yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (17)
  • medya (0)

  17. şimdi çok haterlık yapmak istemesem de eğri oturup doğru konuşalım: o kadar az yemek bilgisi ve becerisine (çünkü kendisi bana yemek yapmaya başladığım ilk yılımı hatırlatıyor) sahipken ve en popüler içeriği 'gibi yedim' temalı yemek yapmak üzerine şeylerken bu işten ciddi manada paralar kazanmayı beklemesi beni rahatsız ediyor gerçekten.

  çünkü bazı 'gibi yedim' videolarında insanların şu minvalde şeyler yazdığını hatırlıyorum ki kendisi çoğu şeyi hiç yapmamış olduğunu söylüyordu, 'yemek yapmayı bilmiyorsun ama iyi beceriyorsun bence beceriklisin'. bence de amatör olarak iyi idare ediyor ama hem bunu ciddi olarak iş edinmek istediğini söyleyip hem de basic bir sürü şeyde bocalaması ve az mutfak bilgisi görünce kızıyorum. galiba biz seyircileri keklemek ya da youtube'dan para kazanmak bu kadar kolay. buraları okuyorsa tavsiyem ki kendisi yemek yemeyi ve değişik şeyler yapmayı seviyor gibi, bu işe ciddi bakıyorsa ( o ne demekse artık :D) kendini mutfakta ciddi manada eğitmesi olur.

  bir de tamam samimi oluyor ama fazla fail şeyler yaptığın videoyu bir daha çek. ya da çok amatörsen mesela yapacağın bir yemeği önce bir dene sonra yap. iki makarna tarifi verdiği videoda her şeyi aynı gün çekmiş mesela bunu anlamıyorum sanki zorunluluk gibi, memuriyet gibi. belki kendisine kolay gelmiştir ama ben olsam ikisini de tadını çıkara çıkara çekip iki makarnaya da hakkını vermek isterdim. bu tarz davranışları yaptığı şeyi sevdiğinden ziyade para kazanmak için yaptığı görüntüsünü iyice destekliyor.

  31 temmuz 17:01 31 temmuz 17:15

  16. benim de sözlükte görüp ... gibi yedim serileri ile izlediğim sonrasında yabancı sevgilisi ile olan videolarına daldığım bir youtuberdı. konuşma tavrı, yaptığı vurgular, memnuniyetsizliği, hiçbir şeyi beğenmeyip eleştirmesi ve ekrandan sürekli sizi dövecekmiş hissi uyandırması ile tam bir (bkz: başak kablan) vibe'ı aldığım kişi. ikisini bu kadar benzeten bir ben miyim acaba?

  14 temmuz 16:36

  15. Tanim: Ruh emici youtuber.

  14 temmuz 13:14


  14. videolarını son bir haftada keşfettiğim ve birkaç gündür severek izlediğim youtuber idi.açıkçası bu başlıkta bu kadar çok benim gibi düşünen insan olacağını sanmıyordum. bu kadını izledikten sonra kesinlikle modunuz düşüyor, zira kendisi hiçbir şeyden memnun değil. yaşadığı ülkeden nefret ediyor, youtube kazancından tatmin olmuyor, devamlı bir şeylerden memnuniyetsiz olduğunu sezebiliyorsunuz kısacası. kendisinin gelecek hayallerinde başka ülkede yaşamak var ama videoları türkçe ve tek gelir kaynağı youtube olduğu için milleti para kapısı olarak görüyor. samimiyetsiz diyemem, gayet samimi bence. yüzünüze gülen tiplerden değil kesinlikle. niyetini, derdini açık açık belli edenlerden. sanırım twitterda çok daha agresif ve aktifmiş, görme şansım olmadığı için mutluyum. kanalının çok fazla büyüme potansiyeli olduğunu sanmıyorum, başlıktaki yorumların %95'inin "başta beğeniyordum sonra dayanamayıp takipten çıktım" minvalinde olduğu düşünülürse. yine de hayırlı işler kendisine.

  14 temmuz 03:19

  13. pek çok videosunu izlemişimdir ama öyle aşırı dikkat ederek değil yemek yerken falan arkada çalsın misali. tabi kulak aşinalığının da verdiği durumla başka videolarını da izledim ve çok garip bir şekilde bana videolardan çok fazla negatif enerji geçti (bu arada ben genel olarak birinin videolarını izlerken yorumlarını da okurum) başakcım sen bu takipçilerden para kazanıyorsun bilmem farkında mısın herkesle kavga etmene, agresiflik saçmana gerek yok kaldı ki yapıcı eleştirilere de böyle olan bir insandan bahsediyoruz.

