girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (167)
  • medya (6)

167. (link: https://www.suslusozluk.com/beyaz-ten-gururu?i=747849 şu girdiye) katılmadım.

çünkü tarih boyunca egemen olan toplum kendi özelliklerini över. antik yunan şiirlerinde kıza mavi gözlü olduğu için hakaret etmeler, açık buğday/ olive tenli ve kahverengi saçlı kahverengi gözlü olmaya övgüler vardır. avrupa tarihinde fair/ açık renkli olmak güzel olmakla eş anlamlı kullanılır.

osmanlı'dan gelme "beyaz ten güzeldir anlayışı" o zamanın osmanlı halkına yönelik bir anlayıştır, bu halk da istanbul/ bursa/ edirne/ selanik dörtgeninde toplanır. osmanlı da rumeli bazlı bir devlettir. halkı sonradan doğuya itelenip eski başkenti ve en kalabalık şehri edirne batıda günümüzde sınır yapıldığı ve osmanlı diyince ülkenin batısından çok doğusunun osmanlıya sahip çıkmasından kaynaklı bir yanlış anlaşılma var bence. akdenizin milleti boşuna kilikyalılar diye ayaklanmamış.

osmanlı'nın halkı osmanlı'nın gördüğü kadarıyla beyazdı. arapların hor görülmesi de osmanlı içerisindeki ayaklanmalar düşünüldüğünde kendi tarihi içinde normaldir.

yoksa gidin bakın, ankara'nın doğusunda osmanlı'dan çok selçuklu eserleri kalmıştır. osmanlı tarihi boyunca da sünni türk nüfus yoğun olarak dediğim dörtgendeydi. kürt& alevileri bir kenara bırakırsak ankara doğusundaki nüfusun çoğu da daha birkaç nesil ötesine zaten rum ve ermeni kökenlidir.

200 yıl öncesine kadar kendine sünni türk diyenler içerisinde şimdiki balkan göçmenleri vs daha çoktu. egemen toplum da her zamanki gibi kendi özelliklerini övdü. 2. sınıf gördüğü karslı kim kardashian vatandaşların özelliklerini övecek hali yoktu. o tarihlerde şimdiki buğday ve esmer tenli vatandaşlar camilerdense kiliselerde toplanıyordu. devşirilme osmanlı'da batıdan başlayıp doğuya ilerledi. bunu yüzyıllar boyunca osmanlı sınırlarının genişleme haritalarına bakarak bile görürsünüz. osmanlı trakya devleti olduğu için kendi vatandaşlarını övüp geleneksel bir beyaz ten goygoyu başlatmıştır.

13 mart 00:11 13 mart 00:12

166. bir canlı ne kadar türleşip ortak atadan farklılaşıp çok başka bir tür gibi görünmeye başlamışsa bu onu o kadar eşsiz hissettirir (elbette insan egosuna göre değerlendiriyorum). insan nadide bulunan her türe ve madene diğerlerine göre hep daha çok kıymet verir.

ortak atadan geldiğimiz %98 benzerlik gösterdiğimiz yakın kuzenlerimiz şempanzeler ve bonobolar da insan gibi farklı bir türdür ancak iki kuzen şempanze ve bonobo birbirlerine daha yakın  görsel özellik gösterirken (yoksa onlar da başkalaşmış türlerdir) insan kuzenleriyle görece daha  da farklılaşmışlardır. öyle bir farklılık ki insan ortak atasını ve benzer özelliklerini reddedecek kadar egoist yaklaşım göstermiş kendisini tüm bu evrimsel türleşme ağacından çıkarıp “ol dendi oldum, ben ayrı yaratıldım” kafasına girmiştir.

yetti mi peki insan için, yetmedi. nazi almanyasının uydurma “ari ırk” teorisi (asıl aryan ırk teorisini çok yanlış yorumlayarak alman ırkçılığı temeline çekmiş saçmalıktır alman ari ırk teorisi) alman ve ingilizleri kapsayan  türü tek yaratılmış saf insan ırkı olarak tanımlar. gerçek insan sarışın, mavi gözlü ve beyaz tenli olmalıdır ve beyaz ten gururunun temellerini atar, diğer tüm iki ayaklı ve baş parmaklı türlerden kendilerini ayırırlar. onlar için biz, asya afrika halkları, kuzenlerimiz maymunlardan hiç de farklı değilizdir. tanrı bizi insan olarak yarattıysa nasıl olur da siyahi ten ya da kıllı ten ile maymunlarla bu kadar benzeşebilirdik? bizler saf ırk üzerinden geçinen parazit insansılardık. onlar saf insan ırkı olmalıydı, bizler ise insanların maymunlar ile melezleşmiş şekliydik, saflığımız bozulmuştu ve ari ırka hizmet için kullanılabilecek alet kullanabilen köleler olabilirdik. 

