sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (41)
 • medya (0)

41. çalışıyorsanız ve iş gereği örnek alınacak bir pozisyondaysanız hem danışanlar için hem de çalışanlar için bakımlı olma zorunluluk haline geliyor. Yoksa evde her türlü itina ile pasaklı olunur.

8 kasım 2018 16:49 8 kasım 2018 16:49

40. ben bi kadına ne zaman bakımlı ve hoş demişsem şunu farkettim muhakkak saçları yapılı, yani elektriklenmemiş, açık ya da toplu farketmez ne durumdaysa göze güzel görünen bir halde, kabarık ya da yağlı değildi. insanın - kadın erkek- saçını belli bir şekle sokması ve bunu rutine oturtması önemli.

ikinci adım cilt ve dişler. dişler temiz ve sağlıklıysa, cilt de temizlenmiş, nemli ve ışıltılıysa insan bakım işinin epey bir kısmını kotarmış oluyor.

çünkü tırnaklar dişler kıyafetler vs ne kadar temiz ve düzgün olursa olsun, dağınık saç ve ilgilenilmemiş bir cilt insanda bakımsızlık hissini hala uyandırabiliyor.

not: saçlarına hala çare bulamamış bir kıvırcık

8 kasım 2018 12:14

39. Şöyle bir gerçek var ki stressiz ve çok da yorulmadan geçen bir yaşam = gençlik, şifa, pırıldama.

Anadolu'da kadın, 70 yaşında da olsa hala eşşek gibi sabahın 5inde uyanıp geceye kadar tarla,ev işleri, çocuk - torun bakimiyla uğraşıyor. üstüne bir de koca ve kocanın ailesinin kahrını çekiyorsa en doğal köy ürünüyle de beslense, aktivite niyetine tarlada çalışıp günde 10dk yerinde oturmasa da canından bezip yaşlanıyor.

Şimdi böyle bir stres ve baskı altindaki kadın istediği kadar temiz havada, doğal ve sağlıklı beslenmeyle yaşasın. Sonuç : bol kırışık, eğrilmiş bel, çökmüş omuzlar, mutsuz bir surat.

Bakım deniyor ya çok değil bundan 20 yıl önce hala köyde tuvaletten sonra elini yıkamayan varmış. Açıkçası biraz da "zaten sürekli abdest alıyorum, zaten elim hep leğende çamaşır üstünde zaten temizleniyorum" fikri var.

Yokluk var arkadaşlar. O dönem sabun,deterjan hak getire ülkemin bazı yerlerinde. (gizlinot: Dedem elektirik ustasıdır. Ailecek anıtkabir elektriğini yapan bir usta. Tüm Türkiye'yi gezip köy köy elektrik bağlamış biri. Onun anlatıp, hep üzüldüğü şeylerden biriymiş bu. Yurtdışında yaşayan işçi akrabaları bir temizlik malzemesi getirirse anca öyle bakım görebilen insanlardan bahsediyoruz.)

şehir hayatı da eskiden bu denli zor olmadığı için (gizlinot: Toplu taşıma, kirli hava, fast food, fast fashion adı altında giydiğimiz petroller, ağır iş yaşamı, makyaj alışkanlığının vb.nin bugünkü kadar yaygın olmaması vs.) şehir kadını her turlu bakımlı görünürdü. Zaten eskiden bakımlı olmanın kıstası da ütülü kıyafetler, yıkanmak, temiz giyinmek, ayakkabını boyamak. (gizlinot: En fakirinden en zenginine uygulanan temel birseymis) zaten fast fashion anlayışının olmadığı üretimin sinirli, fiyatin yüksek olduğu bir ülkede insanlar yıllarca aynı ayakkabıyı giyeceğinden pırıl pırıl bakarmış.

Evet konuyu nereden nerelere getirdim, belki çok da uzattim ama anlatmak istediğime geleceğim.

Bugün bakımlı olmak tek başına kremle (gizlinot: Pahalı,ucuz fark etmez) , parfümle, makyajla, cilt temizlemekle olacak birşey değil. Bu başlıkta sık sık dile getirilen içten bakım, vücudu besleme anlayışı çok doğru ama eksik.

Herşeyin başı stres. Bakımlı olmak istiyorsanız :

ister meditasyon diyin, ister ibadet, ister kişisel gelişim, isterseniz de spor. İlla ki stresinizi atacak birşey yapın. Muhakkak etkisini göreceksiniz. Olumsuz yükünü atan vücut belki hormonla, belki kan dolaşımıyla artık her ne biyolojik vaka ise eninde sonunda tepki verecek. İçteki pırıldama dışa yansıyacak. Sonra da bu pırıldamayi krem, bakım ürünü, şampuan (gizlinot: Stresliyken saç dökülmesi, tiftiklenmesi dahi stresin ilk etkilerinden zaten) vs ile destekleyebilirsiniz.

Kısaca bakımlı olmak demek, en önce şehir hayatının stresinden arındıracak aktiviteler yapmak demek.

7 kasım 2018 18:38 7 kasım 2018 18:41

38. sadece temiz olmak ve derli toplu olmak olayına katılmıyorum ben. tabiki maddiyat yada çok ürün kullanmak ile eş değer değildir. bakımını yapan insan aynı zamanda cilt sağlığına önem veren ve koruyan insandır. bu bilinçle yapıldığında bakımlılık aslında gerekliliktir. krem kullanmak seni ileride oluşacak deri sarkmalarından önleyebilir mesela.

