girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (77)
  • medya (0)

77. Ne zaman bir bölüm izlesem, muhakkak kabus ya da kötü bir rüya görüyorum aynı gece. Bilinçaltına mesaj göndermek konusunda da senaryosu, görsel sanatları vb. Konularda olduğu kadar başarılı dizi.

Not: özellikle arıların olduğu bölümü yeni izledim, ki öğrendiğime göre ismi "hated in nation"muş, iki üç gündür aklımdan çıkmıyor.

12 ekim 09:40 12 ekim 11:31

76. hated in the nation bölümü ve bölümde çalan "fall into me" şarkısıyla derinden etkilendiğim dizi. 4. sezonun da en sevdiğim bölümü black museum'du ama crocodile'ı da gerçekten beğenmiştim.

3 ağustos 13:11

75. bir bölümün konusu türkiye olabilir, vaziyetler bu

11 temmuz 00:53


74. Gelecekte geçmediğini düşündüğüm dizi.çok gelişmiş teknolojiler insana gelecekte geçiyor izlenimi veriyor ama arabalar kıyafetler mekanlar hep ya nostaljik ya da günümüz modası.sadece günümüzde aslında yaşanan şeylerinin abartılı distopyaları yaratılarak eleştirilen dizi.oldukça da başarılı olduğunu düşünüyorum.her bölüm kısa bir film tadında.

12 mart 17:41

73. her bölümü farklı bir yönetmen tarafından çekilmiş olan netflix dizisi. senaryo aynı elden çıkmış olsa bile çok farklı yorumlanmış olabiliyor bu nedenle. hatta 5. bölümün siyah beyaz olması yüksek ihtimalle yönetmenin tercihidir diye düşünüyorum.

çoğunluğun aksine 4. sezonu da beğendim, keyifle izledim. hazmetmesi önceki sezonlara göre daha kolay bölümlerdi. ama her biri, ayrı film izliyormuşcasına zevk verdi yine de. teknolojinin insan hayatına ve topluma olumlu/olumsuz etkileri. gelişmiş teknolojilere rağmen her şeyi kontrol edemeyeceğin gerçeği, insan faktörü. spoiler (gizlinot: aslında 4. bölümdeki simülasyonda, o insan faktörü bayağı iyi hesaplanmıştı).

en dolu dolu ve çarpıcı bölüm 6.bölümdü en çok onu beğendim. sonra sırasıyla 3,4,2,1,5. bölümler. ama 5.bölüm kötü değildi bence. birçok soru işareti ile başladı, hatta peşinde soru işaretleri de bıraktı ki bu bence anlatım dilinde hayatta olmayacak, uçuk bir şey değil; boşlukları izleyici doldursun yani.

6 mart 14:55

72. Her bölüm sonrası kendime gelmem 10 dakikamı alıyor. Hayatı sorgulatan bir dizi.

22 şubat 19:24

71. playtest beni inanılmaz etkiledi. pek favori bi bölüm değil ama bilmiyorum bence çok çok iyiydi.

white christmas zaten birçok kişinin favorisi.

white bear başından of çok tırt çıkacak bu bölüm dedirtip tamamen şaşırtıyor sonunda.

hang the dj çok kişinin sevdiği bi bölüm olmuş bence eh işte. insanların sevmesinin sebebi modern ikili ilişkilerde bastığı nokta sanırım.

shut up and dance harika.

uss calister uzay temasından nefret eden bi insan olmama rağmen neden bitti diye üzüldüğüm bi bölüm oldu.

crocodile kimsenin beğenmediği benim çok sevdiğim, hele mekan görüntülerine bayıldığım bi bölümdü.

arkangel ve the waldo moment olmasa da olurdu bence.

black museum da sürpriz sonlu, iç karartıcı ve çok dolu bir bölümdü.

artık izleyen izledi zaten herhalde ama yine de spoiler vermemek için sadece kısaca aklıma gelen bölümler hakkında fikrimi söyledim. yoksa hakkında günlerce konuşabilirim.

22 şubat 16:15


70. Bence herkesin izlemesi gereken bir dizi,farkında olmadan yaşadıklarımızı farketmemize ve sorgulamamıza yardımcı oluyor.Teknolojinin über gelişiminin ve internetin aslında hayatı nasıl kararttığını anlatıyor.

    Pek çoğunu ise günlük yaşamla veya yakın gelecekte olabileceğini düşünüyordum ki ..az önce tvde bir bilgisayar oyununun çocuğun kendini asmasına yol açmasını izledim ve bu dizinin bir bölümü aklıma geldi.Yaşananların aynısıydı resmen ve oyunun talimatları da birebir aynıydı.Şu şekilde bilgisayara virüs bulaştırıyorlar ve tüm bilgileri,kamera dahil ele geçiriyorlar.Şantaj yaparak görevler veriyorlar(Türkiyede aileyi darp etmek varmış).Son bölümde de ölmenizi istiyorlar.

Oyunun adı mavi balinaymış,black mirrorda da s3ep3 de izleyebilirsiniz.

22 şubat 15:58

69. Oldukça güzel bölümler içeren ve harbi cidden böyle şeyler ilerde ya da şu an oluyor mudur diye düşündüren dizi. Ama be kardeşim her izlediğimde de içim kararıyor. Koyu koyu mekanlar, zaten distopiksin.

12 şubat 22:39

68. diziyi bu kadar kaliteli yapan şey hemen her bölümünün sosyal bilimlerin bir alanında tartışılabilir olması. ne yazık ki 4. sezonda kendini tekrar etmeye başlamış ve eski "altı doluluğunu" kaybetmiş olsa da ilk sezonlarıyla black mirror tokat gibi dizidir.

örneğin ilk bölümde teknolojinin toplumda yarattığı psikolojik yıkım, ve bir insanın yapmak zorunda kaldığı etik bir seçim söz konusu.

ikinci bölüm ciddi bir tüketim toplumu eleştrisi.

white bear -ki en sevdiğim bölümdür- adalet nedir? sorusunu sorduruyor. doğal hukuk anlayışı var mıdır diye düşünmeye sevk ediyor insanı. gösteri toplumunun bir şeyleri seyrederek vicdan rahatlatması, cezalandıranın suçludan bir farkı kalmaması vb.

sadece white christmas bölümü tek başına insan hakları konusunda binlerce soru işareti uyandırabiliyor bünyede.  

men against fire bölümü "düşman yaratmak" konusunu işleyen şimdiye kadar izlediğim en iyi savaş karşıtı yapım mesela.

spoiler vermeden ve az vaktimle bu kadarcık yazabildim. çünkü bugün bu ortamda bu diziye "sığ" dendiğini gördüm. herhangi bir sahnesi sığ değil kesinlikle.

edit: girdide ufak oynamalar yapıldı. 

12 şubat 16:59 12 şubat 20:04