yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (16)
  • medya (1)

  16. Tanı konulmamış bipolarlarda bugün. Allahım hani kimseye kaldıramayacağından fazla yük vermezdin?

  19 eylül 16:30

  15. bu hafta bana bipolar teşhisi kondu fakat hala inanmıyorum olduğumu düşünmüyorum ama etrafımdaki insanlar özellikle de kız arkadaşım bipolar olduğuma eminler sanırım kabul edememe durumu doğru...

  5 mart 23:20

  14. Akıl hastalığından çok ruh hastalığı olduğuna inandığım hastalığım. Bazılarımız dünyaya karşı daha hassas oluyor, bu çirkinliklerle başedemiyor ve o küçük ruhları hastalanıyor.

  Bu hastalık asla iyileşmiyor sanırım en azından ben asla iyileşmicem doktorum öyle diyor.

  3 aralık 2020 21:46


  13. Manik dönemde beyinde fikir uçuşmaları yaratan depresif donemde ise ayağa kalkacak hali bile buldurtmayan iki uçlu duygu durum bozukluğudur. 

  18 -25 yaş arası kendisini gösteren mani döneminde para harcatan, özgüven artışı, uykusuzluk, hezeyan, sinirle kendini gösterir.

  Mani döneminin ardından depresyonla kendini gösterir.

  Kendimi ünlü sanmamla bana konulmuş teşhis olur. manik atak dönemi şiddetli geçirildiğinin bir ibaresi de büyüklük hezeyanları bende şüphecilik de yoğun olarak gözlemlenmişti. Ortalama 2 saat uyur yine de enerjik hissederdim. Uzun bir süre bipolar olduğumu kabullenmemiştim. Halk arasında şımarıklık olarak görülse de bildiğin hayatı bulutlarda ama bir o kadar da zindan eden bir hastalık. etiketlenme korkusuyla ancak anonim olarak itiraf edebiliyorum. Bu hastalık delilikle çılgınlık arasında yaratıcı insanların hastalığı olarak da bilinir(bkz: Van gogh )

  3 aralık 2020 12:38

  12. üstteki girdiye istinaden yazıyorum bu rahatsızlığa sahipseniz bunu sizin farketmeniz biraz güç ne yazık ki. zira manik dönemde kişi kötü bir durumda olduğunun farkında değildir, size göre aksine herşey yolundadır hayatınızın en iyi dönemini yaşadığınızı, herşeye yetebildiğinizi düşünürsünüz ancak birşeylerin yolunda olmadığı çevrenizdekiler tarafından net bir şekilde gözlemlenebilir. geçenlerde (link: https://www.suslusozluk.com/süslülerin-zamanında-çok-değer-verdikleri-biriyle-ilişkilerini-kesme-hikayeleri?i=247343 şu) girdimi artılamış birisi. ne yazmışım diye bir okuyum dedim. üniversitedeki sevgilimden ayrılışımı anlatıyorum ama hayatımın ilk manik döneminde yaşanıyor olay ve ben o girdide o dönemi detaylıca anlatmışım. o kadar etkilendim ve o anları yeniden yaşar gibi oldum ki sürekli elimin altında olsun diye kendi girdimi pinledim.

  ikinci ve üçüncü ataklarımda manik değil mix atak yaşamıştım yani uyku uyumama, enerji patlaması ve çok konuşma gözlemlenirken mutlu değildim aksine sürekli ağlıyordum çünkü durumun farkındaydım. ama bu defa zaten ilaç kullanıyordum. demek istediğim ilk teşhisinizi sizin yapmanız pek mümkün olmaz. yani demek istediğim, bir hastalık teşhisi yapmazsınız ki. iyi olduğunuzu düşünürsünüz zaten. linkini verdiğim girdimi okursanız belki biraz anlaşılabilir durum. ben final haftasında finallerime girmiyordum o kafadaydım daha ne diyim size :)

  9 kasım 2019 18:24

  11. Bir kaç ay önce teşhisi konulan hastalığım. Yanlış ve bilinçsiz uyku ilacı kullanımımla döngülerim çok karışmış. Karışmış derken diğerlerinin bir haftada yaşadığı şeyleri ben gün içerisinde yaşıyorum. Sabah dünyanın hakimiyken akşamları intihar etmemek için uğraşıyordum. Bu kadar süredir sadece doğru ilacı aradık doktorumla. Şuan bir ilaçta sabitlendik ama sadece 2 hafta iyi geldi ilaçlar.

