yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (21)
  • medya (0)

  1. günümüzde blog dünyası oldukça geniş bir yelpazeye yayılmış durumdadır. makyaj, güzellik, bakım temalı da bir hayli blog bulunmaktadır. Ancak bu blogların çok az bir kısmı istenen amaca hizmet etmekte ve faydalı olmaktadır. Kaliteli bir blogda olması gereken özellikler denildiğinde öncelikle akla gelenler şunlardır:,

  -göz yormayan bir tema ve yazı stili seçimi, kullanımı işlevsel bir blog ( örneğin,bir ürünle ilgili kolayca arama yapabilmek)

  - anlatım tarzının yalın, sade ve ilgi çekici olması

  -kullanılan görsellerin amacına uygun bir biçimde görüntü kalitesine sahip olması ( örneğin, bir ürünün sadece ambalajıyla fotoğraf çekiminin dışında, ürünün yapısını, içeriğini gösteren fotoğraf çeşitliliği)

  - yorum yapmak isteyince karşınıza birden fazla engel çıkmaması ( tanılama kodlarının çıkmaması mesela)

  bunlar teknik özellikler. içeriğine dair,

  -ürün çeşitliliğinin ilgi çekecek düzeyde olması. sadece drugstore ürünler, sadece high end ürünlerin olmaması.

  -sürekli bir markanın ürünlerinin yer almaması, övülmemesi. marka merkezli blog anlayışının olmaması

  (hepimiz biliyoruz ki bir markanın her ürününün harika olması mümkün değil)

  - sadece ürünün etkilerinden değil, ürünün içeriğinden bahsedilmesi ve ürünün kullanım detaylarının sade bir dille anlatılması. mümkünse etkilerinin fotoğraflanması. duruşunun fotoğraflanması.

  ve tüm bunlara ek olarak blog yazarının samimiyeti, güvenilirliği, kendisine yollanan bir ürünü veya satın aldığı bir ürünü (her ürünün etkisinin anlaşılabileceği zaman dillimi içerisinde) kullandıktan sonra yorumlaması.

  ilk bakışta akla gelen kabaca bunlar. her önünüze gelen bloğu takip etmek sadece kafa karıştırır ve birgün bir bakarsınız ihtiyacınız olmadığı veya size hiç uygun olmadığı halde bir dünya kozmetik, bakım ürününüz var. bu ürünlerin cebe zararı olduğu kadar cildinize, vücudunuza da zararı var. blogların amacı size her ürünü aldırmak, kullandırmak değildir. blogların amacı size geniş ve zengin ürün yelpazesi içinden kendinize uygun olanını seçmekte yardımcı olmaktır. bir nevi eleme yapmanız için olanak tanırlar.

  24 şubat 2014 13:21

  2. -sürekli yüksek fiyatlı ürünleri tanıtıp o blogun izleyicilerini über zenginmiş gibi saymaması. -iyi bir açıklama yeteneğine sahip olması (beğendiği bir ürünü "ay aşık olduuuam" şeklinde değilde "bu ürünü nasıl kullanabilirsiniz ? alternatif kullanım yöntemleri nelerdir ?olumsuz özellikleri nelerdir ? neden almalısınız ?" şeklinde açıklaması) -yaratıcı olması ! (o blog üzerinde düşünebilmesi ve ilham alabilmesi) -objektif olması (ah şu reklam amaçlı gönderilen ürünler ve her bloggerin hepsini beğenmesi)

  25 şubat 2014 18:24

  3. objektif olması!

  25 şubat 2014 23:19


  4. Kafam kadar gözkapağının olması. (gizlinot: hay bin maşallah)

  27 şubat 2014 15:04

  5. Alamıyacağım ürünlerin baya baya övülüp durulmaması bloglarda aranan özelliklerinden :)

  27 şubat 2014 20:07

  6. - sade bir dil ("mükemmelll, canımmm" vb. ergen dilinden uzak olması)

  - ürün ve uygulama örneği görsellerinin gereğinden fazla photoshop uygulaması sonucu öz niteliğinden uzaklaşmamış olması

  - sayfada mümkün olduğunca hareketli görsel olmaması (göz yorucu ve gereksiz)

  - ürünlerin belli bir kullanım süresi geçmeden alınır alınmaz (satın alınan veya hediye gelen ürünler) iyi veya kötü şeklinde yorumlanmaması (özellikle cilt bakım ürünlerinde)

  27 şubat 2014 22:55

  7. fotoğrafların net olması. bir ürünün gereksiz sayılabilecek çoklukta resmi olmaması.

  videoların gerektiğinden fazla uzun olmaması.

  uslubu ve dil bilgisi kurallarına uyulması.

  konuların birbirine girmemesi, bazı bloglar makyaj mı yemek mi gezelim görelim mi anlaşılmıyor.

  ürünlerin renklerinin koca bir kolda denenmiş olması şahsen benim hosuma gıtmıyor.

  yorumlar ürünü tanıtıcı şekilde olmalı ''bu ruja bayıldım herkes ne sürmüşsün diye sordu'' seklınde yorumlar okuyucuya bir şey katmıyor maalesef.

  28 şubat 2014 19:15


  8. -iyi bir türkçe, yazım ve imla kullanımı: noktadan sonra bir boşluk bırakmak, artık de'leri, ki'leri doğru yazmak, "canııııııım" şeklinde kelimeleri uzatmaktan kaçınmak, cümlenin sonuna geldiğinde başını unutmamak,

  -iyi bir ışıkta çekilmiş, net fotoğraflar içermek,

  -"işte yeni hediyelerim" diye çeşitli kozmetik firmalarından gelen hediyeleri üstelik hiçbir yoruma yer vermden sürekli ve sürekli sergilememek,

  -blog içeriklerinde etiketleme yapmayı atlamamak, böylelikle aranılan şeyin kolayca bulunabilmesi,

  -yorumlara cevap vermek

  9 mart 2014 00:01

  9. samimiyet, gerçeklik biiir

  detaylı inceleme, kaliteli fotoğraflar ikii

  güzel ve yazım kurallarına uygun Türkçe üüüç

  9 mart 2014 04:55

  10. şimdiye kadar süslüler tarafından dile getirilmiş bütün beklentilerin altına denden koyarak kimsenin bahsetmediği bir özelliği de vurgulamak istediğim başlık.

  yapılan yoruma illaki cevap verme değil de sadece tanış olunan yada istenilen kişiye cevap vermeme.

  toplu bir teşekkür yada minnet mesajı yazmakla elin aşınmayacağını düşünsem de bir postun girişine saatler harcandığı empatisiyle ve hitap ettiği kitlenin kalabalıklığı gözlemiyle yapılan yorumlara cevap vermelerindeki cimriliği kısmen anlayabiliyorum. ama yapılan onca yorum arasından tanışıklığın olduğu isimleri ayıklayıp sadece o isimlere cevap verirken yapılan saygısızlığı hiçbir zaman anlamayacağım. allame-i cihan olsa bile insan olmaktaki çektiği sıkıntıdan düşer hiti gözümde. direk!

  10 mart 2014 04:26