black mirror

girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (81)
  • medya (0)

81. Her bölüm sonrası kendime gelmem 10 dakikamı alıyor. Hayatı sorgulatan bir dizi.

22 şubat 19:24

80. playtest beni inanılmaz etkiledi. pek favori bi bölüm değil ama bilmiyorum bence çok çok iyiydi.

white christmas zaten birçok kişinin favorisi.

white bear başından of çok tırt çıkacak bu bölüm dedirtip tamamen şaşırtıyor sonunda.

hang the dj çok kişinin sevdiği bi bölüm olmuş bence eh işte. insanların sevmesinin sebebi modern ikili ilişkilerde bastığı nokta sanırım.

shut up and dance harika.

uss calister uzay temasından nefret eden bi insan olmama rağmen neden bitti diye üzüldüğüm bi bölüm oldu.

crocodile kimsenin beğenmediği benim çok sevdiğim, hele mekan görüntülerine bayıldığım bi bölümdü.

arkangel ve the waldo moment olmasa da olurdu bence.

black museum da sürpriz sonlu, iç karartıcı ve çok dolu bir bölümdü.

artık izleyen izledi zaten herhalde ama yine de spoiler vermemek için sadece kısaca aklıma gelen bölümler hakkında fikrimi söyledim. yoksa hakkında günlerce konuşabilirim.

22 şubat 16:15

79. Bence herkesin izlemesi gereken bir dizi,farkında olmadan yaşadıklarımızı farketmemize ve sorgulamamıza yardımcı oluyor.Teknolojinin über gelişiminin ve internetin aslında hayatı nasıl kararttığını anlatıyor.

    Pek çoğunu ise günlük yaşamla veya yakın gelecekte olabileceğini düşünüyordum ki ..az önce tvde bir bilgisayar oyununun çocuğun kendini asmasına yol açmasını izledim ve bu dizinin bir bölümü aklıma geldi.Yaşananların aynısıydı resmen ve oyunun talimatları da birebir aynıydı.Şu şekilde bilgisayara virüs bulaştırıyorlar ve tüm bilgileri,kamera dahil ele geçiriyorlar.Şantaj yaparak görevler veriyorlar(Türkiyede aileyi darp etmek varmış).Son bölümde de ölmenizi istiyorlar.

Oyunun adı mavi balinaymış,black mirrorda da s3ep3 de izleyebilirsiniz.

22 şubat 15:58


78. Oldukça güzel bölümler içeren ve harbi cidden böyle şeyler ilerde ya da şu an oluyor mudur diye düşündüren dizi. Ama be kardeşim her izlediğimde de içim kararıyor. Koyu koyu mekanlar, zaten distopiksin.

12 şubat 22:39

77. diziyi bu kadar kaliteli yapan şey hemen her bölümünün sosyal bilimlerin bir alanında tartışılabilir olması. ne yazık ki 4. sezonda kendini tekrar etmeye başlamış ve eski "altı doluluğunu" kaybetmiş olsa da ilk sezonlarıyla black mirror tokat gibi dizidir.

örneğin ilk bölümde teknolojinin toplumda yarattığı psikolojik yıkım, ve bir insanın yapmak zorunda kaldığı etik bir seçim söz konusu.

ikinci bölüm ciddi bir tüketim toplumu eleştrisi.

white bear -ki en sevdiğim bölümdür- adalet nedir? sorusunu sorduruyor. doğal hukuk anlayışı var mıdır diye düşünmeye sevk ediyor insanı. gösteri toplumunun bir şeyleri seyrederek vicdan rahatlatması, cezalandıranın suçludan bir farkı kalmaması vb.

sadece white christmas bölümü tek başına insan hakları konusunda binlerce soru işareti uyandırabiliyor bünyede.  

men against fire bölümü "düşman yaratmak" konusunu işleyen şimdiye kadar izlediğim en iyi savaş karşıtı yapım mesela.

spoiler vermeden ve az vaktimle bu kadarcık yazabildim. çünkü bugün bu ortamda bu diziye "sığ" dendiğini gördüm. herhangi bir sahnesi sığ değil kesinlikle.

edit: girdide ufak oynamalar yapıldı. 