  Arkadaşlar bu hastalıkla yaşamak çok zor, gerçekten çok zor. Şöyle söyleyeyim: yüksek lisansım için uğraşıyorum, iş le uğraşıyorum, flörtüm düzgün gitsin diye uğraşıyorum ve bunlara ek her an her dakika kendimle savaşıyorum. İnsanın nasıl yorulduğunu tahmin edemezsiniz. Yeni ilaçlarım sayesinde 2 hafta kendimi normal hissettim ve aileme ilk dediğimi şey 30 yılımı boşuna yaşamışım oldu. Lütfen bu hastalığı çocuk oyuncağı gibi görmeyin ve şüpheleniyorsunuz muhakkak doktora gidin.

  9 kasım 2019 12:06

  10. “Mani dönemi duygudurumun çok yükseldiği, hastanın aşırı coşkulu olduğu dönemdir. Bu dönemde hastada abartılı önemli düşünceler veya ayağı yere basmayan projeler, kendini olduğundan çok daha yüksekte hissetme, büyüklük düşünceleri, düşüncelerin hastanın zihninde adeta yarışması, kendini aşırı enerjik hissetme, uyku gereksiniminde azalma, hatta uyku gereksinimini inkar etme, sonuçlarını düşünmeden heyecanlı veya eğlenceli faaliyetlere kalkışmak (çok fazla para harcama, aşırı hızlı araba kullanma) görülen belirtilere örnektir.” 

  Arkadaşımın babasında var ve anlattığına göre manik atak geçirdiği bir dönemde dışarı çıkıp ağaçlara, camlara, sokaklara “psikolog *adı soyadı* ücretsiz dert dinlenir” diye ilanlar astırmış numarasıyla birlikte psikolog olmadığı halde. Bir başka atağında da doktor olarak tanıtmış kendini. 3 kişiden biri “bende bipolar var yaaa” diyor daha doktora bile gitmeden ama hiç de öyle kolay değil. Övünenler var bir de, onlara hiç girmiyorum. Kurabiye değil ki bu övünesiniz

  27 nisan 2018 16:33 27 nisan 2018 16:34


  9. genetik yatkınlığın etkisinin önemli olduğu, organik kökenli hastalık.

  Bu nedenle hastalar profesyonel yardımdan kesinlikle kaçınmamalı, psikiyatristinin uygun gördüğü tedaviyi devam ettirmelidir. İlaç kullanım süreci zorlu bir süreç, bu süreçte yine doktorunuzun yönlendirmesiyle psikoterapi alabilirsiniz.

  Ayrıca bu hastalık Shameless dizisinde doğru bir şekilde işlenmiştir.

  16 mayıs 2017 14:28

  8. sözlükte tam da bu aralar hortlaması tesadüf değildir. (bkz: ani mevsim geçişi)

  16 mayıs 2017 11:11

  7. bir hafta önce olduğum muayene ile bana teşhisi konulmuş olan hastalık. vücudu mahveder. Manik olmak iyi gibi anlaşılır ama kişi o dönemde de kendine zarar vermeye meyillidir.

  kendimden bahsedecek olursam.

  manik dönemde çok az uyurum(günde ortalama 2 saat kadar) çok konuşurum. aşırı sosyalleşirim kontrolsüz para harcarım çok çalışır hiç dinlenmem ağır saatlerce spor yaparım içimden çıkıp hep koşmak gelir sinirli olur çabuk patlarım yaratıcılığım artar gece oturup makale hikaye vs yazarım.

  depresif dönemde ise çok uyurum (ort 10 saat) neredeyse hiç yemek yemem, çevremle iletişimi koparırım. odam darmandağınık olur saçlarımı yıkamaya halim olmaz pek konuşmam.

  daha önce bir kere intihar teşebbüsüm defalarca ise kafamda kendimi öldürmenin hayalini kurdum. bu geçişler çok sert olur. vücut çok zorlanır. mesela bu yeme içmenin de dengesiz olması yüzünden 7-8 kiloya varan değişimler sürekli olduğu için vücudumda çatlaklar var. lisedeyken de daha önce de bu biliniyordu ben aylarca ders çalışmayıp sürekli uyurdum sonra bir içimden istek yükselirdi o arada günde iki test kitabı falan çözerdim insanlar şok olurdu.sonra yine uyuma sonra yine yükselme.

