sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (69)
 • medya (0)

69. Lise yıllarımda arkadaşımla konsere gitmiştik. Eğlendik, güldük fakat ayrılırken o karmaşada sağ göğsümün resmen avuçlandığını hissettim. O an başımdan kaynar sular dökülmüştü, şok içinde olduğum yerde kalıp sağa sola baktım ama o kalabalıkta kimin yaptığını tabii ki anlayamadım. Bir süre duraksamaya devam ettikten sonra maalesef "tamam, artık yapabileceğin bir şey yok" deyip yürümeye devam ettim. Bunun tesirini uzun bir süre içimden atamadım ve kimseyle de paylaşamadım.

Bir de sokakta dolanırken hepimizin denk geldiği o arkadan tip tip bakan iğrenç mahluklara karşı tepki vermezdim, fakat son beş altı yıldır ben de başımı çevirip kaşlarımı çatarak gözlerinin içine bakıyorum ve hemen başlarını çeviriyorlar. Önüme dönüp devam etmeye başlayınca bir kere daha bakıyorum ki artık bakmadıklarından emin oluyorum. Sorsan ahlak bekçisi kesilirler. Özellikle cinsel dürtülerin bastırılmak zorunda bırakıldığı ve erkek çocuklardan ziyade kız çocuklarının üreme organlarını saklayarak büyümelerinin doğru olduğu dikte ettirildiği için bunları yaşadığımıza inanıyorum. Sonra "vay efendim kadınların regl olması hastalıktır" diyen, kadınların vücut parçalarıyla ilgili zırvalamaktan bıkmayan fakat asıl hastalığın kendi beyinciklerinde olduklarını farketmeyen hasta ruhlularla aynı dünyayı paylaşmak zorunda kalıyoruz. Hepinizden nefret ediyorum ve iğreniyorum!

7 aralık 09:54

68. yaklaşık 2 ay önce falan, bir pazar günü çok yakın bir kız arkadaşımla seğmenler parkı'na (ankara) gidip piknik yapacağız. sandviçlerimizi aldık, sohbet ede ede parka giden yokuşu çıkıyoruz, bilen bilir yolu. iki tane erkek duvara dayanmış duruyorlar ileride, ben liseli ergen gibi gördüm, hatta eminim ama arkadaşım daha büyük olduklarını söylüyor. biz yaklaşırken bu çocuklardan biri diğerini üzerime doğru ittiriyor, diğeri de düşüyorum, güya tutunuyorum bahanesiyle göğsümü tutuyor, sıkıyor, uzun bir süre bırakmıyor. belli ki bunu bir oyun, bir taktik haline getirmişler, ilk defa yaptıkları bir şey değil. ben olayın şokuyla biraz geç kavrıyorum, arkadaşım hemen anlıyor "napıyorsun sen ya?!" diye bağırmaya başlıyor, sonradan bende de şimşek çakıyor, az buz bir sıkma değil çünkü ve arkadaki arkadaşı da gülüyor. ben hemen "polisi ara" diyorum arkadaşıma, bunu duyunca koşarak kaçmaya başlıyorlar, biz arkalarından bas bas "tacizciler" diye bağırdığımız halde, bir kişi de durdurmuyor. bir kişi de dönüp bakmıyor. güya ankara'nın nezih, duyarlı yerlerinden birindeyiz, avazımız çıktığı kadar bağırdık arkalarından yine de bir kişi bile yardımcı olmadı. polise gittim, ifade verdim, yok işte oradaki mobese kameraları çalışmıyormuş da, başka kadınlardan da ifade gelse daha kolay olurmuş da bir ton ıvır zıvır. keşke bir şeyler işe yarasa bu ülkede. keşke güpegündüz, kalabalığın arasında yürürken bile güvende hissetmemek diye bir şey olmasa. keşke bir pazar günü, öğlen vakti, dışarı çıkmaya hakkımız olsa.

biliyorum anlamsız bir dilek ama yazan herkese de geçmiş olsun.

