0.0
girdi yaz
medya ekle
değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (19)
  • oylar (0)
  • medya (2)

19. Ben değil de annem zamanında seyrek ve ince telli saçları için kullanmıştı. Gürleştirmesi ve dökülmesini engellemek için. Saçlarında diğer sabunlara benzer bir etki bıraktığını söylemişti. Kurutmuş ve yıpratmıştı. Ama herkeste bıraktığı etki farklıdır örneğin özbeöz teyzem hep bıttım sabunu kullanır, saçları boyalı olmasına rağmen gür ve parlaktır. 

17 nisan 15:06

18. silikonsuz şampuan ve saç kremi kullanmaya başladıktan sonra kullanmayı bıraktım. 2016'dan sonra istanbul'da anadolu yakasında sular sanırım sakarya'dan gelmeye başladı ve asla arıtamadım.

saç dökülme sorunum ve kepek sorunum saçıma silikon değdirmediğim sürece yok. bıttım sabunu kullanmanın benim için artısı kalmadı. bıttım kullanırken daha az elektrikleniyordu ama daha kabarık duruyordu.

16 nisan 22:08

17. Farkları nedir bilmiyorum, ama yeşil ve sarı olarak iki çeşidi olan kalıp sabun.

Ben iki çeşidinide lise sonda saçlarımda strese dayalı oluşan saç dökülmesine karşı kullandım. Ancak annem (gizlinot: neye dayanarak söyledi bilmiyorum) sarı olanla duş almamı, yeşil olanla saçlarımı yıkamamı söyledi. Ve sarı olan cildime iyi gelmişti o dönem, ama defne sabunu veya zeytinyağlı sabun kadar, fazlası yoktu.

Dökülmelere rağmen saçlarım gür ve uzundu kullanmaya başladığımda. İlk 2-3 yıkamada çok bir olayı olmadı, ancak zaman geçtikçe saçlarım keçeye döndü. Asla tarayamıyordum, kalıp gibi duruyordu saçım. Uzun saçta nasıl cesaret ettim hayret ediyorum kendime. Saçlarımı her zaman toplayarak okula gidiyordum mecburen. Gel gelelim aylar sonra saçlarım yumuşacık olmaya başladı. 6-7 ay sonra bıraktım sabunu çünkü dökülmelerde kayda değer bir azalma olmadığı gibi yumuşak olsada saçlarım hala birbirinden ayrılmıyor kalıp gibi duruyordu. Ve saçlarımı toplamadan dışarı çıkamıyordum. Mecbur kaldım bırakmaya.

6-7 ay gibi bir zamana rağmen saçlarım artık yumuşacık olmuş, sağlıklıydı ve yeni saçlarım çıkmaya başlamıştı. 1 sene sonra tekrar eski gürlüğüne kavuştu.

Suan yine dökülmeler yaşıyorum ama tekrar kullanmak istemiyorum, çalışıyorum ve her gün aynada o çirkin görüntüye katlanmaya değer mi karar veremiyorum. Bu işi başka yollarla da halledebilirim.

(gizlinot: İlk başlarda bildiğim bir aktardan alıyordum, sonrasında köydeki nenemden istedim.) (gizlinot: sabun kullanırken saç kremi, şampuan vs hiçbir şey kullanmadım)

16 nisan 11:26 16 nisan 11:29


16. Bıttım, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yetişen bir meyvedir. Bıttım sabunu yabani fıstık (bıttım) yani bilinen adıyla menengiç yağından elde edilir. Bıttım Siirt fıstığının aşılanmamış halidir Siirt’e özgü bir sabundur. Bıttım sabunu tamamen elle yapılır, bıttım sabunu yapımında kimyasal madde kullanılmaz. Siirt halkı yıllardır bıttım sabununu kullanmaktadır. Bıttım sabunu saç için kullanıldığı gibi cilt içinde kullanılabilir. Birçok kişinin şikâyeti olan saç dökülmelerini tamamen ortadan kaldırır. İçeriğini bilmediğimiz kimyasal şampuanları kullanmaktansa bıttım sabununu kullanmakta her zaman fayda vardır. Bıttım sabununun bir diğer mucizesi antiseptik mikrop öldürücü özelliği olmasıdır. Her türlü deri hastalıklarına bıttım sabunu kullanılabilir.

Bıttım sabununu bol köpürttükten sonra saç diplerine masaj yaparak kullanın. Bıttım sabununu kullanırken yanında kimyasal bir ürün kullanılmaması gerekiyor. Bıttım sabununu düzenli kullanmaya mümkün olduğunca özen göstermede fayda var 1 gün bıttım sabunu kullanıp 2. gün şampuan kullanmayınız. Saçlarınızı her gün yıkamayın bıttım sabunuyla yıkadıktan sonra 2 gün yıkamayın çünkü saçlar bıttım yağıyla beslenirler. Ancak her gün yıkanmanız gerekiyorsa saçlarınızı bıttım sabunuyla yıkayın.

