yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (29)
  • medya (6)

  1. 1 Ocak 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gece yarısı Melih Bulu'nun okulumuza rektör olarak atanmasıyla başlayan ve tüm gücüyle devam eden protestolardır.

  80'li yıllardan sonra ilk defa okulumuza okulla alakası olmayan biri sözde rektör olarak atanmıştır. Öğrenciler olarak yaptığımız araştırmalarda kendisinin intihal suçu işlediğine dair delliler olduğunu, öğrencilerle oldukça çirkin şekilde iletişim kurduğunu, kendisinin AKP milletvekili aday adayı olduğunu ve onu protesto etme hakkını kullanan biz öğrencilerin terörist olduğunu söyleyen tweetleri beğendiğini gördük.

  Eylemlerimizi yayma çabamız tüm üniversitelerin özerk ve partisiz kalması içindir. Bu ilim irfan kurumlarının kendi rektörlerini kendi seçmelerinin dünyada da Türkiye'de de (2016 yılına kadar) en ve tek geçerli yöntem olduğunu buradan herkese duyurmak istiyorum. Bizler sadece kayyum Melih Bulu' nun gitmesini değil, tepeden inme şekilde istenilenin başa geçirilmesini sağlayan bu sistemin de kalkmasını ve adil seçim sisteminin gelmesini istiyoruz.

  Normal şartlarda okulumuza akademisyen alımları yapılırken doktorasını yurt dışında yapmış olması birinin alınması için öncelikli tercih sebebidir. Dileyen okulumuz hocalarının eğitim geçmişini araştırabilir. Normal şartlarda bu insanın bizm okulumuzda akademisyen olma ihtimali bile şaibeli iken kendisi sözde rektör olarak atanmıştır.

  Herkesi bu haksızlığı duyurmaya, üniversiteli olan arkadaşlarımızı çabalarımızı kendi okullarında duyurmaya, kurallar çerçevesinde protestolarımıza destek olmaya çağırıyoruz. Melih Bulu rektörümüz değildir!

  Her türlü soruya da açık olduğumu belirtmek isterim. Kamuoyunda maalesef birçok bilgi kirliliği mevcut. Mesaj kutum hepinize açıktır.

  Edit: 2016 yılına kadar üniversite içerisinde akademisyenler arasında seçimle adaylar belirlenir, bu adaylar arasından atama yapılırdı.

  ilgili medya:
  1
  6 ocak 2021 16:36 6 ocak 2021 16:43

  2. akademisyenlerin sırtı dönük protestosu devam ediyor. O kadar haklılar ki. Bu kadar istenmeyen, protesto edilen, tepeden inme bir rektörün halen istifa etmemiş olması enteresan.

  8 ocak 2021 13:09

  3. 100'den fazla öğrenci tutuklanıp gözaltına alınmış. Silahsız öğrencilerin başına çatılarda keskin nişancılar dikmişler bu kadar mı korkuyorsunuz yazıklar olsun.

  1 şubat 2021 18:12


  4. liseyi hatrı sayılır bir anadolu lisesinde okumuştum. gezi döneminde de soma olaylarında da okulda öğrenciler olarak ufak çaplı eylemler yapmıştık, 15-16 yaşındaki öğrencileri korkutmak, sindirmek için okulun içinde 1 sene toma bekledi. en son okulumuzu mahvettiler, öğretmenlerimizi rotasyon adı altında gönderdiler, yerlerine okulun müfredatına yetecek kadar kalifiye olmayan öğretmenler getirdiler. müdür değişti, en son okulun yenilenme bahanesiyle yıkılacağının haberini aldık.

  lisedeki çoğu arkadaşım boğaziçi'nde zaten. yıllar sonra farklı yerde, aynı insanlardan aynı zulmü görüyorlar. lise öğrencilerinden bu kadar korkan bir hükümet üniversite öğrencilerine kim bilir ne yapar. umarım protestoları bir yere ulaşır, ancak ben bu ülkeye dair bütün umutlarımı yitirdim, olan biteni üzülerek uzaktan izliyorum sadece.

