sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (23)
 • medya (1)

23. blog yazan kişi.

Özellikle herhangi bir eğitimi, uzmanlık alanı olmayan, içerik okumayı dahi bilmeyen kişilerin bu mesleği yapmasını gülünç buluyorum. Markalar 100 tane ürün göndermiş hanım kızımız orasına burasına sürüyor woow süper ürün, cildimi yumuşacık yaptı yok kapağı güzel osu iyi busu harika diye yorum yapıyor. Bir ürünü iyi veya kötü olarak değerlendirmek için en az 6 hafta kullanmak gerektiğini toksikologlar ve dermotologlar ısrarla söylüyorlar. Rengi cicisi bicisiyle zaten bir ilgisi yok(gizlinot: kullanım kolaylığını ayrı tutarım).

Amaç ürünü sattırmak biz bir nevi marka yüzüyüzü kabul ediyorlarsa tamam o zaman sıkıntı yok. Çünkü çağımızın alışveriş hastalığını bloggerlar başlatmıştır benim gözümde. Zira bir ürün Türkiye piyasasına bugün giriyor, hepsi zaten Yurtdışından çoktan almış bayılıp ayılmış yıllardır kullanmış oluyorlar ki bu hiç inandırıcı değil. Madem o kadar bayılıyordun ne diye daha önceden tanıtmadın derler adama?

25 aralık 2018 09:51

22. eskiden "bu işe zaman, bütçe ayırıyorlar, aynı tür üründen bol bol deniyorlar, bu sebeple tavsiyeleri faydalı olur, ben daha az bütçe ve zaman ayırarak en iyi ürüne ulaşırım." diye düşünüp takip ediyordum. ama maalesef blogger/vloggerların çoğu hiçbir ürünü etkisini tam olarak anlayacak kadar uzun süre deneyimlemiyorlar, sürekli yeni bir şeyler alıyorlar. ve işin içine reklam da girince tavsiyelerine güvenmek için bir sebep kalmıyor. ayrıca bunları takip etmek için harcanan zamana da yazık. dünya kozmetikten ve para harcamaktan ibaretmiş gibi hissediyorsunuz.

bir ürüne ihtiyacımız olduğunda cilt tipimize uygun ürünleri içerik listesi okuyarak, mümkünse deneyerek seçmek çoğu zaman daha doğru olacaktır. daha az vakit kaybı, daha az harcama ve daha az kafa karışıklığı olur.

21 temmuz 2018 18:27

21. blogger'lık sadece makyaj blogundan ibaret değil ama sözlükte makyaj blogger'ı diye ayrı başlık yokmuş o yüzden buraya yazıyorum.

artık makyaj blogu görmekten kusucam. gerçekten. 2-3 sene önce daha iyiydi. bugün ise eline golden rose mat ruj, comfort zone palet, the balm aydınlatıcı, beauty blender alan "instablogger" oluyor. ürünlerin yanına da beyaz kürk gibi bi arka fon, 1-2 mum, pembe obje koy. video çekiyorsa şayet laf arasında da bi kaç kere "crease bölgesi, tozutma, kontür, alt ton, dağıtma fırçası, pigmentasyon, satin bitişli" falan de. hah oldu mu sana meykap bılogır!

hevesinize saygı duyuyorum ama arkadaşlar belli başlı makyaj ürünlerinin tanıtımının artık suyunun suyu çıkmadı mı? bilmeyen kaldı mı bunları? olay sadece çok popüler ürünleri tanıtmak da değil; üretilen içeriğin bomboş olması. gerçekten eyelinerın nasıl sürüleceğini, smokey makyajın, kontürün nasıl yapılacağını falan bilmeyen kaldı mı? şu an instagram 3k-10k arası (büyük oranı da sahte) takipçili makyaj bloggerlarından geçilmiyor. bütçeler aşağı yukarı aynı, dolayısıyla hepsinin kullandığı ürünler aynı. aynı ürünlerle kaç farklı makyaj yapabilirsin? bi maybelline nude paletle daha kaç farklı göz makyajı yapabilirsin???

bi de çoğunlukla kızların tipleri de aynı. açık buğday ten, koyu kahve saç, kahve göz, 6/10'luk bir yüz. hani çok çok güzel bir kız olursun ne sürsen bambaşka durur, takip edilirsin. ya da çok değişik bi stilin olur, makyajı da arada içerik olsun diye paylaşırsın anlarım. o da yok, bu kızların tipleri de makyajları da aynı; kahverengi ağırlıklı dumanlı göz makyajı, nude mat ruj. arada bir değişiklik olsun diye bordo mat ruj, eyeliner. bu kadar. çoğu zaten tüm yüzü de çekmiyor, sırf göz ya da dudak. ciddiyim iki dk içinde aynı bu kombinasyonu içeren 10 tane blog bulabilirim.

peki bu kızların motivasyonu ne? sadece hobi mi? para kazanmak mı? ünlü olmak mı? bedava ürün mü? yüzbinlerce takipçili makyaj bloggerları bile "aman işte hep aynı makyaj sıkıldım valla" diye olayı artık sohbet, lookbook vs videolarına çekmeye çalışırken hala 37374737. kez aynı makyajı iki ton daha açık yapıp "bugünkü makyajımmmm :)) videosu gelsin miii :)))" içeriği paylaşmanın anlamı ne? keyiflerinin kahyası değilim herkes dilediğini yapmakta özgür ama instagramda gezinirken aynı içerikle binlerce farklı makeup blogu görmekten çok usandım artık.

edit: ben üniversiteli kızlardan bahsetmiştim ama bir de yeni yeni gözüme çarpan birkaç bin takipçili 35-45 yaş arası "lifestyle" bloggerlar var. ya senin yaptığın en büyük çılgınlık starbaksta makiyato yerine amerikano içmek; ne gibi bir orijinal hayatın var da layfstayl bılogırlık yapıyorsun ablacım???

