yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (21)
  • medya (0)

  21. Bazen Babanın akrabalarının bile gözüne batandır.

  9 yaşımdan üniversiteyi kazanıp yerleşene kadar aileme işyerinde yardım ettim. Bütün boş zamanlarımda arkadaşlarım gezip tozarken ben okuldan işe gidiyordum. O zaman bile baba parası yemeleri değil ne güzel kendilerine ayırabildikleri boş vakitleri var diyordum. Sonuçta bir insanın babasının parasını har vurup harman savurmadığı sürece yemesinden daha doğal ne olabilir? Üniversiteye başladığımda da kredimi bursumu sadece eve harcadım. yıllarca aynı montla aynı ayakkabıyla okula gittim. Ama genç kız halimle kırk yılda bir üstüme başıma bir şey almam, hazırlık için dersaneye yazılmam bile battı bunlara. çünkü üniversite kazanan her türlü kazanırmış dersaneye yazılıp ailemi zora sokmamalıymışım, üstümdeki başımdaki yırtılana kadar aynı şeyi giymeliymişim. Üniversite bitmeden babam vefat etti. Şimdi de babamın bıraktığı üç kuruş maaşın hesabını yapıyorlar. Hepsi zengin ama onlar için cücük kadar maaş bir servet. Niye çünkü baba parası yememeliyim. Böyle de tuhaf mahluklar.

  27 nisan 09:56

  20. O emekli maaşıyla geçinirken ondan para alıp mutlu olamıyorum. İş bulmak istiyorum, okumana bak diye karşı çıkıyor. Anlamıyor ki ondan para almak yüzümü kızartan bir eylem, vicdan azabına sebep olan bir işkence. Yok, yok, iş bulmaya çalışacağım.

  26 nisan 23:57 26 nisan 23:58

  19. Baba parası yemek olarak değil, kullanmak olarak bakılması gerekendir. Kimse çatır çatır yiyorum kafasında babasından para almıyordur diye düşünmek istiyorum(gizlinot: aksi çok fena bir düşünce çünkü)

  Aslında anlatacak çok şeyim var ama anlatsam da anlamayacak bir kesim var. Sessiz kalamasam da avaz avaz bağırmayacağım.

  26 nisan 15:55 26 nisan 15:56

  18. Ülkenin işsizlik durumu, ekonomisi ortadayken babam benden 15x fazla kazanıyorken ve benim yaşam kalitemi benden daha çok düşünüyorken ben bu durumdan mutlu olurum, ben onun evladıyım ^_^

  26 nisan 14:27

  17. çalışma hayatına başladığımdan beridir. babamdan yardım almıyorum. Çok şükür üniversite zamanında da harçlığımı eksik etmeden her türlü yardımı yaptı. O zamanların rahatlığını özlemiyor değilim. Şimdi ise; maaşla geçinmeye çalışmak o kadar zorluyor ki. Özellikle ilk zamanlarda çok bocalamıştım. Aldığım 800 TL maaş ile " ohooo ben bunla iki ay geçinirim demiştim. İlk maaşımdı.." 2 ay 2 bide... Tabii ki ay sonunu göremedim. Ama çok şükür bir meslek sahibiyim .. yine de Canım babam <3

  26 nisan 14:00

  16. Bendeki anlamını izah edeyim.

  Çalışmaya başladığım günden itibaren kendisinden 5 kuruş almadim. Ayrı eve çıktım, sürünüyor olsam da yoruluyor olsam da hiçbir şey talep etmedim. Ama bir gün işimde tutunamazsam içim rahat şekilde gideceğim ilk kişi yine ailem.

  Hep dediği şu "bu malı mülkü sizin için yapıyorum."

  Şuan parasını yemeye kalksam hem annemin hem onunkini yerim. Ama bunu kendime yediremem. "Üniversitede dahi bursum vardı da 5 kuruş almadıysam çalışırken tövbe almam." dedim ama her sıkıştığım anda "amaaaan battım diyelim en kötü babama giderim, herşey sizin için diyorlar, arkamda ana babam var." Rahatlığını sağlıyor.

  Baba parası yiyene kızsam da hayatın gerçeği şu ki anne babam benim hayat güvencem.

  26 nisan 13:21

  15. olsa da yesek

  26 nisan 10:13

  14. Olsa da yesek dediğimdir, çok duyarlısınız anlıyorum ama umarım hepimizin babasının parası çok olur da yemelere doyamayız.

  25 nisan 23:06

  13. negatif bir ifade yaratsa da dünya üstünde sahip olunan en güzel lükslerden bir tanesi olabilir.

  düşünsene... baban var, hayatta, sağlıklı, işinde gücünde. ve senden malını esirgemiyor, daha iyi yerlere gelmen için harcamaktan gocunmuyor. çift gidip okey atsan bu kadar olay olur.

  insanlar biraz daha hor görüyorlar "baba parası" mevzusunu ama ailenin hayatta olup, sağlıklarının yerinde olup sana destek olması kadar güzel bir şey olamaz.

  bence (gizlinot: bakın burada büyük harflerle diyorum 'bence') bir ananın veya babanın kendi evladına destek olması kadar kıymetli bir şey yok.

  burada kastedilen şeyin de farkındayım. hiçbir iş yapmadan dört dönüm bostan yan gel yat osman arkadaşlardan bahsediliyor. ancak lafın nereye gittiğinin farkına varmalıyız, herkesin şartları aynı değil sonuçta. ilk aklımıza gelen oktay buzdolapları olmamalı yani.

  25 nisan 20:43

  12. yıllardır en yakın arkadaşlarımdan tutun yeni tanıştığım insanlara kadar herkesin yüzüme vurduğu şey. daha 14-15 yaşlarındayken babasının borçlarını ödemek için çalışan sözde çok yakın arkadaşım kalabalık bir ortamda sen baba parası yiyorsun diyerek aşağılamıştı beni. geçen sene de yine aynı şekilde babası yüzünden borç ödeyen bir arkadaşım sen ne bileceksin maddi zorluğu baba parası yiyorsun dedi. artık konusu geçtiğinde gözlerim doluyor. 

  22 yaşında öğrenciyim ve maddi sıkıntımız olmadığı için çalışmıyorum. amacım hiçbir zaman arkadaşlarımın beni gördüğü gibi hep baba parası yemek değil. mezun olduğumda elbette çalışıp kendi paramı kazanacağım ama bu yüzden o kadar çok psikolojik şiddete maruz kaldım ki konusu geçtiği an ortamdan uzaklaşmak istiyorum. 

  25 nisan 20:16