6 aralık 16:58

67. Bu başlık altındaki girdileri okurken midem bulandı gerçekten. Biz nasıl bir çöplükte yaşıyoruz? Bu sapıklar her zaman mı vardı yoksa hukuk ve adalet sistemimizin saçmalığından mı cesaret buluyorlar bilmiyorum. Bu taciz olaylarını maalesef o kadar kanıksadık ki gözle tacizi hatta sözlü tacizi bile tacizden saymıyoruz. Amaan söylenir söylenir gider yeter ki gelip bulaşmasın diyoruz. Etek giymeye korkuyoruz, her sabah dolabın başında dakikalarca düşünüyoruz acaba ne giysek rahatsız eden olmaz diye, hava karardıktan sonra dışarıya çıkarken tereddüt ediyoruz, taksiye binerken iki kere düşünüyoruz ve daha niceleri.. Daha da vahim olan elimizden hiçbirşey gelmiyor. Bende maalesef süslü sözlükteki yazarlar gibi her dışarı çıkışımda tacizlerle karşılaştım ama dün yaşadığım bardağı taşıran son damla oldu dünden beri çok sinirliyim. Bunu belirtmekten utanç duyuyorum ama dün akşam dizime kadar olan şişme montum başımda berem sıfır makyaj bir şekilde markete gittim saatte 20.00 suları. Bir ruh hastası markette yanımdan geçerken çok tatlısın diye mırıldandı o an kan beynime sıçradı. Daha sonra başka bir reyona gittim bu sefer oraya gelip analar neler doğuruyor dedi. Sinirimden ağlayacaktım hiçbirşey almadan koşarak marketten çıktım. Hayır kıyafeti makyajı bahane ediyorlar ama bu hasta zihniyeti hiçbirşey durduramıyor gördüğünüz gibi. Sonumuzu hiç hayırlı görmüyorum, kadınlar resmen 2.sınıf insan muamelesi görüyor yavaş yavaş evlere hapsediliyoruz, şeriatın gelmeside yakındır ve acı olan biz sadece seyrediyoruz.

6 aralık 15:49


66. bir arkadaşımla yürüyorduk 1 ay önce falan. eve gidecektik ikizimizde. servisten erken inmiştik. her neyse tam 3 tane çocuğun yanından geçiyorduk. bizden büyüklerdi çok yüksek ihtimalle. ben ellerimi sweate sokmuş sweatin ucunu tutuyorum. üşümüş gibi olduğum belliydi. tam yanlarından geçerkenoff be düştüm dedi birisi. diğeri de güzelim üşüdüysen ısatayım seni gel. gününü güzelleştireyim falan dedi. gerçeten yoldan geçen reşit olmayan insanları taciz ederken hiç kendinizi sorguluyor musunuz? neden ben böyle iğrenç birisyim diye? hiç sanmıyorum. kendizi bir kızı taciz ederken çok önemli bir iş yapıyormuşsunuz falan mı düşünüyorsunuz acaba? ya da taciz ettiğniz insanların size geldimm tatlım haydi seks yapmaya otele gidelim. ısıt beni falan diyeceğii mi düşünüyorsunuz? iğrenç insanlarsınız hepiniz

16 kasım 18:27

65. Lise son sınıftaydım o zamanlar, Pazar günüydü arkadaşımla dershaneden çıkmıştık yaşadığım yer bir ilçe olduğu için en kalabalık caddesinden geçiyorduk iki tane çarşı iznine çıkmış asker (tabi sonra öğrendik bunu) yanımızdan geçiyorlar ama salak salak hareketler yapıyorlar. bir tanesi biz anlayamadan üstümüze çullandı ve göğüsüme dokundu. Bana öyle bir kal geldi ki o an. hareket dahi edemedim sonra ağlamaya başladım olayın şokuyla. Yanımdaki arkadaşım o anda dışarıda olan erkek arkadaş grubumuzu aradı durumu anlattı tiplerini üstlerindeki kıyafetleri tarif etti çocuklar arabayla takip edip bulsunlar diye. Arkadaşım beni kolumdan çekip hemen yakındaki karakola götürdü. Ben konuşacak halde dahi değildim su falan verdiler bana arkadaşım anlattı durumu. Bizim arkadaşlarımız caddede arıyorlar onları dedi polisler de onların peşine gitti. İkisini buldular getirdiler polisin biri geldi kızım uzaktan bak hangisi dedi ben de gösterdim. İki sivil polis bunu bir odaya soktular öyle bir dövdüler ki senin anan bacın yok mu it oğlu it diye. Sonra bir polis yanımıza geldi çarşı iznine çıkmış asker bunlar birliğine haber verdik gelip alacaklar bir posta da orada dayak yer demişti Ve o zamandan beri yanımdan bir erkek geçerken hep kendimi olduğunca geri çekerim tedirgin olurum. İnsanın psikolojik kimliğine kazınıyor ister istemez. Rabbim daha beterlerini yaşatmasın hiç kimseye. Ancak bunu diyebilmek geliyor elimden.  

Edit: ayrıca bize “şikayetçi olmak istiyor musunuz?” diye sormuşlar ardından da ben sizin yerinizde olsam şikayetçi olmam bunlar için mahkemede süründüğünüze değmez demişlerdi. Babam da bu da ayrı bir psikolojik çöküntü gerek yok demişti. 

16 kasım 03:45 16 kasım 03:57

64. binlerce kez yaşadım buradaki her kadın gibi ama en son geçen hafta doktorun sekreteri tarafından taciz edildim. işin garibi doktorla arasında sadece bir perde var, açıktan açığa yapıyor bunu. ben beklerken birkaç özel soru sordu, cevapları geçiştirdim. “ben de bilgisayardan bakarım” dedi ve bakıp yorumlar yaptı üstüne. “maşallah burada böyle kızlar var mıymış nazar değmesin” dedi imalı bir şekilde, çok uygunsuz buldum, rahatsız oldum. “ben doktor konusunda yardımcı olurum sana” şeklinde devam etti. ilacım bitmişti, mutlaka almam gerektiği için çıkıp gidemedim.

 işin kötüsü yarın kendi doktorum yoksa yine bu rezil insanla muhatap olmak zorunda kalacağım. umarım suratını bile görmeden işimi hallederim.

16 kasım 02:00 16 kasım 02:01

63. çocukluğumdayken yakın akrabaların tacizine uğradım tabi o an ki aklımla bunun taciz olduğunu düşünmüyordum yaşım ilerleyip ergenliğe girdiğim dönemde de en yakın bakkal fırın sahiplerinin tacizine uğradım (eminim birçok kadın arkadaşımın başına gelen bi durum) en son sahilde güneşlenirken sitenin işçileri tarafından ağaç aralarından izlendiğimi farkettim sonra bu kalabalık grup bir anda sahile inip başımda beklemye başladılar o an ilk hamleyi kim yapacak diye bekledim ben mi onlar mı? sonra dedim ki kendime ben burda bunların saldırısına uğrarsam kimseye derdimi anlatamayacak, yalnız başıma kimse yokken güneşlendiğim için haksız bulunacaktım, koşa koşa elime bir taş alıp caddeye çıkmaya çalıştım eve öyle o halde gittim. hiç bi erkeğe güvenmiyorum, en ufak kol temasında bile irkiliyorum. nefes aldığım sürece bu korkuyla yaşayacağıma eminim çünkü var olduğumdan beri hep bir şekilde tacize uğradım. (yaşadığım yer denize kıyısı olan bir köy, yazlıkçıların çok nadir geldiği ve genelde kamyoncuların yoldan geçerken girdiği bir sahil.) ama şunu biliyorum ki ben yalnız değilim !!!

15 kasım 21:37


62. Bir kaç sene önce Bakırköy'de metrobüs durağında indim. üst geçitten aşağıya merdivenden değil de, zik zaklı yoldan ineyim dedim. demez olaydım. bir adam (!) koşarak bana doğru geldi, sonra geri koştu. tam ilk katı indim. köşede pantolunun fermuarını indirmiş, hareketler yapıyor. pusu kurmuş manyak. o an sadece sessiz kaldım maalesef, başımı eğdim, koşarak aşağıya indim. vakitte öğlen vakti idi. nasıl cesaret edebildi, anlamıyorum.

edit: ekleme

15 kasım 02:39 19 kasım 16:09

61. Az önce maalesef ki çok iğrenç olaylar yaşadım. Yanından geçtiğim dedem yaşındaki adam tam yanından geçerken bana bakıp elini azına sokup sakso haraketi yaptı öyle midem bulandı ki anlatamam size. Dedem yaşındaki adamların taciz edici bakışlarından bahsetmiyorum bile. Sonra tam yoldan geçerken bir çocuk yanımda motorun ucunu havaya kaldırıp ohh ahh tarzı sesler çıkardı. Cidden kusacağım böyle insanlar yüzünden. Bu arada üstümde mom jean ve tişört vardı söylemek istemezdim ama ayyy götün açıktır onsan bakmışlardır diyecekler  için söylüyorum. Ki kimse ben götümden şort giysem bile bana taciz etme lüksüne sahip değil. Cidden nefret ediyorum yaşadığım yerden 

29 eylül 18:02

60. Bütün girdileri okudum ve üzülerek söylüyorum ki böyle şeyler yaşamaya devam edeceğiz.. Ben bu konunun kırılma noktası olduğuna inanıyorum ancak öncelikle taciz olaylarının sebebini de araştırmamız gerek.

Taciz hayvanlık, insanlık dışı davranış. Ancak dünya genelinde bu kadar üst sıradaysak nedenlerini de düşünmemiz lazım. Toplum erkeği kadınlara karşı üstün yetiştiriyor bu bir gerçek, erkeklerin 'ben eşimin çalışmasını istemiyorum' diye sık sık kullandıkları cümle bile aslında yetiştirilme tarzlarının kanıtı. Kadının ötekileştirilmesi, cinsel konuları aralarında sıradan ilişki bulunan erkek ve kadının konuşamaması, ülkemizde insan haklarını koruyan ve savunan kanunların yerine getirilmemesi ve malesef temiz kalpli annelerin erkek çocukları yeterince kadınlara karşı kibar yetiştirmemesi, hayvan olmaya meyilli tacizci erkeklerin amaçlarını yerine getirmeleri için yeterli sebepler. Bu girdiyi yazmadan aklımda daha çok şey vardı ama uzatmak istemedim. Biz burada çok kalabalığız, tek yapmamız gereken oğlumuz olduğunda ona çamaşır, bulaşık yıkamasını öğretmek, bizim için markete gidip ped alabileceğini öğretmek ve dahası.. biz ilk önce bu görevi üstlenelim ve yapalım gerisinde iyi olmak, bir kadına saygılı olmak onlara kalmış. Ama biz üzerimize düşeni yapalım bence.

22 eylül 01:15 22 eylül 01:18