yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (50)
  • medya (1)

  50. Olmak istediğim aşıdır ama zaten pek kolay olmayan bir hamilelik geçirirken bu yan etkilerinden De ayrı bir korkuyorum beni farklı etkilerse diye. ama diğer yandan covid geçirmek de zor. Gerçekten iki ucu b*klu değnek. Keşke hamile kalmadan önce şu aşı hakkı sgk'lılara verilmiş olsaydı. Kadın doğum uzmanı doktorum da ille de bir aşı olacaksam sinovac'ı öneriyor ama onun da koruyuculuğu oldukça düşük. Ki biontech'in de delta varyantına karşı oranı düşmüş durumdayken. Gerçekten ne yapsam bilemedim.

   Güncelleme: eşimin 2.doz sonrası çok ateşlendiğini gördükten sonra (bu vücut tepkisi normal bir tepki ancak hamile bir kadının bu kadar ateşinin yükselmesi bebeği etkileyebilir diye düşünerek) yan etkilerinin nadir olduğunu bildiğim sinovac oldum. Doğum sonrası güçlendirici 3.doz olarak biontech düşünüyorum. 

  22 temmuz 00:27 26 temmuz 13:52

  49. 2 hafta önce 1. Doz aşımı oldum. Ailem, arkadaşlarım o kadar etkilenip kötü oldu ki korkarak yaptırdım açıkcası, yatağa düşmeyi falan göze aldım. Akşama doğru aşı olduğum yere dokununca hafif bir acı hissediyordum, bir de kolumu yükseğe kaldırmaya çalışınca. Bu kadar sorunsuz atlatmama şaşırdı hatta herkes. Benim açımdan rahat bir süreçti, darısı 2. Dozun başına

  21 temmuz 22:54

  48. 1.doz sonrası kolum hafif ağrımıştı onun dışında herhangi bir yan etki olmadı. 2.doz sonrasında ise yine kolum hafif ağrıdı (ilk doza göre ağrı daha hızlı geldi) kısacası ilk gün hafif kol ağrısı ile geçti ama ben o kol ağrısıyla yüzdüm yani abartılacak bir ağrı değildi. ikinci gün yan etkileri daha belirgin hissettim hafif baş ağrısı ve yorgunluk olarak. Beni en çok mide bulantısı etkiledi açıkçası ikinci gün mide bulantısı yaptı ve karın sancısı oldu. üçüncü gün bütün etkiler kaybolmuştu. yalnızca kolum çok hafif ağrıyor.

  21 temmuz 16:01


  47. ülkemize ilk geldiği gün ilk dozunu olduğum aşı. öncelikli sıradaydım fakat sinovac vurulmadım, özellikle biontech bekledim. dünyada geçerli aşı olarak kabul edildiği ve israil'in tercih ettiği aşı olduğu için tercih ettim. iki doz aşıda da aşı vurulan yere dokunduğumda lokal bir acının dışında hiçbir yan etkisi olmadı. aşıdan sonra bir hafta aşılı olan kolumun üstüne yatamadım sadece.

  israil'de son zamanlarda vakaların iyice artmasının ardından biontech'in özellikle delta varyantında sanıldığı kadar güçlü olmadığı yönünde açıklamalar yapıldı, koruyuculuğu %60'lara gerilemiş. gerçekten çok düşük bir rakam. biontech böyleyse sinovac'ı düşünemiyorum.

  "aşı karşıtı" değilim, "aşıcı" da değilim. benim aşı olmamak gibi bir lüksüm yoktu, yaptırdım.

  mesleğiniz, konumunuz, yaşadığınız yer vs. tüm etkenleri hesaba katıp artısını eksisini hesaplayıp kararınızı ona göre verin.

  bir de... son pişmanlık fayda vermez, onu da belirteyim.

  21 temmuz 14:04

  46. Bütün girdileri okumadım o yüzden önceden yazıldı mı bilimiyorum ama bir yan etkiye dikkat çekmek istiyorum süslüler.

  Lenflerin şişmesi...

  Başımdan geçenleri kısaca özet geçiyim. 3 hafta önce ilk dozu olduğumda tek yan etki aşı olduğum bölgede 1 gün süren hafif bir ağrı ve yorgunluktu. (gizlinot: Annem ve babam iki dozlarında da sadece bu etkileri yaşadılar. Teyzem ise ikinci dozunda birazcık midesinin bulanıp ateşlendiğini söyledi.) 19 Temmuzda, sabah erkenden 2. dozumu oldum. Akşama doğru kolumda beklediğim ağrı başladı ve bir yorgunluk çöktü. Genelde 2/3 gibi yatarım gece ama erkenden uyumaya karar verdim. 11de aşırı derecede üşümeye ve titremeye başladım ki geceleri sıcak ve nemden uykuya bile dalamam normalde. Ateşim çıktıktan 1,5 saat sonra indi ve bu sefer de mide bulantım ve baş ağrım başladı. Gece 3ten sabah 10a kadar baş ağrım geçer diye uyumaya çalıştım fakat parol almadan geçmedi maalesef. (gizlinot: parasetamollu bir ağrı kesici kullanmak gerekiyormuş, aklınızda bulunsun.)

