yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (75)
  • medya (31)

  75. Birkaç ay önce hakkında yazdığım bir entriyi yeni bir entri ile düzeltmek istiyorum. Karakteri giydiren başak dizer tatlıtuğ değil, deniz berdan' mış. Başak dizer sadece selçuk yöntem ve kıvanç tatlıtuğ' u giydirmiş. Setin erkek stilistiymiş. Deniz berdan' a bu entriyi bir borç bilirim.

  6 temmuz 18:35

  74. Karantinada bu diziyi ilk kez izleyen birisi olarak ben de iki çift laf edeyim ,aşabilir de tabii. Bu diziye konusu ve söylenenler itibariyle uzaktım ama derini de varmış, biraz da alanım ve yasadiklarim itibariyle alt kısmını gorebildim aldatma kısmı hariç tabi. Bihteri çok sevmedim ama üzüldüm empati kurdum yaşadıklarına. En başta kafasında şefkat &intikam ikilisiyle evlenmeye karar verdi ve tutkuyla aşık olduğunda afalladı.Bu evlilik yanlıştı zaten ama annesinin babasını aldatmasının büyük etkisi var. Bu konuda terapi gorebilirdi atlatabilseydi böyle bilinçsiz evlilik yapmazdı eminim Amerikalarda okuyan Bihter yöreoğlu. Ondan nefret duyuşu bir anlamda onu buna itti. Bunun küçük bir örneğini ben de yaşadım ,annemin kötü bir davranışını bilinçsizce partnerime yapmıştım ve annene benzedin sen demişti zoruma girmişti bu o yüzden anlayabiliyorum. Tutkusu gözü kara oluşu ve annesinden kötü ozellikleri sebebiyle nefret edişi bana çok yakındı zaten.Aldatmaya hak veremeyiz elbette ama pek çok kez her şeyi silip onunla olmayı göze aldığını ve vicdanının da hic rahat etmediğini ve bu yüzden gitgide psikolojisinin bozulduğunu görebiliriz. Tecavüz olayından sonra gerçekten soğumaya başladım çünkü kendinden de uzaklaştı farkettiyseniz hiç sağlıklı değildi davranışları yaşananları kabullenemedi bir çıkış yolu bulamadı kendine. Behlül yureksizi ise nihalde aklamaya çalıştı kendini. Bunun bir bedeli olacaksa eşit olmalıydı. Ayrıca bihterin aşık oluşu ve yaptıklarında neredeyse asosyal olmasının ve sosyal destekten yoksun olmasının da etkisi var. Yoksa travmasını tekrarlamaz iyileşebilir bir yerde ondan vazgeçip yoluna bakardı. Ve ayrıca bir yorum görmüştüm bu dizide aslında üç aşk da Aşkı memnu diye çok doğru. Nerdeyse kızın yaşındaki biriyle evlenmek, kardeşin gibi beraber buyudugun insanda kendini aklamak için iliskiye başlamak ve bildiğiniz. Sonuç olarak Bihter gururunu kaybettiği için hayatını sonlandırdı ve bütün Aşkı memnular bozuldu.

  5 temmuz 22:19

  73. Diziyi daha önce izlememiştim. Bu sene seyrettim. İlk başta duyduğum kadarıyla konu beni çok rahatsız etmişti, Bihter karakterini kınadım; ancak şöyle bir durum var. Bihter aşırı zeki, hin, içten pazarlıklı biri değilmiş. İçinde bulunduğu durum Firdevs Yöreoğlu'nun başına gelmiş olsa hem içinden rahatça çıkardı  hem de şirket falan komple ele geçirirdi. Bihter annesinin kızı değil yani. İçinde bulunduğu durum annesine yakışır; ancak içinden çıkışı o çok sevdiği babasına yakışır haldeydi. Bu kadar sevilmesinin nedeni de bu bence. Diğer neden ise çok yanlış bir şeye bulaşmış olsa da daha fazla suçlanabilecek, bihterle karşılaştırınca cesaretsiz, korkak, zayıf karakterli bir karakterin yani behlül'ün varlığı. Ah Bihter sen Bihter Ziyagil değilsin.

  5 temmuz 21:31


  72. Neden çok sevildiğini bir dönem benim de anlamadığım ama sonradan bulduğum karakter. Sevilme nedenleri değişkenlik gösterse de en belirgin olanı tutkulu bir karakter, isteme arzusu yüksek insanlar herzaman ilgi çeker ve yaşamsal bir kıvılcım yayarlar etrafa. Bihter inandıkları uğruna hayatını karartmayı, rezil olmayı, dışlanmayı ve canına kıymayı göze almasıyla bir çok insanın yapmaya korktuğu şeyleri yapmış biri. Kaybedecek hiç birşeyi olmayan toplumun alt tabakasındaki insanlar da elbette kolayca bunları yapar hatta kriminal olaylara bulaşır ama adı üstünde kaybedecek bir hayatları, işleri, itibarları zaten yoktur. Ama sıradan ortalama bir ailede doğan biri bile, köyünde, mahallesinde, okulunda , iş yerinde kötü anılmamak için en küçük konularda bile sessiz kalır, eleştirmez, çoğunluğun tepkisini çekmekten korkar. Bu insanların büyük çoğunluğunda böyledir. Toplumdan dışlanmak insanın en büyük korkusudur ve bu uğurda insanlar kendilerine ait olmayan bir hayatı ömür boyu yaşar. Bihter ise o zenginlikte, popülerlikte, annesinin baskısına rağmen bu yolu seçerek okuyucuyu hayrete düşüyor. Hırsının amacı para olsa tiksinti uyandırabilirdi ama Bihter karakterinin derin ve bir çok yönden ele alınarak işlenmesi de karakterle empati kurmasını kolaylaştırıyor insanların.