  kimse sana videolarını şu konseptte çek, şu kadar para harca gibi bir zorlama yapmadı değil mi ? bu tamamen senin kişisel tercihin ve ortaya koydukların. bu kadar çok paranın üstünde durman bir noktadan sonra ''ehh yeter be'' derdirtiyor. bununla ilgili sıkıntıların varsa da bazen kendine saklamalısın. diyorum ya size genelde bir şeyle uğraşırken arkada oynatıyordum diye. ister istemez o kadar çok duydum ki ''gibi yedim''lere harcadığı paralar ve alamadığı karşılıkla ilgili gerçekten sıkıldım.

  sanırım ev arkadaşlarıyla sorunlar yaşamış detayını bilemem ama mutsuzmuş anladığım kadarıyla, yeni videolarından birine bir takipçisi ''ortam ne kadar etkiliymiş yüzüne renk gelmiş mutlu gözüküyosun'' gibi çok tatlı bir yorumda bulunmuş ama başak onu da iki dakikada azarlamayı başarmış. madem youtubedan para kazanmak senin için bu denli önem arz ediyor, sana para kazandıran insanlarla ona göre iletişime geç, ya da direkt cevap verme en azından polemiklere sebep olup, agresifliğinle insanlara negatif enerji geçirip bi de bunun sorumluluğunu başkalarına yüklemezsin. çünkü nedense başak sinirleniyorsa hep birileri sebep olmuştur.

  daha neler neler eklerim de yazarken benim ruhum emildi, izleyenleri düşünemiyorum artık.

  edit:

  Sena Girgin

  2 hafta önce

  1-2 hafta yemek videosu çekmeyip bu videolara harcadığın bütçeyle rondo, kek kalıbı vs. alsan daha iyi olmaz mı? her videoda bir seylerin eksik en azından boyle toparlayabilirsin yavaş yavaş.

  Başak Yıldız

  2 hafta önce

  @Sena Waldorf 1-2 hafta yemek videosu çekmezsem para kazanamam ki xd

  bir takipçisine yazdığı cevap, paylaşmam etik mi bilemiyorum isimleri geçtiği için, neyse anlatabiliyo muyum süslüler ortada yapıcı bir eleştiri var, ve kanalına yatırım yapmayı istemeyip sunduğu bahane ahahwıjfb. başakcım ''para,para,para'' , peki :)):):)

  8 temmuz 14:49 15 temmuz 22:36

  12. ''...Gibi Yedim'' videoları gerçekten çok güzel ama aşırı agresif. Çok sinir bozucu olmaya başladı hem konuşma tarzı hem agresifliği. Bir tarif deneyecek diyelim , tarifte domuz eti var . Şey diyor ''şimdi siz linçlersiniz'' yahu neden hemen agresifleşiyorsun, yapmadığın şey için ''siz linçlersiniz şimdi''ne demek ? Buna çok para verdim ona çok para verdim. Yapma o zaman bu işi başak, ''Başak'ın Hobileri'' minvalinde bir kanal kur ve 'para harcamayacağın' şeyler yap. Sonuçta biz o kişiler gibi yemek yemeni bekliyoruz. Eleştirel bir yorum yaparsam agresifleşirsin diye yorum yapamıyorum . Biraz sakin ol ya.

  25 haziran 15:41

  11. ben de gibi yedim videolarını sevdiğim için bir süre izleyip, sonra başak'ın gereksiz sinirli tavrından bıkıp, izlemeyi bırakanlardanım. bir videosunda olumsuz yorumlara sinirli bi şekilde cevap verip tüm video boyunca negatif enerji yaymayı sürdürmüştü, izlerken içim boğuldu. videonun altındaki yorumlara baktım herkes "üzülme başak haklısın, seni seviyoruz biz takma" vs demişler. kız takma yazan kişilere cevap verip çemkirmiş hala olumsuz yorum geliyor diyerek. bu nedir ya? sinirlenip sinirlenip niye takipçilerine patlıyosun bu insanlar seni çekmek zorunda mı? çok ilginç böyle davranan başka youtuber görmedim, kendi kendini bitirecek böyle giderse.

  22 haziran 22:56


  10. Kendisini yaklaşık 10 ay once keşfetmiş ve çok sevmiştim. Sözlükteki ilk girdi bana ait hatta baya övmüşüm.

   Amaaa günümüzde düşüncelerim bambaşka.

   Hemen her videosunu izlemişimdir. Belki bir iki kez söylese şirin gelecek çok para harcadım videoyu beğenin sözlerini neredeyse her gibi yedim videosunda söylemesi, her videoda biraz daha artan agresifliği inanılmaz itici biri durumuna düşürdü kendisini. Son mukbang videosunu izledikten sonra dayanamadım abonelikten çıktım zaten. Bugün instada kötü yorumları kastederek "meyve veren ağacı taşlarlar" storysini görünce de instadan takipten çıktım.

   pardon da sen ne meyve verdin de seni taşladılar? İzlenme sayıların ortada. İnsanları ne kadar etkileyebileyebildiğin de. (bir videosunda uygulama tanıtmış, linke tıklayıp satın almalı, kimse satın almadığı için hiç para kazanamamış tanıttığıyla kalmış, baya güldüm buna) İnsanlar senin başarını çekemediği için değil sürekli para muhabbeti yaptığın ve agresifliğin için  seni eleştiriyorlar.  

