yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (58)
  • medya (4)

  1. türkiye'de türban olarak isimlendirilen şey. türban'ı (link: http://www.sikharchives.com/wp-content/uploads/2011/04/sikh_turban_2011041.jpg erkekler de) takar. avrupa'da da bir ara (link: http://www.afashionfriend.co.za/sites/default/files/blog/1.Turban%201920_0.jpg çok meşhur) oluyor hatta. türban başka bir örtünme şeklinin adı aslında ve yanlış bir tabir.

  doğrusu için (bkz: hijab)

  edit: başlık başa kalmış.

  2.edit: tanımı daha açık hale getirdim.

  24 mayıs 2015 14:20 25 mayıs 2015 13:14

  2. Bence basortusunu siyasal anlamda herkes kullaniyor. mecliste turbanli vekill muhabbetine " din siyasete alet ediliyor"diye karsi cikanlar bundan kisa sure sonra kendileri turbanli belediye baskan adayi gosterdiler. Eger turbanli vekil siyasette kullaniliyor diyorsan sende belediye baskan adayi cikarmicaksin.

  (link: http://www.haberekspres.com.tr/politika/chpnin-ikinci-turbanli-adayi-h57552.html haber)

  24 mayıs 2015 16:02 24 mayıs 2015 16:02

  3. Benim anneannem ve babaannem de tipik Anadolu kadını yemenisi ile örtülü. Babaannem 5 vakit namazında ama namazdan önce bile o yemeniyi tüm saçlarını kapatacak gibi kapattığını bilmem. Dışarı çıkarken ikisi de eşarp takar ama boyun altından basit bir fiyonk yaparlar.

  Şimdi günümüz türban anlayışına gelirsek insanlar istedikleri gibi örtünüp açılabilirler. Beni zerre kadar ilgilendirmiyor. Ama kafasını kapatıp sonra istedikleri gibi yaşamaya devam ettikleri halde kafası açık kadınları fahişe olarak görüyorlarsa işte o noktada türbanları, saçları, makyajları, giyimleri, hatta yaşam tarzları beni ilgilendirir ne yalan söyleyim. Geçen sene yazın yakın bir arkadaşım türbanlı bir kızla çıkmaya başladı. Sürekli birlikte takılıyoruz. Benim sevgilim de var o zamanlar. Kız duruyor duruyor, sonra ya şortun çok kısa valla uyarmasam bana da günah canım kusura bakma diyor mesela. Ya da sevgilimle tatil planı yapıyoruz nasıl birlikte kalırsınız allah katında o senin kocan değil, cık cık falan diyor. Ramazan'da ben kıza ayıp olur diye yanında su bile içmiyorum, o oruçlu ağzıyla milleti çekiştiriyor bana, o bunla yatmış, bu buna vermiş gibi aşağılayıcı bir üslupla. En son arkadaş dediki biz bir hafta tatile gidiyoruz, iyi dedik biz. Geldikten sonra bunlar ayrıldılar. Tatil nasıldı diye sordum, odadan bile çıkmadık, sürekli seviştik dedi, bizimkisi. Nasıl ya dedim, hani türbanlı kız, millete laf atıyordu? Gitmeden imam nikahı kıymış bunlar. Gönül rahatlığıyla sevişmiş kız. Sonrada basmış tekmeyi bizimkine. Allah katında kocası olduğuna göre pür-i pak gider cennetine.

  24 mayıs 2015 23:14

  4. keşke bir altyapım olsaydı da daha önce takma kararı alsaydım dedirten örtü. Ailem bana neden gerekli olduğunu, dinimizdeki yerini küçükken anlatsaydı bu yaşımda herkes zaten açık halimi biliyor, şimdi mi aklına geldi kapanmak şeklinde düşündürtmeseydi.

