yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (33)
  • medya (0)

  33. Ne gonuda abla

  dün 22:01

  32. Bir bölüm izleyip "tamam sonraki bölümü de sonra izlerim" dediğim, kendime söz geçiremeyip iki günde bitirdiğim su gibi akıp giden dizi.

   ---spoiler olabilir---

  meryem'le peri'nin sahnelerine bayıldım. Dizi sadece onların sahnelerinden ibaret olsa da izlerdim. Peri favori karakterim oldu. Defne kayalar'a medcezir zamanından beri bir ön yargım vardı ama bu dizinin yıldızlarından biri de o olmuş. Keşke onun hikâyesine de bir nokta konulsaymış. Baştaki kasıntılığı, sonra yumuşaması, karakter gelişimi enfesti. Peri'yi ne kadar sevdiysem gülbin'den o kadar nefret ettim. Kesinlikle onun hastası olmak istemezdim. (gizlinot: Tülin özen ve öner erkan, "üsküdar'a giderken"den sonra yine abla kardeşi oynamışlar. Hoş olmuş.) (gizlinot: derya karadaş'ın sehpayı kırıp, hızını alamayıp sehpanın üstüyle frizbi atar gibi camı kırması...) gülbin'in evde ikisi tek kaldıklarında gülan'a saldırması neydi öyle ya. Kadın zaten deli, kim olsa sinirlenirdi de gülan gibi kadına saldırmak da iyi cesaret. (link: https://m.youtube.com/watch?v=XF2xouY4Acc Kısmetse olur tuğçe'yle didem'in kavgasına benzemiş biraz.) gülan'ın "her şeye muhalefetsin" dediği ve gülbin'in kriz geçirip tirat attığı sahne de sembolik açıdan muhteşemdi.

  sinan spor salonuna ve anne evine gittikten sonra biraz insani yönünü gördük ama onu da sevemedim. Melisa kendi işini "total işi" diye gömdükten sonra, peri'nin yorumlarına niye bozuldu anlayamadım. Ben kendimi gömerim, başkası gömmesin hesabı herhalde. Dizideki karakterinin adının şenay olması (yasak elma'da şahika), dizinin pazartesi günü yayınlanması (diğer kanalda çukur vardı) falan direkt yasak elma göndermesi olmuş. Ruhiye kendine geldikçe ben sevindim, bazen kahkaha attım bazen ağladım. İzlemesi Keyifli bir serüvendi.

  ---spoiler olabilir---

  28 kasım 14:27

  31. Yorum yazmıştım ama bir sahneye değinmek istiyorum.

  ------spoiler-------

  Perinin son bölümde "yasamadigim duygulari yaşıyormuş gibi davranmaktan biktim artık " diyerek hıçkırarak ağlaması ve katarsis yaşaması beni kahretti. Herkesin mutluluğunu tek başına gozleri dolarak uzaktan izlemesi bana birini hatırlattı :)

  ------spoiler--------

  22 kasım 03:33


  30. Hem senaryoyu, hem oyunculukları çok beğendim. Berkun Oya ile aynı dönemin çocukları olduğumuzdan dolayı, 80'lerin Türk sineması göndermeleri ve müzikleri ile de ayrı bir sempati kurdum. Karakterlerin birbirleriyle ilişkileri seyredenlere biraz fazla tesadüf olmamış mı havası verebilir ancak senaryo yazarının aslında toplumun tamamını anlatmaya yönelik basitleştirmesi şeklinde seyredilirse güzel bir anlam katıyor bu tesadüfler. Netflix'de güzel yapımları keşfedip seyretmeye bayılıyorum, bu dizimiz de keşfedeni mutlu edecek, övgüye değer bir iş olmuş.

  21 kasım 09:49

  29. Bu diziyi izlemeyeni dövüyorlar sanırım. Eş dost tavsiye diziler sıralamasında Netflix kullanıcılarının birinci sırasında. abartıldığı kadar olmasa da güncel ve gerçek Türkiye'nin yansıtıldığını düşünüyorum insanların mutsuzluğu, geçim gayesi, Kürtler, kapalı ve sosyo-ekonomik seviyesi düşük insanların hayatı, belli bir kesimdeki insanların kapalı insanlara bakış açısı hepsini bulabileceğiniz zaman zaman Meryem karakterinin güldürdüğünü dizi. Başarılı oyunculuklar ve başarılı senaryo kesinlikle.

  20 kasım 11:49

  28. ----spoiler içeren girdidir---

  bir kaç eleştirim olacak diziyle ilgili. herkesin izlemesi gerekiyor ama neden göklere çıkarılmaması gerektiğini de söylemek istiyorum. çünkü tekrarlayan bazı klişelerden fazlasını vermiyor. hatta senaryoda eksiklikler de var, ama ben ona da takılmıyorum. 

  gülbin'in kürt ailesine bakalım. bir değil iki değil üç defa saç başa kavgaya girişen iki kocaman kadını izliyoruz. şiddet düşkünlüğü ile kürtleri bağdaştırıyorlar diyeceğim ama bu klişe zaten mevcut ve bu şekilde işlenmesi fazlasıyla sığ. ama tartışmaya türkçe başlayıp dilin yine kürtçe'ye kayması, kürtçe sorulan soruya türkçe cevap verilmesi... iki dil arasında aklın gidip gelmesi, bunlar çok gerçekçi ve tatlı detaylardı bana göre. 