  Ben eskiden bende bu rahatsızlığın olduğunu bilmiyordum sadece ruh halim dengesiz diye biliyordum. depresif dönemlerimi kötü diye düşünüp iki defa depresyon teşhisi ile tedavi oldum ama manik hallerimde ben mükemmelim her şeyi yaparım modunda dolaştığım için bunun aslında bir problem olduğunu fark edemedim.

  liseden bir arkadaşım üniversitede konuşurken (kendisi tıp okuyordu o sırada) ya sende bipolar yok muydu dedi. ben o ne ki deyince anlattı belirtilerini nasıl bir hastalık olduğunu ben dedim galiba bende var. internetten baktım hani kendini anlat desen bu hastalık belirtileriyle anlatabilirim. o derece uyuyor ben şok oldum. testler yaptım farklı farklı hepsinde yüksek oranlarda sizde bipolar olma ihtimali çok yüksek bir uzmana görünün sonucu çıktı.

  ama ben daha önce tedavi olurken intihar teşebbüsünde bulunduğum için ilaçlardan o kadar korkuyordum bir türlü cesaret alıp doktora gidemedim. kendime sürekli şimdi uyumalısın şimdi kalkmalısın gibi telkinlerde bulunup yaşamımı her gün savaş içinde sürdürdüm.

  geçenlerde artık bu halden perişan olduğum için doktora gittim. Bana bipolar teşhisi kondu. ağır depresif tarafta olduğum için paxera ve dengeleyici olarak rexapin verdi. bana paxera seni manik tarafa fırlatabilir dikkat et manik olursan paxerayı direkt bırak buraya gel dedi.

  ilaçları kullanmaya başladım. yan etkileri çok sert vurdu beni gözlerimde odaklanmada problemler baş dönmesi baş ağrısı dalgınlık mide bulantısı sorunları yaşadım. ara ara içimde yükselmeler oldu ama moralim yaşadığım bir takım olaylardan dolayı çok bozuktu geri düştü o yükselmeler.

  ama dün sabah ben geliyorum demişti zaten ve geldi. işleri hızlıca hallettim dışarı çıktım kafeye gittim grupça takılan arkadaşlara tanışabilir miyiz diye tanıştım 2 saat konuştuk ben zıplaya zıplaya ofise döndüm hala daha zıplayasım var ama görmeniz lazım. sonra bana bir şeyler oldu bir anda başım dönmeye başladı. izin alıp doktora gittim.

  acile gittiğim için başka bir doktor vardı baştan ona da anlattım bana paxerayı bırak rexapine devam et üç gün sonra tekrar gel eğer bu manikliğin devam ederse dedi. dün akşam sadece rexapini içtim. bugün sabah uyanmakta güçlük çektim zorla işe geldim. baş ağrısı devam ediyor.

  dişlerimi fark etmeden sıkıyorum ama ben mükemmelim modu üzerimde bu uzun girdiyi yazmamdan da anlaşılıyor galiba. dışarı çıkıp koşasım var. sürekli konuşasım var. üç gün sonra tekrar gel demesi lityuma başlanılacağından dolayıydı. ama lityum oldukça ağır bir ilaç ve ben kullanmak istemiyorum açıkçası.

  sorunlarım çözülsün istiyorum ama bu ilaçların yan etkileri beni bıktırdı.

  dün ilaçları bırakmayı düşündüm bugünde düşünüyorum. ama bir profesyonelle konuşmam lazım.

  ömür boyu peşimde olan bu hastalıktan nasıl iyileşirim bilmiyorum.

  geçmişteki tecrübelerime dayanarak en iyi gelen şeyin kendimi düzenli yaşamaya zorlamak ve spor yapmak olduğunu fark ettim. bunları da doktorla konuşacağım.

  bu popüler olan veya cool olan bir şey değil insanı bu dengesizliklerle yoran yıpratan ve çevresindekilerden uzaklaştıran uzun ilişkiler sürdürmesine engel olan bir bozukluk. yardım alın diyeceğim de kendim bu korkuları taşırken başkasına böyle bir şey demenin iki yüzlülük olduğunu düşünüyorum. bu hastalığa sahip herkese sabır diliyorum bol bol ihtiyaçları var çünkü.

  16 mayıs 2017 10:48