tabi evrim çalışmaları ve gen haritaları bunların hepsini yıktı geçti. biz dünyadaki bütün insanların 3 milyon yıl öncesinden hint-afrika halklarından ayrılarak dağıldığını, doğal seleksiyon ile farklılaştığını, kuzey halklarının orta kuşak-ekvator halklarına karşı olan farklılığının boz ayı ile kutup ayısı arasındaki fark ile aynı olduğunu (adaptasyon ve türleşme) biliyoruz. tabi globalleşen dünyada saatler içinde seyahat etme lüksü ve insanın artık her iklim koşuluna uyum sağlayan gelişmiş adaptasyonu insan türlerinin her coğrafyada uyum içinde yaşamasını sağlıyor. bunlar başka başlıklar konusu.

yine de böyle faşist öğretiler tarihte toplumlar üzerinde kalıcı etki yaratır. biri çıkıp bir grup insanı üstün olduğuna inandırdığında etkisi böyle yıllarca yaşanıyor. eh bir de bu iddia teknolojik, ekonomik ve siyasi güç olarak da geri dönünce “acaba mı lan?” deyip hak veriliyor.

bir de evrimsel açıdan da kılsız tüysüz beyaz insanların maymun ailesine görece en uzak duruşları sanki onların evrim ağacında bir dal daha ötede olduğu hissi yaratıyor daha başkalaşmış olmanın eşsizlik egosu yaşanıyor. 

cildin narinliği, hastalığa yatkınlık, güneşe karşı savunmasızlık, mavi gözün genetik bir kusur olması yani sarışın mavi gözlü insanların evden çıksa kırılacak fizyolojik yapıları onları korunması gereken “prens-prenses” havasına da sokuyor tabi ;)

dayanakları olan haklı bi gurur tabi ne diyeyim?

12 mart 09:31

165. beyaz ten,sarı saç, renkli göz gibi fiziksel özellikler avrupaidir. batı günümüz ekonomisinde hakim konumda olduğundan ekonomik anlamda sömürdüğü ülkelere kendi kültürünü ve güzellik algısını da dayatır, çoğu afrika ülkesinde trafiğin sağdan akması, asya’da beyazlatıcı ürünlerin yok satması gibi. empoze ettikleri kültür ve güzellik algısı nedeniyle beyaz tenli, sarışın insan medeni(?) avrupalılara benzediğinden güzel görünür. yani dünyadaki hakim güç örneğin araplar olsaydı, esmer teni güzellik kıstası belirleyecektik, insanlar bugün muhtemelen saçlarını sarıya değil siyaha boyatacaktı. kendinizi sevin, güzellik bize dayatılan vücut ölçülerinde, ten renginde, saç renginde değildir. 

ancak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, şu başlıkta insanlar neredeyse beyaz tenli oldukları için özür diler açıklama yapar hale gelmiş. ten rengiyle gururlanmak ne kadar saçmaysa ten rengi yüzünden insanları aşağılamak, kötü hissettirmek de bir o kadar saçma. 

12 mart 02:47


164. 3 senedir burdayım, 3 senedir aynı muhabbet, uzattınız da uzattınız. esmerlerin “teniyle gurur duyan beyaz arkadaş” muhabbeti, beyazların da “ya ama öyle çok yanıyorum, öyle çok izlerim belli oluyor ki” diye kendini savunma çabasından fenalık geldi. şu platformda troll olmadıkça “hmff süt beyaz tenimle esmer fakirlerden çok daha asil duruyorum.” triplerine giren kimseyi görmedim daha. kabak tadı verdiniz artık. Sayenizde 3 sene içinde bir ilk yaşıyorum, (bkz: başlığı engelle). 

12 mart 01:10

163. Arkadaşlar inanın bu durumdan çok müzdaribim :( --Kesinlikle troll değildir.-- Arkadaşım sürekli beyaz tenliyim diyip duruyor hemen başımdan geçenleri aktarıyorum.

