yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  1. hukuk fakültesinde "borçlar hukuku-genel hükümler" adıyla ikinci sınıfta okutulan, hukukun temelini oluşturan, bu dersi çok iyi kavrayan hukuk öğrencisinin hem fakültenin devamında hem de meslekte her olaya, bilmese bile, mantıklı yaklaşmasını sağlayan derstir. o kadar geniş bir alandır ki adeta derya deniz.

  ukteci: (yazar: tubilokko)

  25 mayıs 2016 10:22

  2. ağlamıyorum gözüme açık öğretimde bile zar zor geçişim kaçtı

  tanım: karşılaştığım en zor ders (gizlinot: şuraya da bir mühendis çizelim )

  29 mayıs 2016 00:56

  3. ahmet kılıçoğlu hocamın kitabından okunursa ve iyi çalışılırsa geçilebilecek derstir. lisansta bu dersi kendisinden almıştım ve bir kamu hukukçusu olmama rağmen hala en sevdiğim derslerden biri olarak aklımda kalmıştır. düzenli ve kanunla sıkı fıkı çalışma isteyen, temelde borçlar kanunundaki sözleşme, haksız fiil ve sebepsiz zenginleşme kavramları üstünde duran ders. hocamın ellerinden öpüyorum. ayrıca her hukukçunun usul derslerinden sonra en iyi bilmesi gereken derstir gözümde.

  13 mayıs 2017 02:14


  4. Fakültelerde genel ve özel ayrimiyla iki ayrı şekilde okutulan hukuk dalı. Borçlar hukuku genel hukumler çoğunlukla ikinci sınıf, borçlar hukuku özel hukumler dersi ise 3. Sınıf müfredatında bulunur. Borçlar Hukuku genel hukumlerde özellikle Fikret eren duayendir. Kendisinden ders alamayışım bir miktar beni uzse de bu açığımı sağolsun twitter adresinde attığı komikli tweetler ve konferanslar ile kapatmışımdır.

  13 mayıs 2017 05:00

  5. Kendisi sağ olsun bu geceyi uykusuz geçirdim,birkaç saat uyuyup tekrar çalışmaya devam edeceğim,kanımca çok geniş bir alanı kapsadığı ve çok detay bilinmesi gerektiği için zor bulunan bir ders, lakin anlayınca pratikleri çözmek oldukça zevkli oluyor.henüz özelini görmedim,görünce yorumumu beyan edeceğim

  13 mayıs 2017 08:07

  6. genel hükümler kısmında, borç, edim, borcun kaynakları, haksız fiil, sebepsiz zenginleşme, ibra ve borçlunun temerrüdü gibi daha çok tanımlı kısımlara

  yer veren, buna karşın özel hükümler kısmındaysa, çeşitli borç ilişkilerini ve bunlar sonucunda kurulan, vekalet, ariyet, satım ve karz sözleşmesi gibi tek tek sözleşmeleri tanımlayan özel hukukun bir dalı.

  Borçlar hukukunda; irade özerkliği (kısaca serbestlik ilkesi), nisbilik (borç ilişkisinin sadece taraflar arasında hüküm doğurup 3.Kişileri bağlamaması), dürüstlük, kusurlu sorumluluk (kasten ve ihmal sonucu hukuka aykırı eylem oluşması. Bu ilkenin istisnası mevcuttur), ivazlılık( sözleşmelerin karşılıklı olarak borç doğurması.bu da kural olmasına rağmen yine istisnası mevcuttur), 3.kişi aleyhine borç yaratılamaması ve borçlunun yerleşim yerinde ifa gibi borçlar hukukuna hakim belli başlı ilkelerden söz etmek mümkündür.

  13 mayıs 2017 13:17

  7. Belalım.

  13 mayıs 2017 20:09


  8. Sağolsun geceler uykusuz geçiyo sayesinde. inşallah çalışan herkes emeklerinin karşılığını alır

  14 mayıs 2017 01:23

  9. muhtemelen hukuk fakültesinin en önemli dersi. bunu bilmeden ve anlamadan ne kamu hukuku ne de özel hukuku tamamen anlamak mümkün değil. kendisini 4 sene içinde 3 farklı kürsüden, dolayısıyla 3 bambaşka insanın gözünden dinledim... neredeyse mezuniyetimi uzatacaktı. çoğu zaman kabusum olmakla beraber master'ımı da bu alanda yapmaya karar verdim. bakalım sen mi büyüksün ben mi <<droit des obligations?>>

  içinde hayata dair neredeyse her şeyi barındırır. çalışmak keyifli ve kolay gözükse de (zira çoğu derse göre daha somut kavramlar vardır, olayları hayal etmek daha kolaydır) ancak bunu pratiğe uygulamak çok da kolay değildir. aldığım 3.kürsü bu dersin sınavını kanun açık şekilde, daha ziyade yargıtay kararları yorumlaması ve kanun maddesi yorumlaması üzerine yapıyordu. kanun açık olması hiçbir fayda sağlamadı gerçekten. uygulamayı bilmek daha önemli, çoğu zaman uygulama ile kanun maddeleri arasında farklılıklar oluyor çünkü.

  bence çok farklı kitaplardan genel hükümlerini okumak haricinde, borçlar hukuku kavramları üzerinde münferit olarak çalışılmış kitapları da okumak çok önemli. genel hükümler her zaman çok açıklayıcı olmadığı gibi, ''özünü ve sözünü'' anlamak bakımından da eksik kalıyor, zira bunlar akademik kaygılardan ziyade dersi öğretmek kaygısıyla yazılmış adı üstünde ders kitapları. biz üniversitedeyken oğuzman ekolünü takip ediyorduk, çok fazla medeni hukuk kürsüsü olmasına rağmen neredeyse hepsi de aynı ekolü takip ediyordu, fakat önerim tek bir kitaba bağlı kalmaksızın, dipnotlara da dikkat edilerek(çok ilginç bağlantılar çıkabiliyor) konuların sistematikleştirilmesi. sadece dersi geçmek için değil, ama anlamak için de.

  13 ocak 2019 22:30

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar