sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (12)
 • medya (0)

1. Video çekip yüklemek yolu ile kâh reklam alarak kâh youtube'un kendi birimlerinde çalışmak sureti ile (çok yakından tanıdığım bir kişi ki bu beauty vloggerı değil, bu şekilde çalışmakta) oluşan bir meslek dalı.

30 ocak 2016 23:10

2. aylık izlenme oranı 1.350.000 olanı 8000 ₺ sırf adsense'den alır. sonra sponsorlarına laf söylenince ekmeğimle oynuyorsunuz diye ağlar. (bkz: makyajmidedin) (bkz: açgözlülük)

kendisi daha asıl reklam oyuncusu kadar para kazanmıyor.

hiçbirini izlememek gerekir. şu sıralar izlenmeye değer bir türk youtuber görmüyorum, hiçbirini izlemiyorum. daha güvenilir yabancı youtuberlar var.

30 ocak 2016 23:32

3. Bir girdimde meslek olarak youtube işini mantıksız bulduğumu söylemiştim. sadece ona dayanmak mantıksız ama ek gelir yada uğraş gibi düşünülüyorsa olabilir tabi. benim takıldığım nokta hem mesleğim diyorlar hem doğru dürüst çalışkanlık yok

Eğer mesleğin olarak düşünüyorsan youtube u gerekiyorsa sabah işe gider gibi 7 de kalkıp izleyicilerine cevap vermelisin, disiplinli şekilde video yüklemelisin,ve o videolar diğerlerinden farklı olmalı ki insanlar seni izlesin,profesyonel davranmasan da profesyonel düşünmelisin.

İyi dizilerde başrol alıp sonra konuk oyuncu olmaya yada teklif alamamaya benzetiyorum ama ben bu işleri. Ne bileyim belki ben sıkılgan olduğum için yüzlerce kanal var çok rahat vazgeçebiliyorum bir kanaldan. Hedef kitlesi olarak en azından 18 yaşından büyükleri hedefliyorlar ama gelip 12 yaşındaki kız bebeeğiiim aşkııım <3 yazıyor. Zor iş ya . Her iş gibi bu da iş olarak düşünülüyorsa zor .

31 ocak 2016 00:08


4. yeni meslek dalları ortaya çıkıyor,normal bu,şahsen ben televizyondan çok bilgisayarda takılıyorum, ne izleyeceksem bilgisayardan izliyorum.Kesinlikle de karşı değilim youtubedan para kazanılmasına.Youtuberları da anlıyorum aslında.Yeni bir iş alanı doğuyor ve tutarsa eğer öncülerinden olmak istiyorlar.Sadece benim tek işim bu olsa her gün video yüklerim herhalde.Ayşegülün tek işinin youtube olduğunu duyunca baya şaşırdım,kız video yüklemiyor yahu.

31 ocak 2016 00:20

5. Açıkçası ben bunu meslek olarak yapıyorum bunun için okulumu bıraktım , işimi bıraktım yorumları bana hiç samimi gelmiyor.İlk olarak bunu iş olarak yapıyorlarsa kafadan dokuz saat günlük çalışmaları gerekir. Her gün video yüklemeleri gerekir. Yapılan tüm olumlu ya da olumsuz yorumlara saygı çerçevesi içinde cevap vermeleri gerekir. Bir sürü vloggerın videolarının altında cevaplanmamış bir sürü soru var.Devlet dairesinde ya da özelde size sorulan bir soruya cevap vermeyin hadi ya da bir gün işe gitmeyin.Ya da ya bugün üç saat edit yaptım sevdiğim dizileri izleyemiyorum deyin.Gülerler yani.

31 ocak 2016 00:21

6. Anlamamın Zaman aldığı meslek. İlk başlarda yabancı YouTuberlar asıl işimi bıraktım, tek işim artık bu dediği Zaman pek şaşırıyor, bir insanın hayattaki tek gelir kaynağını ve mesleğini bu şekilde eften püften bir yere bağlamasını anlayamıyordum. Meğersem kazın ayağı öyle değilmiş a dostlar. Zaten şu vlog, ev turu vs videolarını izleyince iş anlaşılıyor.

Öncelikle izlenme oranlarına göre YouTube aylık olarak güzel paralar veriyor, ne kadar çok video ne kadar çok izlenme, hooop aylık maaş artıyor. E bir de sponsorlar, kitap çıkarmalar, hediye gelenler... Yabancılar menajerlerle çalışıyor. Yani artık YouTube elime bir fırça aldım, geçtim uyduruk bir kamera karşısına işi değil.

Maaşallah ülkemiz de bu konuda çok yol almış. Ben Türkleri pek takip etmiyorum. Hatta Türk YouTuberların varlığından da pek geç haberdar oldum. Ama bir iki vlog izleyince "vay anam vay, biz niye okumak için yırtındık, işe girmek için bir tarafımızdan terledik" demek istiyorum. Hadi uyduruk dizi oyuncularına söyleniyordum tamam da, altı üstü kamera karşısında makyaj yapan iki ürün tanıtan birinin bu derece lüks bir yaşantıya sahip olması beni gerçekten şaşırttı.

Kapitalist sistem mi desem, bir dolu uyduruk kozmetik alarak bu çarkın dönmesine neden olduğum için kendime mi kızsam, yoksa yarım saat sonra sözlüğü okurken "bunu muhakkak almam lazım" moduna geçecek olmamdan ötürü kendimi tebrik mi etsem bilemedim. Aferin smelly sen bir tarafını yararak kazandığın maaşı yatır buralara, kendini geliştirme ihtiyacı duymayan tipler senin bir yılda kazandığın parayı bir ayda Cebine atsın, para döktüğün ürünleri de bedava kullansın. Aferin.

25 şubat 2016 13:33

7. herkese saygılı olmak istiyorum, saygısız konuşmak istemiyorum ama bana baya boş bir iş gibi geliyor. Allah affetsin beni :)

25 şubat 2016 21:09


8. valla vloggerlara bakınca boşuna okuduğumuzu düşündüğüm, baya kazançlı bir iş.

hani düşündüğünde nasıl iş bu ya dersin ama çoğu insandan daha rahat ve az çalışıp çoğu insandan çok para kazanıyorlar.

yerim böyle işi.

25 şubat 2016 21:12

9. bakınca boşuna okuduğumu düşünmediğim, beşeri sermayenin sabun köpüğü kazançlardan her zaman daha değerli olduğunu bana hatırlatan iş. bin dokuz yüzlü yıllarda yonja filan vardı dostlar, hani nerede şimdi? msn vardı ya msn, nerede? youtube da böyle kaybolacak, yerini bambaşka şeyler alacak. o geçici yüksek kazançlar da hazıra dağ dayanmadığı için bitecek. internet sürekli sirkülasyona uğrayan bir ortam. bu kadar hızla yenilenen ve yeniliğe hızla adapte olunan bir ortamda okul filan bırakıp böyle bir eylemi iş haline getirmek tamamen cahillik. başka bir şey değil.

26 şubat 2016 03:09

10. vloggerlar o kadar deli para kazanıyor ki bu işten hayatta bitmesine izin vermezler

26 şubat 2016 19:51