Sürekli kolumu yanına kolunu getirip of çok beyazım ya yok satan nihilist bakkal off çok beyazım diyor. Ben güneşlenince senin gibi oluyorum diyor. Tesettürlü olduğu için okulun tuvaletinde göğsünü açıp yaa yok satan nihilist bakkal baksana çok fazla beyaz değil miyim? diyor. Hocamız ırkçılıktan bahsederken Yaşasın beyazlar diye sınıfta çığlık attı. Geçen günde bence en güzel ten beyaz dedi . Bende evet güzel ama kusurlar belli oluyor dedim. Olsunnn en güzel ten beyaz ten tamam mııı? dedi. Sürekli yaa ten rengime göre beyaz fondöten bulamıyorum diye ağladı karşımda. Bende buğday-beyaz denilebilecek bir tene sahibim ama kendisini casper gibi görüyor bana Rihanna muamelesi yapıyor. Çok dolmuşum be süslüler kusura bakmayın gerçekten beyaz ten gururu denilecek şeyi sonuna kadar yaşıyorum.

11 mart 21:21 11 mart 21:22

162. Ben açık buğday tenliyim, bir de kuzenim var o da aynı şekilde. Aman Allahım ama bunda bir havalar ben bembeyazım ben hayaket gibiyim, çok beyazım da bilmemne. Tabi ben diyemiyorum a canım ırk mi değiştirdin, nordik olduğunu bilmiyordum diye :) Beyazım diye diye bembeyaz fondoteni yüzüne sürer, bir de flaşlı fotolarda kolları ve yüzü arasındaki korkunç farkı görünce güleyim mi yoksa oturup ağlıyı mı bilemiyorum :) gerçekten beyaz tenli olup da övünenleri hiç anlamıyorum zaten bir de bu tür var ki evlere şenlik :)

11 mart 17:17

161. Bu konu başlığını her gördüğümde aklıma bu video geliyor istemsizce

(link: )(link: https://m.youtube.com/watch?v=jLq3reawhSA )

11 mart 14:35


160. Bir kaç sene evvel, yazlık bir bölgede, öğlen saatlerinde, şort tişört gezerken, hiç tanımadığım bir amcaya “kızım bu saatte senin güneşin altında ne işin var, bembeyazsın pancar gibi olursun valla” uyarısında bulunma ihtiyacı hissettiren ten rengim. 

Yüzünüzde bendeki gibi ‘rosacea’ da varsa eğer..

Hayatınız boyu yüzde kızarıklık, güneşin altında maksimum dikkat etme zorunluluğu, su toplayan omuzlar falan? Neyin gururu sevgili sözlük :(

10 mart 14:14

159. Başlığındaki girdilerin çoğunun “gurur yapılacak bir şey yok esmerler de çok güzel olabilir aksine beyazlık çok kötü bir şey yani güneşten çok yanılıyor bu arada ben de bembeyazım ordan biliyorum” şeklinde olduğu gurur.

9 mart 19:55

158. Ovunecek baska seyi olmayanlarin sarildigi bir tuhaf mit. Gunese cikinca pisssst diye havasi kacar, zira 2 dakikada istakoza donmesi isten degildir. Sorun ten renginde degil, herkesin kendine en cok yakisan sac sekli/rengi, makyaj, kiyafet, durus, konusma vs.yi bulup uygulamasinda susluler, yani beyaz olmus, esmer olmus, mor olmus farketmez. Herkesin kendine has bir havasi ve guzelligi var, ona vurgu yapilmali, yoksa tamamen genetikle alakali pigmentasyon farkliliklarina takmak pek akilci birsey degil.

Ekleme : burada turklerin caucasian yani beyaz sayilmadigina dair bir girdi okudum, lakin turkiye'nin batisinda, karadenizde ve kiyi kesimlerinde bulunan etnik turkler caucasian sayiliyor, kirgiz, ozbek, kazak gibi akrabalarimiz ise mongol irkina, yani on turklere daha yakin, diger irklarla bizden daha az karistiklari icin bu irka ait ozellikleri muhafaza etmisler, turkiye'nin geri kalan kesimleri ise ortadogulularla uzun suredir icice olduklari icin, veya zaten oradan gelmis olduklari icin karisik. Vpni olanlar, bu konuda yapilan arastirmalarin kisa bir ozeti icin suraya bakabilirler. (link: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Genetic_studies_on_Turkish_people Genetic studies on Turkish people) makaleyi okursaniz haplogruplarin dagilim grafigine dikkat etmenizi tavsiye ederim.

9 mart 19:36 9 mart 21:56