yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (2)

  1. Hepimiz ne kadar tüketmiyoruz desek de bir şekilde tüketiyoruz. Bu başlıkta da yerli malı olan, normalde bilinen markalara denk, kaliteli ürünler yazılması taraftarindayim.

  Kozmetik, giyim, yiyecek ne olursa olsun içimize sinerek aldığımız, paramızın daha iyi yerlere gittiğini bildiğimiz ürünleri tavsiye edelim diye düşündüm.

  Benim tavsiyelerim;

  Fıstık ezmesi - Ünal kuruyemişin fıstık ezmesi (gizlinot: %100 fıstık ezmesi ve fiyatı 10 lira)

  Krem çikolata - Torku (gizlinot: Nutella yerine)

  Şampuan - otacı'nın sampuanları ve Mecit efendi'nin şampuanları

  Düzenleme : süslü sayesinde bundan sonra 9 yıldır kullandığım kotex'e ara verip türk markası olan sleppy ped denemeyi düşünüyorum.

  15 ağustos 2018 20:06 15 ağustos 2018 20:11

  2. Yine ben.

  Vazelin, bebek şampuanı, ıslak mendil olarak "uni baby" (gizlinot: Eczacıbaşının)

  16 ağustos 2018 00:46

  3. Bilinçli tüketim, kozmetik açısından bakacak olursak benim için kullandığım ürünün içeriğini bilme, iyi ve kötü yönlerini tanıma ve kullanımı abartmamaktan geçiyor. Mesela fondöten ve pudranın cildime iyi gelmediğini uzun zaman önce fark edip elimdekileri bitirip bir daha almadım. İpek kese ve güzel bir cilt bakımı ile fondötenin bıraktığı cildimi düzene sokmaya çalıştım. Duş jelleri iyi gelmiyordu, ben de organik sabuna yöneldim. Hatta kendi sabunumu kendim yaptım, hala da onları kullanırım. Bu şekilde bütçeme da gereğince yardımcı olduğumu düşünüyorum. Herkesin övdüğü ürünleri üçer beşer almak yerine sürekli kullanıp memnun kaldığım ürünleri alırım, zaten kozmetik benim neredeyse hiç bitirip yenilediğim bir kalem değil. Zamanında aldığım rujları kalemleri farları bitirmeye uğraşıyorum, sonrasında da alacağımı sanmıyorum. Geçmişte bir hata yapıp bir tane yüz için aldığım onlarca ürünü bitirmeye uğraşıyorum. Tüketimin gereksizliğinin farkında vardığımdan beri kozmetik alışverişi yapmadım. 

  27 mart 2019 18:51


  4. Watsons ve gratiste satılan pamuk pedleri yerine Bim' de satılan pamuk disklerini kullanıyorum. Yapısı tamamen aynı. Rexona kırmızı, siyah deodorantı da Bim'den alıyorum. Kağıt maskeleri Migros indirimden 7-8 liralara indiğinde 4- 5 tane stokluyorum. Bu maskeler indirim döneminde dahi 15 liralara satiliyor Migros gerçekten iyi indirim konusunda.

  2 temmuz 2019 15:14

  5. Sürekli ihtiyaç diyebileceğim pamuklar.

  Carrefour un 100 adet makyaj temizleme pedleri fiyatıda 2-3 lira civarında.(%100 saf hidrofil pamuk)

  diğer pamuk pedlerinden bir farkı yok diskler kenarları dikiş izli hemen acılma yapmıyor .

  ilgili medya:
  2
  2 temmuz 2019 18:55

  6. bence bilinçli tüketim bir ürünü almadan önce araştırıp acaba bunu sonuna kadar kullanır mıyım şeklinde sorgulamalarla başlamalı. sonra da her indirim döneminde kendimizi kaybetmeyerek devam ettirmeliyiz bunu. bir de ben son zamanlarda gramajlara çok dikkat etmeye başladım örneğin kremleri kıyaslarken (gizlinot: yüksek fiyatlılarda dahil) birim ml başına ne kadar para ödüyorum onu hesaplıyorum kızlar aslında drugstore da aldığımız bir çok krem pahalıymış onu gördüm. paramı biriktirip işe yarar ürünler alıyorum

