yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (14)
  • medya (0)

  1. (yazar: vurgusuzortaheceunlusu) uktesi.

  bir yıl boyunca 'sözde' hiçbir şey almayan kadındır. Ben de yazının başlığını ilk gördüğümde gerçekten hiçbir şey almadığını, yiyeceklerini bile kendisinin yetiştirdiğini düşünmüştüm. Sonra anladım ki bu kadın belki 101. ayakkabısını, 55. çantasını, bilmem kaçıncı high end kozmetik ürününü almamış. Bir de bunları sanki dünyanın en büyük marifetiymiş gibi (link: http://almadim.blogspot.com.tr/ Almadım) isimli bloğunda paylaşmış.

  (bkz: e ne var bunda, ben de yaparım bunu). Peh!

  Edit: tüketimin azaltılması taraftarıyım, kozmetik hariç ihtiyacım olmayan bir şeyi almamaya direnebilen bir insanım. Beni burada rahatsız eden tüketim mantığının azaltılması yerine zaten çok abartılmış bir tüketim dengelenmeye çalışılırken durumun böyle abartılması... 101. Ayakkabını almazken starbucks'tan kahve almayı, fastfood yemeyi, doğaya deli gibi katı atık çıkarmayı "gıda" başlığı altında sevimli kılıyorsan hala tüketiyorsundur kardeşim, bu kadar basit. Bir yılın sonunda ne değişecek ona bakmak lazım.

  Başka bir rahatsız edici nokta da bunun böyle parlatılması, duyurulması, röportajlar falan verilmesi tabii. Reklam kokan hareketler bunlar, hoşlanmadım.

  20 aralık 2015 01:18 21 aralık 2015 02:09

  2. herkesin "ne olacak, ben de yaparım" dediği ama hiç kimsenin yapmadığını yapmış olan kadındır. maddi yetersizlikten dolayı alamayanları tabi ki ayrı tutuyorum. ama bazen aslında ihtiyacımız olmayan şeylere o kadar çok para veriyoruz, o kadar çok gereksiz şey alıyoruz ki aklım almıyor. en basitinden "... indiriminden alınması gerekenler" gibi birsürü başlık var burada. kullandığımız kelimelerle algı yönetimi yapıyoruz resmen. alınması "gereken" bir şey far, ruj olamaz ki. bir şeyin gerekmesi için onsuz yapamıyor olmalıyız. yani alınması gereken şey olsa olsa ped olabilir mesela. zararın neresinden dönersek kardır bence. bahsi geçen kadının çok eşyası zaten vardı belki. ne olmuş? bizim yok mu? ama biz onun yaptığını yapıyor muyuz? en azından bir süre hiçbir şey almamayı deniyor muyuz? yoksa yılbaşı indirimlerinden ne alsam listalerini hazırlamaya başladık mı?

  20 aralık 2015 13:38

  3. bu kadar üstüne gidilecek ne yapmış bu kadıncağız anlamadım.

  parası olmak ve yine de almamak bence bir başarıdır.

  gereksiz şeyler tüketmemek başarıdır.

  daha önce eşyası vardır yoktur, o ayrı konu.

  buradaki kaç kişinin tek bir ruju var da onu bitirmeden başka ruj almıyor mesela?

  alıyoruz dostlarım, meraktan alıyoruz, daha iyisi olsun diye alıyoruz, çeşit olsun diye alıyoruz, almak için alıyoruz...

  bu kadın bir sene bile olsa elindekilerle yetinmeye çalışmış. bizdeki bu dürtüleri birazcık aşmaya çalışmış. daha fazla bir iddiası da yok zaten.

  bana da ilham verdi. benim çok param da yok niye gerekli gereksiz bir sürü şey alıyorum belli değil.

  gerçekten bazı şeyler "olmasa da olur."

  20 aralık 2015 18:42

  4. kadının doğasına aykırı kabul edelim. şapka çıkartılır. helal.

  20 aralık 2015 19:03

  5. bizden değildir.