  Bütün semptomları atlattığımı ve tamamen bittiğini düşünürken duşta elime bir şişlik geldi bu sefer koltuk altımda. Önce anlayamadım yokladım diğer koltuk altımla karşılaştırdım ve sadece aşı olan kolumda olduğunu farkettim. Gün içinde ara ara kontrol ettim ve akşama doğru 6 gibi ciddi ciddi kendini ağrıyarak hissettirmeye başladı. Araştırdığımda bunun aşı olunan tarafta, bağışıklığın uyarılmasıyla beraber lenf bezlerinin şişmesinin neden olduğunu, 10 gün ila 2 hafta içinde şişlik ve ağrı geçmezse de bir doktora danışılması gerektiğini öğrendim. Gece yatarken ağrı nedeniyle baya bir zorluk çektim ben şahsen fakat herkeste ağrı olmuyormuş. Ayrıca bu sabah uyandığımda da sol tarafımdaki köprücük kemiğimde de hafif bir şişlik ve çok bastırırsam hissettiğim bir sızlama var. Semptomlarım şu anlık bunlar bir gelişme olursa editleyeceğim burayı. (gizlinot: Bu arada bu yan etkiler her ne kadar can sıkıcı olsa da aşının iki dozunu olduğum için de çok mutluyum. Yine olmam gerekirse yine olurum.)

  21 temmuz 11:45

  45. 1. Dozu sadece 1 gün kırgınlık yapmışken 2. Dozu 5 gündür yatak döşek yatıran aşı. Yemek yeme isteğim sıfır, ateş, halsizlik, eklem ağrısı, öksürük, bulantı, kusma ne ararsan var. Bide aşıdan değilde normal yollarla virüs alsaydım başıma gelecekleri tahmin edemiyorum. Yoğun bakımlık olacakmışım herhalde. 

  20 temmuz 18:10

  44. İlk dozumu 1 ay önce oldum. Malesef bendeki yan etkileri çok ağır oldu. Aşıyı olduktan 2 saat sonra erkek arkadaşımla dışarda otururken bir anda nefes alamayıp önüne yığıldım. Gözümü açtığımda hastanedeydim. Ambulans falan çağırmış. Tam 6 gün hastanede yattım. Doktorlar artık etkisi geçer diyerek taburcu etti. Taburcu olduktan 1 gün sonra yine nefes alamadığım için hastaneye kaldırıldım. Bu sefer belki aşıdan değildir başka bir sorunum vardır diyerek 1 hafta boyunca bütün bölümlere sevk ettiler. Mr dahi çekildi. Ama herhangi bir sağlık sorunum bulunmadığı için aşının yan etkisi olarak tanıyı koydular. Zaten çocukluğumdan beri grip bile olmayan ben aşıdan 2 saat sonra bu hallere düştüğümden biliyordum aşının yan etkisi olduğunu. 1 aydır sürekli hastanede buluyorum kendimi. Etkisi asla geçmiyor. Ağrıdan ölecek gibi oluyorum. Kolum uyuşuyor sürekli. Nerdeyse her gün nefes alamadığım için acilde buluyorum kendimi. Bıktım artık. Keşke olmasaydım aşıyı. Daha önce alerjisi olan insanları duymuştum ama benimki çok ağır oldu. Ne zaman geçer bilmiyorum. Geçer mi onu da bilmiyorum. Başka bir doz asla ama asla olmayacağım.

  20 temmuz 15:13


  43. faz çalışmaları tamamlayıp acil kullanım statüsünden çıkar ve onam formunu kaldırırsa, olmayı düşüneceğim ve tercih edebileceğim aşı.

  19 temmuz 14:33

  42. İlk aşıda omuz ağrısı ve ertesi gün çok çok hafif halsizlik oldu. 2. Aşıda yine omuzda ağrı ve ikinci gün halsizlik. 3. Gün hiçbir etki hissetmedim, her şey normaldi.

  19 temmuz 12:56

  41. Dün öğleden sonra 2.dozu oldum. İlki gibi hiçbir yan etki hissetmeyeceğimi düşünüyordum, ta ki saat gece 03.00 olana kadar. İlk önce birden tüm vücudumda ağrı hissetmeye başladım. Ardından ateşim yükseldi. Çok üşüdüm. Çok titredim. Aşıdan 12 saat sonra görülmesi beklenen tüm yan etkileri gördüm. Gerçekten corona olduğumu düşünemiyorum. Öyle kötüydü ki. Bugün hala aşırı halsizim. Vücudumda can yok sanki. Sürekli yatıyorum. Kolumun ağrısı diğer etkiler yanında hiç kaldı. Midem bulanıyor. Herkeste bu etkileri gösterecek diye bir şey yok ama yine de 2.dozu en az 2 gün evde olduğunuz bir zamanda olmanızı tavsiye ederim.

  19 temmuz 12:06