1)nude ruj

2)şişme yelek

3) pembe çiçekli beyaz fincanda türk kahvesi

4) istanbuldaki her 10 orta-üst gelirli evden 9'unda bulunan ikea saksı, mumluk vs

5) 6-7 yaşlarında çirkin erkek çocuğu

6) yalancı tiramisu, dondurulmuş cheesecake gibi hiç maharet gerektirmeyen basit beyaz yakalı tatlıları

7) bol emojili çok uzun instagram captionları. genellikle "mutlu pazarlar" "iyi haftasonları" "pazartesi sendromu" gibi

kalıplar ve 'iki elin birleşmiş olduğu dua eden emoji' içerir.

bu item'leri karanlık ve nemli bir bölgeye koyup düzenli sularsanız siz de 40'lı yaşlarda sıradanlıktan ölen bir layfstayl blogır elde edebilirsiniz.

12 aralık 2016 01:36 12 şubat 2017 14:32

20. hiçbirini tanımadığım bilmediğim ve dahi takip etmediğim kişiler. sadece bir (gbkz: linda hallberg) var ona bakıyorum ara sıra.

4 ağustos 2016 11:41

19. eveet büyük haberi vermek istedim

artık sosya l medya üzerinden yapılan ürün tanıtımları için tüm blogger/vlogger vs vs ye aldıkları ücret üzerinden %15 stopaj vergisi alınacakmış. anladığım kadarıyla torba yasada kesinleşti mi bilgim yok

şimdi onlar düşünsün

4 ağustos 2016 11:01

18. bloggerlar çoğu gıcık olduğum tipler. kimisinin zeka seviyesinden şüphe ediyorum. ayrıca birde deli olduğum türkçe konuşabildiklerini zannediyorlar. bir çoğuna güvenmeyin çünkü firmalardan ürün isteyip sürekli mail gönderip sonrada reklam içeren yazılar yazmaya çalışıyorlar.

azıcık profesyonelleşmelerini taklidi bırakmalarını öneriyorum. yurtdışı sitelerindeki blogcularla dünyalar kadar fark var aralarında

28 eylül 2015 13:24

17. makyaj bloggerları ile ilgili anlayamadığım bir şey var. ürün tanıtırken her şeyi kollarına sürmelerini geçtim, altta biri yorumlarda "ruju dudağınızda gösterseniz daha iyi olmaz mı?" dediği zaman "herkesin dudak rengi farklı olduğu için bence kolda göstermek daha mantıklı" diye cevap veriyorlar.

evet çünkü hepimizin ten rengi aynı. sadfsadgfdgfd

siz yine de dudağınıza sürseniz de ten rengine göre farklılık gösterip göstermeyeceğinin muhakemesini bize bıraksanız olmaz mı? sene olmuş 2015 çekim kalitesi çok iyi olduğu halde hala bulduğu her şeyi koluna süren bir sürü blogger var.

3 haftadır regl olamıyorum. ondan bu gerginlik. ama haklıyım bence.(gizlinot: swh )

19 eylül 2015 12:11 19 eylül 2015 12:35

16. Artık blog okuyup, vlog takip etmekten gerçekten çok sıkıldım.

Yerli yabancı olsun hiç farketmez, hep birbirinin benzeri yaşamlar ve olaylar.

gerçekten kendine özgün diyebileceğim çok ama çok az kişi var. Dikkat edin vlöggerlar/blöggerlar saolsun hayatımıza yeni markalar kazandırdılar. Yerli yabancı farketmez, kesinlikle hepsi aynı. Örneğin Jo Malone parfüm, yıllar önce hiç duyulmuş muydu? Ama saolsunlar videolarda, fotoğraflarda gözümüze sokup duruyorlar. Açıkçası yabancılarında özgünlüklerini kaybettiklerini düşünüyorum; hepsi her gün sponsorlu videolar, aynı ürünler, aynı teknikler... Açıkçası bu sektörün artık doyum noktasına geldiğini düşünüyorum.

27 ağustos 2015 11:32

15. hobilerinden kazanç sağlayan insanları takdir eder imrenirim bloggerlar da bu gruba giriyorlar. ama meslek olarak full time bloggerlık? yoo dostum yo o kadar da değil.(gizlinot: ben de full time işsizim)(gizlinot: swh)

1 mayıs 2015 00:09

14. Hobisi blog yazmak olan kişidir. Çeşitli konularda düşüncelerini, bildiklerini paylaşabilir hatta içini bile dökebilir. Amacı kimseye hizmet etmek değildir ve olmamalıdır da. Bence "bloggerlık" bir meslek veya iş de değildir. Blogger kendi keyfi için yazar. Yazdıklarını, yazı dilini, araçlarını belli kalıplara sokmak anlamsızdır ve "bloggerlık"ın kuralları yoktur. Ama günümüzde bunu hobi olarak gören çok az kişi var, bu ayrı konu.

30 nisan 2015 21:32