  Annem rakı balık ayvalık kafasında bir ayvalık'lı. Beni doğurduktan sonra babamın istemesiyle kapanmış. Ama asla manto giymez. Yazın kapri giyer, balkona örtüsüz çıkar, bone takmaz, ya da sadece süslü bonelerden takar, boynu ensesi açıkta, bir de dirsekte kısa kol giyer rimelaskina halt etmis. Eskiden sorduğumda zorla yapılan iş anca bu kadar olur derdi. E haklı, babamın ona örtünmenin dinimizdeki yerini, ne şekil olması gerektiğini, amacının ne olduğunu anlatmamış ki. Benim anneme anlattıklarım, telkinlerim sonucu artık dikkat ediyor çok şükür. Insanlara neyi neden nasıl yapacağını söylemeden sadece yapacaksın demekle yarım yamalak amaçsız yapılan iş, sadece bir aksesuardan öteye gidemiyor önümde örneği çok açık.

  Bir de buna dini açıdan bakalım. başörtülü insanlar ben müslümanım diye kimse sormadan lisan-ı hali ile belirten insanlardır. bu nedenle onların yapacağı her şey, her sözleri aslında islamiyetin nasıl olduğu konusunda ip ucu veriyor gibi düşünülür. oysa başı açık da kapalı da beşerdir, hatasız günahsız kul yoktur. sözde örtülü, şöyle şöyle yapmış demek o açıdan bana çok kötü geliyor. şu insan böyle yapmış kötü biri denmeli, örtüsü yaptığı işe karıştırılmamalı diye düşünüyorum.

  bu yüzden de örtülü bacılarım(gizlinot: swh) biraz daha dikkat etmeli, bir dinin emirlerini yerine getirmeye çalışan insanlar olarak görüldükleri için her davranışlarının aslında islama mal edileceğinin farkında olmaları gerekiyor. bilir herkes bu ufak ayrıntıyı ama hep de derler "ah hep bu örtülüler aslında en fenaları..."

  bir de önce dinini tamamen öğrenmeli, başta da dediğim gibi neyi neden yapacağını bilmeli insan. ona göre yaptıkları da amacına uygun yapılmış olur. aklında daha islam hakkında soru işaretleri bulunanlar, ayetleri çağ dışı, mantıksız bulanlar başörtüsü taktığında sadece temsil ettiği dine zarar vermiş oluyor. önce dinini vicdanına oturtup aklı selim ile gönülden bir bağ kurup dinini yaşamaya çalışan bir insan olmak gerekiyor diye düşünüyorum. tabi bilmiyorum sadece inanan mı efdaldir yoksa tam anlamıyla inanmayıp da dinin gereği başörtüsünü takan mı. bu anlattıklarım o yüzden sadece bir görüşten öteye gidemiyor bunu da belirtmek lazım. zira en nefret ettiğim şey, kesin bilmediğim konular hakkında bu böyledir şu şöyledir demek.

  neyse efenim başörtüsü allahın bir emri. yerine getirebilenlere saygılar sevgiler. rabbimin isteyen herkese (gizlinot: başta ben)nasip etmesi dileğiyle. bir de belli bir yaştan sonra takmaya başlaması daha zor olandır bana göre.

  25 mayıs 2015 19:36

  5. http://www.diniyazilar.com/2011/05/turban-basortusu-carsaf-tesettur-kuranda-yoktur/

  28 mayıs 2015 09:04

  6. Özgürlükleri savunduğum ve kılık kıyafet olayını özgürlüklerin bir parçası olarak gördüğüm için kullananlara olumlu-olumsuz yorum yapmaktan imtina ettiğim örtüdür.

  Yine de; Kur-an'da tesettürün açıkça geçmediğini, İslamiyetin geldiği dönemde erkeklerin karılarını örterken cariyelerini memeleri açık bile gezdirebildiğini (gizlinot: cariyelerin örtmeleri gereken yerleri erkeklerle aynı tanımlanıyor), Hz. Muhammed'in cariyelerinden Reyhane'yle evlenmek istediğini, ancak Reyhane kapanmayı reddettiği için evlenemediğini, o dönemde erkeklerin karılarını örtüp baskılarken cariyeleriyle adeta mallarıymış gibi gurur duyduklarını bildiğim için kullanma konusunda benim asla ikna olmayacağım örtüdür.