   Youtuberlığı ana mesleği haline getirenler öğrenciyken başlayıp ünlenince ya okulu bırakıyor/mezun olunca çalışmıyor ya da ünlenince işi bırakıyor. Kendini bir şekilde garantiye alıyor yani. Yok ben direkt sıfırdan youtuber olarak başlayacağım diyorsan şu an harcadığından çok daha fazla para harcayıp çok daha dikkat çekici şeyler yapman lazım kusura bakma. Özensiz videolarla para kazanmak youtube ın ilk zamanlarındaydı çok geç kaldın. Artık sayısı 10.000 leri geçen türk youtuberlar arasından sıyrılmak için bir farkın olması lazım. Bu fark para harcıyorum beğenin demek ve agresiflik değil. Yoksa böyle sürekli para kazanamıyorum diye dert yanarsın.

   Çok uzun yazdım özür dilerim ama sürekli hata yapıp suçu asla kendinde aramayan insanlar beni çok kızdırıyor.

   Buraları okuyorsundur diye tahmin ediyorum. Benim sana ne garezim olabilir? Bak bu başlıktaki ilk girdiye. Sana karşı bu kadar pozitif olan bu kadar nacizane desteklemeye çalışan biri bile bunları düşünmeye başladıysa oturup kendini sorgulaman gerekir. 

  22 haziran 22:51 22 haziran 23:33

  9. ilk defa bir youtuber için girdi yazıyorum. sözlüğe katıldığımdan beri bu tür başlıkları okuyorum ama daha önce hiç yazmamıştım. ilk videosunu izlediğimden beri başak bana itici geliyor, asabiyetinden ya da konuşma tarzından olabilir ama içeriği beni eğlendirdiği için izlemeye devam ettim ta ki en son mukbang videosuna kadar.

  son videosunda ona fikir veren ve kibarca her videosunda 'çok para harcadım o yüzden beğenin.' gibi cümleler kullanmasının bazı izleyicilerin hoşuna gitmeyeceğinden bahseden takipçileriyle resmen kavga etmiş. bunu söylemesinin nedeninin para kazanmak istemesi olduğunu söylüyor.

  şu an tek geçim kaynağı youtube olduğu için para kazanmayı beklemesi ve istemesi normal ama artık çoğumuzun da bildiği gibi sadece youtube izlenmesinden değil sponsorlardan da para kazanılıyor ve youtube kanal açan kimseye para kazanma sözü vermiyor. bu asabi duruşu ve sürekli para para diye gezmesi bir izleyicisini daha kaybettirdi ama zaten izlemezseniz izlemeyin dediği için çok da umursayacağını sanmıyorum ve uzun vadede bu tavrı yüzünden daha fazla izleyici kaybedeceğini düşünüyorum.

  22 haziran 16:18

  8. gibi yedim videolarında eğlenceli işler ortaya çıkarsa da gereksiz asabiyete sahip bir youtuber. buradan parayla ilgili yakınmalarını okuyunca videosunu izleyip işin ayrıntılarını öğrenmek istedim, o kadar negatifti ki bir süre sonra dayanamayıp kapattım. artık 5 yaşındaki çocuk bile biliyordur youtube'taki paranın izlenme ya da beğeni değil de sponsorlu içeriklerden kazanıldığını. yani izleyicilerinin videolarını beğenmeleri ancak sponsorların dikkatini çekmesini sağlar, bundan sonraki para kazanma kısmı youtuber kişisinin stratejileriyle ilerler.

  chloe ting videosundan az kazanmasının sebebi yorumlardan öğrendiğim kadarıyla o videodaki sponsoruyla uygulama indirme üstünden anlaşmasıymış. (gizlinot: yanlış bir bilgiyse ve uyaran olursa girdimi düzenleyebilirim) bu kitlesini tanımamaktan başka bir şey değil benim gözümde. videolarını izleyen kişilerin nasıl istatistikleri var ki elinde ücretli bir vpn uygulaması edineceklerine kendini inandırmış, çok şaşırdım. her işte elbet hatalar yapılır, sonraki anlaşmalarda buradan edindiği derslerle ilerleyip daha çok işine yarayacak sponsorluk bağlantıları kurabilir. ama kendi yaptığı bir hatanın acısını abonelerinden çıkarmak kimseye olumlu bir değer katmaz, geçimini youtube üstünden sağlamak istiyorsa umarım geç olmadan öğrenir bunu. 

  22 haziran 13:20