  20 aralık 2015 20:09

  6. bir yıl çok zor ya, imkansıza yakın benim için en azından. yapıyorum çünkü bunu hayatımın her alanında.

  bazı dönemler bir şeylere daha fazla takık oluyorum. geçen yıl mesela tabak çanağa çok sarmıştım. english home'da kolilerin başında falan bekliyodum açılırken tükenmeden alabilmek için. cath kidston'dan ıvır zıvır getirtip duruyordum. dekorazon, evmanya falan her gün baktığım sitelerdi. sırf kancaev'in şu zımbırtılı çatal kaşıklarından 20 set alıp koleksiyon(!) yapmıştım. sonuç: 1 senede evde yığılan tabak, çanak, bardak bunları hiçbir yere sığdıramamak bunalmak eskileri anneye göndermek ama yenileri kullanacak sıranın bile gelememesi. çünkü 7/24 misafir ağırlayan biri değilim, çok yoğun çalışıyorum. yemin ederim hala bir kez bile kutusundan çıkmamış tabaklarım, fincan setlerim falan var. bu bağımlılığı nasıl yendin derseniz, bıktım. ciddi manada sıkıldım, doydum.

  kozmetik takıntım hep vardı, lisede azar azar başladı üniversitede merak tavan yaptı, iş güç sahibi olunca da alabiliyorsun tabi aynı gereksiz alışveriş moduna döndüm yine. şu an da aynı tabaklar gibi daha güvenlik etiketi açılmamış farlar, allıklar falan var çekmecede ve hala hala hala alıyorum. almak için uzun araştırmalar, listeler yapıyorum. sanki her gün tv'ye çıkıyorum da 10 tonda allık gerçekten gerekli gibi.. bazen kendimi frenleyebiliyorum, bak olay tabaklara döndü aynı şekilde şuursuzca alıyosun da noluyo, bunlara döktüğün parayla araba alırdın diyorum ama 1 yıl boyunca "hiçbir şey" almadan yapamam. ya ruj, ya kıyafet, ya ayakkabı illa bir şey alırım.

  bence ne kadar kıyafeti osu busu olursa olsun, bir kadının yapmakta zorlanacağı eylem.

  20 aralık 2015 23:59

  7. Bir hafta almasam ailem ve sevgilim bana madalyon verecek kadin bir yil almamis ya. Yok ya sanirim ben deneyemem bile. Ama en azindan bir aylik yapmak cok istiyorum. Bayagi da yaklasmistim. Bir hafta olmustu ki az once instagramdan siparis verdim biseyler ;)

  21 aralık 2015 00:23

  8. yapılması imkansız değil ama çok zor olan bir olay bence. okulum dolayısıyla trabzonda yaşıyorum ve giyim alışverişim için tercih ettiğim mağazaların hemen hemen hepsi burada yok. genelde tatillerde eve gittiğimde alışveriş yapmayı tercih ediyorum ve bu şekilde yılın 9 ayı kıyafet namına pek alışveriş yapmadan geçiyor. ilk yıllarımda her gördüğümü alıyordum. sonra giymeyeceğim, sırf alışveriş dürtümün önüne geçemediğim için aldığım tonla eşyanın dolabıma sığmadığını fark ettim 3 te 1ini sağa sola dağıttım,iihtiyacı olanlara verdim. şuan yine gereksiz çok giysim var, dursun sonra giyerim diye elimden çıkaramıyorum ama en azından almıyorum da. insan bu şekilde elindekini tepe tepe kullanıyor, eskitebiliyor ve bu çok mutlu ediyor çünkü bu devirde bir şeyin eskidiğini görmek çok zor. mesela şuan dolabımda eskimeye başlamış 3 tane kazağım var. bir köşeye atılmış giyilmemiş olmasından çok çok daha iyi. ben takdir ettim bu kadını fakat bu kadarı bana göre değil:)

  21 aralık 2015 01:20

  9. neden hiç bir başarıyı kabul etmiyoruz daha üstü olmamış diye şikayet ediyoruz,madem çok kolay bunu diyen kişiler neden yapamıyor diyerek tebrik ettiğim kadındır. iyi ki duyurmuştur. örnek olduğu insanlar çok.

  yok ekmek almış yok çöp çıkarmış yok uçak bileti almış... kadın "gereksiz" bir şey almayacağını söylüyor zaten . evet normalde yapılması gereken bu ama kaç kişi yapıyor? o yüzden başarılı buluyorum

  ben şuan 1 ay ancak yapabilirim bu eylemi. neden ? kıyafetlerim inşallah küçük gelecek :) ya da iş güç durumuna bakıp ona göre kıyafetler almam gerekecek. bir iki cilt bakım ürünü almam gerekecek. haftalık ve aylık olarak yapmaya karar verdim bende. ara ara deniyorum bazen başarılı oluyorum.

  12 nisan 2017 00:06

  10. ben param yokken alıyorum insanlar imkanı varken almıyor.:o başarı budur!

  12 nisan 2017 00:55