  ben bunu bazıları gibi ağır eleştirmiyorum, dönemin şartları içinde düşünüyorum. Ancak üzerinden 14 asır geçmiş. O anın şartını şu ana olduğu gibi uygulayamam. Allah'a adaletsizliği asla yakıştıramayacağım için, tek cinsin örtünmesini de adaletsiz bulduğum için reddediyorum. Bir kadın bulunduğu ortamda yabancı bir erkeğin varlığında, o erkeğin kendisine bakacağı düşüncesiyle saçının teline kadar kendini sıkıntıya sokuyorsa; o erkeğin (göbeğiyle diz kapağı arasını örttükten sonra) kafası tertemizken kadın günaha girdiğini düşünüyorsa bu adaletsizliktir. Benim inandığım Allah adaletsiz değil.

  Allah kadını erkekten dezavantajlı yaratmamıştır. o dönemin şartları onu gerektirmiştir sadece.

  İslamiyet köleliği de kaldırmamış, kabul etmiş. doğru mu şimdi? değil... ancak o zamanın şartlarında kaldırılması neredeyse imkansızdı. hem toplum buna hazır değildi, hem çok tepki alacağı için İslamiyet'in yayılmasını zorlaştırırdı.

  Ben böyle düşünüyorum. Yine de bir kadın tüm bunları bildiği halde, tamamen hür iradesiyle, kimsenin etkisi altında kalmadan örtünmeyi seçiyorsa o kadına saygım sonsuz. Gönlünde kuşku bırakmayan şeyi yapmalı insan...

  31 mayıs 2015 18:34 31 mayıs 2015 18:35

  7. başörtüsü takanlar takmayanları, takmayanlar da takanları ayıplamasın lütfen (gizlinot: deyim yerindeyse ). çoğu kadın kendi isteğiyle, zorlama olmadan içinden gelerek örtünüyor. başı kapalı olup kıyafeti açık da olabilir, tesettürlü de olabilir. başörtüsü takan müslümandır, takmayan değildir şöyledir böyledir diye birşey yok. herkesin kendi inancı. ne kapalılar var başını örtünce herşey tamam diye düşünüp dünyadan bi haber yaşayıp giden. benim ailemde akrabalarımda teyzelerim anneannem babaannem vs. hepsi kapalı, kuzenlerim de kendi istekleriyle kapanıyorlar. ama bana gelince ben kapanmayı, başımı örtmeyi düşünmüyorum. herkesin kendi seçimi sonuçta.

  8 haziran 2015 13:26

  8. (bkz: sır kapısı)

  (bkz: bir ahlak ölçütü olarak toplum içinde ruj sürmek)

  edit: bana özel edit de gelmiş. ordaki "sır kapısı" lafı başörtüsü kullananlara mı söylenmiş sence? yoksa senin anlatımına mı?

  21 haziran 2015 22:16 21 haziran 2015 22:49

  9. önyargıyı bırakıp OKUDUM ŞİMDİ yerinde yeller esen entryi ama başörtü takmadan önce rezil bir hayat sürdüğünü söyleyen bir kişi için kumaş bir örtü neyi değiştirecek onu merak ettim. örtü takınca 40 kalıp sabunla yıkandık, tertemiz olduk, bu mudur yani?! ee madem içmek, dans etmek, sevişmek pisti, günahtı niye yaptın be güzel kardeşim. bunları başına örtü takmadan da engelleyemez miydin?! kimseyi yargılamak istemiyorum ama hayatta hele de 18 yaşından sonra yaptığımız tüm tercihler bilinçlidir kimse size dayatmaz. isterseniz öpüşür, isterseniz alkol alırsınız.

  başörtüsü bence ciddi bir sorumluluk hatta bana göre kısıtlayıcı bir etken. ama bunu göze alıp hayatını bu şekilde devam ettirenlere saygım sonsuz. eğer başörtülü bir kadın olsam ve o silinen entryi okusam sinirlenirdim galiba hem de çok.

  21 haziran 2015 22:51 21 haziran 2015 22:52

  10. başörtüsü takmıyorum çünkü allah başörtü takmamızı isteseydi bizi başörtülü yaratırdı !

  21 haziran 2015 23:12