  2 temmuz 2019 22:37

  7. Eskiden yaptığım sırf indirim var diye almak hatasını yapmamaya çalışıyorum. Düşünüyorum, eğer sezonda 1-2 kere giyme fırsatı bulacağım bir ürün ise almıyorum. Tabi ki belli zaaflarım var. Dönem dönem “alışveriş yapmalıyım” canavarı içimde geziyor. İhtiyacım ise ileri de de giyebileceksem, seneye bu fiyata bulamayacaksam,  beni kurtaracaksa alıyorum. Ama sezonun en popüler ürününü almamaya çalışıyorum. Bir de eskiden kıyıp giyemez , süremez, az kullanırdım ama o ürün 5-10 yıl benle kalırdı. Madem moda aldım ,kullanacağım baya sürekli giyip, sürüyorum, kullanıyorum ki verdiğim paraya değsin.

  3 temmuz 2019 00:31


  8. Bugün eşimle tchibo’ya kahve içmeye girdik. Adam başı 8-9 lira bir kahveye vereceğimizi hesapladık. Daha sonra 10lu kahve kapsülü fiyatlarına baktık,22-26 lira aralığında. Dedim ki “bence biz bir kutu kapsül alalım, evimizin balkonunda temiz temiz beşer kez kahve içeriz birkaç lira üzerine koyup” ve öyle yaptık. Başlıkta yeterince şikayet edilmiş ama hayat pahalılığı öyle böyle değil artık mecburen aynı miktar paradan daha fazla verim almaya bakıcaz.

  3 temmuz 2019 01:48

  9. Markaların tüketicileri keriz yerine koymasına tahammül edemiyorum. Saçma sapan indirim ve kampanya politikalarına ise hiç tahammül edemiyorum. Mesela bir maskara üzerinden anlatayım ne anlatmak istediğimi: bütün kozmetik zincirleri çoğunlukla aynı zamanda indirime giriyor. Lash sensational maskara 2019 Temmuz itibariyle indirimlerde 29.90 civarı alınıyor, ama ben bunu mağazaların bir lütufmuşçasına sunmasına katlanamıyorum. çünkü o maskara %50 indirimle o fiyata falan gelmiyor. Hepimiz biliyoruz ki 30 liraya satarken de hayrına satmıyor bu markalar, baya baya da kâr ediyorlar. Hayır merak ediyorum kim zaten lash sensationali indirimsiz haliyle 60 liralik bir maskara olarak görür ki? Bu yüzden gratisin watsonsun vs. markaların indirim duyurularını gözümüze sokmalarından nefret ediyorum. Hayır sen indirmedin o maskarayı 30 liraya, ben o maskarayı 30 liradan fazlaya almam zaten. Fiyat artışları tabii ki dolar kuruyla alakalı ama elf yurt dışında en fazla 4-5 dolara ürün satarken burada watsons'ın önce 60-70 lira fiyat biçip sonra "ay biz çok indirim yaptık" ayaklarına girmesinden gerçekten haz etmiyorum. Ya da cosmohome'un bedava verseler kullanmayacağım far paletlerine 130 lira fiyat biçip sonra %70 indirim yaptık demesi benim gözümde müşteriye gerizekalı muamelesi yapmaktır. Bu yüzden gerçekten indirim varsa alıyorum. Lash sensationalı 20 liraya görürsem bu indirimdir, 30 liraya değil çünkü zaten ben lash sensational 60 lira demiyorum, 30 lira diyorum.

  3 temmuz 2019 03:09

  10. bence burda en dikkat edilmesi gereken nokta her indirime atlayıp ucuz diye almamak. Ben mesela eskiden her indirimden ihtiyacım olmasa da muhakkak bir şeyler alırdım. İnanın şimdi 1 tl bile olsa ihtiyacım yoksa almıyorum. Gratiste indirim oluyor yanından geçip bakma ihtiyacı bile duymuyorum artık. Çünkü ‘ihtiyacım yok neden alayım?’

  3 temmuz 2019 10:09