  Bir de şu var Bihter'i idealize edercesine beğenen konuşan insanların kendi hayatlarında çok kapalı ve açık vermemeye çalışan insanlar olması da dikkatimden kaçmadı. Bastırılmış ve yaşanmamış ihtiraslarının Bihter'de vücut bulması ona sempati beslemelerine neden oluyor, çarpık ve hastalıklı ilişkilere eğilim gösteren kişiler olma olasılıkları yüksek. Elbette yargılamıyorum sadece travmatik olduklarını düşünüyorum.

  Ha bir de insanlar bencil, çok benciller. O kadar çok insan var ki ailesi, kardeşi çevresi umrunda olmayan. Dünyayı sadece kendilerinden ibaret sanan.

  5 temmuz 12:45 5 temmuz 12:49

  71. Nasıl bu kadar sevildiğini anlayamadığım karakter. Behlül Diye o da nihal gibi kafayı yedi ayrıca. Hırsından gözü dönmüş ve sadece kendi duygularını düşünen bir kadındı. Hep Behlül e kaçalım diye baskı yaparken sadece kendi duygularını düşünüyordu. Adnan, Bülent hiç umrunda değildi. Behlülün kendine yaşattıklarını kaldıramayıp daha beterini Adnan'a yapacak olmak umrunda değildi kısaca.

  Ayrıca Cemile konusunda haklı olsa da diğer mutfak üyelerine tavrı çok sinirimi bozuyordu. Behlül e kızdıkça onlara saldırıyordu. İnsanlara köleleriymiş gibi muamele ediyordu. Behlül yüzünden karışan duyguları yüzünden Adnan'la kavga etmek, suç bastırmak için matmazelin özel mektubunu bahane eden bir insan nasıl masum olabilir örneğin ndndmdnd.

  Behlül kadar şerefsiz olmasa da Bihter o dizide masum olacak son insandı yani. Her aşk acısı çekenin kendini bihterle bağdaştırmasına hiç anlam veremiyorum. Ben karakter olarak fiziksel olarak muazzam güzel ama hırsından öfkesinden kudurmuş, bencil (ablasının sorunlarıyla bile ilgilenmiyordu hiç, peykerin arabada ağladığı bir sahne var, şefkat bile göstermedi ablasına), kendi duygularının esiri, sağduyusuz bir kadın görüyorum.

  Hayali bir karakter için bu kadar uzun yazacak kadar kendini benimsettiği için hem yapıma hem bihtere teşekkür ediyorum dbdnmddn

  5 temmuz 11:48

  70. O değil de behlül ablasının eski sevgilisiydi, insan süleyman efendi söyleyişiyle ednan beyi takmıyorsa bile ablası için bari uzak durur. Burada da sürekli sorumluluk evli tarafta denir ama bihter’ e tapılıp behlül’ e kızılır. Gerçi ben de seviyorum bihter’i.  o acı çekişleri, sinir krizleri, ikilemde kalmalar vb. Aldatma durumu olmasa da Hepimizin hayatına giren behlüller sayesinde az çok tanıdığımız duygular. fakat bu yaptıklarını aklamıyor. Ahah ciddiyetle gerçek bir karaktermiş gibi yorum yapıyoruz resmen.

  5 temmuz 09:07

  69. bu kadar sevilmesinin sebebi insanların onu behlülle nihalin evlilik kararından sonra yaşadıklarıyla değerlendirmesinden kaynaklanıyor. fakat büyük resme bakmak lazım. bihter, babasını kaybettiği hassas dönemde annesinden iyice nefret etmişken adnan'dan gelen sevgiye sığındı, annesinin de adnan'da gözü olduğunu görünce intikam olarak da adnan'la evlendi. halbuki adnan'ı sadece bir liman olarak gördü, sevgisi hiçbir zaman çok büyük olmadı ama yine de adnan'ın hayatına uyum sağlamaya çalıştı. fakat evde behlül gibi birisi var, hem gezen hem eğlenen hem de yakışıklı birisi. buna karşı koymak için de çabaladı ama en son kendine yenik düştü. bu yanlış mı? çok. aklı başında birisi olsaydı, behlül'e adnan'dan boşanayım öyle beraber olalım derdi ama o yasak aşkı yaşamayı tercih etti. bu yüzden kendisi fazlasıyla hatalı. insanların bihter'e gereksizce kraliçe gibi davranmasına sinir oluyorum bu yüzden. bihter kocasını aldatmaktan çekinmeyen, kocasının parasıyla behlül'le kaçmak için plan yapan bir insan. hele son bölümlerde iyice zeytinyağı gibi üste çıkıyor. adnan'ın her şekilde kendini suçlu gördüğü bölümlerde adnan'a resmen üzülüyorum.

  ayrıca hem mutfak takımı, hem ziyagil ailesi bihter'i hep behlül'e itti diyenleri anlamıyorum. gören de hizmetçiler bihter'i hep ezdi falan zanneder. mutfak takımından hiç hoşlanmıyorum ama bihter çoğu zaman onları sebepsiz yere azarladı. yine son bölümlerde behlül ona yüz vermedikçe onlara sardı. ziyagil ailesinde de matmazel de hep saygısını korudu, bülent de çok iyi şekilde yaklaştı bihter'e. asıl bihter kendisi behlül'den yüz bulamadıkça herkesten uzaklaştı itici bir tavır aldı.

  ben ne kadar bihter'i çok masum görmesem de ben de son bölümlerde haline üzülüyorum. bununsa tek sebebi behlül'le ortak bir yanlış yapmalarına rağmen behlül'ün hiçbir şey yaşamamış gibi her şeye güzel bir düzende devam ederken, bihter'in dibe vurması. ikisi de yaptıklarının cezalarını eşit düzeyde çekmeliydi ki finalde olan da bu oldu. ne kadar bihter'in ölmesine üzülsem de ikisi için mutlu bir sonu asla hayal etmedim. herkes yaptıklarının bedelini ödemeliydi.

  bu arada bihter'in de behlül'e öyle büyük bir aşk duyduğunu sanmıyorum. nasıl nihal behlül gittikçe ayılıp bayılıyorsa benim gözümde bihter'in de bir farkı yok nihal'den. ne hali varsa görsün deyip boşanıp sıfırdan başlayabilirdi, ama behlül resmen takıntı olmuştu bihter'de. çünkü kendisi hırslı bir kadın, yenilgiyi kabul edemiyordu ve adnan'ın yüzüne bakacak yüzü de kalmamıştı artık. intihar ederek hem behlül'ün üstüne tüm sorumluluğu yıktı hem de ömür boyu taşıyacağı suçluluk duygusundan kurtuldu.

  5 temmuz 01:28


  68. linç edileceğim ama, kadının sadece bir erkeğin arzusunu elde ettiği zamanlarda boşrol olabildiği filmler, romanlar ve masallarla beyni yıkanmış, küçüklüğünden beri tacizden "sevgilim var" veya "babam döver" diyerek anca kurtulabilmiş, dolayısıyla erkek varlığı olmadan kendi kişiliğini ortaya koymayı bilmeyen, aşk aşk aşk sevgililik aşk evlilik çokgeninden, kendisine en cinsiyetçi köşe kalan yurdum kadınının, abartılı saplantı duyduğu aşk kavramını dibine kadar yaşadığı için pek ayılıp bayıldığı karakterdir. çünkü aşk çok önemli, çünkü aşık olduğumuz kişi bize karşılık vermezse tüm sınırlarını çiğnemeli, istediğimiz bebeği aldırmalı, sonra o kararı veren biz değilmişçesine acı çekmeli, ama zinhar kendimize ait bir hayat kurmaya çabalamamalıyız. eee kolay mı, aşkk çünkü oaaaşşşk. pehh. vallahi bihter'e ayılıp bayılan ama ilişkilerinde yapışkan bir bağımlı olmayan, numunelik 1 tane bile kadın görmedim. bağımlı toksik ilişki şemalarını bu kadında görüyor, kendilerini anlaşılmış hissediyorlar zaar.

  övüp durmayın, rol model edinmeyin şu kadını. aşkından sürünmeyi tercih eden, acı çekmekten neredeyse zevk alıyormuşçasına kendini acıdan acıya sürükleyen ve ayrılmaya cesareti olmayan, sürekli bir aşkın gölgesinde ezilmeyi bekleyen kadınların rol modelidir bihter ancak.

  aşkmış! hıı, gel bunu şema terapistine anlat.

  5 temmuz 00:16

  67. Kıyafetler ve müziklerin yarattığı güçlü etki nedeniyle izleyenleri kendisine çektiğini düşündüğüm roman ve dizi karakteri.

  4 temmuz 21:02

  66. Tutkulu bir aşık.. sevdiği adam ona yâr olmadıysa kimseye yâr olamaz diye kendinden vazgeçen biri. Ama yalnızca behlül terk etti diye canina kiymadi bence. Adnan, firdevs, peyker de onu terk etti tutunacak bir dalı kalmadığı için yenik düştü :( beren saat yerine baskası olsaydı bu kadar akıllarda yer etmezdi bence. ♡

  4 temmuz 08:08