Bıttım sabunu saç dökülmesini tamamen durdurur bıttım sabunu kullanarak saçlarınızı geri kazanabilirsiniz. Bıttım sabunu kepek oluşumunu tamamen yok eder. Beyazlaşmış saçlar için kullanıldığında 7-8 ay içerisinde doğal güç vererek eski rengini alır. Saç derisindeki bakteriler tamamen yok eder.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/bittim-sabunu-kelligi-ve-kepegi-pembenar-detay-sacbakimi-1751785/

Yaklaşık 1 aydır bıttım sabununu kullanıyorum. Şampuan sonrası içeriği temiz saç kremi kullanıyorum. Ben dalan dolive (onarıcı) olanını kullanıyorum. Saçımı havlu ile nemini aldıktan sonra uç ve boylarına saç serumu uyguluyorum. Saçlarımı kendi haline bırakıyorum. Sabun çok güzel kokuyor, güzel köpürüyor ve kolayca suyla arınıyor. Saçlarımı gerçekten yumuşatıyor.

14 nisan 21:30

15. Mardin'den almıştım saçıma sürdüm ama inanılmaz yapış yapış oldu, arındıramadım. Lisedeyken bir dönem kullanmıştım ve kepek sorunumu kökünden çözmüştü o dönemde. Şimdi baya orijinalini aldım neyi yanlış yaptım diye düşünüyorum. Yüzüme ise yağlı bir sabun olduğundan hiç denemedim ama cilde güzel his verdiği bir gerçek. Kokusu kötü ama zaten bunu kullanan doğallığa dönmek için kullanıyordur diye düşünüyorum, e koku da doğal bir koku.

29 temmuz 2016 10:36

14. saç dökülmeme fayda etmeyen sabun.Fakat sabuna iftira atmak istemem çünkü demir seviyem oldukça düşük bundan dolayı dökülmemin olduğunun ve içten tamir etmedeğim sürece devam edeceğinin de farkındayım.saçıma hacim de vermedi yani etkisiz elemanı oynadı bende.Ama bir ümit kullandım dökülme için olmadı.(gizlinot: hap kullanmanın kaçınılmaz olduğu gerçeği yüzüme vuruyordu...)Ama şöylede bir şey varki saçlarımı keçe gibi de yapmadı.Arada kullanırım işte.(gizlinot: zararı yok nasılsa bana)

Saç için etkisiz eleman oyanamasına rağmen vucuttaki fazla yağı gerçekten güzel arındırıyor yaz-kış farketmeksizin sürekli olmasada arada kullanılabilcek güzel bir sabun. ben aktar gibi bi yerden almıştım kilosu yaklaşık 40 tl idi.(gizlinot: yeşil bir sabun kesip kesip veriyorlardı)

28 temmuz 2016 11:37

13. Eşim mecburi hizmet için gittiği Siirt ten denemem için bir kalıp getirdi. 1 aydır kullanıyorum. Kesinlikle saç dökülmesini azaltıyor. Eğer benim gibi yağlı ince telli sönük saçlarınız varsa acayip hacim veriyor. Ben banyodan çıkmadan kremleyin saçımı tarayıp durulayıp çıktığım için tarama konusunda sıkıntı yaşamadım( saç kremini sadece saç ucuma sürüyorum saç dökülmem banyoda taramama rağmen %80azaldı ) ama ben kilosunu 50tl aldım el yapımı ve bir yıldan fazla gidecek gibi duruyorbu piyasa da olanlara bezelye katıyorlarmış sanırım saf olmuyormuş aklınızda bulunsun.(cildim de ayrı güzelleşti acaba bundan mı ki)

27 temmuz 2016 22:52


12. İnternetten siirt'ten sipariş ettiğim sabun. 3 haftadır saçlarımı sadece bununla yıkıyorum. Dökülmeye daha belirgin bir etkisini göremedim ama gittikçe daha da azalıyor dökülen saçlarım. Kepeği tamamen kesti saçlarımın dipleri inanılmaz sağlıklı oldu. Tepedeki saçlarım da hiç bu kadar güzel olmamıştı ama tek sorunum saç uçlarım yapış yapış oluyor sabunun yağından sanırım bi de benim saçlarıma bu etki avalon organicste de olmuştu tek farkı onda diplerim de berbat haldeydi bunda sadece uçlarımda. Şimdilik bu yağlı bırakma beni rahatsız etmedi çünkü buklelerimi güzel gösteriyor ama nereye kadar dayanabilirim buna bilmiyorum tek ümidim saçımın sabuna alışması. Saçlarımı taramada artı bir zorluk yaşatmadı bana saç kremi kullanmamama rağmen. Umarım uçlardaki vıcık vıcık durum geçicidir alışır saçlarım da ben de hayatımdaki şampuan arama derdinden kurtulurum :)

27 temmuz 2016 19:07

11. öylesine almıştım marketten. şampuan değilde duş jeli yerine kullanıyordum. ama herkes saç için yorum yapmış ben biraz saçmalamışım demek ki kullanırken.

15 mart 2016 11:04

10. 16-19 yaşlarımda kullandığım bir sabundu ve cildimi bebek poposu gibi yumşacık yapmıştı.

19 ocak 2016 11:19