir hayvandan diğer insanlara göre çok daha fazla korkmanızı sağlayabilir, eğer bahsedilen hayvan gerçekten türünüz için tehlike arz ediyorsa bu korku aslında faydalıdır da. basitçe açıklamak gerekirse; o hayvandan korkmanız sizi daha tetikte yapar ve kendinizi koruyabilirsiniz, böylece hayatta kalma şansınız diğerlerine göre daha fazla olur ve neslinizi devam ettirebilirsiniz. bu korkuların nesillerce aktarılmasının altındaki sebep de yine budur; neslin devamlılığının sağlanması.

  burada bahsedilmesi gereken bir diğer şey ise hepimizin genetik yapısının birbirinden farklı olması, bu da farklı uyaranlara farklı tepki vermemize yol açacaktır. benim için ölümcül olan örümceklerdir, sizin varlığınızı tehdit eden şey kediler, yılanlar, arılar olabilir. eğer bahsedilen şey korku değil "fobi" ise burada tartışılması gereken kişinin o hayvanı sevip sevmemesi değil o uyaranları gördüğünde beyninde tetiklenen duygulardır.

  buradaki ayrımı size şöyle açıklayabilirim, örümcek fobim var ve böceklerden korkuyorum.durum şu ki evde böcek görsem asla hoşuma gitmez, rahatsız olurum, huylanırım. ancak 20 cm falan değilse o böceği öldürebilirim, tiksinirim bunu yaparken ama kendimi korumak adına bunu yaparım. benim böcek fobim yok, çünkü ben böcekten daha güçlü olduğumu fark edebiliyorum. ancak aynı konumda bir örümcek olduğunda ben hiçbir şey yapamıyorum. kendimi güvende hissetmediğimden hareket dahi edemiyorum; ses çıkarmamak ya da hayvanın dikkatini çekmemek için. tehdit unsuru uzaklaşana kadar ağlayamıyorum da. ve işin en garip kısmı ben o örümceğin avucum kadar büyük olduğuna yemin edebilecekken annem diyor ki maksimum 1-2 cmdi. benim zihnim onu olduğundan çok daha büyük ve korkunç algılıyor.

  kendim de bu deneyimleri yaşadığım için farklı fobilere sahip olan insanları anlayabiliyorum. o yüzden kimse çıkıp "ben çok sinirleniyorum ufacık şeyden korkuyolaaa" falan demesin. kendinizde bir fobi yoksa bile lütfen açıp birkaç makale okuyun bu konuyla ilgili, empati kurmaya çalışın. sizin için "küçücük şey" olan canlı bir başkasının en kötü kabusu olabilir. umarım fikirlerimi düzgün anlatabilmişimdir, bahsettiğim araştırmalarla ilgili kaynak göstermemi isteyen olursa mesaj atabilirsiniz.

  22 nisan 12:14