12 şubat 16:59 12 şubat 20:04

76. Sanırım bu başlıktaki ilk girdim değil ama olsun.

Sevmiyorum bu diziyi bir dizinin tek amacı teknofobi yaratmak olabilir mi hadi buna saygı duysam da o teknofobi dünyasını sığ, altı kesinlikle dolu olmayan birkaç dramatik sahneyle bezeyip ehehe biz böyle de dizi yaptık diye sunmalarını hiç anlamıyorum. Kaç bölüm izledim bir sahneden etkilendim sadece o da bütünü kurtarmadı gözümde.

Çarşamba benle aynı saate koymuşlar da diziyi kötülüyorum gibi oldu ama napabilirim termodinamik dersinde daha çekici bir şey yok uğraşabileceğim. 

Edit: bu düzenlemeyi yapmam lazım yalnız. başka yorumları okuyunca dizi bir anda 'derin' ve 'anlamlı' oldu benim için işte ben aksiyon dizisi falan zannedip izledim kesin sosyal mesaj falan hep kaçırmışım görüyor musunuz :/ cahillik kötü şey işte napacaksınız *kanayan kalp*

12 şubat 11:21 14 şubat 20:16

75. son sezondaki bölümlerin çoğubun konusu beyaz noel bölümünden esinlenmişe benziyordu.

10 şubat 22:23


74. Spoiler (derecesi düşük)

Malum bölümden beri hiçbir sosyal medya lincine(gizlinot: Sözlük de dahil) katılamıyorum ben ya içim kıyıldı.Az eğleniyoruz ne var yani diye carlıyor bir yanım diğer yanım da kimsenin üstüne bu kadar gidilmemeli, sana ne kötülüğü dokundu o insanın kır dizini otur diyor. Böyle böyle "übermensch" olacağım hadi bakalım.

10 şubat 02:02 10 şubat 02:03

73. Dün gece itibari ile başladığım dizi. Büyük beklentilerle başladım gerçekten beklentilerimi karşıladı diyebilirim. Şuan piyasadaki birçok diziden hem konu bakımından hem de işleyiş bakımından farklı. Umarım diğer sezonlarda da bu şekilde devam eder.

Yalnız dizi hakkında gerçekten bir fikrim yoktu başlarken sadece her bölüm farklı bir konu işlendiğini biliyordum. Bi baktım sezon 3 bölüm. Bir yanlışlık mı var dedim netflixe baktım orda da aynı. İlk 2 sezon bu şekilde sanırım. Bu da böyle bir anımdır.

---spoiler---

İlk bölümde gerçekten şaşırdığımı söyleyemeliyim. Bir insanın bu şekilde birşey yapmaya zorlanması gerçekten çok kötü. moralim bozuldu resmen. İnsanların dayattığı kurallara uymak, güç ve iktidar hırsı... ne olursa olsun insanların bu iğrençliği izlemesi ve eğlenmesi. Gerçekten dünya bu hale geldi. Ne olursa olsun ortada iğrenç birşey olsa bile insanlar izlemek, eğlenmek istiyor. Televizyona bağımlı bir hale geldik. Verilmek istenen mesaj da bence en güzel şekilde verilmiş dizide. Prenses olaydan yarım saat önce salınıyor ama herkes iğrenç görüntüyü izlemek için evlerinde. Kimse sokakta yok. Başbakana gerçekten çok üzüldüm. 

İkinci bölümde ise belki de kapitalizm dünyada var olduğundan beri yaşanan şeylere parmak basmak istemişler. Çarkı döndüren bizleriz ve ne kadar isyan etsek de istemesek de o çarkın dişlerinden biriyiz. Bize sunulan, vaad edilen şeyleri yaşıyoruz, giyiyoruz, oynuyoruz. En sonunda çarkın dişlerinden biri oluyoruz. Bölüm bitince fck the system ruhum kabardı. :p 

---spoiler---

8 şubat 13:07

72. 2. sezon 2. bölümde insan ve adalet duygusunu işleyerek dimağımızı yerle bir eden dizi. son 10 dk ya kadar gerçekten ne olduğunu anlayamadan ilerleyen dizi şok edici bir kapanışa ulaşıyor. izlediğim en iyi bölümlerden biriydi.

6 şubat 11:52