  1 şubat 2021 22:33

  5. Öğrenciler haksız, usulsüz ve orantısız şiddetle karşı karşıyadır. Polis aşağı bakarak yürümek, grup olmadan yürümek gibi kafasından kural/yasa yaratıp öğrencileri darp etmiş, Slogan dahi atmayan pankartsız bir gruba saldırmıştır.

  Kınıyorum. toplum düzenine hizmet etmeniz için vergilerimizle ödenen maaşlarınız haram zıkkım olsun.

  #aşağıbakmayacağız 

  edit: gözaltı sayısı 159 olmuş. YÜZ ELLİ DOKUZ. 

  1 şubat 2021 22:49 2 şubat 2021 00:11

  6. Şu an clubhouse'taki sohbeti dinlemekteyim. Kendimin de fark ettiğim, sohbette de konuşulan şey şu ki insanlar üç maymunu oynuyor. Belli başlı birkaç ünlü muhalif insan hariç kimse bu direnişe destek olmuyor. Öğrencilere yapılanlar zulümdür, kırımdır. Bu protestonun güçlenmesi, yeterli düzeyde desteklenmesi için elimizden geleni yapmalı, yaptırmalıyız.

  1 şubat 2021 23:06

  7. sanırım canlı yayınları engellemek için interneti yavaşlattılar galiba. keskin nişancı terör saldırısına önlem amaçlı yapıldığını düşünmek istiyorum. kanlı 1 mayıs gibi

  1 şubat 2021 23:52


  8. 2021 yılı türkiyesinde ogrencilere grup halinde, onlerine bakarak yurudukleri icin saldirildi. hic ugruna yuzlercesi tutuklandi. hayatimiza, ozgurlugumuzu, bakislarimiza bile kastediyorsunuz. artik yeter.

  yarin herhangi birimiz herhangi bir sebepten, belki iftiradan, belki guclu birinin cikarina ters dustufumuzden, belki birinin cani oyle istediginden tutuklanabiliriz. sustukca sira hepimize gelecek.

  2 şubat 2021 00:23

  9. bu direnişe destek olan hesapları paylaşmak istiyorum. kendi adıma önemli buluyorum bu konuyu, kimi takip edip kime destek olduğumuzu bilmek hakkımız. çünkü seküler denebilecek bi yaşama sahip olup göz göre göre hiçbir şey olmuyormuş gibi davranmak, imkanına ve kendi özgürlüğünün etkilenmemesine güvenmek, elinde ciddi bir güç olup bunu kullanmamak bana göre kasıtlı bir duruştur. önemseyenler için liste; lütfen birlikte ekleyelim

  1)ece targıt (gönlümün perisi, kendisi zaten inf. dışında da zengin olmasına rağmen umrumda değil demiyor. sonradan görme oldukları için aman elimizdekinden olmayalım kafasında oluyor genelde bunlar. Aileden gelen birikim gerçekten bambaşka, hem maddi hem manevi. o yüzden ece'nin yeri bende ayrıdır. her olaya tepkisini gösterir. asla üç maymunu oynamayan, gücünü pasifize etmeyen ve onu en etkili şekilde kullanmaya çabalayan, her anlamda çok güçlü bir kadınsın Ece... seni çok seviyorum

  2)ece dinç

  3)hülya altaylar(hülya da yine hiçbir konuda tepkisini esirgemez, linke de boğmaz btw)

  4) damyskitchen

  5)meriç keskin

  6)cansu dengey

  7)çisem çakır

  8)oitheblog

  ünlülerden

  burcu biricik

  aslıhan gürbüz

  meriç aral

  alican yücesoy,

  enis arıkan

  bartu küçükçağlayan

  berrak tüzünataç

  boran kuzum

  beren saat

  şebnem bozoklu

  özge özpirinççi

  damla sönmez

  hazal subaşı

  didem soydan

  2 şubat 2021 11:29 4 şubat 2021 09:01

  10. Kaan Kural, Harun Tekin, Zeynep Ocak, Tuluğ Özlü gibi isimler de önceki girdiye eklenebilir.

  Hocalarımızla gurur duymamıza vesile olan olaylardır.

  2 şubat 2021 14:08