yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (202)
  • medya (6)

  202. beyaz ya da esmer teni kendine yakıştırabilir, bunda bir sıkıntı yok ama şu beyaz tenden gurur duyma durumunu yaratan aslında temelde toplumun hemen hemen hepsi.

  şimdi burada birçok kişi gelmiş 'beyaz tenle gurur duyan aptaldır' falan yazmış ama yine bu aynı kişiler, yani birçoğunuz; sarışın, beyaz tenli, renkli gözlü bir bebek gördüğünüzde öve öve bitiremiyorsunuz 'aman maşallah gözlere bak, masmavi', ' bembeyaz pamuk gibi parlıyor' 'bizimki çocuklugunda sapsarı bir bebekti, özünde sarışın bizimki' gibi gibi bir sürü örnekler. bunları çok duymuşsunuzdur ya da bizzat dile getirmissinizdir. yani demek istediğim burada duyar kasanların bile birçoğu aslında bu algıyı yaratanlardan biri. ben hiç esmer bi bebegin, kara kaşına, kara gözüne, esmer tenine övgüler yağdırıldığını duymadım mesela. :)

  31 temmuz 16:58

  201. senelerdir bronzlaşmadığım için uzun bir süredir hep beyaz tenliydim, tatildeyken yaklaşık 2-3 ton bronzlaştım diye çevremdeki tüm beyaz tenliler resmen bana cephe aldılar. (gizlinot: lol) neden bronzlaşmışım, beyaz ten daha güzelmiş, böyle çirkin olmuşum. hitler misiniz kardeşim insanları bir rahat bırakın, istersem esmer olurum.

  31 temmuz 09:49

  200. ten rengiyle gurur duymak zeka geriliği alametidir. itibar etmeyiniz.

  19 şubat 05:10

  199. Kesinlikle gurur duyulacak bir durum yok . Sadece beğenilinebilir. Fakat bazı süslüler öyle bir eksiliyor ki adı geçtiğin de bile girdileri , neden bu kadar kin kustuklarına anlam veremedim. Ki eksilenen girdilerde beyaz tenin övüldüğü falan da yok yermişler bildiğin. Biri de altına yazmış yerip övüyor güzel özel gösterilmeye çalışmış diye. Ne alaka pardon? Bu kadar polemik konusu olacak birşey değil. Diğer ten rengine sahip olup beyaz ten konularına saldıran insanları biraz düşünmeye davet ediyorum sadece. Çünkü neden bu kadar nefret kusulmalı ki insanın elinde olmadan gerçekleşmiş bir duruma, soruyorum sadece.

  27 ocak 19:20 27 ocak 19:20

  198. Annem bembeyaz ve gurur duyulacak hiçbir yanı yok. Yengem esmer ama güzel resmen içten parlayan doğuştan bronz tenli olan esmerlerden ve onunda gurur duyulacak birşeyi yok. Bir insan kendisinin isteği ile sahip olmadığı şeyden gurur duyamaz/duymamalı bence ya. Yani beyaz tene bir çabayla mı sahip oldun da gurur duyuyorsun allahım çok saça gerçekten.

  27 ocak 04:47

  197. Beyaz ten gururu diye bir şey yok, zira 1800lerin ingilteresinde yaşamıyoruz ve beyaz ten soyluluk gösteren bir şey değil. O sebeple gurur duyulacak bir şey de değil.

  Ama gereksiz bir beyaz ten kıskançlığı varmış bunu gördüm süslü'de. Hayır anlayamıyorum ben güneşte kızarıp, yanık ağrıları çekmek pahasına her yaz saatlerce güneşte yatıyorum bir lokmacık insan gibi görüneyim diye, adam bana gelmiş "ten rengin beyaz değil bi keree, iskandinavyaya gitsen görürsüün" falan diyor. Ya da benim çektiğim acıyı şımarıklık, gurur olarak tanımlıyor. Hayır yine inanma sonuçta sen kimsin sana ne kanıtlayayım bir de böyle bir şeyi neden kanıtlayayım? ama haddinizi bilin azıcık ya. Çiller bu kadar kıskanılıyor mu? Ne bileyim kıvırcık saçlı kızlara böyle nefret kusuyor musunuz? Ne ara bu kadar kötü niyetli ve kıskanç oldunuz? Ulan ten rengi kıskanılır mı be...

  27 ocak 03:10

  196. Bu başlığı gördükçe aklıma karacoğlanın yazdığı bademin seslendirdiği kara değil mi geliyor.

  Bana kara diyen dilber

  Gözlerin kara değil mi

  Yüzünü sevdiren gelin

  Kaşların kara değil mi

  Bana kara diyen dilber

  Gözlerin kara değil mi

  Yüzünü sevdiren gelin

  Kaşların kara değil mi

  Beni kara diye yerme

  Mevlâ'm yaratmış, hor görme

  Ala göze siyah sürme

  Çekilir, kara değil mi

  Kısacası komik bir gurur. Gururlanacağımız şeyler okuduklarımız, izlediklerimiz, bildiklerimiz olsun. Bunlarla övünemeyenler dış görünüş farklılıklarıyla övünmeye çalışırlar.

  8 ocak 22:17

  195. azınlık olan her zaman makbulse afrika kökenli insanlara neden kötü davranılıyor?

  avrupa özentiliğinden başka bir şey değil bu ten gururu. ennn beyaz ennn iskandinav sensin evet.

  8 ocak 14:30

  194. bazı arkadaşlar ne alaka demişler, anlamıyoruz demişler. çok basit... ülkemiz insanının ten rengi genelde buğday/esmer olduğu için beyaz tenliler azınlıkta. azınlık olan şey de her zaman dikkat çeker, makbul görülür.

  ha bu algı son yıllarda kırıldı. ama klasik bakış açısına sahip insanlar da hala var.

  çocuğu sarışın, renkli (bu laf bile garip) gözlü olan insanlardaki gururu bi gözlemleyin.

  belki katılmayacaksınız ama koyu ten ve saç renginin kıymeti jennifer lopez'den ve özellikle (hiç sevmesem de) kardashian'lardan sonra anlaşıldı.

  8 ocak 09:36 ed.8 ocak 11:37

  193. bence bu gurur eskiden kalma bir şey. Eski Türk filmlerinde denk geldiğimiz ya da yaşı büyük teyzelerden, annelerimizden çokca duyduğumuz, ilgili hanım kızımızın güzelliğini överken kullanılan "pamuk gibi, süt gibi, bemmbeyaz vs.." tanımlar mesela. Bir örnek daha vereyim, yeni doğan yeğenim için annem kim sorsa "ayy x hanım görseniz bemmbeyaz bir güzel bir güzel.." diye giriyor konuya :) böyle olunca bu annelerle, anneannelerle büyüyen çocukların bunun bir gurur kaynağı olacağını düşünmesi beklenebilecek bir sonuç.

  7 ocak 16:20