  en hoşlanmadığım kısımlardan biri hoca'nın eline çiçek alması ve meryem'e "dizilerdeki hayat işte bu plastik çiçek gibidir" şeklinde verdiği öğütü abisine de tekrarlamasıydı. nasıl oluyor da görevi olmadığı halde insanların gittiği doktora kadar karışabilmesi eleştirilmedi de hatta filmin sonunda kahraman ilan edildi? karavanıyla şehir şehir gezip, kızının baş örtüsünü atmasına ses etmeyen "anlayışlı hoca" aklını yitirmek üzere olan besbelli sinir krizleri geçiren bir kadın için "doktorluk mevzu değil" diyebiliyor?

  jung'a takık, kıraathane enteli bir eleman vardı, işte ondan çevremde on tane sayabilirim. tip evet tamam ama meryem kadar akıllı bir kıza evli ve mutlu sonu yaşatmak için çok silik bir karakterdi. 

  robertli peri, meryem'in abisi yasin ve sinan bey hakkında da biraz konuşmak isterdim. ama kendilerinden gayet memnundum dizi boyunca. sinan bey ancak bu kadar iyi oynardı asalak ve seks manyağı rolünü. dizi boyunca ne iş yaptığını anlamadım. 

  dizinin uzun zamandır görmediğimiz bir çekim kalitesinde oluşunu inkar edemeyiz. aynı zamanda bize hep izletilen orta halli tatlı sert türk aile yapısının arka planını da gösterdi. hemen her kesimden insanı bir arada tutmasının handikapı da bu belki, hepsinden azar azar işlenmiş. 

  20 kasım 03:15

  27. Bir süredir dizi izleyemeyen bünyeme bu yavaşlıkta(gizlinot: Yavas olmasında bir tat bir güzellik var) bir dizi nasıl iyi geldi bilmiyorum ama oldu. Çok beğendim bu yüzden spoiler vermeyeceğim. Sadece detaylar çok iyi düşünülmüş ve çok gerçek bir yapım olmuş.

  Spoiler sayilabilecekler~

  hocanın son sahnede başındaki şapka, kıyma kavurmasını seven kişinin aslında adamın babası olması bile çok şey anlatıyor bana göre.

  19 kasım 19:54 19 kasım 19:56


  26. Öncelikle dizi netflix kalitesinin üzerinde. Dizideki karakterlerin çoğu hayatımızın içinden insanlar. Böyle bir yapıma ihtiyacımız varmış. Defne kayalar'a aşık oldum diyebilirim o nasıl bir ses tonudur.

  ------------------------ spoiler------------------

  gülin ile gülan'ın sahneleri sanki bizim evde geçmişçesine gerçek ve tanıdıktı benim için. Böyle ailelerde en çok okuyan insanlara gereksiz bir yüklenme kıskançlık oluyor. Yine de gülin en bencil ve iki yüzlü karakter bana göre. 

  Dizi mutlu sonlu olsun diye ruhiye'nin hikayesinin optimistik işlendiğini düşünüyorum. Bunun bir diğer sebebi yönetmenin anadolu insanını adil, iyi ve temiz yansıtmak isteyişi olabilir. Böyle taciz ve tecavüz durumlarının ortaya çıkmasında kadın, çocuk yıpranan olur erkeğin yaptığına ya inanılmaz ya da 'o(mağdur) da orada olmasaymış' denilir. Bunu basında da gördük. Bundan dolayı bu tarz şeylerin üstü ya örtülür ya da sapık gizlice dövülür/öldürülür. O yüzden o adamın rezil ve pişman olması kızının da aşağılanması bana ütopik geldi. ( tabi kızı aşağılanmamalı) Meryem'in de ruhiye'yi psikiyatriste götürmesini isterdim. Ayrıca ruhiye'nin travmasıyla yüzleştikten sonraki değişiminin hızlı olduğunu düşünüyorum. Yine de mutlu sonla bitmesini tercih ettiğimden bir sorun değil benim gözümde. 

  Sinan benim için b'k adam :)

  ---------------------Spoiler---------------------------------

  19 kasım 19:06

  25. ben de hepsini bir günde bitirdim. bu kadar durağan sahneleri olup da böyle akıcı olan çok az dizi izledim. müzikleri aklımı başımdan aldı. sevmeyenlerin tr gerçeklerinden kaçanlar olduğunu düşünüyorum birazcık. Çünkü gerçekten çoğunluk bu şekilde ve perinin de dediği gibi onlar azınlık durumunda, aşırı katılıyorum. Sahneler çok gerçekci, oyunculuklar ciddi anlamda iyi. kesin atın listenize hiç pişman olmazsınız süslülerim.

  17 kasım 17:51

  24. diziyi gerçeğe aykırı detaylar nedeniyle eleştirenler bunun bir belgesel olmadığının farkında mı acaba? ağzı olan konuşuyor. bir başkadır cidden benim memleketim.

  17 kasım 15:33

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar