sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (2)
 • medya (0)

1. (yazar: bestofkivircik) ın uktesiydi :) 2009 yılında mezun oldum, şu an hocalar hangi derslere ağırlık veriyor bilmiyorum ama bizim zamanımızda veri yapıları, yazılım mühendisliği ve algoritma tarzı dersler en önemlileriydi. büyük ihtimalle şu an da öyledir ama mobil uygulama dersleri veriliyorsa onlara da önem verilmeli. okuması çok zor değil ve eğlenceli bir bölüm. ama kafa olarak biraz alıştıktan sonra daha kolay gelecek.

şimdiki aklım olsa, ilk 2 sene temel olan derslere daha çok önem verir zemini sağlam tutardım ve ödevler dışında kendi başıma deneme amaçlı projeler yapardım (link: https://www.hackerrank.com hackerrank). ben java üzerine web uygulamaları yazarken son 1 senedir mobile kaymış durumdayım. bence kendini geliştirmek isteyenler android ya da ios yazmayı ufak ufak öğrenebilirler. bununla ilgili googledan yada youtubedan nasıl yapıldığına dair tutoriallar bulabilirsiniz. n

okuldan öğrendiğim bölümle ilgili en önemli şey googleda arayarak herşey bulunur. gerçekten. bu bölümde olan arkadaşlar araştırmayı sevmeyi öğrenmeliler ve hatalar karşısında çabuk pes etmesinler.

ne yazık ki erkek egemen bir bölüm ve çalışma hayatında kadınlar erkeklere göre biraz pasif kalıyorlar. umarım zamanla bu değişir ve değiştirmek bizim elimizde. aklıma geldikçe ve sorusu olan süslüler oldukça yine editlerim. okuyan arkadaşlara kolay gelsin.

28 ocak 2018 21:42

2. Vasat bir okuldan, vasat bir öğrenci olarak mezun oldum. Hem kurumsal hem de küçük kurumlarda çalıştım. Pek heves ederek veya bilinçli olarak seçmiş olmasam da, bir gün bile mesleğinden pişman olmadım.

Sektörde 7 seneyi geride bırakmış biri olarak; mesleği tercih etmeyi düşünen arkadaşlar için özet bilgiler geçeyim.

İyi yanları

1. Tüm mühendislikler içinde iş bulabilme imkanı en yüksek olan bilgisayar mühendisliğidir. Eskiden daha da kolaydı, öğrenci iken bile çok talep oluyordu. Ben mesela ilk 3 sene diplomam olmadan çalıştım. İlk cv gönderdiğim firma tarafından görüşmeye çağrıldım ve hayatımdaki ilk iş görüşmesinde işe alındım. Eskisi kadar olmasa da halen iş bulmak kolay.

2. Aynı tecrübe ve akademik geçmişe sahip diğer mühendislik dallarına göre ücret ortalaması daha yukarıdadır. Tabi ki istisnalar vardır fakat örneğin X üniversitesinin mühendislik fakültesinden mezun, 5 yıllık tecrübeye sahip tüm mühendislerin kazanç ortalamasını alsak, bilgisayar mühendislerinin kazanç ortalaması en üstte yer alacaktır. Elbette mesleğinde başarılı olan herkes çok iyi paralar kazanabilir fakat genele bakarsak durum budur.

Ortalama bir devlet üniversitesinden yeni mezun bir meslektaşım şu anda 3500-4500 TL aralığında kazanır. İstisnalar olabilir. 5 yıllık tecrübeden sonra 6000-8000 TL, 10 yıl ve sonrasında 10000 TL üzeri ücretler normaldir. Özgeçmişinize bağlı olarak, müdür gibi yönetici bir pozisyonda bulunmadan 20000 TL'ye kadar kazanabilirsiniz. Bu rakamlar 2018 yılı rakamları bu arada.

3. Çalışma ortamı rahattır. Neredeyse hepimiz ofis ortamında masa başı çalışırız. Yazın serin kışın sıcak, akarı yok kokarı yok. Şantiye yok arazi yok.

4. Yurt dışında çalışma imkanı yüksektir. Evrensel bir meslektir. Özellikle son iki yılda pek çok tecrübeli meslektaşım yurt dışına gitti. Gidenler açısından iyi fakat ülke açısından kötü bir durum. Yetişmiş beyinleri kaptırıyoruz.

5. Sektör çeşitliliği epey geniştir. Hemen hemen her kurumsal şirkette artık IT departmanı var. Bu yüzden çok çeşitli iş kollarında çalışmak mümkün. Ayrıca bir de sırf yazılım alanında hizmet veren IT firmaları var. Özellikle sektörel krizlerden pek etkilenmezsiniz, kolayca başka sektöre geçebilirsiniz.

6. Henüz çok yaygın olmasa da, uzaktan çalışma imkanı mevcuttur. Evinizden veya herhangi bir yerden çalışma imkanı olan işler var ve yavaş yavaş bu tipte çalışma modeli daha da yaygın hale geliyor. Gelecekte sektörün büyük kısmı uzaktan çalışma modeline geçecek.

Kötü yanları

1. Sürekli olarak masa başı çalışmaktan kaynaklı sağlık sorunları. Uzun saatler boyunca ekranda küçük yazılar okumaktan dolayı gözleriniz bozulur. Kronik göz kuruluğu nedeniyle suni göz yaşı damlası kullanıyorum ve gözlük takıyorum. Ayrıca ortopedik sorunlar ve kilo problemleri de cabası. İş hayatına başladığınız ilk yıl ne olduğunu anlamadan bir anda 15 kilo almış olarak bulabilirsiniz kendinizi. O yüzden spor yapmanızı ve beslenmenize dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

2. Yazılım geliştirme disiplinleri halen tam olarak oturmadığı için, projelerde planlama hataları ve takvim sorunları çok sık ortaya çıkar. Bu da yoğun çalışma ve fazla mesai anlamına geliyor. Bazı sektörlerde fazla mesai karşılıkları ödenir fakat çoğunlukla durum böyle değildir.

3. Canlı çalışan sistemlerden sorumlu iseniz, telefonunuzun sürekli açık olması ve ulaşılabilir olmanız beklenir. Gece yarısı uyandırılıp uzak bağlantı yapmanız veya taksiye atlayıp işe gitmeniz gerekebilir. Sistemin hizmet veremediği her saniye yüklü maddi kayıp anlamına geliyor olabilir. Orman kampına giderken bile yanımda laptopumu götürüyorum.

Şu anda aklıma gelenler bu şekilde.

Ben okurken bölümlerde erkek oranı %75 civarında idi ve giderek her yıl azalıyordu. Şu anda duyduğuma göre neredeyse yarı yarıya imiş. Kadınlar için çok uygun bir meslek ve ilerde sektörün çoğunluğunu kadınlar oluşturacak.

Türk bilgisayar mühendisleri olarak, yabancı meslektaşlarımızın pek çoğuna göre iyi durumdayız. Ülkemizde henüz çok büyük çaplı projeler çıkaramıyoruz fakat iş gücü kalitemizin iyi olduğunu söyleyebilirim.

26 ağustos 2018 23:55