7 kasım 2018 15:15

37. insanın iç güzelliği yüzüne de yansır. için kirliyse en pahalısı bile seni temizlemez. doğal olan ve kimyasallığı en aza indirgenmiş ürünler, doğal organik beslenmeye önem verme, spor salonuna gitmeyi sevmiyorsan açık hava yürüyüşleri veya koşu, mutlu ve huzurlu olduğun insanlar. hepsinin katkısı var bence

stres dolu mutsuz hayat olunca bakım makım pek yaramaz. reklamlara aldanmayı bırakmalı insanlar. aslında yararlı fakat dikkat çekmeyen cilde dost ne güzel ürünler var. en başta doğal yağlar..gül suyu gibi. bunlar tercih edilmeli. parasını geçtim sırf marka diye alan o markayı hiç araştırmamış birine bunu söylesen de fayda etmez zaten ama o çok şaşalı markaların içerikleri okunsa herkes farkedecek de görselle kandırılmaya o kadar alıştı ki insanlar. bakım adı altında hem sömürü, hem yaş ilerledikçe etkisi kalmayan ürünler hem de boşa para...tamam çok zengin olunabilir varsa yine harca ama doğru ve sağlıklı şeylere

7 kasım 2018 15:09

36. Asla maddiyatla doğru orantılı olduğunu düşünmüyorum. saç ve cilt bakımı açısından büyük bir inancım var. Bilinenin aksine pahalı ürünler en iyi bakımı yapar düşüncesi bana çok yanlış geliyor. Benim düşüncem her zaman eskiden beri süre gelen doğal ürünlerle yapılan bakımlar her zaman daha hesaplı ve daha iyi çözüm sunuyor. Piyasaya baktığımızda avokadolu her şey pahalı. Oysa burdaki kilit nokta avokado. Sizin bir tek avokadoya ihtiyacınız var. Onu da tüketirken alıp yüzünüze sürseniz her şey hallolur. Bir avokado en pahalı zamanlarında bile 5-6 tl ye satılıyor. kremini alayım deseniz en iyisi olduğunu söyleyen markalar 100 tl civarlarında, belki daha fazla fiyat veriyor.

Ben her zaman ucuz diye doğru düzgün yüzüne bakılmayan markalardan çok daha iyi sonuç alacağıma inanıyorum. Bu markalardan en önde geleni benim için isana. Denediğim her ürünü ya piyasadaki tüm ürünler kadar etki verdi ya da piyasada 3-4 katı fiyata satılan ürünlerden daha iyi sonuçla karşılaştım. hem maddi hem de bakım sorunlarıma çözüm bulma açısından bana çok yardımcı olmuş olan marka.

bunun dışında da genel geçer bilinen doğal bakım yolları toz kilden maske yapmak, cilde gül ve maden suyu kullanmak, saça veya cilde sirke kullanmak ilk aklıma gelen doğal bakımlardan. Çok para harcayarak değil, doğru ürünleri kullanarak bakımlı olabilirsiniz.

7 kasım 2018 14:41

35. çok basit bir şekilde temiz ve derli toplu olmaktır. çok da kutu kutu ürün kullanmaya gerek yoktur. ruhunuza iyi bakın, bedeniniz ister istemez bakıma girecektir.

7 kasım 2018 13:54

34. her gün iş yerind bir standart tutturmaya çalışmak. temel gereklilikler temiz olmak, bıyıksız olmak, tırnakları temiz tutmak. bunun dışında bazen pijamayla gitmek istiyorum işe, bazen makyajımı yapıyorum, saçıma dikkat ediyorum bazen de hiç gitmek istemiyorum. öyle günlerde ne kadar bakımlı olursan ol...

tanım: her gün aynı seviyede kalabilmenin zor olduğu bir gereklilik.

6 kasım 2018 20:02

33. İnsana mutluluk verir. Düşünsenize tek bir fazla tüy yok üstünüzde, elleriniz ayaklarınız manikür pedikürlü.. sonra saçlarınız temiz ışıl ışıl parlayıp miş gibi kokuyor. Koltukaltlarınızdan resmen çiçek açıyor. Dişleriniz bembeyaz yüzünüz sağlıklı görünüyor. Kim istemez?

Ben çok seviyorum bakımlı olmayı. Hakediyor bedenim.

18 şubat 2017 01:42

32. bakım önce bence insanın ruhunda başlıyor, çünkü kendini iyi hissetmiyorsan o sürdüğün ruj asık suratta hiç güzel durmuyor, o sürdüğün allık donuk bakışlarda parıldamıyor...diyosun ki depresyondaki insan makyaj yapmasın mı yapsın kendini iyi hissetmek için tabii ki yapsın ama şunu demek istiyorum ışıldayan gözlere ufak bir göz kalemi rimel bile yeter, önce ruhun bakımı şart, makyaj ve güzellik önerileri sitesine göre biraz felsefik bir entry oldu ama ben depresyondayım siz olmayın diye yazasım geldi :)

17 şubat 2017 18:23